iV. 5969. A0. 1879. Zaterdag 2 Augustus. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden......f 1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.171- Groolere letters Daar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. Vergadering van den fclemeenteraad van Leiden, op Maandag 4 Augustas 1S79, des namiddags tehalfdrie. Punten ter behandeling: 1°. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieow inkomende leden van den Gemeenteraad. 2°. Benoeming van leeraren aan het Gymnasium. (153) 3°. Idem van een leeraar in de staatswetenschappen aan de Hoogere Bnrgerschool. (154) 4®. Idem van een hulponderwijzer aan de Jongensschool der lste klasse. (155) 5°. Idem van een hulponderwijzer aan de school n°. 2 voor onver- mogenden. (156) 6°. Verzoek van W. L. Leget om een gedeelte van het Galgewater aan te plempen. (146) 7®. Voordracht betrekkelijk de verbetering van het raamland bui ten de Utrechtsche brug. (147 en 159) 8°. Idem tot regeling der jaarwedden van de leeraren aan de Hoogere Burgerschool. (152 en 158) 9°. Idem betrekkelijk het jagen naar waterwild op de Vroonwa teren. (160) BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren gen bij deze ter keunis van de kiesgerechtigden, dat ingevolge art. 14, in verband met art. 15 der Wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad N®. 85), eene nieuwe stemming ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad (om in 1881 af te treden), ten gevolge van het niet aanoemen der op hem uitgebrachte be noeming door den heer Mr. A. E. J. MODDERMAN, zal plaats hebben op Donderdag den 14den Augustus aanstaande en dat de herstemming, zoo die noodig mocht wezen, zal geschieden op Donderdag den 28sten Augustus d. a. V. Borgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. BRANDELER, Borgemeester. 1 Aogustns 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 1 Augustus. Burg. en Weth. kunnen zich over het algemeen vereenigen met de voorgestelde regeling der jaar wedden van de leeraren aan de hoogere burger school, in verband met de reorganisatie van het gymnasium. Naar aanleiding van de bedenkingen van den pro». inspecteur van het middelbaar onder wijs stellen zij evenwel enkele wijzigingen voor, meerendeels van ondergeschikt belang. De commissie van financiën heeft tegen die voorstellen, zooals zij door Burg. en Weth. zijn gewijzigd, geene bedenkingen. Alleen blijft zij, evenals vroeger ten opzichte van het gymnasium, een termijn van 4 jaren voor de periodieke ver hoogingen der jaarwedden voldoende achten. Zij heeft evenmin bedenkingen tegen het voor stel van Burg. en Weth. tot verbetering van het raamland voorbij de Utrechtsche brug onder Zoeter- woude en om te dien einde eene som van f 1800 te brengen op de begrooting voor het volgend jaar. Burg. en Weth. deelen mede dat, bij eene onlangs gehouden openbare verhuring van het jacht- recht op de vroonwateren, zich slechts één gegadigde heeft aangemeld voor de som van 101.06 per jaar. Vroeger bedroeg de huurprijs 301 per jaar Burg. en Weth. hebben daarom gemeend, met het oog op den lagen huurprijs, de huur niet te moeten gunnen en stellen voor om voor dit jaar, evenals vroeger, permissiën uit te reiken om te jagen naar waterwild op de vroonwateren en den prijs daarvoor, die vroeger 6 bedroeg, nu vast te stellen op f 10. Blijkens het verslag in de Staatscourant om trent het kabinet van pleisterbeelden, teekeningen, prenten enz. van de Leidsche hoogeschool over 1878 is de toestand van het gebouw, na eenige dringende herstellingen aan de daken, voldoendé. De verzameling en het archief zijn in goeden toe stand alleen enkele pleisterafgietsels eiachten her stellingen; de toestand van het ameublement en van de brandbluschmiddelea is voldoende. De verzameling werd door eenige aankoopen en ge schenken verrijkt. Gedurende de afgeloopen maand zijg in de volkskeuken alhier afgeleverd 2291 portiën, als: lS92'/a warme spijs, 336 vleesch en 62'/1 spek. Aan de voormiddag-harddraverij te Wou- brugge namen gisteren 11 paarden deel, die nog geen prijs hadden gewonnen. De prijs, be staande in een gouden remontoir-horloge, werd gewonnen doer „Cornelia" van den heer W. Doon, te 's-Gravenhagede premie, een stuk tafelzilver, door de bruine merrie „Maria" van den heer A. C. Van den Akker, te Hazerswoude. Bij de na middag-harddraverij met paarden van zessen klaar liepen 12 paarden. De prijs, een prachtig stuk tafelzilver, werd gewonnen door „Wilhelmina", van den heer Van Haren te Amsterdam, en de premie, een dito sl uk tafelzilver, door „Emigrant" van den heer Enthoven te 's-Gravenhage. Heer lijk zomerweder lokte een talrijk publiek, terwijl alles in goede orde afliep. In de gisteren gehouden gemeenteraadszitting te Alphen is de rekening over 1878 voorloopig vastgesteld. De ontvangsten bedroegen 25,881.33, de uitgaven f 24,562.60'/s, zoodat er een batig saldo is van ƒ1318.721/,. De kosten voor onder wijs beliepen f 6504.19'/,, die voor het armwezen enz. f 2833.89. Binnenkort zullen circulaires wordeu ver zonden door de concessionnarissen voor den aan leg en de exploitatie vaH een spoorweg Haarlem OverveenZaudvuon, zijnde de heeren Eduard J. J. Kuinders, civiel-ingenieur te Amsterdam; C. Smit, badarts te Zandvoort, en Vermeer Co., commissionairs in effecten te Amsterdam. De spoor weg, lang 8'/, kilometer, neemt zijn aanvang aan den westelijken Buitensingel te Haarlem bij de spoorwegbrug van de Hollandsche IJzeren-Spoor wegmaatschappij, welke heeft toegestaan, dien met haar station Haarlem zoodanig te verbinden, dat de treinen kunnen doorloopen, en het vervoer tusschen dit station en Zandvoort een rechtstreeksch verkeer vormt. Van den westelijken Buitensingel loopt de lijn in nagenoeg rechte strekking naar Overveen. Te Overveen wordt, even ten westen van den straatweg naar Bloemendaal, een station gebouwd en van daar gaat de weg door de duinen naar Zandvoort, waar het station ten noorden van het dorp is ontworpen. Van Haarlem naar Zand voort zal men, het oponthoud te Overveen mede- gerekend, in een kwartier sporen. De concessiona rissen hebben groote medewerking van de land eigenaars ondervonden, door wier bezittingen de spoorweg gelegd zal worden, en zij berekenen f 380,000 noodig te hebben voor den aanleg, de aanschaffing van materieel, een fonds tot exploi tatie en eene rente van 5 pet. gedurende den aanbouw. Bij gelegenheid van de verjaring van Koningin Emma wordt Prins Erederik op het Loo verwacht. De Vorst van Waldeck-Pyrmont is daar heden, vergezeld van de prinsessen Pauline en Elisabeth, 23 en 5 jaar oud, gearriveerd. De 35ste algemeene vergadering van het Ned. Onderwijzersgenootschap zal in de laatste dagen van Juli 1880 te Amsterdam gehouden worden. In de vergadering van den geneeskundigen raad van Zuid-Holland werd inzonderheid door dr. C. J. Snijders met nadruk opgekomen tegen de interpretatie, door den minister van binnen- landsche zaken gegeven aan de wet tot wering van besmetting door zeeschepen, in dien zin, dat tot het plaatsen van rijkswege van barakken in havensteden voor de verpleging van lijders naar zijn inzien de wet geen aanleiding geeft. Dit. ant woord had de minister, tot veler verwondering, gegeven op den aandrang der inspecteurs om te zorgen voor de gelegenheid tot afzondering en ver pleging. Hoewel van verschillende kanten de wen- schelijkheid en noodzakelijkheid werd erkend, dat van regeeringswege zou gezorgd worden voor de mogelijkheid der toepassing van art. 12 der wet, hetwelk bepaalt, dat onder sommige omstandig heden lijders zullen worden vervoerd naar eene inrichting tot verpleging, zag de vergadering zich evenwel genoopt te berusten in 's ministers opvat ting der bepaling. Als protest hiertegen en in het algemeen met het oog op den geringen steun, welken de maatregelen van het geneeskundig be stuur bij de uitvoerende macht schijnen te ont moeten, vereenigde de raad zich met de volgende motie van dr. Snijders: „De geneeskundige raad voor Zuid-Holland, gehoord de mededeelingen betreffende de handelingen van het geneeskundig staatstoezicht volgens art. 22 der wet gedaan in zijn vergadering van 30 Juli 1879, heeft met leedwezen en bij vernieuwing opgemerkt, dat het geneeskundig staatstoezicht zoo van hoogere als van vele lagere besturen weinig medewerking 'ondervindt. De raad spreekt zijne overtuiging uit van de noodzakelijkheid, dat daarin verandering en verbetering koine, en besluit deze overtuiging aan den minister van binnenlaudsche zaken mede te deelen." De burgemeester van Haarlem, mr. E. A. Jordens, heeft zijne herbenoeming als lid van den gemeenteraad niet aangenomen. De deelnemers aan het ontworpen huldeblijk ter nagedachtenis van den heer D. A. Thieme zijn uitgenoodigd tot een vergadering, om de be stemming te bepalen van de tot dat doel bijeen gebrachte gelden. De vergadering zal worden ge houden in „het Vosje", te Amsterdam, op Vrijdag 8 Augustus, des middags te twee uren. Door curatoren van het Erasmiaansch gym nasium te Rotterdam worden ter aanbeveling tot benoeming van een leeraar in de natuurlijke his torie voorgedragen de heeren dr. J. M. Hibendahl, te Gorcum, en II. Heukels, te Stad Almeloo. Volgens een particulieren brief van den heer Grant, den Engelschen vrijwilliger aan boord van de „Willem Barendsz", heeft dit schip eene voor spoedige reis gehadde officieren en bemanning hebben weder druk werk gehad met het doen van diepzee-loodingen en meteorologische waarnemin gen, en sinds den lsten Juli waren ze dagelijks bezig met de dreggen in de diepten der zee, welke arbeid wel zes weken zou aanhouden. De „Barendsz" had tegen noordoostelijke winden op te werken, totdat zij op de breedte van de Noordkaap kwamvan daar stuurden zij noord, totdat zij den 5den Juli te middernacht op 300 Engelsche mijlen van de noordkust van Noorwegen het ijs ontmoetten. Langs en gedeeltelijk door het ijs werd toen gestevend naar Vardö, om water in te nemen en brieven te ontvangen en te ver zenden, en van Vardö liep de „Barendsz" de Barendsz-zee weer in, om daarin te kruisen en waarnemingen te doen eer de steven gewend werd naar de Matotskin Scharr, de straat welke Nova- Zembla in tweeën deelt. De minister van oorlog, in aanmerking nemende, dat eenige jongelingen, welke zoowel het examen voor adelborst bij de kon. marine, als voor cadet bij de kon. milit. academie afge legd en aan de vereischten voldaan hebben, aan een plaatsing als adelborst de voorkeur geven, en dat dientengevolge eenige plaatsen voor cadet beschik baar zijn geworden, waardoor de vroegere aankondi ging wijziging ondergaat, brengt nader ter kennis

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1