Maandag 4 Augustus. N°. 5970. A0. 1879. Tweede Blad. LEIDSCH DA(tBLAI). PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 3 maanden.v.'«f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERXEJiTIEN: Van 16 regels1.06. Iedere regel meeri0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. Betreffende den in het magazijn van den heer Van Loon te Rotterdam gepleegde diefstal kan worden medegedeeld dat de daders bij de politie bekend zijn, doch zich naar het buitenland hebben begeven. Hun spoor wordt echter door de politie gevolgd. Is men wèl onderricht, dan zijn de dieven twee jonge Duitschers. Gisteren is te Amsterdam een nieuwe lijn van den paardenspoorweg, nl. die van den i)am langs de Prins-Hendrikkade, voor het pu bliek verkeer geopend. Voor een paar dagen werd den bur gemeester van Roosendaal in het spoor eene por tefeuille, bevattende aan papier f 840, ontfutseld. Bij diezelfde gelegenheid raakte een Engelschman een credietbrief van 500 pd. st. en 10 pd. st. in papier kwijt. Men vermoedt dat die heeren ken nis maakten met een Engelschen zakkenroller. Donderdag-avond bij het vertrekken van een pleiziertrein uit Arnhem zijn vier porte- monnaies, waarvan een met eene waarde van f 100, gerold. Eene waarschuwing voor dames, om attent op den inhoud hunner mantelzakken te zijn. Te Leiden heeft bij een uitvoering door de kapel van het regiment grenadiers en jagers op Zomerzorg een jongmensch zich ver oorloofd eene beleediging te uiten tegen een der executanten, door wien hij en zijn gezelschap tot stilte werden aangemaand. De directeur der kapel heeft toen aan den ondernemer te kennen gegeven, dat hij zijn con tract verbrak en deze maar een ander corps moest engageeren, dat op zulke punten minder gevoe lig was. Het gedrag van het jongmensch zal niemand in bescherming nemen, maar zijn de overige toe hoorders daarvoor aansprakelijk? De tijdelijke verwijdering of de uitsluiting van den rustver stoorder ware, dunkt ons, de voldoening, die geëischt had kunnen worden. Op deze wijze hangt elke vereeniging af van het goedvinden van een levenmaker, om voorgoed het uitzicht op een con cert van de grenadiers-kapel te verliezen. (Arnh. C.) Voor de Leidsche muziekliefhebbers is het te hopen dat de zaak in der minne zal worden ge schikt, en dat zij tevens een les zal wezen voor velen, die op concerten dikwijls hoogst hinderlijk zijn. Bij het laatste concert van de stafmuziek der infanterie op Musis Sacrum alhier, zaten we ook naast een tafeltje heeren, die vrij luide over allerlei onderwerpen spraken, alsof er vol strekt geen muziek te genieten was, en daardoor anderen het luisteren onmogelijk maakten. Zulke menschen, wien het toch alleen te doen schijnt te zijn om van de lucht te profiteeren, te praten en te drinken, moesten liever een plaats zoeken waar ze anderen het genot der muziek niet bederven. De Bosscher Courant meldt dat de schuldige van Zomerzorg, niet tot de abounds behoorende, in het vervolg niet meer zal worden toegelaten, tenzij hij bepaald belooft zoet te zullen zijn. Donderdag reed een familie naar Zandpoort, toen niet ver van Duinlust een luid geschreeuw den koetsier deed stilhouden. Een meisje van zeven jaar, dat met andere kinderen achter het rijtuig had geloopen, zat met haar hoofd geklemd tusschen het achterwiel en de zijde van den wagen. Snel schoot een smid toe, die het wiel wist te verwijderen; het kind, in- en uit- wendig zwaar gekneusd, werd ten zijnen huize ingedragen juist was een geneesheer in de buurt, die het kind terstond de uoodige hulp kon verleenen. Tegen den zaakwaarnemer Simon E. voorheen te Haarlem, thans te Arasterdam woon achtig, is dezer dagen door een Duitsche dame, mej. Stracke, van Berlijn, bij de bevoegde autori teit eene aanklacht ingediend ter zake dat hij, zich uitgegeven hebbende als in staat te zijn nalatenschappen aan rechthebbenden te kunnen doen uitkeeren, zich gedurende de laatste vijfjaren door haar en hare vrienden achtereenvolgens heeft laten uitbetalen eene som van 150,000 mark. Dit bedrag zou Fongers hebben moeten aanwenden om de aanspraken van mej. Stracke te doen gelden op de nalatenschap van een harer voorzaten, genaamd Johann Heinrich Schaefer, een West-Indisch plau- ter, die, in 1764 te Paramaribo overleden, ruim 7 millioeu had nagelaten. Toen nu de dag was aangebroken, waarop de uitbetaling van het erf deel, minstens 2 millioen, geschieden moest en de erfgename en hare vrienden daartoe uit Berlijn waren overgekomen, zou het gebleken zijn, dat van de erfenis niets terechtgekomen was en F. zich bedrieglijk van de hem uitgekeerde gelden meester gemaakt en die ten eigen bate aange wend had. De oudste inwoner van Schiedam, de heer L. Van der Velden, is Woensdag overleden. Hij bereikte den ouderdom van bijna 95 jaar. Tot het laatst van zijn leven maakte hij nog groote wandeliugen, waarbij hij weer noch wind ontzag. In de kazerne te Zwolle is een duif gevangen die, behalve eenige minder duidelijke teekenen, op den rug was gemerkt „La Liberté de vryheid Berchem pres d' Anvers" en op de voorste pennen der beide vleugels Jan Deley. De duif werd opgemerkt toen zij zich etende bevond onder andere duiven, die er door de militairen op worden nagehouden. De rechtbank te Roermond heeft den leerling der hoogere burgerschool te Venloo, die onlangs een leeraar met een pistool dreigde, tot een geldboete van f 8, en tevens wegens verzet tegen den commissaris van politie tot 7 dagen eenzame opsluiting veroordeeld. Gistermorgen gingen vier o nd er offi- cieren van den hoofdcursus te 's-Hertogenbosch. op de anders daarvoor bestemde, maar nu wegens den hoogen waterstand verboden, plaats zwemmen, met het treurig gevolg, dat een van hen, De K. genaamd, slechts 20 jaren oud, verdronk. Het lijk is een uur later opgevischt. De stand van het water bedroeg te 's-Ilertogenbosch gistermiddag 5.02 meter boven A. P., val sedert eergisteren 6 centimeter. De sluis te Crevecoeur was geopend, de polders van Oss en Teeflelen waren overstroomd. Men vreesde dat de Kesselsche Graaf door den drang van het water zou bezwijken. Bij vonnis van den krijgsraadte 's-Bosch is R. De B.» soldaat-militien, van het 6de reg. inf., vervallen verklaard van den mili tairen stand en veroordeeld tot 2 jaren céll. ge vangenisstraf, wegensdiefstal met behulp van in klimming en valschen sleutel in een bewoond huis, en diefstal door behulp van binnenbraak in een bewoond huis, gaande beide misdaden gepaard aan verzachtende omstandigheden; tevens is F. G., soldaat militien-nucamerverwisselaar, van voormeld regiment, vrijgesproken van de beschuldiging van in 1877 te hebben verzuimd te voldoen aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, met bevel hem uit zijn arrest te ontslaan. Gisteravond te kwart voor twaalven is te Amsterdam brand uitgebarsten in een perceel der 3de Tuindwarsstraat, waarin een kruideniers- affaire werd uitgeoefend. De braud, die in den beginne een dreigend aanzien had, was men te kwart vóór eenen meester. Ook beeft men zich van zand bediend om brandende petroleum te blusschen. Het achtergedeelte van het perceel en de winkel hebben veel geleden. Gedurende de maand Juli zijn 280 personen, vreemdelingen, als zonder geld of middel van bestaan, over de grenzen van het Rijk ge transporteerd. Te Berlijn was, in navolging van Pa rijs, ook een „ballon captif" in gereedheid ge bracht. Eenige malen reeds was hij met een aan tal personen behouden op- en nedergelaten, toen plotseling de ballon barstte, terwijl hij vier heeren omstreeks 40 meters in de lucht verheven had. Gelukkig was er veel wind, die de ballon in schuinsche richting boven een aangrenzenden tuin gebracht had, waar bet schuitje met de vier heeren in een boom bleef hangen. Was de ballon recht boven de plaats van opgang gebarsten, dan zouden de luchtreizigers er niet zoo goed afgekomen zijn. Nu bekwam niemand ernstig letsel, maar van de toeschouwers, vooral onder de dames, die zich op het terrein bevonden, om straks mede eene lucht reis te ondernemen, vielen er verscheidene flauw. Een schilder ij van Que n tin Metzys, dat in de Pieterskerk te Leuven iu zeer verwaar loosden toestand door den minister van binuen- landsche zaken was ontdekt, is voor 200,000 fr. aangekocht voor het museum te Brussel. Uit Singen-kidoel wordt aan de Sam. Ct. gemeld: In de maand Mei 1877 bevond zich ten huize van den loerah der dessa. een ar moedig Javaan, die bedelende aldaar was aange land en, door ziekte en wonden verhinderd ver der te gaan, maanden lang bleef waar hij was. Den loerah begon dit eindelijk te verdrieten, want de man veroorzaakte hem zeer veel last. Op een goeden nacht nam hij, na zijn wachtvolk tot het doen eener ronde te hebben uitgezonden, den zieke op, droeg hem naar een drogen put, wierp hem er in, bedekte hem met aarde en plantte ein delijk op deze een pisangboom. Ofschoon één per soon de misdaad gezien heeft, is zij tot nu toe geheim gebleven. Perzië is thans toegetreden tot het bi-metalliek stelsel en heeft de munten geheel overeenkomstig die in Frankrijk ingericht. Te Eaux-Bonnes had het volgende vreeselijke ongeval plaats. Het was fraai weder, tegenwoordig zeldzaam genoeg om er onmiddellijk gebruik van te makendat deden dan ook de meeste bezoekers der badplaats, en daaronder een familie uit Lyon, die met de gouvernante een wandeling maakte. Daar deze laatste zich echter eenigszins ongesteld gevoelde, besloot zij alleen naar het hotel terug to keeren, waartegen niet het minste bezwaar werd gemaakt, daar de weg volstrekt geen gevaar opleverde. Bij de terug komst der familie vond zij de gouvernante nog niet in het hotel, en toen deze ook tegen het vallen van den avond nog niet was teruggekeerd, begon men zich ernstig ongerust te maken. Er werden gidsen met toortsen uitgezonden, die eerst des morgens het vreeselijk verminkte lijk oer ongelukkige aan den voet van een rots vonden

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1