met den heer Martin Wolft c. 3. te Amsterdam betreflende de stichting van een nieuw beursge bouw op de door de raads-commissie voor de publieke werken aangegeven plaats op het Dam rak, tusschen de Oude- en de Papenbrug, hebben deze zich bereid verklaard, de daardoor vereischte meerdere kosten, a f 150,000, voor hunne reke ning te nemen en de kosten van aanplemping en het in orde brengen van het terrein, tot een totaal bedrag van 275,000, aan de gemeentekas te restituëeren, indien de stad daarentegen garandeert eene jaarlijksche opbrengst der Beursbelasting tot een bedrag van f 45,000. B. en Ws. hebben zich met een en ander vereenigd en stellen den raad voor, in dien geest eene overeenkomst met de op te richten vennootschap te sluiten. De audiëntiën van de ministers van justitie, financiën en oorlog zullen Dinsdag en Donderdag niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Am sterdam naar Batavia, passeerde Zaterdag Kaap St.-Vincent; de „Koningin Emma" vertrok gis teren van Suez. Blijkens een van den gouv.-gen. van Ned.- Indië ontvangen bericht werd op uit. Juni jl. de gouvernements-koffieoogst op Java van 1879 in zijn geheel begroot op 915,920 pikols en waren in de inkooppakhuizen geleverd 214,980 pikols. Z. M. heeft dr. M. E. Mulder met 1 Sept. benoemd tot lector in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Groningen, om onder wijs te geven in de oogheelkunde. Gemengd Nieuws. Een zeer talrijk publiek woonde gis- teravond de volksvoorstelling bij in den circus van den heer Oscar Carré. De verschillende werkzaam heden op gezadelde en ongezadelde paarden door leden van het dames- en heerenpersoneel, zoomede het optreden van de clowns, werden bij herhaling toegejuicht. Vooral de directeur oogstte met zijne trakhener hengsten weder grooten bijval in. Tot slot der voorstelling werd voor de eerste maal „het tooverfeest der koningin van Abyssiuië" ge geven. Evenals „de nacht in Calcutta" voldeed ook deze pantomime uitmuntend. Ze overtreft die zelfs nog in menig opzicht, zoowel door fraaiheid van kostumes en decoratie als anderszins. Na de jacht op de verschillende dieren, welke door hare beweeglijkheid een eigenaardig gezicht aanbood, is de manége als het ware de verzamelplaats van bijna alle vreemde- viervoeters, van den groote tot den kleine, welke aan den circus bahooren. Spoedig echter doet men ze een geheele gedaanteverwisseling ondergaan en is zij geheel tot de ontvangst van verschillende grooten ingericht. Menige komische scène heeft daarbij plaats, terwijl opnieuw de ver schillende dansen, met electrische verlichting, de bijzondere aandacht trekken. Tot het einde toe blijft de pantomime nu bijna geheel ballet, afge wisseld door smaakvolle en schoone groepeeringen en Afrikaanscbe spelen, waarbij ook eenige heeren leden van het gezelschap optreden. Toen na den nieuwen en grooten optocht der koningin de voor stelling was afgeloopen, was het voor de directie zeer zeker een ware voldoening te kunnen op merken hoezeer men ook thans weder met deze pantomime was ingenomen, en door de steeds goede opkomst hoezeer zijne aanwezigheid hier ter stede wordt op prijs gesteld. Hedenavond zal de koningin nogmaals worden vertoond, en mogen ook zij, die nog niet in de gelegenheid waren, niet ver zuimen morgen bij de laatste voorstelling een be zoek aan den circus te brengen, welke, het is genoeg bekend, op een druk bezoek in alle op zichten aanspraak mag maken. Overmorgen zal het personeel enz. des ochtends te zeven uren van hier naar Gouda vertrekken met een extra- trein van twintig wagens. Gistermiddag is he t vij fja rig zoon t je van zekeren V., wonende op de Zijdgracht, spelende in het water gevallen, weldra gezonken, doch gelukkig gered door W. E. K., die het kind aan de ouders terugbracht. Ook in het Levendaal bij de Nieuwbrug geraakte hedenmiddag een kind te water, doch werd, toen het reeds in zinken den toestand verkeerde, eveneens gered. Het gerechtshof te 's-Gravenhage deed hedenmiddag o. a. uitspraak in de jl. Woens dag behandelde zaak van W. H. B., uit Rotterdam, beschuldigd van doodslag met voorbedachten rade op den persoon van G. K. Het hof heeft hem daaraan schuldig verklaard en met aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot 12 jaren tuchthuisstraf, 's Hofs uitspraak werd den veroordeelde, die de Hollandsche taal niet machtig is, door een tolk, den heer De Roode, aangezegd, die als zoodanig ook fungeerde bij de behandeling der zaak. Op de heden te "Voorschoten gehou- den paardenmarkt waren aan de lijn gebracht ruim 800 stuks. De handel was traag. Voor schoone exemplaren werd besteed f 700 a f 800, voor werkpaarden van f 70 tot en met f 100 a f 150. Voor buitenlandsche kooplieden was het aan het station zeer ongeriefelijk, daar er heden geen paarden vervoerd kouden worden dan per goederentrein, en aangezien er op Maandag geen goederentrein loopt, zoo moesten de koop lieden zich met hunne paarden naar elders bege ven om huiswaarts te keeren, of op de plaats van beslemming te komen. Donderdag in den vroegen morgen is in de Scheveningsche boschjes door een veld wachter gevonden een meisje van zestien jaar blootshoofds en uitgeput van den honger. Zij ver klaarde door haar ouders uit Gelderland naar Den Haag gezonden te zijn om een dienst te zoeken, wat haar niet was gelukt. De veldwachter heeft haar naar zijn huis genomen, haar het noodige voedsel gegeven en haar vervolgens naar het com missariaat van politie gebracht, van waar zij naar haar ouders is teruggezonden. Zaterdag zal de hooge raad, kamer van vacantie, behandelen de zaak van C. FI. Van Santen Kolff, requirant in cassatie tegen het arrest van het hof te Amsterdam, waarbij hij is schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag. Raadsheer-rapporteur in deze zaak is mr. Van Meerbeke. Als verdediger van den requirant treedt mr. Haas uit Amsterdam op. Op de Zaterdag te Haarlem gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 918 paarden en 16 veulens van Engelsch, inlandsch, Fransch en Duitsch ras. Bij veel handel waren de prijzen van f 70 tot f 1200 voor paarden. Voor veulens werd tot f 100 besteed. Er waren tal van vreemde kooplieden op de markt aanwezig. Voor de ver loting zijn schoone exemplaren aangekocht. Vrijdag-avond is te Purmerend door twee broeders, jongens van 15 en 17 jaar, een moordaanslag gepleegd op hun oom, zekeren A. Z vrachtrijder aldaar. Deze werd door hen aan den buitenkant der stad, in de nabijheid der kanaal- sluis, achter een boom opgewacht. Toen hij voor bijkwam, hitste de oudste den jongste op hem aan, die hem daarop met een mes een diepe wonde in de borst toebracht. De aangevallene verkeert in bedenkelijken toestand. De daders zijn in hech tenis genomen en naar Amsterdam overgebracht. Reeds werd gemeld, dat graaf Giusso, burgemeester van Napels, thans te Rome verblijf houdende, in de Corsostraat is aangevallen door een persoon, die met een dolk gewapend was en hem steken toebracht. Latere berichten melden, dat de moordenaar Vincenzo Mangioni heet. Hij is 54 jaren oud, geboren te Valponio in Calabrië en eerst onlangs als bewaarder van het kerkhof te Napels ontslagen. Volgens zijn beweren heeft de burgemeester hem eenigen tijd geleden een slag in het aangezicht gegeven en was wraakzucht daarover de aanleiding tot de bloedige daad. Graaf Giusso zou bij nader onderzoek negen won den hebben bekomen, waarvan echter geene enkele gevaarlijk is. Zaterdag-ochtend is tusschen Nij- kerk en Amersfoort een kind van vier jaar onder den trein van Kampen naar Utrecht geraakt. Het kind liep op den weg te spelen, terwijl de moeder in het veld aan den arbeid was. Een arm van het kind is verbrijzeld. De drie verdachten als schuldig aan gepleegde mishandeling en daarop gevolgden dood van den kastelein te Drimmelen zijn allen op vrije voeten gesteld. Volgens bericht uit Grave van gis terochtend was de dijk aan den benedenmond, dank zij de hulp van 160 soldaten, die den geheelen nacht aan de Lindensche sluis werkzaam waren, behouden. Aan den bovenmond bij Cuyk is Zater dag-avond de dijk op twee plaatsen, ter breedte van 40 meter, doorgebroken; de kade is op 300 meter lengte met 30 cM. overstroomd. Te Maas tricht was Zaterdag-avond het water vallende. De raad van justitie te Batavia heeft J. J. M. De G., van Cheribon, tot 25 gulden boete en in de kosten veroordeeld, omdat hij den 2den December jl. aan J. J. v. S. voorbedachlelijk een oorveeg had gegeven. Een telegram uit Nieuw-Tork meld dat twee compagnieën Amerikaansche troepen den 17den dezer met 300 Sioux-Indianen aan den mond van de Beaver-kreek slaags geweest zijn. De Indianen namen ten slotte de wijk naar het kamp van het bekende Indiaansche hoofd Sitting-Bull. Het verlies der troepen bedroeg 4 dooden. KOLONIE N. BATAVIA, 20 Juni. Uit Samarang wordt door „de Locomotief' bericht: „De Samarangsche handel heeft gecapu- leerdhij heeft, na aanvankelijk, bij wijze van laatste middel van verzet, de vrijwillige aangifte voor de patentbelasting geweigerd te hebben, in den loop der vorige week zich tot de regeering gewend met het verzoek om alsnog den aanslag in de belasting te doen herzien overeenkomstig de thans door de handelshuizen gereedelijk mede gedeelde gegevens. Dit is dus het einde van onzen strijd tegen de belastingen De runderpest in West-Java is, na tijde lijke rust, weer uitgebroken. Door den gouverneur-generaal van Ned.-India rijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. VerleendEen tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den secr. der res. Kanjoemaas G. J. P. Va- lctte; aan den ond. 3de ki. It. A. H. Thierbachaandencontr. 1ste kl. A. J. Haaxman en aan den landmeter 2de kl D. A. Berkbont. Ontslagen: Uit den dienst der havenwerken te Batavia de mach. J. R. Sunner; uit 's lands dienst, de gewezen zontverkooppakhuisra. te Bekassi, A. H. Aronds. Benoemd: Bij het dep. der burg. openbare werken: tot secr. de refer. B. Th. Dc Bruyn; tot lsten comm. H. A. A. E. Deck retot 3den comm. J. K. C. De Brussel Assé en A. P. Veit. Geplaatst: Als 3de hnlponderw. aan de op. 2de lagere school te Padang J. Van Leeuwen. Departement van Oorlog. Bevorderd: Bij de inf. tot kapt. L. C. Piekkaart, J. M. Romijn, F. P. Sievers en jhr. E. H. F. Leyssius; tot lsten luit. A. A. Schutter, E. W. E. Kok en H. L. W. Tellings. Benoemd: Tot off. van gez. 2de klasse bij den milit. geneesk. dienst dr. P- H. Lammers. Geplaatst: Als cbef van den top. dienst, de luit.-kol. van den gen. staf W. J. Haveuga; als gewestelijke onderint. in de 3de mil. afd. op Java, P. F. Kraal; bij den gen. dienst van Palembang, de off. van gez. 1ste kl. A. F. Heyl, van Sumatra's Westkust de off. van de gez. 2de kl. H. J. Hubert; bij de 2de comp. art. de kapt. F. Bauer en bjj de 15de comp. de 1ste loit. W. M. Van den Broekbij bet 10de bat. inf. te Weltevreden de kapt. C. A. Altenstein. BUITENLAND. Frankrijk. Voor de verbouwing van het Palais Bourbon te Parijs heeft de Kamer 586,000 fr. toegestaan. Het bureau van den Senaat heeft besloten in de vergaderzaal van het Luxembourg eene tweede galerij te laten bouwen voor het publiek, zoodat 500 toehoorders, in slede van 175, er eene plaats kunnen vinden. De kosten zijn geraamd op 1'2 millioen fr. De kamer van appèl voor correctioneele zaken te Parijs heeft den heer Philippart vrijge sproken. De correctioneele rechtbank heeft den uitgever van de „Lanterne", wegens beleedigingen den regeeringsbeambten aangedaan, tot 4 maanden gevangenisstraf en eene geldboete van 4000 fr. veroor 'eeld. DuitschlancL Vrijdag heeft te Paderborn de begrafenis van dr. Conrad Martin plaats gehad. De lijkstoet, waaraan vele deputatiën ook uit andere steden deel namen, bestond uit ongeveer 3000 personen, waar onder 300 geestelijken. De kist werd gedragen door ingezetenen, deels uit den adellijken stand, en begeleid door Malthezer ridders. De mis werd gecelebreerd door den domproost Frensberg, de lijkrede uitgesproken door den domcapitularis Klein. Groot-IJ i-itannië. Naar men uit Kaapstad nog bericht, zijn door de Engelsche troepen te Ulundi de twee kanonnen en verscheidene voorwerpen teruggevonden, door de Zoeloes vroeger te Isandula buit gemaakt. Koning Cetewayo moet met het overschot van zijn

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2