maand zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer H. L. Stasse, sedert vier jaar gezagvoerder bij de stoomvaartmaatschappij „Zeeland" (lijn Vlissin- genQueenborough), thans het stoomschip „Prin ses Elisabeth" voerende, zijne aanstelling kreeg als gezagvoerder. Vóór dien tijd heeft hij 13 jaar gevaren als gezagvoerder op een der booten van Dordrecht op Londen. Onder de 153,000 passa giers die hij gedurende dat tijdvak behouden over het Kanaal vervoerde, behooren ook de prins van Wales, de groothertog van Hessen, met wijlen de prinses Alice en familie, prins Christiaan, de her tog van Teek, Richard Wagner en andere aan zienlijke personen. Hij heeft ter gelegenheid daar van verscheidene herinneringen ontvangen, waar onder in de eerste plaats eene doekspeld, bezet met diamanten, van den prins van Wales, ter waardeering van zijne degelijke zeemanschap en zijn gelukkig gesternte, dat hem nooit eenig ongeval op zijne reizen deed ontmoeten. Kapitein Stasse, die 51 jaar oud is, heeft er daarvan 38 op zee doorgebracht. Volgens een telegram uit Aden is de „Over- ijsel" ongeveer 50 Eng. mijlen bezuiden Kaap Guardafui gestrand en was nog niet doorgebroken. De inboorlingen (Somalis) haalden uit het wrak ongeveer 4000 blokken tin, een partij notenmus kaat, 300 kisten indigo, 1000 balen tabak, 4000 zakken koffie, 400 zakken rijst en eene groote hoeveelheid andere goederen. De sultan bood be waring en teruggave der goederen aan voor 2400 pd. st. Eenige bergers te Aden wildeu verder beproeven van de lading te bergen tegen 50 pet. der waarde van hetgeen geborgen zal worden, wanneer voor de helft hunner kosten wordt inge staan. Door kapitein Kramers werd gistermorgen uit Aden aan de heeren Ruys en C°. geseind: De „Overijsel" ligt in het zand en op steengrond, het achterschip is onder water. Er bestaat geen hoop om het schip of de lading te redden. Het schip is door de inboorlingen geplunderd. Op verzoek van den minister van binnenl. zaken heeft de burgemeester van Amsterdam, jhr. nr. C. J. A. Den Tex, zich bereid verklaard zijn ambt tot primo Januari a. s. te blijven vervullen. In de gisteren te Vlissingen gehouden algemeens vergadering van aandeelhouders in de stoomvaartmaatschappij „Zeeland" is met een parige stemmen het ontwerp-contract, met de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen gesloten, goedgekeurd, en in verband daarmede besloten tot den bouw van een nieuw stoomschip en tot verkoop van de oude stoomschepen „Stad Middelburg" en „Stad Breda". Gisteren werd door de jongens aan boord van het opleidingsschip „Admiraal van Wassenaer" te Amsterdam een assaut gegeven, dat door de stafmuziek van de marine werd opgeluisterd en door vele officieren met hunne dames werd bij gewoond. De jongens gaven blijken van goed te zijn geoefend en werden na afloop van het assaut onthaald. De heer J. G. Jiiger te Amsterdam heeft concessie aangevraagd voor het aanleggen van een scheepvaartkanaal van Amsterdam naar Duitschland. het adres betrekkelijk deze concessie-aanvraag, door hem gisteren aan de regeering verzonden, zijn gevoegd eene memorie van toelichting en een ontwerp-concessie. Bij deze aanvrage is het bestaand regeeringsplan gevolgdalleen is, wat de richting van het kanaal betreft, voor zoover daarvan afge weken, als voor de thans aangenome economie noodig is. Zich te Amsterdam aansluitend door de Stadsrietlanden, wordt van nabij Weesp thans voorgesteld eene richting zooveel mogelijk recht streeks naar den Eem, in plaats van met een bocht via Muiden en Naarden. Voorts is nu aan het ontwerp verbonden eene landaanwinning (de droog making der plassen beoosten de Vecht), waaldoor e«ne aanwinst van ongeveer vijf duizend hectaren goeden grond in het welvarend centrum des lands zal worden verkregen. Aan het Rott. Nieuwsblad wordt uit Den Haag bericht dat de nieuwe minister van binnen- iandsche zaken, de heer Six, „ernstig van plan is de onderwijswet uit te voeren." De nieuwe ministers zullen hunne gewone wekelijksche audiëntiën verleenen als volgt: die van justitie te beginnen 26 Augustus, van finan ciën en van waterstaat enz. 28, van koloniën 29 en van binneulandsche zaken 30 Augustus e. k. Na afloop van den kameraadschappelijken maaltijd van officieren van de Nederlandsche zee- en landmacht en het Ned.-Ind.-leger, ridders der militaire Willemsorde, waarbij toosten op deleden der vorstelijke familie, op verschillende met de orde in betrekking staande personen, op het In dische en Nederlandsche leger en de marine werden ingesteld en de slag van Quatre Bras en Waterloo werd in herinnering gebraoht werd op het terras te Scheveningen een voor deze gelegenheid toe passelijk vuurwerk ontstoken. De slot-decoratie daarvan gaf in vlammende lijnen het kruis van dit militaire onderscheidingsteekeu te aanschouwen. De kleuren der verschillende bestanddeelen van de ridderorde waren met angstvallige juistheid nagebootst. Door eene kunstmatige kleurverandering werd zoowel de afbeelding van de orde der 3de als 4de klasse vertoond, tot groote ingenomenheid van de talrijke ridders, die van het balkon der eetzaal het gezicht op het stuk hadden, en onder de tonen van de volksliederen dit buldebewijs toejuichten. De heer Kappeyne van de Coppello heeft gisteren in het groot stedelijk badhuis te Sche veningen den afgetreden ministers een afscheids diner aangeboden. Behalve de heeren Gleichman en Van Rees waren zijne voormalige ambtgenoo- teu vertegenwoordigd. Baron Van Lijnden van Sandenburg, minister van buitenlandsche zaken, heeft in het hotel Paulez insgelijks een diner ge houden met de leden V3n het door hem gevormde kabinet. Zij, die het examen ter verkrijging van het diploma van geëxamineerd en beëedigd landmeter wenschen af te leggen, behooren zich daartoe vóór 30 September e. k. schriftelijk bij het departement van binnenlandsche zaken aan te melden. Het stoomschip „Gelderland", van Rotter dam naar Java, vertrok 17 dezer van Suez; de „Torrington'' vertrok 20 Augustus van Batavia naar Rotterdam; de „Rotterdam" vertrok dien dag van Nieuw-York naar Rotterdam de „W. A. Scholten", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gistermiddag bij Dover; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Napels en vertrok denzelfden dag. Z. M. heeft met 1 Oct. benoemd bij de posterijen: tot comm. 1ste kl. J. Hoefhamer, W. M. Van Idsiuga, H. Helling en J. G. Plooster; tot comm. 2de kl. A. Van Raab van Canstein, tot comm. 3de kl. J. P. De Veer, tot comm. 4de kl. H. E. De Bruyn Tengbergen. Gr e no e n <1 Nieuws. Gistermiddag maakte zich een huzaar in de Spuistraat te 's-Hage iu het magazijn van de firma W. meester van een kistje sigaren ter waarde van f 5. De diefstal werd door twee politie-agenten opgemerkt eu dezen gelokte het den dief, zij 't ook met veel moeite, te arresteeren. Hij is eerst naar het politie-bureel a3n de N. Haven en vau daar later naar de hoofdwacht overgebracht. Eene 70-jarige vrouw werd eergiste ren te Haarlem op straat door een meisje van ongeveer 18 jaar gewaarschuwd, dat haar mantel van achteren was bemorst. De vrouw maakte gaarne gebruik van het aanbod vau het meisje om den mantel te reinigen en gaf baar daart< e een zak doek. Maar hoe verschrikte de vrouw, toen zij te huis komende uit den zak van den mantel eene portemonnaie met ongeveer tien gulden vermiste. Het schijnbaar zoo dienstvaardige meisje had haar die ontfutseld. Er zijn in de laatste dagen meer dergelijke gevallen aldaar voorgekomen. Door een knecht van den kleerblee- ker Kimmenade, aan het Zuider Buitenspaarne te Haa-lem, is in den tuin, vroeger in gebruik bij Willem Joosten, in hechtenis als verdacht van den moord op den veldwachter Van der Lijke uit Bloemendaal, bij het zoeken naar wormen in den grond verborgen gevonden eeu knipmes, dat is herkend voor hetzelfde dat steeds door Joosten vóór den gepleegden moord werd gebruikt, maar sedert was verdwenenvolgens zijne opgave had hij het'verloren. Het mes is dadelijk door de justi tie in beslag genomen. Hta,t is der Rotterdamsche politie gisteren gelukt, in de gemeente Kralingen de vrouw aan te houden, die op den 13den Augus tus 11. haar kind bij een inwoner van den Goud- schen Singel aan huis heeft doen bezorgen. In een perceel op den Blauwburgwal te Amsterdam is gisteravond door hel springen van een petroleum-kooktoestel een kamer uitge brand. Het vuur werd door de brandweer gebluscht. De man, die indeUtrechtschedwars- straat te Amsterdam met messteken werd verwond, is overleden. De laatste trein van den Oosterspoor weg van Amsterdam naar Utrecht overreed gis teren, tusschen Hilversum en Maarteusdijk, den wegwerker van de Oosterspoorwegmaatschappij Van Es. Beide beenen zijn den ongelukkige af gereden. Toen zijn vrouw hem op den weg vond, was hij een lijk. De man had voor dien trein den dienst voor zijne vrouw, die wachteres is, waar genomen. De korporaals S. B., S. en S. van het 3de regiment infanterie te Bergen-op-Zoom, die bij gelegenheid van de Middelburgsche kermis een paar burgerjongelui aldaar met de sabel eenige verwondingen hebben toegebracht, zullen deswege, en vermoedelijk ook wegens desertie, voor den krijgsraad terechtstaan. Ze zijn ouder geleide naar Middelburg overgebracht, om met de verwonden, die als getuigen optreden, door den rechter-com- missaris in strafzaken gehoord en geconfronteerd te worden. Uit Panama bericht men dat de werk zaamheden aan dat gedeelte van den Costa-Rica- spoorweg, hetwelk naar den Stillen Oceaan voert, zijn aangevangen. Van welk belang de bouw van dien zijtak is, blijkt reeds daaruit, dat nog 100,000 balen koffie in het binnenland liggen, welke, wegens gebrek aan de noodige middelen van vervoer, niet vóór December kunnen getransporteerd worden. Ook de nationale tentoonstelling te Brussel, in het volgende jaar bij de onafhanke lijkheidsfeesten te houden, zal, naar men verneemt, een vastgelegden luchtbal, gelijk dien te Parijs, rijk zijn. De kosten van inrichting en exploitatie worden op 150,000 fr. geraamd. Philippart, de Belgische financier, heeft het „Grand Hotel", het Hütel Scribe" en de bijbehoorende waschinrichting te Courcelles voor acht en twintig millioen franken gekocht. Deze gebouwen waren het eigendom van de „Société immobilière", die echter reeds lang in de war was en sedert dien tijd beheerd wordt door drie liquidateuren door de rechtbank aangewezen. Deze hielden ten bate der belanghebbenden het „Grand Hotel" aan, evenals het daartegenover gelegen „Hotel Scribe." De aandeelhouders uit Marseille hadden zich tegen dezen verkoop verzet, daar de exploitatie van beide hotels in de laatste jaren goede uitkomsten heeft geleverd. Er zijn echter aan het „Grand Hotel" groot? onkosten verbon den. Men beweert dat er wel een millioen ver timmerd moet worden, daar het onderhoud eenigs- zins te wenschen heeft overgelaten. Uit Gravesend wordt gemeld: Het stoomschip „Maas", bestemd naar Harliugen, was Woensdag-morgen bij Nortbfleet in aanvaring met de barge „Katleen", waardoor deze zonk en de gezagvoerder van de barge verdronk. De hertog van Edinburg heeft den eersten steen gelegd van een vuurtoren op het Eddystone-rif voorbij Plymouth; toen men een maand geleden op het rif poogde te landen, was het weer zoo slecht, dat men het moest opgeven. Nu kwam men er met een nat pak af. Een heer te Neuilly aan de Seine heeft een brief uit Zweden ontvangen, waarin wordt melding gemaakt van een Noorweegsch meisje van vier en half jaar, dat in klein theater te Stokholm in de tusschenbedrijven piano speelt. Mapleton heeft mile. Ambre geënga geerd voor Nieuw-York. Zij zal o. a. Yioletta, Aïda, Elsa en Carmen zingen. Oulaugs heeft de coroner inPeckham (Engeland) den dood geconstateerd van een klein kind, dat na een lijden van ongeveer één dag overleden was ten gevolge van het zuigen aan een stuk groeu behangselpapier, dat de moeder het in handen had gegeveu, toen zij eenige oogenblikken de kamer moest verlaten. Toen zij weer binnen kwam, had zij het prpier in het vuur geworpen en den mond dadelijk uitgewasschen, maar tever geefs. Het vergif werd in de maag van het kind

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2