sI adres aldaar is bezorgd. Tot gisternamiddag is hij niet teruggekeerd en waren ook alle pogingen om de reden daarvan te ontdekken vruchteloos. De twee broeders, schnitenjagers, uit Purmerende, waarvan de jongste zijn oom een messteek in de borst toebracht, zijn niet naar Amsterdam, maar naar Haarlem gebracht. De oudste is ontslagen, daar er geene voldoende ter men voor zijne aanhouding bestonden. Bij het schoonmaken van de zaal van het Amsterdamsche Trippenhuis, waarin de aca demie van wetenschappen de boekerij van Bilder- dijk bewaart, heeft men een linnen plafond wegge nomen en daaronder een houten zoldering met caissons gevonden, welke met eene dubbele laag lijmverf bestreken was. Toen het hout van de verf was bevrijd, vond men zeer goed bewaard een fraai schilderwerk, voorstellende, voor zoover men aan vankelijk kon nagaan, een Triomf van Yenus. Daar volgens ontvangen kennisge ving van den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Zuid-Holland het epidemisch voorkomen van roodvonk te Rotterdam heeft op gehouden, zal de kermis, welker mogelijke schor sing was aangekondigd, aldaar kunnen doorgaan. Zondag-avond omstreeks halfelf wilde te Venloo eene vrouw zich naar haar huis, achter de kazerne gelegen, begeven. In de nabij heid harer woning kreeg zij woordenwisseling met eenige huzaren, welke zoo hoog liep dat één hun ner zijn sabel trok en haar een slag op den arm toe bracht, waardoor de arm tot op het been gekliefd werd. Er is van het geval proces-verbaal opgemaakt. Yoor ongeveer drie weken brak te Nieuw-Borgvliet, behoorende tot do gemeente Bergen-op-Zoom, een brand uit in den manufac tuurwinkel van Timmers. In korten tijd was zoowel de woning als de inboedel door het vuur vernield. Een eu ander was hoog verzekerd, en alleen de schade, geleden door hel verbranden der manufacturen, werd op f 4000 geschat. De oorzaak van den brand was en bleef onbekend, en de omstandigheden, waaronder in het midden van den nacht de brand had plaats gehad, ver wekten algemeen bevreemding. Zaterdag-avond nu trok een steil opgezette mesthoop, gelegen op het bouwland in de onmiddellijke nabijheid van de voormalige woning van Timmers, de aandacht van den rijksveldwachter Mulder, die weldra ontdekte dat een geolied zeil onder de mest verborgen was. Door tusschenkomst, der maré chaussees, werd daarop de vader van Timmers, die ongeveer een uur later op het veld kwam werken, genoodzaakt tegenwoordig te zijn bij het omver halen van den mesthoop, waaruit niet minder dan negen groote, zware zakken met manufacturen wer den te voorschijn gehaald. Met kar en paard werd de oude man, die geen gunstige reputatie heeft en bij zijn zoon inwoonde, tusschen de balen manu facturen, geëscorteerd door twee maréchaussées en een steeds aangroeiende menigte, de stad binnen gebracht. Er bestaat vermoeden, dat er op andere plaatsen nog meer manufacturen geborgen zijn. De zoon, een weduwnaar, wien de manufacturen zaak toebehoorde, heeft zich, bij het vernemen der arrestatie van zijn vader, intijds uit de voeten weten te maken, met achterlating zijner vier jeug dige kinderen. De justitie uit Breda werd gisteren verwacht, om met de instructie een aanvang te maken. Het is reeds de tweede maal dat de steeds hoog verzekerde inboedel van Timmers verbrandde. De Russische gevangenen die naar Saghalien werden overgebracht, hadden het op hun reis erg te kwaad. In de Roode Zee was de tem peratuur 39 graden Réaumur; in de ruimte voor de gevangenen 35 graden8 werden ernstig ziek, maar herstelden weer. De gouverneurs van Oost en West-Siberië zijn gemachtigd aan de banne lingen te vergunnen leden van gilden te worden en handel te drijven, als de locale autoriteiten goede getuigenis omtrent hun gedrag afleggen voor de politieke bannelingen moet eerst een afzon derlijke vergunning worden verkregen. Een hevige storm heeft Zondag-avond gewoed op de reede van Triest en groote schade toegebracht aan de daar liggende schepen; 23 schepen kregen averijeen Oostenrijksch schip, met houtskool beladen, zonk. Verscheidene per sonen verloren het leven. In het district Vorarl- berg (Tyrol) werd dien dag een schok van aard beving waargenomen. TeTurijn is het bronzen standbeeld gegoten, dal op den top van het monument, op een der pleinen aldaar, opgericht zal worden ter nagedachtenis van het doorboren der Alpen. Het standbeeld stelt het genie der wetenschap voor, een pen in de rechterhand houdende, waarmede op een rotsblok de namen gegrift worden van de ingenieurs Grattoni, Grandis en Sommeiller. Het beeld is meer dan 4 meter hoog en weegt 6000 kilo. Het Washington-monument, aan de oevers van den Potomac, waarvan de eerste steen 4 Juli 1848 gelegd is en welks bouw langen tijd, na tot eene hoogte van 184 voet gebracht te zijn, gestaakt is, zal thans op 's lands kosten voltooid worden. Het moet 500 voet hoog wor den. Men is bezig met de klei er onder weg te graven en die te vervangen door cement, dat zoo hard als steen wordt. Door den gemeenteraad van Brussel is eene commissie belast met het vertolken van de namen van de straten dier stad in het Ylaamsch of liever met het herstellen van de oude Vlaamsche namen. De commissie bestaat uit de heeren Wauters, archivaris van Brussel; Willems, letterkundige; Heremaus, professor te Gent, en den als dichter ten onzeut bekenden Emanuel Hiel. Sir Stafford Northcote, deEngelsche minister van financiën, Zaterdag per rijtuig van Richmond naar huis keerende, werd door een ander rijtuig aangereden en omgeworpen, waarbij hij ver schillende verwondingen kreeg. Zijn toestand is niet gevaarlijk. Bij het dezer dagen te Charkoff voor den krijgsraad gevoerde geding tegen verscheiden personen, beschuldigd van samenspanning tegen de maatschappelijke orde en de wetten van den Staat en de poging om een staatkundig gevangene uit den .'erker te verlossen (onlangs gemeld), werd Ifrimofl veroordeeld tot de doodstraf door ophan ging; Rodeuko, Rashka en Bereznukofi'tot levens langen, Yastevitch en Savensky tot vijftien jaren dwangarbeid Denzelfden dag dat het vonnis werd uitgesproken, wendden de gevangenen zich tot graaf Loris Melikofl', den gouverneur-generaal, onder erkenning hunner schuld en betuiging van hun diep berouw. Loris Melikofl' veranderde daarop de doodstraf in dwangarbeid en veroordeelde Savensky tot verbanning naar Siberië zonder dwangarbeid; de audere vonnissen werden bekrachtigd. De „Go- los" meent, dat dit het eerste geval is, waarin de socialisten genade hebben ingeroepen. Ook te Kieff zijn weder verscheiden gedingen tegen staatkundige samenzweerders begonnen. Een Eranschman heeft eene methode gebreveteerd, ten doel hebbende de verbetering van de lucht in benauwde vertrekken enz. Hij laat de lucht strijken door verschillende plant aardige of dierlijke vliezen (caoutchouc, huiden enz.) en vermeerdert hierdoor het zuurstofgehalte belangrijk. In plaats van 79 pet. stikstof en 21 pet. zuurstof (normale samenstelling der lucht) verkreeg hij 60 pet. stikstof en 40 pet. zuurstof. In een der schouwburgen te Lyon is den 24steu dezer de „Marseillaise" door bona- partisten en royalisten uitgefloten. Een der flui ters, een redacteur van de „Nouvelliste", is in verzekerde bewaring genomen. Met den wijnstok in Champagne is het treurig gesteld men vreest dat de oogst geheel zal zijn mislukt. BUITENLAND. tTrankrljk. De Kamer heeft met 249 tegen 166 stemmen het voorstel tot geheele slechting van de Tuile- rieën aangenomen en de Senaat in tweede lezing het wetsontwerp houdende bekrachtiging der munt- conventie goedgekeurd. De senator Eymard-Duvernay, van de linker zijde, heeft een uit vier artikelen bestaand voorstel bij den Senaat ingediend, dat als een tegenontwerp van Ferry's onderwijswet kan worden beschouwd. Hel neemt de bepalingen des ministers aangaande de uitsluiting der niet erkende geestelijke orden van het onderwijs en van het examenrecht des staats over; maar het wil dat de minister vóór het einde van 1880 een ontwerp zal indienen tot algemeene hervorming van het hooger onderwijs, en dat als beginsel daarbij zal worden aangenomen vrijheid van onderwijs naast het staatsonderwijs, inzonderheid door invoering van het systeem van privaat-docenten. Paul De Cassagnac spreekt in zijn „Pays" van „de Mamelukken" van prins Jerome en klaagt over één hunner, den heer Prax-Paris, die een stuk in de „Ordre" geplaatst had, welker redac teur „zoo onbeleefd" was om zijn (De Cassag- nacs) antwoord niet te willen opnemen. Hij had nu een deurwaarder naar de „Ordre" gezonden om „op grond der wet te eischen wat tegen de rege len der wellevendheid geweigerd werd". De Fransche wet verplicht namelijk de dagbladen om het ant woord op te nemen van iemand, die door hen aan gevallen is. Maar, zegt de correspondent van de „Times", eenige weken geleden zou niemand het mogelijk geacht hebben, dat de eene Bonapartis- tische publicist genoodzaakt zou kunnen zijn om van dat recht tegenover den ander gebruik te maken. Gelijk reeds gemeld is, zal den 3den Augustus te Nancy het door den beeldhouwer Guilbert vervaardigde standbeeld van Thiers ont huld worden. De feesten zullen echter reeds den lsten beginnen met een groot concert van bet muziekcorps der „garde républicaine." Zondag avond zal er een banket plaats hebben in de groote zaal van het raadhuis, gevolgd door eene receptie, waarbij mevr. Thiers tegenwoordig zal zijn. Te tien uren zal een vuurwerk worden af gestoken. Het voornaamste stuk zal het stand beeld van Thiers, omstraald door een aureool, voorstellen. Den volgenden dag ruiteroptocht, waaraan o. a. drie amazones, eene in het rood, eene in het wit en eene in het blauw, zullen deelnemen. Het standbeeld stelt Thiers voor als met Bismarck over den vrede onderhandelende, en de beweging zijner rechterhand schijnt kracht bij te zetten aan zijne woorden„Ik kan niet meer geven." Aan mevr. Thiers zal eene kostbare vergulde kroon worden ter hand gesteld met eike- en lauwerbladen eu getooid met het zilveren wapenschild van Nancy. Duitschland. De schout-bij-nacht Batsch, commandant van het eskader, waarvan de „Grosser Kurfürst" ver leden jaar deel uitmaakte, die tot zes maanden vestingstraf veroordeeld is wegens zijn deel aan de schuld van het zinken van dat pauterschip, zal den zeedienst verlaten. De organen der liberale partij hopen dat de zaak in den rijksdag ter sprake zal komen, nu de krijgsraad eindelijk uit spraak gedaan heeft, en dat alle stukken thans overgelegd zullen worden. De liberalen blijven nog altijd ongunstig gezind jegens den chef der admi raliteit, generaal Von Stosch, onder wiens bewind en, naar zij meenen, door wiens schuld nu reeds zoovele hoogere officieren der zeemacht hun ont slag hebben moeten nemen, dat de kracht der jeugdige Duitsche marine daardoor aanmerkelijk geleden heeft. Ooetenr.-Hong. M on archie. Yolgens de „Pester Corr." waren gedurende het tweede kwartaal van 1879 de inkomsten van Hongarije 3.505.042 florijnen hooger en de uitgaven 753.516 florijnen minder dan in hel tweede kwartaal van 1878. De inkomsten van het geheele eerste halfjaar 1879 bedroegen 5.321.219 fl. en de uitgaven 4.018.388 fl. meer dan over hetzelfde tijdperk van 1878. De vermeerdering der uitgaven komt hoofdzakelijk door de verhooging der interest- rekening door de uitgifte van de nieuwe goudrente. De koninklijke commissie van taxateurs, welke te Szegedin werkzaam is tot het opnemen der schade en het vaststellen der vergoedingen, heeft bepaald dat voor eene waarde van 1,266,973 flor. aan onroerende goederen en 704,343 flor. aan roerende goederen is te gronde gegaan. Tegen die schattingen zijn in het geheel 63 reclames ingediend. Rusland. De regeering heeft de „Grashdanin", een blad dat te Moskou verscheen, geschorsthet zal thans te Berlijn worden uitgegeven. Een blad, dat te Nevtcherkosk tien jaren lang uitkwam, houdt op te verschijnen; de redactie verklaart, dat zij zich niet kan onderwerpen aan de verordeningen op de pers.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2