N°. 5976. Maandag 11 Augustus. A°. 1879. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers.n 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regelsl.OB. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. Gistermiddag te ongeveer twee uren had te Scheveningen een treurig ongeluk plaats. Een meisje van zes jaar, dat zich alleen in de Wassenaarstraat, dicht bij de scheepswerf van den heer De Jager bevond, liep tusschen de sporen van den tram, terwijl juist de wagen kwam aan rijden. Niettegenstaande alle pogingen van den voerman om door remmen het ongeluk te voor komen, geraakte de kleine onder de wielen en was terstond een lijk. Naar men verneemt bevindt zich de vader van het kind op zee. Donderdag vermaakte zich een jongen met het touw van het „voorpaard", dat te Scheveningen gestationeerd is tegenover het Victoria-hotel. De jongen kreeg door het draaien van het paard het touw eenige malen om den hals, waardoor hij gestikt zou zijn, wanneer niet een heer toegeschoten was om hem van zijn knellende banden te bevrijden. Met ernstige kwetsuren aan hoofd en hals werd hij het Victoria-hotel binnengedragen. Voor het koninklijk kabinet van zeld zaamheden zijn ten geschenke ontvangen van den heer J. Meyers, officier van gezondheid 1ste kl. bij de marine, thans te 's-Gravenhageeen wan delstok van den stam van den kalapoboom (cocos nucifera) van Ceilonphotografisch portret en naam kaartje van Habib Abdul Rachman, voormalig rijks bestuurder van Atjeh en krijgsoverste; twee der gelijke portretten van een Dajaksch hoofd en van een Dajakker in krijgskostuumen van den heer M. Meyers, hoofdonderwijzer te Hoorn een wandel stok van den kaneelboom (Ceilon). Aan het proefstation te Wageningen heeft een onderzoek plaats gehad van eenige soorten Amerikaausch geconserveerd vleesch. Eenige in den handel voorkomende blikken bussen, bevattende ongeveer 2 Engelsche ponden geconserveerd rund- vieescli, werden geopend en het vleesch gewogen, waarna de hoeveelheid van het in het vleesch voor komende metaal, benevens de voedingswaarde van het vleesch bepaald werden. Rekent men het in het vleesch voorkomende vet op de halve waarde der eiwitstoffen en trekt men van het Cannings- preparaat nog af de kleine hoeveelheid beenen die er zich in bevindt, zoo kost 1 kilo voedingstof van gelijke waarde in het preparaat: van Wilson, f 3,95, van Canning, f 3,47, van Brougham 3,44. Een kilogram inlandsch rundvleesch ad 1,20 berekend en gesteld als te bevatten 21 pet. eiwit en 8 pet. vet, bedraagt per kilogram voedingstof f 4,80, zoodat het Amerikaansche vleesch, berekend naar de voedingswaarde, goed- kooper dan het inlandsche is. Tegenover dit gel delijk voordeel staat het gevaar van lood vergiftiging, waarvan reeds gevallen zijn voorgekomen, In de bovenste laag van het vleesch werden veelvuldig stukjes en korreltjes soldeermetaal gevonden, be staande uit een legeering van lood en tin. Men kan dit gevaar vermijden door ongeveer 1 cM. van de bovenlaag af te nemen, doch daarmede houdt het geldelijk voordeel bijna op te bestaan. In het belang der gezondheid zijn de minder lood houdende en daarbij voedzamer soo rten van Canning en Brougham te verkiezen boven die van Wilson. In een klein logement te Arnhem is gisternacht aan iemand f 200 aan geldspecie out- stolen. Bij zijn ontwaken bevond hij dat zijn slaapkameraad met de noorderzon was vertrokken. r Omstreeks halftwaalf ontstond gis- teravond te Amsterdam een zware binnenbrand in de stoomdiamantslijperij op de Lauriergracht, waardoor het gebouw van binnen nagenoeg werd vernield. Men was den brand om halfeen meester. De nevengebouwen leden alleen eenige water schade. De oorzaak van den brand is onbekend. Eenige belanghebbenden bij de zee vaart, onder welke de commandant der marine, de schout-bij-nacht Van Gogh, hadden Donderdag te Amsterdam gevolg gegeven aan de uitnoodiging van den Zweedschen kapitein G. B. Krutmejer om op de stoomboot „Vidar", waarvan hij de ge zagvoerder is, eenige proeven bij te wonen met een nieuw mistsignaal-instrument, uitgevonden door zijn vriend den Zweedschen kapitein Ahlberg. Dit instrument is een dubbele stoomfluit, die door het verzetten of overtrekken van den sleutel of kraan een laag of een hoog geluid geeft. Door nu hetzij een, twee, drie of meer geluiden achter elk ander met de lage of hooge fluit of ook gecom bineerd te geven, zal men gemakkelijk bij mist of dik weder aanvaringen van stoomschepen kunnen voorkomen. De seinen kunnen natuurlijk ook op zeilschepen gebruikt worden, indien daarvoor het geluid door stoom wordt voortgebracht. Om aan varen van schepen te voorkomen, is evenwel cene internationale, preventieve verordening noodig, die voorschrijft dat deze en geen andere mistsignalen op zee gebruikt mogen worden. Aan den heer J. J. Allgiiuer, piano fabrikant te Amsterdam, is door de „Société internationale pour l'amélioration du sort des aveugles", die dezer dagen te Berlijn vergaderde, een getuigschrift toegekend voor een schrijftoestel ten behoeve van blinden. Door gebruikmaking van dit hulpmiddel wordt het den blinde mogelijk en gemakkelijk gemaakt om tusschen de regels schrift, de vereischte ruimte te laten. Het papier kan aan beide zijden beschreven worden. Men verneemt dat de hoofdschuldige aan het spoorwegongeluk bij Nancy gevat en een ontslagen spoorwegbeambte is. Van de bij dat onheil gewonden zijn zeven gestorven, zoodat het getal dooden thans twaalf bedraagt. Tegen Donderdag-avond was aauden Westervoortschen dijk te Arnhem een volksbal aangekondigd, dat wel het eerste en laatste zal geweest zijn. De grond van een weiland is in ons vochtig en regenachtig klimaat niet geschikt om tot bodem van een bal te dienen, en voor ons volk is die uitspanning in de open lucht vreemd. Eerst was er dan ook volstrekt geen neiging om te dansen; later, toen de commissie eene premie van 2.50 had uitgeloofd voor het eerste paar dat het voorbeeld wilde geven, volgden enkele anderen, maar weldra werd ieder kosteloos binnen de omheining toegelaten. Nu ontstond er zulk een gedrang en gehos, dat de commissie wilde trachten het terrein weder eenigszins vrij te maken. De pogingen daartoe gaven tot menige vechtpartij aanleiding tusschen het volk en hen, die geroepen werden om de orde te herstellen. Het electrisch licht hield zich gelukkig goed. Het licht door ééne lamp voortgebracht staat gelijk met p. m. 10,000 normaal waskaarsen. Naafloop trokken geheele scharen zingenden door de stad. Voor de woning van den burgemeester werd een oogenblik met een driewerf „Lang zal hij leven stand gehouden. Een meisje geraakte te water, maar werd spoedig weder op het droge gehaald. In de Rijnstraat is 's avonds tegen tien uren, ten gevolge van het gedrang, een bejaard man onder een rijtuig geraakt, waarvan beide wielen hem over het hoofd rolden. Ernstig gekwetst is hij in eene woning binnengedragen, waar hij heelkundig werd behandeld. De heer Thoewald Aslachsen, te Christiania, heeft het volgende bericht aan1 het Hbl. gezonden uit Mandal dd. 28 Juli 1879: De kapitein van het hier tehuisbehoorend schip „Capella", zooeven aangekomen van Havre, heeft kennis gegeven, dat hij op 20 dezer te 4 uren 's namiddags, op ongeveer 57° n. br. en 6° 30' o. 1., is gewaar geworden 2 duiven, die naar het schip vlogen. De eene bereikte niet het schip, daarentegen kwam de andere zeer vermoeid aan boord en werd door de equipage van het schip gevangen. De duif, die nauwkeurig onderzocht werd, was op den rechtervleugel gemerkt A. E. 149 1879 en was verder met een stempelmerk voorzien, waaruit men slechts duidelijk lezen kon „Maatschappij". Uit het bovenstaande blijkt, dat de duiven niet tot de Hollandsche Noordpool expeditie behooren, wat om onjuiste berichten voor te komen wordt medegedeeld. Drie volleerde gauwdieven lieten zich onlangs in een restaurant in de rue Prineesse te Parijs een middagmaal voorzetten in een zaal op de eerste verdieping, grenzende aan de bijzon dere vertrekken der eigenaars. Gedurende het maal had de knecht, die hen bediende, wel opgemerkt, dat telkenmale wanneer hij met een nieuw gerecht binnenkwam, een der gasten ontbrak, doch hij sloeg daarop verder geen acht. Eerst na hun vertrek bemerkte hij, dat zij de deur van de slaapkamer zijner meesteres hadden opengebroken. Bij onderzoek bleek, dat het handige drietal uit de lade eener kast 250 fr. had meegenomen, benevens eenige juweelen die op den schoorsteen hadden gelegen. Een brandkast, die een som van 3000 fr. be vatte, hadden zij tevergeefs trachten open te breken. De nihilist Pletnef Mirski, die in de Peter Paul-vesting gevangen zit, heeft, naar uit St.-Petersburg gemeld wordt, bekend, dat hij den aanslag op het leven van generaal Drentelen waagde, Zijne beminde moet in bijna bewusteloozen toe stand zooveel hebben bekend, dat het voor Mirski langer onmogelijk was de misdaad te loochenen. In eene mijn teZarbzeis, naar men uit Breslau bericht, water binnengedrongen, ten gevolge waarvan twee bergwerkers omkwamen en één gewond werd. Eeo elftal anderen waren nog in ingestorte gangen begraven. Eene nihilistische jonge dame, Olga Gobieslawska, sinds lang door de Russische politie opgespoord, werd den 25sten Juli in een huis te Moskou gevonden, waar zij zich séhuil hield. Men hesloot, haar na het vallen van den avond in hechtenis te nemen, doch véér het zoover was, steeg plotseling uit den tuin een luchtballon op, welke met groote snelheid zich verhief en weldra uit het gezicht verdween. In het schuitje had Olga met twee heeren plaats genomen. Naar het „Journal de Genève" meldt, kan men zich tegenwoordig door middel van een spoorweg onmiddellijk van de aanlegplaats der booten naar het hotel van den Giessbach, bij Brienz, begeven. Die weg, welke een helling van 28 pet. heeft, is 250 meter lang en daarover wordt, niet een trein, maar een enkele wagen door een kabel opgetrokken, met het water van den Giessbach tot beweegkracht. Tegelijkertijd daalt namelijk een andere wagen neder; beiden zijn van water-reservoirs voorzien, welke hen in even->

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1