huishoudkunde, enz. is tot eene volgende zttting aangehouden. Door den raad van Elburg is tot vicaris der opkomsten van de St.-Jans-vicariegoederen benoemd de heer L. Balk, student aan de hooge- school te Utrecht, in de plaats van wijlen den heer J. C. Ten Bokkel Huinink. De begeving geschiedde voor den tijd van vijf achtereenvolgende jaren of voor zooveel korteren tijd als blijken mocht, dat de begiftigde zijne studiën zal hebben voleind. "Voor den tijd van één jaar is benoemd tot leeraar in de staatswetenschappen aan de hoogere burgerschool te Kampen mr. J. Nanninga Uiter dijk, archivaris aldaar. De Kamper gemeenteraad heeft f 200 toe gestaan voor kosten van illuminatiën enz. bij ge legenheid der vereeniging der broederschap van notarissen in Nederland, die 4 en 5 Augustus te Kampen zal gehouden worden. De ingezetenen zullen worden uitgenoodigd de driekleur uit te steken. De levensverzekeringmaatschappij „Germa- nia" te Stettin gaat blijkens het 21ste jaarver slag in ontwikkeling krachtig vooruit. Het jaar 1878 heeft weder zeer bevredigende uitkomsten gegeven. De sterfte onder de verzekerden was in dat jaar zeer gunstig en gaf een winst van 104,729. De geldelijke uitkomsten waren opnieuw voor- deeliger dan in alle vroegere jaren. Nadat uit de jaarlijksche inkomsten alle uitgaven en verbinte nissen gedekt zijn en de noodige afschrijvingen hebben plaats gevonden, wordt de kapitaalreserve met f 76,205 vermeerderd; 62,909 wordt op rekening van onvoorziene uitgaven gebracht, ter wijl de aandeelhouders een dividend van 13'/3 percent over het op de aandeelen gestorte kapi taal en de met aandeel in de winst verzekerden een dividend van 27 pet. van hunne in 1878 be taalde premiën ontvangen. In 1878 werden gesloten 2,963 contracten van levensverzekering over kapitalen van 1200 en daarboven, te zamen tot een bedrag van f 9,485,521, en 1533 contracten over kapitalen van minder dan 1200, te zamen tot een som van 693,618. Het totaal der op December 11. loopende contrac ten bedroeg voor de eerste soort 27,645 polissen met 89,362,026, voor de tweede soort 62,196 polissen met 30,430,446. Het geheele verzekerd bedrag was 119,729,472. Toen in 1871 de methode werd ingevoerd om verzekeringen met aanspraak op uitkeering van dividend te sluiten, bedroeg het aantal verzekerden op die wijze 284 met een verzekerd kapitaal van 501,835; thans bedraagt dit 15,599 met een verzekerd kapitaal van 43,632,880. Als dividend wordt 27 percent der premie ontvangen, welk bedrag op de in 1880 te betalen premie wordt bekort. De begrafeniskas-verzekeringen telden 26,760 polissen meteen verzekerd kapitaal van ƒ2,684,570; de verzekeringen van kapitalen met bepaalden vervaltijd 7,805 polissen met een kapitaal van 9,003,174. De beschikbare fondsen der maatschappij wor den zooveel doenlijk uitsluitend in hypotheken belegd; de rentestaadaard blijft bestendig onge veer 5 pet. Op 31 December bezat de maat schappij een bedrag van 16,289,183 aan eerste hypotheken en aan vaste eigendommen ƒ1,999,148. Het geheele waarborgfonds bedroeg einde 1878 26,090,907.-85 en verkreeg in dat jaar een vermeerdering van 2,134,313. Uit de bij het verslag gevoegde staten blijkt de groote vooruit* gang in bloei van de maatschappij. In 1858, het eerste jaar na haar oprichting, bedroeg het getal verzekerden 5702 met een verzekerd kapitaal van 4'/j millioen; in 1867 was het tot 94,645 met een kapitaal van 78 millioen gestegen, terwijl het getal verzekerden thans 124,666 met een kapitaal van 131,692,650 bedraagt. De maatsehappij „Germania" wordt in Neder land vertegenwoordigd door den heer G. Lutten- berg (bureel Prins-Hendrik-Kade te Amsterdam), met 39 correspondenten in de hoofdplaatsen, voor Leiden de heeren mr H. L. A. Obreen en A. L. De Sturler, en den inspecteur A. K. Van der Garden. In de zitting van den hoogen raad van heden hebbeB de advocaten mrs. A. M. Van Sti- priaan Luïscius, A. W. Jacobson, M. De Pinto en J. J. Bergsma den eed als procureur afgelegd. De kameraadschappelijke maaltijd van offi cieren van het Nederlandsche en Indische leger, ridders van de militaire Willemsorde, zal thans plaats hebben op Donderdag 21 Augustus a. s. in het groot stedelijk badhuis te Scheveningen. Na afloop daarvan zal een toepasselijk vuurwerk op het terras ontstoken worden. Te Scheveningen is aangekomen prinses Maria van Baden-Baden. Prins Prederik is hedenochtend naar het Loo vertrokken en zal morgen in de residentie terugkeeren. Heden zou bij den hoogen raad behandeld worden het cassatieberoep van Ch. H. v. S. K., die door het hof te Amsterdam ter zake van moed- willigen doodslag is veroordeeld. Blijkens mede- deeling van het openbaar ministerie had de ver oordeelde echter van de voorziening gedesisteerd en concludeerde adv.-gen. mr. Van Maanen tot royement van de rol, dat door den hoogen raad vervolgens werd bevolen. De proefstoomtocht met den oorlogsstoomer „Tromp", heden te Nieuwediep in bijzijn van eene commissie van ingenieurs-werktuigkundigen gehouden, is mislukt. De condensors zijn gesprongen. De commissie voor het 17de Nederlandsch taal- en letterkundig congres, dat te Mechelen wordt gehouden, neemt alle maatregelen, welke het slagen van het congres kunnen bevorderen. Een „ommegang", waaraan dertig genootschappen deel nemen, zal den 24sten Aug. bij fakkellicht de congresleden aan het station afhalen en naar het raadhuis geleidenden 25sten in den Kruidtuin een nachtfeest; den 26sten een muziekfeest, waar aan belangeloos medewerken Peter Benoit van Antwerpen, Nicolaï van Den Haag, Waelput van Gent en Gustaaf Van Hoey van Mechelen; mevr. Legife-Ledellier, mej. Ad. Biemans en M. Blau- waert. Bij de afdeeling is nog gevoegd een vierde, waar gehandeld zal worden over de „stoffelijke belangen," welke van invloed zijn op de ontwik keling van Noord en Zuid. De audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag niet plaats hebben. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Bata via naar Amsterdam, passeerde hedenmorgen te halfuegen het eiland Wight; de „Voorwaarts" arriveerde gis'eren van Amsterdam te Batavia; de „Maas", van Nieuw-York, was gisteravond te acht uren te Maassluis voorgaats. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Amsterdam, ter standplaats de gemeente Naarden, P. Munnikhuizen, candidaat- notaris aldaar; aan mr. G. S. Van Delden, op zijn verzoek, met 1 Oct. a. s., eervol ontslag ver leend als griffier bij liet kantongerecht te Meppel benoemd tot lid in den raad van Ned.-Indië J. P. Sprenger van Eyk, thans alg. secretaris van het gouv. van Ned.-Indië; dr. E. J. M. Piebig voor den tijd van vijf jaar benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij het leger in Ned.-Indië; E. L. Bogaert, controleur der directe belastingen, enz. te Bergen-op-Zoom, benoemd tot controleur derzelfde middelen te Delft; den 2den luit. J. Boot, van het 6de reg. inf., in zijn rang en ouderdom in dien rang overgeplaatst bij de inf. in Ned.-Indië; den lsten luit. J. L. F. H. Rollin Conquerque, van de 5de afdeeling vesting-art., voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij de art. in Ned.-Indië. BUITENLAND. rrankrtjk. In den Senaat bestreed gisteren de heer Ches- nelong het ontwerp over de normaalscholen voor meisjes. De heer Perry verweet hem dat hij duistere bedoelingen verborg achter eene schijnbare gematigdheid in woorden. Verscheidene senatoren van de rechterzijde verlieten daarop de zaal. De heer Perry noemde het laster, dat hij beticht werd den godsdienst te bestrijden en het godsbegrip te willen verbannen. De heer Chesnelong en anderen protesteerden. Ten slotte werd het ontwerp aan genomen. De begrootingen van uitgaven en inkom sten zijn door de Kamer in haar geheel aangenomen. Te Parijs is een Bonapartistisch comité gevormd om een kapel op te richten ter herin nering aan den dood van prins Louis Napoleon, Joachim Murat is voorzitter. Italië- De heer Roncetti, de nieuwbenoemde pauselijke nuntius te Mnnchen, zal, naar men uit Rome meldt, de overbrenger zijn van een voorstel over een modus vivendi tusschen Pruisen en het Vaticaan op de volgende grondslagenGeen toepassing van de disciplinaire wetten, met aanneming door het Vaticaan van den status quo, totdat de Mei-wetten herzien zullen zijnterugkeer van de bisschoppen en andere geestelijken, indien zij dit vragen, met verbinding hunnerzijds om zich te gedragen over eenkomstig de zuiver burgerlijke voorschriften, die niet met de canonieke wetten in strijd zijn. De bisschoppen zullen voorts hun geestelijk ambt in vrijheid uitoefenen en verbinden zich geen stoornis te brengen in den Staat. Beide partijen komen overeen de Mei-wetten te herzien, maar ter gelegener tijd. Tusschen het Vaticaan en Rusland zou opnieuw eene gedachtenwisseling plaats gehad hebben ter regeling der geschillen. Grroot-Br-itannië. De „Globe" meldt dat de cholera vreeselijke verwoestingen aanricht onder de naar Indië terug- keerende Engelsche troepen uit Afghanistan. Het 10de regiment huzaren verloor op één dag 40 man, het eerste bataljon van het 17de regiment infan terie 195 man. Het bericht is echter nog niet offi cieel bevestigd. Aan den beeldhouwer Bnehm is het vervaar digen van het standbeeld voor prins Louis Napo leon in Westminster Abbey opgedragen. Het beeld zal van natuurlijke grootte zijn en den prins voor stellen in een houding van verdediging en het zwaard in de hand. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 1 Augustus. De persoon die te Taganrog werd gevat en voorgaf Pletnefl' te heeten, heeft bij het voorloopig verhoor erkend, tot eene Russische socialisten-vereeniging te be- hooren, welke zich de omverwerping van den be- staanden staat van zaken ten doel stelde. Een van de bepalingen der vereeniging was, dat de leden zich met kracht van wapenen tegen hunne inhechtenisneming moesten verzetten, en Pletnefl' had dan obk, na eene poging om te ontsnappen, vier revolverschoten op zijne vervolgers gelost. Zijne inhechtenisneming werd gevolgd door die van een officier en van verscheidene studenten, die van revolutionnaire plannen verdacht worden gehouden. In den nacht van 28 Juli deden eenige mannen eene poging, om Pletneff uit zijne ge vangenis te verlossen, doch werden op de vlucht gejaagd. De correspondent van de „Moscow-Gazette" zegt, dat de werkelijke naam van den gearresteerde Leon Mirsky is, en dat men hem verdenkt van den aanslag op het leven van generaal Drenteln. WEENEN, 1 Augustus. Volgens bericht uit Sofia zijn de gouvernementen Varna, Elena en Tirnova bij besluit van den vorst van Bulgarije in staat van beleg verklaard. Het besluit is door den minister van oorlog gecontrasigneerd en ge nomen omdat in de laatste veertien dagen aldaar rooverbenden verschenen en botsingen met de mili tie ontstaan zijn, waarbij eenige personen zijn gedood en gewond. BERLIJN, 1 Augustus. Volgens bericht uit St.-Petersburg zijn verleden Zondag een honderd tal personen gevat op het landgoed van den grootvorst Konstantija, te Povlosty, nabij de stad. NIEUW-YORK, 1 Augustus. Uit Panama wordt gemeld dat de Chiliaansche minister van buitenlandsche zaken aan de presidenten van Peru en Bolivia een bezoek heeft gebracht. De uitslag is niet bekend. KONSTANTINOPEL, 2 Augustus. Zes gepant serde schepen der Engelsche vloot zijn in de Besi- kabaai aangekomen. Het Pransche eskader wordt te Salonika verwacht. LONDEN, 2 Augustus. De „United Service Gazette" verneemt dat de krijgsraad in Zuid-Afrika luitenant Carey tot de doodstraf veroordeeld, maar de Britsche regeering het vonnis wegens een gebrek in den vorm vernietigd heelt. BUDAPEST, 2 Augustus. Het officiëel regee- ringsblad maakt bekend, dat graaf Zichy-Ferraris, secretaris van staat bij het ministerie van binnen- landsche zaken, op zijn verzoek, van die betrek king ontheven is.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2