Woensdag 13 Augustus. N°. 5977. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per poste 1-40. Afzonderlijke Nommersn 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEE ADYERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 11 Augustus. Dat de rozententoonstelling en het rozenfeest, Dinsdag en Woensdag a. s. op Zomerzorg te houden, belangstelling zouden wekken, was redelij kerwijze niet te betwijfelen. Intusschen komen ons een paar blijken van belangstelling ter ooren, die wij niet onvermeld willen laten. De directie der stoombootmaatschappij „de Vol harding", begrijpende dat in de dorpen Leiderdorp, Alfen, Oudshoorn en Koudekerk, zoowel als te Boskoop, velen gaarne deze gelegenheid zouden willen aangrijpen om de keurige muziek van den staf van het éde regiment infanterie te hooren, maar dit moeten nalaten omdat ze de gelegenheid missen om na afloop van het concert huiswaarts te keeren, laat een extra-boot varen op Woensdag 13 Augustus, 's avonds te halftwaalf. Zeker eeu maatregel die toejuiching verdient en waarvan velen gretig zullen gebruik maken. Een ander blijk van belangstelling levert de heer Grentzius, door voor deze gelegenheid expres- selijk en geheel belangeloos een Rozen- galop te componeeren, welke op dien avond voor de eerste maal ten gehoore gebracht zal worden. Bij de dd. schutterij alhier is, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend aan J. Vau Leeuwen Az., als 1ste luit., met vergunning om de uniform der schutterij met de aan zijn rang verbonden onderscheidingsteekenen te blijven dragenbe noemd: tot kapt. H. Van de Velde, thans late luit.tot lsten luit.-adjndant met den personeelen rang van kapt. Ph. F. Rollandet, thans kapt.tot lsten luit., W. J. Suringar en W. P. Van Wijk, beiden 2de luit.tot 2den luit., dr. A. Nijkamp, thans serg., mr. J. J. L. baron Van Fridagh, H. J. Ladenius, P. J. D. Meyer en Th. J. W. Exler, allen serg.-titulair. In de maand Juli zijn binnen deze ge meente geboren 114 kinderen, als: 72 zoons en 42 dochters, waaronder is begrepen 1 tweelingge boorte; overleden 112 personen, als: 19 mannen, 13 vrouwen, 50 zoons en 30 dochtersdaarenboven als levenloos aangegeven 4; gehuwd 21 paren. De Staatscourant bevat het „voorloopig over zicht van het natuurhistorisch onderzoek door den heer A. A. W. Hubrecht ingesteld aan de Neder- landsche werktafel in het zoölogisch station te Napels en van hetgeen aldaar voor het rijks museum van natuurlijke historie te Leiden door hem is bijeengebracht. November 1878Juni 1879." De voorwerpen van dat onderzoek waren hoofdzakelijk Selachiers en Nemertineu. Voor de eersten leverde de markt, voor de laatsten de eigen visscherij (thans ook door middel van een eigen stoomboot op grootere schaal vanwege het station uitgeoefend) het noodige materiaal. Voor de verzamelingen van 's rijks museum werden ver kregen exemplaren van Reptanchus en van Chi maera monstrosa en van de nog zeldzamer voor komende Aiopias vulpes, Scymnus lichia en Car- charias glaucus. Het anatomisch en histologisch onderzoek van onderscheiden Nemertinen werd op uitgebreide schaal ondernomen en onafgebroken voortgezet. De resultaten van dit onderzoek zullen, met nog andere, eerlang in eene monographie ver- eenigd worden. Nog werd hel verblijf te Napels dienst baar gemaakt aan de uitbreiding der collectie visschen van het Leidsch museum. Op de lijst van de zeevis- schen, met dat doel bijeengebracht, komen een drie honderdtal exemplaren voor. Van enkele moet de nadere soortbestemming nog plaats vinden; alle zijn in uitstekenden toestand van conservatie. De heer Hubrecht betuigt opnieuw zijne erkentelijk heid aan onze regeering, die, telkens op voordracht der hoogleeraren iu de zoölogie bij onze rijks universiteiten, waarbij hij met dankbaarheid zijne hooggeachte leermeesters Halting en Selenka mag gedenken, thans reeds aan een tiental beoefenaars der dierkundige wetenschap gelegenheid opende tot voortzetting hunner zoölogische studie in de daartoe zoo bij uitstek geschikte werkplaatsen van het zoölogisch station te Napels. Maandag 28 dezer 's morgens te 10 uren zal in de Kweekschool voor Zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van jongens, die eene ver bintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Den 21sten dezer zal de kolonel, directeur der artillerie stapel- en constructie-magazijnen te Delft, in het openbaar aan den minstinschrijvende aanbesteden de levering van 550 groote blanwe dekens ten behoeve van genoemde magazijnen. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 42.00, f 21.50, f 4.40 en f 2.20; de laagste f 42.00, f 21.00, 4.20 en f 2.15. Zooals bekend is werd door het college voor de. zeevisscherijen eene circulaire verzonden, waarin tot aLemccnc deelneming wordt opgewekt aan de international; visscherij-tentoonstelling, .welke in April 1880 te Berlijn zal worden ge opend. De heer Parser te Scheveningen komt in eene circulaire, aan de reeders van visscherijen ge richt, daartegen op. Hij meent dat het college zijn taak veel beter begrepen zon hebben, wan neer het in plaats daarvan eene krachtige circu laire had uitgevaardigd om de belanghebbenden te waarschuwen voor het groote gevaar, dat er voor hen in gelegen is, om aan de roepstem van Duitschland gehoor te geven. Dnitschland, zegt hij, wenscht geheel en al op de hoogte te worden gesteld van de visscherij- industrie in haar geheelen omvaDg. Van het Duit- sche standpunt gezien, laat zich dit uitmnntend verdedigen. Maar aangezien Duitschland het eerste en grootste déboucbé is voor de meeste producten onzer visscherij, druischt het geheel en al tegen het belaug der Nederlandsche visscherij in, de Duitschers nog meer op de hoogte stellen van alles wat met het visscherijbedrijf in verband staat. Het zou al te naïef zijn, wanneer wij, Ne derlanders, door het tentoonstellen van het beste dat wij hebben, onzen naburen zouden gaan leeren op welke wijze zij het best de markt voor ons kunnen sluiten. Bij gelegenheid der jaarlijksche paarden markt te Zevenhuizen op 10 September a. s. zal aldaar gelijktijdig een keuring der aangevoerde paarden plaats hebben, wier eigenaars van hun voornemen vooraf kennis geveu. Voor die dieren, welke de onderscheiding waardig worden geacht, zullen prijzen en premiën worden uitgekeerd. Tot beoordeelaars zijn beDoemd de heeren H. Ripping te Zevenhuizen, H. Uitdenbogerd te Bleiswijk, C. Oudijk te Waddingsveen, en bij ontstentenis of betrokken belang van een dezer heeren Js. De Zwart te Moordrecht. Bij de Zaterdag door den Rijnspoorweg te Utrecht voor rekening van den Staat gehouden aanbesteding van het leveren van bestrating, af sluithekken en waterkranen en het verplaatsen van een waterkraan op het station Arnhem, was de laagste inschrijver de heer P. Verbruggen te Waddingsveen, voor f 37,700. De raming was f 40,500. Van de firma Groenewegen Co. te Amster dam is N". 44 harer naam- en prijslijsten ver schenen. Het bevat de Hollandsche bloembollen, zooals de enkele en dubbele hyacinten, tulpen, crocussen, narcissen, anemonen, renonkels, gladiolus, iris, lilium-lelies en andere bolgewassen. Ook deze prijscourant bevat tal van afbeeldingen en vele belangrijke opmerkingen betreffende de kweeking van de vermelde planten, alsmede modellen van mozaïekperken voor bolgewassen. Bij den gewonen jaarlijkschen schietwed strijd met karabijn, door de onderofficieren der normaal-schietschool gehouden, is de hoogste prijs, door het departement van oorlog uitgeloofd, een gouden horloge, door den sergeant M. Hoogland, van het bataljon mineurs en sappeurs, behaald. Ten gevolge der pensioneering van den kolonel Dittlinger, bevelhebber in de 2de milit. afdeeling, heeft de minister van oorlog bepaald, dat de kolonel-commandant der 1ste afd. vesting artillerie zijn functie tijdelijk zal waarnemen. Het museum van kunstnijverheid op het Paviljoen te Haarlem is verrijkt met twee vazen en drie beeldjes uit de beroemde Berlijnsche por seleinfabriek, een geschenk van de Duitsche regee ring aan de Maatschappij van nijverheid. Het museum is gedurende de maand Juli bezocht door 518 personen. Kort nadat de burgemeester van Amsterdam den Koning zijn verzoek om ontslag had ingediend, ontving hij bij kabinetsschrijven namens den KoniBg de uitnoodiging op zijn besluit tot aftreding terug te komen. De burgemeester meende echter daaraan niet te kunnen voldoen, en volhardde bij zijn besluit. Zaterdag-ochtend ontving jhr. Den Tex de mededeeling, dat een aantal ingezetenen zich hebben vereenigd om hem bij zijn aftreden een gouden herinneringsmedaille aan te bieden. Daar deze medaille zsl prijken met het borstbeeld des burgemeesters, dat naar het leven door den heer Collinet zal worden geboetseerd, was deze mede deeling nu reeds noodzakelijk. Door den minister van oorlog is bepaald dat de nachtposten, die gebezigd worden tot be waking van corpskassen, vaandels of standaards, moeten worden iagetrokken. Naar men verneemt heeft de minister van oorlog, bij het samenstellen van de begrooting voor zijn departement voor het volgend dienst jaar, tot grondslag voor de berekening van de traktementen der officieren eene nieuwe regeÜDg aangenomen. Volgens dat ontwerp zou de bezol diging, na zekeren diensttijd, voor de kapiteins en luitenants periodiek worden verhoogd en zou dns voortaan het beginsel worden gehuldigd, om het bedrag van de traktementen niet uitsluitend te doen afhangen van dikwijls toevallige kansen op bevordering, maar evenzeer van het aantal vol brachte dienstjaren. De bezoldiging van de luite nants der infanterie zon b. v. van f 1000 tot f 1400 opklimmen; het laatstgenoemd bedrag zon na 15 dienstjaren worden verkregen. Voor de kapiteins van dat wapen zonden de traktementen van minstens f 1600 achtereenvolgens opklimmen tot f 1800, 2100, 2400 en f 2600; respec tievelijk na 15, 20, 25 en 30 dienstjaren als officier. De voordeelen der nienwe regeling zouden alzoo voornamelijk aan de oudere officieren in beide rangen ten goede komen; van de tegenwoordige kapiteins zouden velen een vermeerdering van f 400 en f 500 verkrijgen. Het totaal bedrag van de meerdere uitgaven, die van deze regeliDg het gevolg zouden zijn, wordt geraamd op l'/t tondie uitgaaf zon intusschen door wijzigingen

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1