Saterdag 23 Augustus. N° 5986. A". 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per post.1A0. Afzonderlijke Nommersn 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DES ADAERTENTTEÏi' Van 16 regels.v.1.05. Iedere regel meer0.171- Grootore letters naar plaatsruimte. STADS-BEKICHTEN. BURGEMEESTER £N WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien bet adres van P. VAN DER MEER Hz., Sigaren fabrikant alhier, hoedende verzoek tot oprichting van oeee nga- rendbrogerij in het pand aan de Haarlemmqigtr&at n°. 2; Gelet op de artt. 6 en 7 der wat van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennie aan het pobliek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter vieie gelegd ia alsmede dat op Vrijdag den 5den September a. e., 'e voormidBags te elf eren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 22 Augustus 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 22 Augustus. In de gemeenteraadszitting van morgenmiddag te twee uren zullen dezelfde onderwerpen behan deld worden als de agenda voor de verdaagde zitting van gistermiddag vermeldde. De afdeeling Leiden en omstreken der Ne- derlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plan tenkunde zal Maandag a. s., des avonds te zeven uren, op Zomerzorg een buitengewone vergadering houden, o. a. ter behandeling van de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering van 8 September a. s. te Nijmegen en ter benoeming van afgevaardigden voor die bijeenkomst. Vrijdag den I9den September a. s. des namiddags te twee uren zal in het gebouw der Maatsohappij tot Nut van 't Algemeen alhier, de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden worden van de Hollandscbe Maatschappij van fraaie kunsten en wetenschappen. Na de openings rede van den algemeenen voorzitter, den heer J. M. E. Dercksen, zal door den algemeenen secre taris verslag over het afgeloopen maatschappelijk jaar worden uitgebracht, terwijl de verdere pon ten van beschrijving zijn rekening en verantwoor ding van den algemeenen penningmeester en mede- deeling van het aandeel in de algemeene kosten, door iedere afdeeling daarin te dragenverslag omtrent den staat der boekerij der Maatschappij, uit te brengen door de afdeeling Leiden; ver kiezing van een algemeenen voorzitter uit een drietal leden van het bestuur der afdeeling Am sterdam, door dat bestuur voorgesteldkennisgeving vanwege de afdeeling Amsterdam van den benoemden algem. secretaris voor het volgende jaar; mededfeeling van den uitslag der beide prijsuitschrijvingen „Welke woorden en spreekwijzen zijn in den loop dezer eeuw in het Nederlandsch in gebruik ge komen en hoe moeten zij worden beoordeeld?" en: „Beoordeeling van Richard Wagner's beginselen op het gebied der toonzetting;" mededeeling van de permanente commissi^, benoemd in de alge meene vergadering van 21 September 1860, of het een of ander geschrift eene onderscheiding waardig gekeurd wordt; overweging, of door de vergadering eene som zal aangewezen en ter be schikking gesteld worden van de voorzittende afdeeling,ter bevordering van letterkundigen arbeid. Ten slotte zullen voorstellen behandeld worden van het algemeen bestuur, de afdelingsbesturen, de afgevaardigden en de leden der Maatschappij. Na afloop der werkzaamheden zal de gebruikelijke maaltijd plaats hebben in het koffiehuis „Zomer zorg", Stationsweg. Elk lid dat verlangt aan dien maaltijd deel te nemen, moet.zijn naam vóór 14 September a. s. aan den secretaris zijner afdee ling opgeven. Met 1 October is tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Heerenveen benoemd de heer H. J. B. Biekart, onderwijzer in de gymnas tiek aan de stedelijke gymnastiek-kiricktkig alhier. De gemeenteraad van Groningen heeft tot leeraren aan het gymnasium aldaar benoemd de heeren dr. J. A. Worp, te Deventer, en J. Harte lust, candidaat in de letteren te Leiden. Door den kolonel directeur der artillerie- stapel- en constructie-magazijnen te Delft is gis teren aanbesteed de levering van 550 gioote blauwe dekens. Minste inschrijver was de heer J. Schel- tema Jzn. te Leiden, a 13.90 per stuk. Op de series lectiouum der Utrechtsche hoogeschool voor het studiejaar 1879/80 wordt het onderwijs in de psychiatrie, door prof. Van der Lith gegeven, niet meer aangekondigd, zoodat thans aan geene der hoogescholen, behalve de Amsterdamsche, in dit leervak onderwijs zal gege ven worden, voordat, door de regeering een leer stoel voor psychiatrie zal opgericht zijD. Men verneemt dat prof. Van der Lith zich daartoe niet langer beschikbaar heeft gesteld, omdat hij reeds bij de invoering der nieuwe wet op het hooger ouderwijs zijne bezwaren te kennen gege ven en inlichtingen gevraagd had, terwijl hij het vorige jaar aan de regeering en het college van curatoren had te kennen gegeven, dat hij zich van de verplichting tot vervulling der hem ge dane opdracht tot hel geven van onderwijs in de psychiatrie aan de Utrechtsche hoegeschool ont slagen achtte, maar desniettemin npg voorwaarde lijk met het geven van dat onderwijs zou voortgaan. Ne. 4 en 5 van de „Ilaagsche Penkrassen" zijn verschenen. Zooals reeds aanstonds vermoed kon worden, zal de heer De Bergh eer over te veel dan te weinig stof te klagen hebben en uit zijne „correspondentie" blijkt, dat zijne poging om op verkeerdheden te wijzen veel ondersteuning vindt. Vooral de openbare werken worden door hem gekritiseerd. In het midden latende of zijn oordeel altijd juist is, wat slechts beslist kan worden door hen die de zaken van nabij zien, heeft dit zeer zeker zijne nuttige zijde. De heer De Bergh bespreekt daarbij slechts de zaken, niet de personen, en houdt hij zieh aan dien regel, dan zullen zijne penkrassen het best aan het doel beantwoorden. Bij de te Amsterdam gehouden veiling van schilderijen, afkomstig uit de verzameling van Isendoorn, was een stuk uit de oud-Vlaamsche school, buitengewoon uitvoerig en schoon geschil derd in den trant van Jan Van Eyck. Dit stuk, ofschoon ongeteekend, heeft de kapitale som van f 2200 opgebracht en is voor het rijksmuseum aangekocht. Een fruitsïuk vau A. Cuyp bracht f 357 op. In het afgeloopen leerjaar 1878/1879 van rijks-landbouwschool te Wageningen is de bibli otheek aan die inrichting door schenking en aan koop zeer uitgebreid en bevat thans 2800 boek en plaatwerken, 42 (rijdschriften en 12 dag- of weekbladen. Onder de,werken, welke ten geschenke werden ontvangen, behooren vele wetenschappelijke, die niet in den handeltvoorkomenDeze biblio theek zal hoogstwaarschijnlijk na verloop van tijd nog belangrijker worden, ingevolge het door be sturen van verschillende genootschappen, op initi atief van prof. P. Hartiug, genomen besluit, om hunne werken ten behoeve van deze bibliotheek af te staan. De synode der Ned. Herv. kerk heeft in hare vergadering van 20 Aug. 11. het reglement op de rechten der minderheden, dat ten vorigen jare voorloopig was aangenomen, met 10 tegen 9 stemmen verworpen. Als de Haarl. Ort. goed is inge licht, moeten ten slotte de bezwaren, aan de toe- j passing van dat reglement verbonden, hij de ver werping den doorslag hebben gegeven. De beraad slagingen over art. 38 en 39 reglement godsdienst- ouderwijs duren voort. Een voorstel, dat de synode het ten vorigen jare in dit opzicht door hare voorgangster gedane voor onwettig zou verklaren, is afgewezen. De vierde algemeene vergadering der Ver- eeniging voor lijkverbranding zal den 6den Sep tember te Utrecht gehouden worden. Dr. J. E. De Vrij, door het hoofdbestuur uit zijn midden tot voorzitter der vergadering benoemd, zal de werk zaamheden leiden. Het volgende voorstel van het hoofdbestuur zal in behandeling worden genomen „De algemeene vergadering drage aan het hoofd bestuur op te onderzoeken: 1°. of er in eene der provinciën Zuid-Holland, Utrecht of Gelderland gelegenheid bestaat om op het terrein eener be graafplaats een Siemenschen oven op te richten, die aan de beheerders dier begraafplaats zou wor den overgedragen; 2*. welke kosten bij zoodanige overeenkomst zouden komen voor rekening der Vereeniging; en 3°. op welke wijze de daartoe noodige gelden zouden kunnen worden gevonden.'' In de instructie gegrond op art. 9 van het reglement betreflende de samenstelling, het onder zoek en den ijk der gasmeters, vastgesteld bij kon. besluit van 12 September 1874, is o. a. bepaald„Bij de afgifte van eiken geijkten nat ten gasmeter wordt eene aanwijzing met schets afgegeven, waaruit blijkt op welke wijze de gebruiker den waterstand in den meter kan houden op een peil, waarbij de meter juist aanwijst. Deze aanwijzing is bestemd voor den gebruiker van den meter, terwijl door den ijker eene dergelijke aanwijzing op het deur tje van de wijzerinrichting geplakt, en de aandacht der gebruikers zooveel mogelijk daarop gevestigd is." Aangezien het gebleken is, dat deze aanwijzingen en schetsteekeningen niet altijd in handen komen van de gebruikers der gasmeters en niet zelden door overplakking of op andere wijze onleesbaar worden gemaakt, worden belanghebbenden op het bovenstaande opmerkzaam gemaakt en wordt hunne aandacht er op gevestigd dat, in geval van verlies van de bedoelde aanwijzingen, exemplaren daarvan aan de voor den ijk van gasmeters opengestelde ijkkantoren kosteloos verkrijgbaar zijn. Liquidateuren der Afrikaansche Handels- vereeniging, de heeren Hendrik Muller Sz., mr. J. C. Reepmaker en W. C. Schalkwijk, hebben tot hare schuldeischers de volgende circulaire gericht: „Wij gedragen ons aan onze circulaire van 3 Juli 11. en hebben het genoegen u thans mede te deelen, dat wij van den heer H. Brücher, via St.-Vincent, in dato 20 dezer,^eene dépêche ontvingen, waarin hij meldt: „Aan de Kust overal rustig; het vertrouwen teruggekeerd." De maat regelen, waarvan wij in onze circulaire van Juli melding maakten, blijken dus tijdig genoeg genomen te zijn, om het groote doel, te bereiken dat, wij ons in het belang der crediteuren hadden voorgesteld. Ieder belanghebbende zal ook wel doordrongen zijn van de (noodzakelijkheid, dat wij op den door ons gekozen weg rustig voortgaan, om daardoor de baten aan de Kust geleidelijk naar hier over te kunnen brengen. Br zal nog heel wat tiid verloopen, eer wij van de Knst de opgaven hebben, die noodig zijn om u nadere voorstellen te doen. Bij den ernstigen wil, dien wij hebben, om het belang der schuldeischers waar te nemen, hebben wij hunnen steun npodig, ge lijk wij dien Wot nog toe mochten ondervinden." De „Daily NewsmeldtDen 23sten dezer

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1