eischt. Tot leden zouden worden gekozen bekwame mannen, buiten de politiek van den dag staande. Het dezer dagen in Den Haag gehouden en gisteren afgeloopen examen voor de tweede afdeeling der krijgsschool is met gunstig gevolg afgelegd door de 1ste luits. van het 4de regiment infanterie H. P. Staal, G. P. Van der Garden, K. J. Van der Mandele uit Leiden en B. J. W. Mensing uit Delft, zoomede door den lsten luit.-adj. W. G. L.P. P. Van Hoogenhuyze van het 1ste reg. veldartillerie en den lsten luit. der genie M. Onnen. Te Haarlem is benoemd tot directeur van het stads-armen- en ziekenhuis de heer L. J. A. J. Bromau, te Amsterdam. Bij testamentaire beschikking is door den heer P. Van Leeuwen, in leven pakschipper van Delft op Amsterdam, het Oude-mannen- en Vrou wenhuis, staande onder administratie van de Dia- konie der Ned. Hervormde gemeente te Delft, tot zijn universeelen erfgenaam gemaakt. Het gedeukteeken voor wijlen Aart Admiraal op het kerkhof te Schoonhoven werd Maandag in tegenwoordigheid van een aantal genoodigden en belangstellenden, ook van buiten die gemeente, ontbuld. Het bestaat uit een zeer net bewerkten grafsteen, waarop een piëdestal met een afgeknotte zuil is geplaatst. Op het piëdestal leest men den naam van den overledene, diens geboorte-en sterf dag en de woorden„Zijne vrienden en vereer ders." Het geheel is omgeven door een eenvoudig hekwerk. In de toespraken, bij de onthulling ge houden, werd nogmaals hulde gebracht aan de verdiensten van den overledene. Het gedenk- teeken was versierd met een viertal kransen, van de weduwe en den schoonvader des overledenen, van de vereeniging „Jan Pieter Heye" en van een niet genoemde onder de vrienden en vereerders van Admiraal. De onthulling van het gede.nkteeken voor Menno Simonsz zal plaats hebben op 11 Septem ber a. s. Afgevaardigden van Doopsgezinde ge meenten in Friesland, Holland, Overijselen Duitsch- land zullen er bij tegenwoordig zijn. Des avonds zal den gasten door de ingezetenen van Witmar- sum en Pingjum, in welke laatste plaats Menno Simonsz als vicaris een tijdlang gewerkt heeft, een concert worden aangeboden. In het Nutsgebouw te Amsterdam is Dinsdag de vijfde algemeene vergadering gehouden van de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin. De heer C. P. Metelerkamp, voorzitter van het bestuur, opende de vergadering met een toespraak, waaruit bleek dat het getal leden ge stegen was van 305 tot 366, dat van begunsti gers van 214 tot 261, zoodat het getal contri buanten tot 1200 in het geheel is geklommen. Op voorbeeld van den Prins van Oranje verhoog den velen hunne jaarlijksche contributiën. Sedert de opening werd het doorgangshuis bezocht door 34 kinderenspoedig zullen er weder 8 vertoe ven, om na eenigen tijd weder bij hun pleegouders geplaatst te worden. Die 34 kinderen brachten er 1363 dagen door, gemiddeld veertig dagen ieder. Het getal mede-arbeiders nam toe. Armbesturen en weesvoogdijen riepen de tusschenkomst en hulp der maatschappij in; voogden en voogdessen van een der rijkste weeshuizen hielpen de maatschappij in de plaatsing van twee hunner pupillen. Het getal wee zen is van 74 tot 83 toegenomen. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat het jaar 1877 een voordeelig saldo had van f 324, doch het. jaar 1878 een nadeelig van 1100. Over de middelen om dit ea eventueele kosten te dekken werd nit- voerig gedebatteerd. Het materiëel bestemd voor den spoorweg van Delagoabaai tot de grens van de Zuid-Afri- kaansche republiek, waarvan een gedeelte naar genoemde baai is verzonden en het overige onder opslag van 's rijks havenmeester te Vlissingen was geborgen, is thans door het Engelsche gou vernement overgenomen. Nadat de Zuid-Afrikaan- sche republiek door Engeland geannexeerd was, is de rente der leening, door den ex-president Bur gers gesloten, geregeld door tusschenkomst van het bankiershuis Insinger Co. betaald gewor den en heeft er bovendien jaarlijksche uitloting plaats gehad. Genoemde leening, rentende 5 pet., werd tot 87 pet. uitgegeven en de laatste prijs, waarvoor ter beurze verhandeld werd, was 90 pet. Zeer waarschijnlijk is bij de akte van annexatie bedongen, dat de schuld der Zuid-Afrikaansche republiek door Engeland werd gewaarborgd, maar officieel werd zuLs niet bekend gemaakt. Nu het Engelsche gouvernement het speorweg-materiëel heeft overgenomen, dat door de gelden dier leening betaald werd, zal de officiëele overneming der schuld wel spoedig volden. Het gerucht, dat van boord van het stoom schip de „Prins van Oranje" op zijn reis naar Nederland de „Overijsel" op strand was gezien, zonder dat eene poging tot verleenen van hulp werd gedaan, blijkt onwaar te zijn. Wel is den 22sten Juli een gestrand stoomschip door de „Prins van Oranje" gepasseerd, maar dat zat niet op de kust van Afrika, doch op het eiland Perim, en heette „Thessaly" het was omringd van de vaartui gen der bergers, die toen reeds sedert meer dan een maand aan 't werk waren, zoodat er geen hulp noodig was. Van 6 tot 12 dezer zullen dicht bij de Hollandsche grenzen, te Kleef en in de omstre ken, groote manoeuvres van een gedeelte van Duitsche leger worden gehouden, gecommandeerd door den generaal van het 7de legercorps, graaf Von Stolberg-Wernigerode. Uit Venloo wordt gemeld dat het vroegere klooster „Frans Cedron", den lOden Mei 11. door paters aangekocht, reeds door dezen betrokken is, terwijl men druk bezig is het te restaureeren. Het voornemen bestaat er 1 October a. s. eene school met vijfjarigen cursus te openen. De Staatscourant bevat de voorwaarden van concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Haarlem naar Zandvoort, door den minister van waterstaat enz. verleend, namens en met machtiging van den koning, aan E. J. J. Kuinders, civiel ingenieur te Amsterdam, C. Smit, baddokter te Zandvoort, en Vermeer en Co., com missionairs te Amsterdam. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Amsterdam naar Batavia, is gisteren te Port- Said aangekomen en heeft de reis voortgezet; de „Wyberton", 23 Juli van Batavia vertrokken, en de „Rotterdam", van Nieuw-York, arriveerden gisteren via Maassluis te Rotterdam. Z. M. heeft dr. H. Erni, praktiseerend ge neesheer te Wallisellen in Zwitserland, voor den tijd van vijf jaren benoemd tot officier van gez. 2de kl. bij het leger in Ned.-Indië. Gemengd Nteuws. Aan het politiebureel alhier vervoeg- de zich gisteravond te ruim zes uren F. B., schipper van een Duitsche aak, en gaf te kennen dat zijn knecht J. S. heimelijk van boord was gegaan en zich had schuldig gemaakt aan diefstal van 890 kilo gietijzer. De knecht werd spoedig door de politie aangehouden en wel op het oogenblik dat hij met den trein van 6.37 naar Rotterdam wilde vertrekken. Het gestolene werd bij den opkooper H. op den Ouden Rijn in beslag genomen en bij J. S. de opbrengst van het verkochte gevonden, nl. drie rijksdaalders in een zijner laarzen en een rijksdaalder in een zijner sokken verborgen. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt, alsmede tegen C. v. B., alhier woonachtig, die door de politie werd aangehouden met eene ratelboor bij zich, welk voorwerp met nog een tweede bij onderzoek bleek ontvreemd te zyn uit eene werkloods op het spoorwegterrein. De eerste bezending rails voor de paardenspoorwegen alhier is heden per spoor aan gekomen. De spoortrein, die hedenochtend te 7 n. 50 m. in Den Haag uit het Rijnspoorsta tion stoomde, is niet ver van dat gebouw tusschen de machineloods en het kruispunt, alwaar hij reeds eene vrij snelle vaart had genomen, over het lichaam gereden van een heer, dien de machinist op een afstand, te kort om den trein te stoppen, zag bukken en het hoofd op het door den trein bereden spoor leggen. Het gevolg daarvan was dat de wielen het hoofd van het lichaam scheidden, zoodat de dood onmiddellijk volgde. Het lijk is herkend als dat van den heer P. A. R., gep. luit.-kol. der artillerie, in Den Haag woonachtig. Er bestaat geen twijfel of hij heeft zich op deze vreeselijke wijze van het leven willen berooven. Weinige minuten vóór zijn noodlottigen dood zag men hem langs de rails in de richting van den Schenkweg loopen en had hij op de vraag van een wisselwachter, of hij in het bezit van een vergun- ningskaart was, toestemmend geantwoord. Men schrijft dezen zelfmoord toe aan wanhoop, daar de ongelukkige aan zware hoofdpijnen en slapeloos heid lijdende was. Het lijk bevindt zich aan het station. Uit Haarlemmermeer wordt ons ge meld De schoone eerste dagen van September komen den landman zeer te stade. Alle handen reppen zich om den oogst onder dak te brengen. Of schoon de opbrengst tegenvalt, is men toch blijde, dat regen en wind het eindelijk hebben opgege ven. Het graan, dat binnengebracht wordt, is licht; vele korrels zijn reeds ontkiemd, en het aantal hectoliters zal per hectare ver beneden een gemiddeld beschot blijven. Ook uit de IJpolders hoort men bittere klachten. De meeste landbou wers moeten daar zeer hooge huurprijzen betalen, en deskundigen oordeelen, dat sommigen, na aftrek van de kosten voor het bewerken van den grond, voor zaaizaad, voor 't schoonhouden, maaien enz., niets meer zullen overhouden. Op de weilanden was al het ruwe weer ook zeer nadeelig, zoodat het vee reeds hier en daar niet voldoend gevoed kan worden. Een ingezetene van Amsterdam, die reeds zeven jaar lang aanteekeningen over de weers gesteldheid houdt, heeft dit jaar van 1 Maart tot 31 Augustus slechts 28 zomersche dagen waar genomen; op geen dier dagen was de lucht van de opkomst tot den ondergang der zon onbewolkt gebleven. In de zes vorige jaren was het aantal der zomerdagen steeds boven de 80. Als blijk van belangstelling inde tentoonstelling van nationale en koloniale nijver heid te Arnhem, wordt gemeld dat prinses Mari anne voor 200 loten heeft deelgenomen in de loterij aan de tentoonstelling verbonden. Bij het afbreken eeuer boerenwoning in de buurtschap Bovenberg, nabij Schoonhoven, is uit den grond een steenen pot opgedolven, be vattende ruim 60 gouden en zilveren munten, ter grootte van guldens en rijksdaalders. Door een deskundige wordt de waarde op ruim f 550 geschat. Bijna midden op de zon vertoontzich thans eene zonnevlek, die nog eenige dagen zicht baar blijft. Met een goeden kijker kan men er de eigenaardigheden van waarnemen. Dezer dagen had te Grollo in Drente Grietje Enting, vrouw van A. Struik, hare geit in de nabijheid van een bijenstal staan grazen. Misschien had zij de pen, waaraan de lijn ge bonden was, wat te dicht aan de korven in den grond gestoken. Toen zij het dier wilde verwei den, zag zij, dat twee korven waren omvergeloo- pen en dat de geit vreeselijk door de bijen aan gevallen werd. De vrouw trachtte de geit te redden, doch kreeg het op hare beurt hard te verant woorden, dewijl de bijen gemeenschappelijk op haar aanvielen. Zeer ontsteld en klagende over pijn, veroorzaakt door het steken der bijen, keerde zij in hare woning terug, dronk een weinig water, zakte ineen en stierf binnen korten tijd. Men vermoedt dat zij ten gevolge van den schrik door eene beroerte getroffen werd, die aan haar jeugdig leven een einde maakte. Volgens de „Indépendance" heeft Za terdag-avond een vreeselijk ongeluk plaats gehad in Coventry-street te Londen. Een telegraafpaal, waaraan zes draden waren bevestigd, was om gevallen, zoodat een gedeelte der telegraafdraden op eene hoogte van 7 a 8 voet dwars over de straat hing. Eenige oogenblikken daarna kwam daar ijlings een rijtuig voorbijrijden, waardoor een der draden den koetsier onder de kin raakte en hem het hoofd zoodanig van den romp sneed, dat het nog slechts met een spier daaraan hing. Bij de manoeuvres, die thans te Bruck, in Oostenrijk, plaats vinden, is een ritmeester der huzaren, de heer Ritter, van het paard gevallen en op de plaats doodgebleven. Eenige jongelieden te Rome la ten te Parijs een grooten luchtballon gereedmaken en tevens al de physische instrumenten en wat er verder noodig is om luchtreizen te maken. In de eerste dagen van October zullen de opstijgingen beginnen. In den omtrek van Bona in Algerië woedt een boschbrand. Bij het afzenden van het bericht was er reeds 3500 hectare bosch vernield.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2