Donderdag 28 Augustus. N° 5990. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COUBAST: Voor Leiden per S maanden..1.10. Franco per poaU1.40. Afzonderlijke Piommers.a 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTLEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.171- Grootere letters naar plaatsrnimte. LELDEN, 27 Augustus. Gisteravond had de sluiting der bloementen toonstelling plaats. De Stadszaal bevatte bij die gelegenheid zulk een groot aantal belangstellenden en ditmaal ook belanghebbenden, als slechts zelden het geval is. Vooral met den vorigen avond leverde het lokaal een groote tegenstelling op. Thans bleef zoowel in de benedenzaal, waar de genoodigden, be kroonden en verdere inzenders gezeten waren, als op de galerij geen plaats onbezet. Nadat de kapel der dd. schutterij op verdienstelijke wijze het eerste gedeelte van het programma had uitgevoerd, werd tot de eigenlijke plechtigheid overgegaan. Menig maal als een bekroonde met zijn behaalden prijs het platform verliet, legden de aanwezigen hunne bijzonder opgewekte belangstelling aan den dag. Toen dit was afgeloopen, nam de eere-voorzitter, dr. W. C. Van den Brandeler, het woord om de bekroonden geluk te wenschen met hunne behaalde overwinning, welke voor hen, die thans niet ge slaagd zijn, tot spoorslag mocht strekken om bij volgende gelegenheden hun best te doen eveneens een prijs te behajen. In de eerste plaats bracht de burgemeester vervolgens zijn dank aan het be stuur der Volksbijeenkomsten, hetwelk thans ook weder deze tentoonstelling heeft doen tot stand komen. Zooals hij reeds Zondag bij de opening zeide, is de Floralia een instelling, welke hem zeer ter harte gaat. Door het kweeken van planten toch worden tegelijkertijd huiselijke en andere deugden aangekweekt. Hij hoopte daarom dat de commissie een volgend jaar weder in staat zal zijn een der gelijke tentoonstelling te organiseeren. Ten slotte richtte hij een woord tot de werklieden zeiven, zooals hij hen noemde de kern der natie. Hij wenschte hen ook voor het overige gedeelte van het jaar, dat weldra ten einde spoedt, veel vreugde en veel zegen. Door de ongunstige be richten omtrent den oogst moet men zich niet laten ontmoedigen. Men moet de toekomst flink en met de handen uit de mouwen onder de oogen zien. Veel heil moge dan hun deel zijn, en mogen bloemen op hun levenspad bloeien. Met een vaarwel, neen geen vaarwel, maar met een harte lijk tot wederziens nam hij voor dezen avond af scheid van hen. Voor enkele oogenblikken vroeg nu ook de voorzitter der commissie, de heer Kraal, de aan dacht der vergadering, om vooreerst een woord van dank te richten tot den eere-voorzitter, voor de welwillende wijze waarop deze de opening en de prijsuitdeeling had op zich genomen. Die han deling van het hoofd der gemeente wordt door allen ten hoogste gewaardeerd. Bovendien onder vindt de commissie van hem steeds die onder steuning, welke haar zoo noodig is. Moge het hem gegeven zijn nog lang aan ons hoofd te staan om de belangen der gemeente te behartigen. Vervolgens bracht spr. zijn dank aan de jury, voor de volbrenging van hare moeilijke en veel omvattende taak. In afwijking van vroeger had de commissie zich thans tot de Leidsche afdeeling der Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde gewend, ten einde deze uit haar mid den een commissie zou benoemen, die geheel buiten de tentoonstelling stond. Een enkele klacht was er slechts geopperd, nl. van een vrouw die verklaarde niet te kunnen begrijpen dat zij, niet tegenstaande de zorgvolle verpleging welke zij aan hare plantjes had ten koste gelegd, niet was be kroond geworden. Overigens kon bij de beoordeeling het feit geconstateerd worden, dat het kweeken van planten door den werkman met reuzenschreden is voor uitgegaan. De inzendingen waren thans van dien aard, dat de commissie niet geaarzeld heeft om voor meer dan een vierde der inzenders prijzen beschikbaar te stellen; want zij waardeert dien vooruitgang, evenals de aanwezigen de behartiging hunner belangen in deze moeten waardeeren. Onderlinge waardeering is noodig; ze is een eerste behoefte. Eindelijk betuigde spr. ook nog zijn dank aan de beide muziekcorpsen voor hunne schoone uitvoeringen tot opluistering der tentoonstelling. Naar aanleiding van het 25-jarig bestaan der Volksbijeenkomsten, richtte spreker tot allen een woord van opwekking om de samenkomsten ge durende het aanstaande seizoen getrouw bij te wonen. De ondervinding heeft bewezen welk nut ze stichten, ook tot ontwikkeling van het volk. Hiermede was de plechtigheid der bekroningen afgeloopen. Toch werd de zaal niet onmiddellijk verlaten, maar bleven de meesten onder de tonen der muziek nog eenige oogenblikken bijeen. Door velen werd daarbij voor de laatste maal een wande ling langs de bloemen gemaakt. Hoewel de belangstelling harer stadgenooten wat betreft het bezoek aan de tentoonsteliug gebracht, te wenschen overliet, heeft men toch de overtui ging verkregen dat de commissie wat de zaak zelve aangaat, ook thans weder uitstekend geslaagd is. Wij wenschen haar daarmede van harte geluk. Den 17den September zal in kamer n°. 11 van het gebouw van het ministerie van financiën op den Kneuterdijk te 's-Gravenhage in het openbaar bij inschrijving worden verkocht eene tot versmelting bestemde bij verschillende rijks kantoren aanwezige hoeveelheid van hoogstens f 175,000 aan koperen centen, wegende ongeveer 63,000 kilogram. De synode der Ned. Hervormde Kerk heeft in hare vergadering van 25 Augustus eene beslis sing genomen omtrent de belijdenisvragen bij de aanneming tot lidmaten (art. 39 godsd.-onderw.). Ten vorigen jare was voorgesteld het 39ste art. te lezen: „De bevestiging van lidmaten heeft plaats in eene daarvoor bepaalde godsdienstoefening, bij welke hun de volgende, of soortgelijke met het Christelijk Hervormd karakter der Kerk overeen komende, vragen worden voorgesteld." Van ortho doxe zijde wilde men de woorden„soortgelijke met het Christelijk Hervormd karakter der Kerk overeenkomende", als niet bepaald genoeg, ge schrapt zien. Van modernen kant wilde men nie mand aan voorgeschreven vragen gebonden heb ben. De synode heeft nu een amendement van haar medelid G. Bruna aangenomen, bepalende, dat het slot van art. 39 aldus gelezen wordt: „bij welke hun de volgende vragen, in wezen en hoofdzaak, ter beantwoording worden voor gesteld". De inschrijvingen tot een bedrag van 3000 obligatiën, elk van f 1000, op de door gedepu teerde staten goedgekeurde geldleening der ge meente Amsterdam groot f 7,500,000, worden aangenomen ten kantore van den gemeente-ont vanger op het raadhuis aldaar Dinsdag 9 Septem- ter a. s., van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, alwaar de inschrijvingsbil jetten verkrijgbaar zijn gesteld. De civiel-ingenieur Bert. Brouwer heeft een plan ontworpen om de verkeerswegen in de oude stad Amsterdam en hun verbinding met de nieuwe, beter dan thans het geval is, in te richten. Hij stelt o. a. voorhet dempen van het Damrak en Rokin. Daardoor verkrijgt men een boulevard, waarlangs winkels kunnen gebouwd worden op de aangeplempte terreinen. Deze boulevard mag ner gens een mindere breedte hebben dan 50 meter. De tegenwoordige breedte van het gedempte of verbreede gedeelte van het Damrak is 25 meter. De Dam, als hoofdpunt van beweging, moet zoo ruim mogelijk blijven. In de toekomst is aan dat plein de beste plaats te vinden voor een nieuw stadhuis, en wel vlak tegenover het paleis, op de plek waar nu het voorste gedeelte van de War moesstraat staat, met de achtergelegen onaanzien lijke buurten. Tot leden van den gemeenteraad te Rotter dam zijn bij herstemming gekozen de liberale candidaten, de heeren F. Ebeling met 1022 en mr. W. Baartz met 1095 van de ruim 1950 uitge brachte geldige stemmen. Op den heer Voorhoeve (antirevolutionair) waren 934 en op den heer Reyner (katholiek) 857 stemmen uitgebracht. De verbeteringen, die aan de geweren, bij de landmacht in gebruik, zullen worden aange bracht, worden ook door de marine, waar men het zelfde wapen heeft, toegepast. In verband daarmede is de aanmaak van patronen voor de nu in gebruik zijnde geweren bij de directiën der marine gestaakt. Aan de internationale visscberij-tentoonstel ling, die te Berlijn in April 1880 gehouden wordt, zullen deelnemen alle werelddeelen, uitgezonderd Australië, en alle landen van Europa, uitgezonderd Spanje. Nederland, Denemarken, Zweden, Noor wegen en Portugal hebben officiëele inzendingen van de regeering aangekondigd. Blijkens een per telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië ontvangen bericht, werd op ultimo Juli jl. de gouveruements-koffieoogst op Java van 1879 in zijn geheel begroot op 943,600 pikols, terwijl in de inkooppakhuizen 506,910 pikols geleverd waren. Z. M. heeft aan den offie. van gez. 2de kl. bij de zeemacht J. P. M. Trousselot een eervol ontslag verleend uit den zeedienst en hem benoemd tot offic. van gez. 3de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht; met 16 Sept. aanst. benoemd tot scheepsklerk bij de zee macht, de jongelingen: P. Van Teutem, I. Lom baard, C. V. Veldman, A. P. Van der Ven, A. M. Post Uiterweer, J. A. C. Bouman, W. Baerts, W. H. Meyer, P. P. De Eerens, J. S. De Bruyn, G. J. De Man en A. A. J. Schilt. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen te halfzes is in den Maresingel drijvende gevonden het lijk van P. v. d. M., die sedert jl. Zaterdag-avond vermist werd en vermoedelijk, als wonende buiten de ge wezen Heerenpoort, door de duisternis in het water gevallen en verdronken zal zijn. Het lijk is onder toezicht der politie naar de loods voor drenkelingen overgebracht en aldaar door een deskundige geschouwd. Door het kantongerecht alhier is de volgende uitspraak in strafzaken gedaanW. H. te Leiden, J. v. d. B. te Noordwijk, K. v. d. W. te idem, D. v. d. B. te Noordwijkerhout, C. De M. te Katwijk aan Zee en A. De V. te idem, w. zoeken van eieren van wildde vier eerstgen. 10 of 2 dagen, de beide laatstgen. 5 of 1 dag; W. v. O. te Noordwijk, w. vervoeren van eieren van wild, en D. De W. te Leiden, w. bag geren zonder vergunning: f 10 of twee dagen. F. K. te Katwijk aan Zee, w. een paard en wagea los en zonder toezicht laten staan op den weg te

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1