LBIDSCH jfjg DAD BLVD. N°. 5970. Maandag 4- Augustus. A0. 1879. Eerste Blad. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 8 maanden....-f 1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommersn 0.05. i Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTEJSTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Dit Kommer bestaat uit TWÉÉ BLADEN. STADS-3ERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren gen b\j deze ter kennis van de kiesgerechtigden, dat ingevolge art. 14, in verband met art. 15 der Wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad N°. 85), eene nieuwe stemming ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad (om in 1881 af te treden), ten gevolge van het niet aannemen der op hem oitgebrachte be noeming door den heer Mr. A. E. J. MODDERMAN, zal plaats hebben op Donderdag den 1 4Aen Augustus aanstaande en dat de herstemming, zoo die noodig mocht wezen, zal geschieden op Donderdag den 28sten Augustus d. a. v. Borgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. b. BRANDELER, Burgemeester. 1 Augnstos 1879. E. KIST, Secretaris. De Duitsche internationale visscherij- tentoonstelling. Dezer dagen werd op Zomerzorg de vierde jaarlijksche algemeene vergadering van aandeel houders in den spoorweg LeidenWoerden ge houden. Terug te komen op hetgeen daar werd verhandeld, ligt volstrekt niet in ons doel. Maar wij zouden de volgende vraag wenschen te doen: Voldoet de nieuwe spoorverbinding aan het doel, dat men zich daarvan bij het aanleggen voorstelde, wat betreft het vergemakkelijken en bespoedigen van het verkeer der in onze nabij heid gelegen zeedorpen met het buitenland, dien belangrijken consument van de opbrengst der zee- visscherij, mits die tijdig en snel kan worden aangevoerd Daaromtrent zwijgt het verslag, al geeft het in het algemeen het goederenvervoer in tonnen- maat op. Die soort van inlichtingen in dat be knopt overzicht te willen vinden zou dan ook wer kelijk wat veel geëischt zijnzij behooren meer eigenaardig thuis in de verslagen van Kamers van koophandel, en nu men zich in het nijvere Kat wijk in een dergelijk, zij het dan ook nog zeer jeugdig handelslichaam verheugt, valt er niet aan te twijfelen, of men zal mettertijd op grond van juiste cijfers kunnen constateeren, of en in welke hoeveelheid een deel der kostbare vischvangst van de naburige zeedorpen door middel van de nieuwe verbinding met het buitenlandsche spoorwegnet, tegen hooge prijzen in Dnitschland aan de markt wordt gebracht. De beantwoording van die vraag mag met name voor het nijvere Katwijk van het hoogste gewicht worden geacht, maar juist daarom is het ook thans alleszins zaak, alles in het werk te stellen, zoo zich daartoe de gelegenheid aanbiedt, om dat ant woord zoo gunstig mogelijk te doen uitvallen. En die gelegenheid doet zich nu werkelijk voor. In de maand April van het volgende jaar zal te Berlijn onder bescherming der Duitsche regeering een internationale visscberij-tentoonstelling geopend worden. Het ook in ons blad opgenomen programma, dat niet minder dan negen verschillende rubrie ken omvat, toont aan, dat het hier een expositie geldt op zoo uitgebreide schaal als er nog nooit een van dergelijken aard in Europa werd gehou den. Hoe het college voor de zeevisscherijen, het officiëele lichaam op dat gebied bij ons te lande, over die zaak denkt, blijkt uit de bereidwillig heid, waarmede het gehoor heeft gegeven aan de uitnoodiging der regeering om de deelneming van onze industrie aan de tentoonstelling naar vermo gen te bevorderen. Opmerking verdient het, dat de overweging, waardoor genoemd college daarbij werd geleid, ten volle herinnert aan hetgeen wij boven nederschre- ven omtrent het nut, van versnelde middelen van gemeenschap te trekken voor het vervoer der versche zeevisch. Het beaamt toch ten volle de wensclielijkheid der krachtige medewerking van Nederland aan dezen grooten en algemeenen wed strijd, vooral nu die voorkomt, in een land, dat het eerste en grootste débouchéis voor de meeste producten onzer visscherij. Willen wij dat débouché blijven behouden, dan dienen wij deze gelegenheid aan te grijpen om te toonen, welk een belangrijken tak van industrie de vischvangst bij ons te lande uitmaakt, en met allen grond mag worden verwacht, dat in de eerste plaats de belanghebbenden in de zeedorpen, die hun voornaamste middel van bestaan in de visch vangst vinden, daarbij daadwerkelijk zullen optre den. Bij een zoo uitgebreide tentoonstelling als de thans aangekondigde behoeven zij, de mannen van hA vak bij uitnemendheid, zeker niet in ver legenheid te verkeeren omtrent hetgeen zij zullen inzenden. Doch ook voor hen, die zich minder op het practisch gebied van het vak bewegen, voor de mannen der wetenschap, in de eerste academiestad des lands zoo ruim i ic^enwoordigd, is het veld van mededinging geoptml. Aan hen de taak der physisclie, chemische en botanische onderzoekin gen, bedoeld in de zevende rubriekaan hen om de geschiedenis der visscherij te geven, gevraagd in de achtste afdeeling, of wel de literatuur en statistiek der visscherij toe te lichten volgens het negende punt van het programma. Een der belangrijkste rnbrieken verdient afzon derlijke vermelding; het is de derde, de kunst matige viscbteelt betreflende, met alles wat daartoe behoort. Jaren achtereen reeds wordt die teelt hier te lande in toepassing gebracht, vooral tot het kweeken van zalmen. Die langdurige, op vrij groote schaal gedane proefnemingen hebben ecïiter men zal het gereedelijk toestemmen tot dusver nog niet liet gewenschte gevolg gehad, dat die ge zochte vischsoort menigvuldiger voorkwam. En de toestand van weleer, toen de dienstboden zich ver huurden onder beding, dat zij slechts een beperkt aantal keeren per week een zalmgerecht zouden behoeven te nuttigen, zal wel vooreerst niet terugkeeren. Een grondig onderzoek verdient dan ook de stelling, door kundige mannen uitgesproken, dat alle kunstmatige vischteelt liet. beoogde doel zal missen, zoolang de rivieren, in haar tegenwoordigen toestand, ongeschikt zijn om aan den zalm een begeerd voedsel en een geliefkoosd verblijf te verschaffen, uit gebrek eensdeels aan plantaardige bestanddeelen in, anderdeels aan overschaduwend geboomte langs die stroomen. Indien deze moei lijke quaestie door de voorgenomen tentoonstelling ook slechts ten deele werd opgelost, zou zij reeds daardoor alleen tot de werkelijk nuttige exposities kunnen gerekend worden en wellicht uitwerken, dat een zoogenaamd „zalmtractaat" tusschen Neder land en Duitschland ten eenenmale overbodig werd. LEIDEK, 2 Augustus. De 21ste verjaardag van H. M. de Koningin wordt heden alhier herdacht door het uitsteken van vlaggen van de openbare gebouwen en eenige particuliere woningen. De door de afdeelingen Leiden en omstreken en Boskoop der Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde te houden rozenten- toonstelling zal plaats hebben op 12 en 13 Aug. a. s., op Zomerzorg alhier. De aanmeldingen moeten, naar Sieboldia bericht, geschieden bij den secretaris der uitvoerings commissie den heer C. G. Overeynder, te Boskoop, uiterlijk op 6 x\ugnstus a. s. De inzendingen moeten geschieden op Dinsdag 12 Augustus vóór 9 uren 's m irgens aan het lokaal Zomerzorg. De beoordeeling geschiedt dien morgen te 10 uren. De tentoonstelling zal op deuzelfden dag geopend zijn van 1 tol 7 nrenop den daaraanvolgenden dag van 's morgens 10 tot 's namiddags 5 uren. Op Dinsdag 12 Augustus, 's namiddags te 6 uren, wordt aan de leden der Maatschappij gelegenheid geboden voor een gemeenschappelijk diner in het hotel Levedag, a f 2.50 per couvert. Aanmeldingen hiertoe worden ingewacht bij den heer H. Witte, te Leiden, uiterlijk tot 10 Augustus, 's Avonds van den 13 Augustus heeft op Zomerzorg een rozenfeest plaats, met groot militair concert door de stafmuziek van het 4de regiment infanterie, onder leiding van den kapelmeester den heer A. Grentzius. De leden der Maatschappij, benevens de inzen ders, hebben, op vertoon van hun diploma-quitantie of hun bewijs als inzenders, met ééne dame toe gang tot de tentoonstelling en het rozenfeest. Niet-leden zoowel als meerdere dames betalen voor de tentoonstellling f 0.25 en voor het rozenfeest f 0.50 entrée. De tuin van Zomerzorg blijft 12 en 13 Ang. voor het publiek toegankelijk, op 13 Augustus echter slechts tot 5 uren. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York door middel van het stoomschip „Schiedam", waarvan de laatste buslichting aaD het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 4 Augustus des avonds te tien uren. De heer P. Beun alhier is tot hulponder wijzer te Maassluis benoemd. Aan de zwem- en bad-inriohting Rbynzigt zijn gedurende deze week 849 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4965 volwas sen personen en van 812 kinderen. Te Bodegraven is beroepen de heer G. H. Van Kasteel, pred. te Oppenhuizen c. a. Uit een uitvoerig voorloopig rapport der commissie van onderzoek omtrent de verrichtin gen der Rotterdamsche Handelsvereeniging aan de buitengewone algemeene vergadering der aandeel houders van den 6den Aug. e. k. blijkt dat het verlies diervereeuiging bedraagt 5*485,837.171/ het mogelijk terecht f 1,404,518.80'/i, het te recht f 174,072.13, het afgeschreven totaal dus: f 7,064,428.11. Tot leeraren aan het gymnasium en aan de middelbare scholen te Schiedam zijn benoemd Aan het gymnasium als rector de heer dr. K. W. M. Montijn, als conrector de heer dr. W. G. Van der Weerd, op N our they, te Venr; als leeraar in de Nederl. Uial en letterkunde, de heer W. L. Combéin de Fransche taal, de heer C. F. Koch in de wiskunde, de heer dr. N. M. Kam, en in de natuurlijke historie de heer dr. P. A. Bozon. Aan het gymnasium en de middelbare scholen tot leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde, de heer D. Van der Linden, uit Rotterdam; tot leeraar in de Engelsche taal en letterkunde, de heer dr. B. Koster, te Goes; aan de middelbare scholentot leeraar in het rechtlijnig teekenen, de heer J. K. T. Timmerhaus van Abcoude, te Arn hem. De benoeming van een leeraar in de staal-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1