vuur zal verlicht worden. Boven de hoornen uit worden Caspar-lampen aangebracht en zal het park van boven door electrisch licht fantastisch worden beschenen. Aan het einde van het park zal, terwijl de genoodigden daar eene wandeling in de pauze zullen maken, een muziekcorps zich doen hooren. Te elf uren wordt een groot vuurwerk afgestoken. Daarna neemt het bal een aanvang, terwijl tot 's nachts drie uren in den tuin de tonen van de muziek zullen blijven klinken. De exploitatiemaat schappij heeft reductie in vrachtprijzen toegestaan. Reeds weet men, dat 500 heeren en dames van buitenaf naar het feest zullen komen. Uit hét twintigste jaarverslag betrekkelijk de verpleging en het onderwijs in het Nederlandsch ..gasthuis voor ooglijders te Utrecht, onder leiding van prof. Donders, blijkt dat deze instelling voort durend in bloei toeneemt. Jaarlijks wordt de kring der begunstigers grooter. Het aantal behandelden en verpleegden over 1878 bedroeg 2229. Het aantal gratis gegeven consulten steeg tot 20,853. Het cijfer der belangrijke kunstbewerkingen, dat het vorig jaar op 428 verpleegden 269 bedroeg, steeg thans tot 346 op 441 verpleegden. Hier onder kwamen niet minder dan 70 extracties van het cataract voor en daarenboven 29 puncties. Toorts werd op 88 oogen een nieuwe oogappel gevormd en 37 maal de operatie tegen scheelzien uitgevoerd. De financiëele toestand der instelling is gunstig. Het verplegingsfonds, dat zijn bronnen van ontvangst vindt in de verpleeggelden, in de jaarlijksche bijdragen en in de rente van het kapitaal fonds, leverde een batig slot op van f 508.96'/,, terwijl de ontvangsten f 13,953.37, de uitgaven /13,444.40'/j bedroegen. Het nadeelig slot van f 791.64, dat de verpleging in het vorige jaar opleverde, is daardoor nagenoeg op verminderd. Door verschillende giften is het kapitaalfonds met bijna f 2000 verrijkt. Prinses Hendrik wordt tegen de helft der volgende maand uit Duitschland in de residentie terugverwacht. De minister van waterstaat heeft bij besluit van 19 Augustus jl. voorloopig gunstig beschikt op nummer één (het Westland) der aanvragen van den heer C. G. Van der Meulen, te Amster dam, voor stoomtramways. Nen verneemt dat de luitenant ter zee 1ste kl. jhr. H. M. Van der Wijck, thans in Iudië, op last van den minister van marine spoedig naar Nederland zal terugkeeren. De hoofddirecteur van het kon. Nederlandsch meteorologisch instituut, prof. Buys Ballot, is be noemd tot eerelid der „Gesellschaft für Erdkunde in Berlin". De Engelsche „Society of Arts", die slechts enkele buitenlandsche leden telt, bood hem eveneens niet lang geleden het lidmaatschap aan. Het stoomschip „Schiedam" arriveerde 21 Augustus van Rotterdam te Nieuw-York; de „W. A. Scholten", van Nieuw-York naar Rotter dam, is gisteren te Maassluis aangekomen en in het Kanaal geankerd om aldaar te lichten. Aan de afgetreden ministers is gisteren door den Prins van Oranje een déjeuner aangeboden. Prinses Marianne is op haar buitenverblijf te Voorburg teruggekeerd. De inzameling ten behoeve van de „School met den bijbel" heeft te Amsterdam j 4,153.67'/a opgebracht. Qemengd Nieuws. De stoomboot van de heeren Gebr. Hakker, welke om halftien van Katwijk aan Zee vertrekt, kwam gisteravond bij het uitvaren van het Prins-Hendrik-kanaal in botsing met een der booten van de heeren Verdoes en Van der Kamp, welke ernstige gevolgen had kunnen heb ben. De beide booten zagen elkander aankomen en wisselden de gebruikelijke signalen met de stoomfluiten. Toen zij elkaar dichter bij kwamen schijnt er niet met genoegzame zekerheid gestuurd te zijn, althans de stoomboot van de heeren Ver does en Van der Kamp trof de andere links in den voorsteven. De schok was zeer sterk, en wel zoo dat de boot, die bijna in het midden van het kanaal was, er door op den kant werd geworpen, hetgeen het behoud voor de passagiers was want er scheen een groot lek onder den water spiegel ontstaan te zijn. Daar de passagiers die in de voorplecht zaten bij het naderen van het gevaar hunne zitplaatsen hadden verlaten, warden per soonlijke ongelukken voorkomen. Zij die in de eerste kajuit zaten, liepen het minst gevaar; daar zij echter de naderende stoomboot niet gezien hadden, was de schrik des te grooter. Er ont stond een oogenblik van verwarring, doch door den moed en het beleid van de officieren der Leidsche dd. schutterij, die van eene schietoefe ning te Katwijk terugkwamen, waren de vier aan boord zijnde dames spoedig aan wal gezet en volgden de andere personen hun voorbeeld. Onder een kleiue regenbui begaven de passagiers zich nu na de ge leden „schipbreuk" naar Katwijk-biuuen, waar door tusschenkomst van den gemeente-secretaris, den heer Crommelin, voor een groot rij tuig gezorgd werd. Sedert eenige dagen zijn in Katwijks duinen een tweehonderd manschappen der infanterie gebivakeerd onder commando van den eersten luitenant Wirtz, omdat er in de kazernen te Leiden door de oproeping van de verlofgangers geen plaats meer is. Het kamp is een bezoek over- waardig; de opgeslagen tenten, de schildwachts huisjes van stroo, de cantine: kortom de geheele inrichting ziet er netjes uit. De tent voor den dienstdoenden officier, waarboven de vlag staat, de inrichting vau de veldkeukens, zoo ook de prevoost niet te vergetenalles vindt men daar bijeen. Het is aardig om de verschillende bezigheden van de manschappen in en om hunne tenten gade te slaan. Daar er 's morgens een vermoeiende marsch was gedaan, rustten gistermiddag velen van de vermoeienissen uit, maar toch waren er genoeg be zoekers in de cantine, waar de fijnste spijzen, altijd voor de soldaten, te verkrijgen zijn. De kok, die juist het vleesch voor de soep ont vangen had, was druk bezig alle stukken zoo gelijk mogelijk te verdeelen. De vuren, waarboven de ketels gehangen worden, zijn practisch inge richt en bestaan zelfs uit metselwerk. De menage voor deze manschappen wordt uit Leiden aange voerd de groote broodwagens met zes paarden bespannen komen de duinen door en in galop de hoogten op. Deze tochten schijnen echter niet altijd even gelukkig af te loopeueergisteren toch is de waterwagen met twee groote tonnen duin water bij het opgaau van eene hoogte omgeslagen en van de duinen gestort, waarbij een der cavaleristen onder zijn paard terecht kwam. Dokter Plantenga van Katwijk-biunen neemt den dienst van dokter van gezondheid waar, doch er zijn gelukkig niet veel zieken. In de Rozenstraat te Amsterdam is een droevig ongeluk gebeurd. Een 19 jarig meisje, dal een emmer kokend water een trap opdroeg, struikelde en kreeg in den val het heete vocht over haar lichaam. In zorgwekkenden toestand is zij naar het gasthuis vervoerd. De schutter P. Groot te Edam, die om gemoedsbezwaren geen deel nam aan de exercitiën op Zondag, heeft de opgelegde boete betaald en is thans van verder provoost-arrest ontslagen. Londen en een groot deel van Enge land had dezer dagen van de vreeselijke regen buien veel te lijden. Van verschillende plaatsen hoort men van overstroomingen, en groote schade aan huizen en oogst toegebracht. De Iersche trein kon Holyhead niet bereiken, maar moest naar Chester terugkeeren, daar de Dee een groot deel van den spoorweg had overstroomd en vernield. Later ging de trein over een zijtak naar Rhyl, waar hij weer op de hoofdlijn kwam, maar verder dan tot Caerwys kon hij niet komen, daar de brug aldaar was weggeslagen. Uit Gastel wordt gemeld, dat nog een der personen, die door den veldwachter ge wond waren, is gestorven. Er zijn dus twee dooden gevallen. De justitie doet streng onderzoek. Van der Luitgarden schijnt gezegd te hebben, dat hij, eerst na een worsteling met de aanvallers, van zijn revolver gebruik gemaakt heeft. Naar men zegt, zou echter nergens een plek eenig bewijs van worsteling geleverd hebben. CORRESPONDENTIE. A., B. en V. Wij hebben het door u vermelde feit onderzocht, waarbij is gebleken dat reeds den volgenden dag maat regelen zijn genomen om aan de klacht tegemoet te komen. Het ingezonden stuk van X zal in een vol gend nummer geplaatst worden. Telegrummen. WEENEN, 22 Augustus. Het „Fremdenblatt" verneemt van vertrouwbare zijde dat het gerucht, als zou er een begin gemaakt zijn met het bin nenrukken in Novibazar, onjuist is. Het berust op de marschvaardigheid van drie in Bosnië ge stationeerde regimenten, die kordondieust verrich ten en de troepen moeten aflossen. BERLIJN, 22 Augustus. De „Reichsanzeiger" publiceert de benoeming van Von Sey.lewitz tot opper-president in Silezië. PARIJS, 22 Augustus. In den tuin van het Palais Royal heeft gisteren eenige opschudding geheerscht, ten gevolge van het verlangen van sommigen, om de „Marseillaise" te spelen, het geen geweigerd werd. Eenige personen zijn in hechtenis genomen. Volgens bericht uit Bordeaux is daar een ver schrikkelijke brand uitgebroken. Bij het afzenden van het bericht waren reeds vijftien huizen ver brand en woedden de vlammen nog voort. LONDEN, 22 Augustus. Het stoomschip „Bia- fra" kwam gisteren in de Mersey aan, van de westkust van Afrika. Met deze gelegenheid is bericht ontvangen, dat de handel in de olie- disiricten van alle belang ontbloot was en er geen uitzicht op beterschap bestond, te meer daar ouder eenige der inlandsche stammen oneenigheid was ontstaan. Aanleiding was een twist tusschen koning Amachree, te Nieuw-Calabar, en een zijner hoofden, Will Braid genaamd. De twist werd zoo hevig, dat laatstgenoemde op 12 Juli, na al zijn volk vergaderd en zijne goederen bijeenge bracht te hebben, de stad verliet en naar het land oprukte. Daar nam hij de oliemarkten in bezit, blokkeerde de kreken en bracht den handel tot volslagen stilstand. Onderhandelingen werden gevoerd om den twist bij te leggen, doch men vreesde dat dit moeilijk zou gaan. KONSTANTINOPEL, 22 Augustus. De ambte naren bij het departement van oorlog, die den arbeid staakten omdat hunne jaarwedde niet werd uitbetaald, hebben thans hunne bezoldiging over de maaud April ontvangen. WEENEN, 22 Augustus. De internationale zaadmarkt zal op 25 en 26 dezer hier gehouden worden. ST.-PETERSBURG, 22 Augustus. De „Rus- kaya Pravda" heeft eene waarschuwing ontvangen wegens een in dat blad opgenomen artikel over de beweging der studenten. De krijgsraad te Warschau heeft twee boeren veroordeeld tot ver lies der burgerrechten en vier jaren zwaren arbeid in de Siberische mijnen, vier tot verlies der bur gerrechten en deportatie naar Siberië, en twee tot vier jaren gevangenistraf wegens verzet tegen de afbakening van hun land, niettegenstaande de deswege door de overheid afgekondigde verorde ningen. De doodstraf door ophanging, waartoe Gelerhin te Odessa was veroordeeld, is in vijftien jaren zwaren dwangarbeid veranderd. Eenige Bulgaarsche officieren zijn hier aan gekomen, om den cursus der militaire scholen bij te wonen. De Russische officieren, die zich nog in het Bulgaarsche leger bevinden wegens gebrek san Bulgaarsche officieren, zijn ten getale van on geveer 200. Ter markt te Leiden aangevoerd, 22 en 23 Augustas. Wintertarwe 8 hectoliter 11. a 11.50Zomer- rarwe 8 hectol. 9.a 9.50. -Winterrogge 9 heet. 6.75 a 7.25. Zomerrogge 9 hectol. 6.26 a6.60 Zomergerst 10 hectol. 5. a 5.50Chevalier-gersl 10 hectol. 7. a 7.50 Zware Haver 12 heclol. 4.75. a 5.25 Lichte Haver 12 hectol. f4.af 4 25. Dui- venboonen 5 hectol. f 7.50 a 8.Paardenboonen 4 hectol. 7.a f 7.50 Ossen stuks/-.— a Stieren, 108 stuks 1 40.— a/162. Veulensstuks/ a Melkkoeien 92 stuks f 160.— a /250. Kalfkoeien 12 stuks 200.— a 256.Varekoeien 105 stuks f 120.a f 225.—. Vette koeien 160 stuks 175.a 290.—. Kalveren (vette) 104 stuks 35 a f 78.—. Kalveren (magere) 32 stuks f 8.a/18. Kalveren (gras) 20 stuks 15.— a 34.Hamels (magere) stuks/ .af Hamels vette) stuks, fa Ooien (magere) 1454 stuks/14.— a 22.- Ooien (vette) 1240 stuks /22.— a/32. Lammeren (magere) stuks/aLam meren (vette jarige) stuks a f Varkens (magere) 56 stuks/14 a/29.- Varkens (big gen) 260 stuks f 4.a 10. Grasboter 8300 kilogr., 1ste qualit. vat 56.—a/60 Schei- 2de qualit. I vat 48 a 62.Grasboter 1ste qual. per kilogr. 1.40 a 1.50, Schei- 2de quahteit per kilogr. f 1.20 a f 1 30. Ter markt aangebracht 525 runderen, 136 kalveren, 2694 schapen.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2