LE1DSCH DAGBLAD. Woensdag 20 Augustus. N° 5983. A0. 1879. PRIJS DEZER COURANT: Voor Luiden per S maanden..v.-V 1.10. Franco per post. Afzonderlijke Nommers 1.40. 0.05. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADVERTENTIEN: Van 15 regels1.05. Iedere regel meer0.17%. Groolere letters naar plaatsruimte. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. LEIDEN, 19 Augustus. Uit Den Haag werd ons heden geseind dat het nienwe ministerie aldus is samengesteld: Bniteolandsche zaken mr. C. Th. baron Van Lijnden van Sandenburg; binnenlandsche zaken jhr. mr.W.Six, commissaris des koninga in Zeeland; justitie prof. A. E. J. Moddermanfinanciën prof. S. Vissering; koloniën mr. W. baron Van Golt- steinoorlog de kolonel der artillerie A. E. Reuther marine W. F. Van Erp Taalman Kipwaterstaat jhr. G. J. G. Klerck. De benoemingen verschijnen hedenavond in de Staatscourant. Donderdag zal de overdracht der portefeuilles geschieden. Het admissie-examen aan de Leidsche hoo- geschool zal worden afgenomen Woensdag en Donderdag 17 en 18 Sept. e. k. Belanghebbenden moeten zich vóór 10 September met nauwkeu rige opgave hunner voor- en toenamen, voluit geschreven, aanmelden bij den pedel P. J. Oostveen. De stafmuziek van het vierde reg. infanterie zal morgenavond in het badhotel „de Zwaan" te Katwijk een uitvoering geven. Er zal bij die ge legenheid om halftien een extra-boot naar Leiden ▼aren. Volgens het verslag in de Staatscourant omtrent het rijksmuseum van oudheden alhier gedurende het jaar 1878 mag de toestand van het museumgebouw zelf redelijk worden genoemd. Geheele vernieuwing van enkele gedeelten zou geen weelde behoeven te heeten, misschien wel, zoo de middelen het toelieten, eenigszins gevor derd worden. Vooral is er afdoende voorziening noodig tegen de nadeelige werking van onzen tel kens afwisselenden dampkring en de maar al te dikwerf schrik dreigende en ook onheil aanbren gende doorlekkiDgen. Aan gedeeltelijke herstellin gen intusschen wordt geregeld door de zorg en onder leiding van den hoofdopzichter der gebou wen van het onderwijs de hand gehouden en het mogelijke verricht. Men meldt uit Alfen a/d. Rijn dat de fabrieken van vruchtensappen, welke aan die ge meente eene zekere vermaardheid geven, thans in vollen gang zijn en aan vele handen werk geven. Ofschoon de Westlandsche bessen door het koele natte zomerweder niet zoo groot en saprijk zijn als andere jaren, is de oogst toch vrij bevredigend. Jaarlijks breiden die fabrieken zich uit en be zwaarlijk kan men zich een denkbeeld vormen van de hoeveelheid bessen, die verwerkt wordt om aan de steeds toenemende binnen- en buitenland- sche vraag te kunnen voldoen. Op het zeventiem'e Nederlandsch taal- en letterkundig congres te Mechelen zullen o. a. de volgende onderwerpen ter sprake worden gebracht op de algemeeoe vergaderingDr. Jan Ten Brink, 's-Gravenhage. Voorstel tot oprichting eener Neder- landsche „Sociéte des gens de lettres", in 1876 aan eene commissie te Brussel opgedragen. Nadere toelichtingen van den voorsteller. J. J. Micheels, Gent. De Belgische regeering verzoeken, bij de aanstaande herziening der wetten op het middel baar en hooger onderwijs, de Nederlandsche taal niet meer als eene vreemde spraak, maar als de moedertaal van de meerderheid der bevolking te beschouwen. Het congres zal o. a. worden bijgewoond door mr. D. Van Eek, lid van de Tweede Kamer, als afgevaardigde der Nederland sche regeering, en dr. J. F. J. Heremans, leeraar aan de hoogeschool te Gent, als afgevaardigde van de Belgische regeering. Verder uit Nederland door J. A. Alberdingk Thijm, J. W. Brouwers, mevr. de wed. W. 8torm-Van der Chijs, dr. L. R. Beynen, Joh. Gram, mr. A. W. Jacobson, dr. Beckering-Vinckers, dr. Lubach, mr. J. Nannin- ga Uitterdijk, mr. J. N. De Stoppelaar, dr. J. Van Vloten en dr. Schaepman. De rijkscommissie voor de examens ter ver krijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den 9den September a. s. te halftien des morgens, zitting houden te Amsterdam, in het raadhuis aldaar. Zij, die tot een dier examens wenschen toegelaten te worden, moeten hiervan vóór 2 September schrif telijk en vrachtvrij kennis geven aan den voor zitter der commissie, met overlegging van geboorte akte en opgave der tegenwoordige woonplaats. Het daaraanvolgende examen zal plaats hebben in de maand October, te Rotterdam. In November zal een vergelijkend onder zoek plaats hebben van adspiranten voor de betrek king van surnumerair bij de posterijen, waartoe acht plaatsen ter vervt&ling worden opgesteld. De adspiranten behooren zich vóór den lsten Novem ber, bij een op zegel geschreven request, tot den minister te wenden. Bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid kunnen een of meer klerken aan gesteld worden op eene jaarwedde aanvankelijk van f 400. Het vergelijkend onderzoek zal aan vangen op 1 September e. k. Alle aanvragen tot toelating, door belanghebbenden eigenhandig ge schreven op gezegeld papier, moeten bij het depar tement zijn ingediend uiterlijk 27 Augustus, ver gezeld van de vereischte stukken. De kosten voor het festival, door de inzenders der Arnhemsche tentoonstelling aan de verschil lende commissiën en personen, die hebben mede gewerkt tot het welslagen van de groote nationale tentoonstelling en den internationalen wedstrijd, aan te bieden, zijn geraamd op f 7500. Bij in troductie zal een heer met 2 dames (behalve f 2 de persoon vo»r het souper) voor f 10 dit feest kunnen bijwonen, waarbij voor een eventueel te kort nog een waarborg-kapitaal is vastgesteld, bestaande uit 100 aandeelen ad f 25. In een der jongste nommers van het weekblad De Huisvrouw kwam een ingezonden stuk voor, waarin de wenscbelijkheid werd uitgesproken om de hier te lande bestaande vrouwenvereenigingen „Arbeidt adelt" en „Tesselschade" samen te smel ten tot ééne groote vereeniging, ten einde met meer vrucht in den geest dier vereenigingen te kunnen werkzaam zijn en aan den werkkring een breeder grondslag te geven. Het laatst verschenen nommer van genoemd weekblad bevat thans een schrijven van de dames Hofl'maDn en Wijnaendts, voorzitster en secretarisse van „Tesselschade", waarin zij verklaren dat „Tesselschade" óéne al- gemeeneNederlandsche vrouwenvereniging wenscht, en „Arbeidt adelt" en de „Agatha-vereeniging" nitnoodigen zich mede omtrent het denkbeeld van samensmelting te verklaren. Het gedenkteeken voor Aart Admiraal zal Maandag 1 September des middags te twee uren te Schoonhoven worden onthuld. Tot dusver is bij het bestuur van het te Amsterdam in September e. k. te houden genees kundig congres bericht ontvangen van de verte genwoordiging der volgende regeeringenvan Zweden en Noorwegen prof. Holmgren, van Up- sala; van Italië prof. Palasciano en prof. Sem- mola, van Napels; van Portugal prof. Da Silva Amade, van Lissabon; van Hongarije dr. L. Von Gros", van Budapest. Bij beschikking van den minister van koloniën zijn de heereu E. J. W. Van Dijk, M. Herz, P. H. Van Andel, A. J. F. Veenstra, D. F. Uhlen- beck, H. J. Wijers, F. K. Overduyn, T. J. H. Van Driessche, F. Hoezoo, G. E. A. F. Rudolph, H. E. Van Swieten, C. E. Van Kappen, P. Wijers, D. C. Rietbergen Jr., H. W. Hoeke, T. M. Van Hasselt, E. E. Klerks, H. B. Van der Kolk, J. Van der Dussen, H. Engelken, J. Pompe, C. L. Thieme, J. Broers, J. H. Simon Thomas, J. H. Van der Zweep, E. F. L. J. H. Van Elders, B. Erkelens, T. Gebbard, H. F. Hesselaar, F. G. Netscher, E. L. M. Kühr, J. P. Van Driest, mr. A. L. E. Gastmann, mr. G. S. J. Van Ronkel, mr. J. Reepmaker, mr. M. C. Snellen van Vol lenhoven, mr. R. Goddard, mr. H. Bakker, mr. H. D. L. Bouricius, mr. D. A. Pekelharing, mr. J. W. H. Bleckmann, mr. H. G. Van Lawick en mr. J. Brunger gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd, de 32 eerstgenoemden tot ambte naar bij den burgerlijken dienst, en de 11 laatst genoemden tot rechterlijk ambtenaar daar te lande. Door de reederij van het Nederlandsche stoomschip „Overijsel" is naar Aden geseind, om te vernemen waarom de „Dagmar", uitgezonden ter opsporing van dit bij Kaap Gardafui gestrande schip, nog niet was teruggekeerd, waarop antwoord is ontvangen dat de „Dagmar" door slecht weder verhinderd was geweest terug te keeren. Volgens een heden ontvangen telegram is het Nederland sche schip „Overijsel", van Batavia naar Rotterdam bestemd, totaal wrak en waren al de opvarenden gered. Omtrent de juiste plaats van stranding is nog niets met zekerheid bekend. Het schroefstoomschip „Marnix", onder be vel van den kapitein-luitenant ter zee G. C. C. Thierens, is den 18den Juli jl. van Simonsstad (Kaap de Goede Hoop) vertrokken, ter voortzetting der reis naar Nederland. Het stoomschip „Maas", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde gistermiddag bij Le- zardde „KoDing der Nederlanden", van Amster dam naar Batavia, is Zondag te Southampton aangekomen. Z. M. heeft den kolonel H. Onnen, bevel hebber in de 4de mil. afa., op zijne aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag bepaald op/2100 den kapitein R. J. Van Hooydonk, van het 2de reg. inf., op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Gemengd Nieuws. Nauwelijks kon men gisteravond het bericht omtrent het Haagsche loos brandalarm gelezen hebben, of ook hier verspreidde zich zulk een gerucht door de stad. Vooral op de Mare, waar de brand zou moeten zijn uitgebroken, was spoedig veel volk op de heen. Nergens echter kon de spuit der weesburgers, die door een paar al te gedienstige lui in allerijl waren gewaarschuwd, eenig onheil bespeuren. Toen het er langzamerhand wat rustiger was geworden, bereikte inmiddels het gerucht ook het polilie-bureel, en onmiddellijk werd de brandklok geluid, waardoor nu weldra de geheele stad in rep en roer werd gebracht, de geheele brandweer en bijna ook de stoomspuit kwam aanrukken en ook de schutterij in de wapens

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1