Om brandstichting te voorkomen, is de stad Charkoff in 324 brandwijken verdeeld; elke eigenaar van een huis is verplicht een afzon derlijke wacht te doen posteeren, die door de politie is goedgekeurd, en minstens 30 emmers water in gereedheid te houden. Zoo hij in gebreke blijft dit te doen, kan hij met 1 tot 300 roebels worden beboet. De justitie heeft beslag gelegd op de speeltafels in de Kursaal te Ostendede president van het comité voor de Kursaal, Van Iseghem, burgemeester van Ostende en lid van de Belgische Kamer, zal worden vervolgd. Aldus woidt uit Os tende aan de „Indépendance" bericht. Ongeteekende papieren, in de eerste dagen dezer maand te Moskou verspreid, kondig den een grooten brand aan op den 17den en inderdaad werden in den nacht van 16 op 17 dezer vier huizen in de asch gelegd. Doch blijk baar was dit niet de aangekondigde brand, want ,'s middags te één uur barstten geheel onverwacht de vlammen uit in het wereldberoemde „Kreml" en wel in het Poteschnyi-slot. Gelukkig slaagde de brandweer er in den brand te beperken, maar de aangerichte Schade is niettemin zeer groot. Iu enkele gebouwen bespeurde de politie dat de houten trappen met petroleum en vet bestreken waren, doch de daders is zij tot dusver niet op het spoor. De groote olifant van den zoölogi- schen tuin te Berlijn is in den ouderdom van 60 jaren overleden. Zijn geraamte wordt bewaard; de huid en het vleesch zijn langs chemisehen weg vernietigd. Hel vleesch en de ingewanden wogen 1500 kilogr.de huid woog 600 kilogr. en was op sommige plaatsen 2 duim dik. De vaste stof fen, die na de vernietiging overbleven, wogen 100 kilo en hebben als mest eene waarde van 18 mark. Het vleesch vertoonde niet de minste sporen van vetdeelen; het was zoo taai, dat het alleen met een bijl in stukken gehakt kon worden. De olifant was reeds lang ziek geweest en kon gerui men tijd niet meer gaan liggen. Uit zwakte is hij eindelijk omgevallen en was toen spoedig dood. Woensdag is te Grimsby een nieuw dok geopend. De prins van Wales vervulde de taak der opening en hield eene toespraak. Te gelijk werd aldaar een standbeeld van prins Albert onthuld. Een beambte aan het goederenstation van den Westerspoorweg te Parijs, die onlangs op de loopplank van een geladen goederenwagen staande, een gesprek voerde met zijn makkers in den wagen, was daarin zoo geheel verdiept, dat hij geen acht sloeg op het fluiten van een rangeer locomotief, die in volle vaart naderde. Daar hij op het oogenblik dat de machine hem voorbij- stoomde, zich voorover had gebogen, kwam zijn hoofd in aanraking met de. locomotief, en wel zoo hevig, dat de hersenpan werd verbrijzeld en de man levenloos nederstortte. Voor twee maanden ongeveer werd een pachter te Bobigny vermoord in zijn bed ge vonden. Ondanks alle nasporingen mocht het niet gelukken de daders van dat gruwelstuk in handen te krijgen. Thans schijnt, men tot het vrij stellige vermoeden te zijn gekomen, dat de ongelukkige van het leven werd beroofd door zijn eigen vrouw en zijn schoondochter, in vereenigiug met een individu, te Grenelle woonachtig, en met den knecht der hoeve. Het misdadige viertal althans is in arrest genomen. Te Par ij s stonddezerdagen een agent van politie terecht, beschuldigd van iu vereenigiug met een vrouw van zijn ambt misbruik te hebben gemaakt tot het bestelen van magazijnen. In een kachel in de woning zijner medeplichtige vond men o. a. een kostbare verzameling struisvederen, ontvreemd uit een winkel iu de rue Richelieu. Het waardige tweetal werd tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Uit Odessa wordt bericht dat de proef nemingen met niet minder dan 18 soorten van machines, om den korenkever op hel veld te ver nielen, geleid hebben tot den uitslag, dat de machine van Wagner de beste werd gevonden. Zij ontwortelt geen halmen en vangt ongeveer 70 per cent van de kevers, die zich op het veld bevinden. Intusschen gaan de kevers vooral in 4 districten rondom Odessa voort met. hun vernielingswerk. Voor honderdduizenden roebels zal daar schade ge leden worden ten gevolge van de verwoestingen- door dit insect aangericht. BUITENLAND. Frankrijk. De akte, waarbij de „Agenee Havas" in eene naamlooze vennootschap veranderd wordt, werd Donderdag ten kantore der „Société Générale" te Parijs geteekend. Het actiën-kapitaal is 8'/2 mil- lioen fr. groot. Havas en Lebey, tegenwoordige eigenaars, blijven directeuren der zaak. DuitssclilnncL De twintigpenning-stukjps van het nieuwe Duitsche muntstelsel vallen alsemeen niet in den smaak, hoofdzakelijk, naar 't schijnt, omdat de Duitschers, aan grooter geldstukken gewoon, maar niet aan die kleine stukjes, die ongeveer de grootte van onze dubbeltjes hebben, gewennen kunnen. Daarbij schijnt nog het bezwaar te komen, dat zij op groote schaal worden nagemaakt. Op grond van een en ander heeft de Duitsche regeering be sloten 5 millioen mark dezer muntsoort in te trekken en in stukken van 1 en 2 mark om te munten. België-. De Senaat heeft met 33 tegen 29 stemmen het ontwerp tot wijziging van de wet op de per soneels belasting in verband met wijziging der kieswet aangenomen. Groot-Britannië. Kortelijk werd reeds gemeld dat de Zoeloes eindelijk eene groote nederlaag geleden hebben. In het Lagerhuis werd daarover Woensdag een offic'ëel telegram van den heer Bartle Frere voor gelezen. Dat bericht was door den specialeu cor respondent van de „Daily News", den heer Archi bald Forbes, het eerst te Landsmans Drift ge bracht, die, na het gevecht te hebben bijgewoond, vijftien uur in den zadel gebleven was. Hij was dan ook de eerste, die de bijzonderheden mede deelde, welke van Landsmans Drift naar de Kaapstad en Engeland zijn overgebracht en Don derdag-ochtend in de „Daily News" te lezen waren. Op 3 Juli was de bedenktijd van één dag, dien lord Chelmsford nog aan de Zoeloes had toegestaan, verstreken Den geheelen ochtend had den zij op de Brïtsche troepen van de overzijde der rivier gevuurd. Des namiddags trok kolonel Bulier met eene sterke verkenning van ruiterij de Umvolosi over, onder geweervuur der Zoeloes, maar onder bedekking van geschut. De Zoeloes, 200 in getal, vluchtten voor hem uit.. Het bleek echter een hinderlaag; 2000 Zoeloes ongeveer kw.ur.en te voorschijn; later nog veel meer: de geheele vlakte leefde van Zoeioes en niet dan met veel moeite trok kolonel Bulller met zijne troepen terug en de rivier weer over, wat de Zoeloes zeer overmoedig scheen te maken. Den volgenden morgen trok de geheele. Engel- sche macht de Umvolosi over en vormde een groot carré met de ruiterij en de artillerie in het mid den. Zoo trokken zij op Ulundi aan, terwijl de Zoeloes, in vier groote kolonnes hen omringende, met hen medetrokken. Een deel der ruiterij joeg de Zoeloes uit het gras en andere schuilplaatsen bij het voorttrekken op Langzamerhand begon- ueu de Zoeloes zich echter samen te trekken en op de Engelsche troepen aan te rukkeu de ruiterij trok in het carré terug, de kanonnen openden hun vuur en de Zoeloes deden nu van alle kan ten den aanval. Met hunne gewone snelheid en hevigheid stormden zij op het carré los, na hunne geweren te hebben afgevuurd. Maar het vuur was hun te machtig. Het gelukte hun niet tot een gevecht van man tegen man te komen. Wel kwa men zij in slroomen, zich met hu me groote witte schilden dekkende, aanrennen, maar toen de bom men onder hen vielen weken zij, die reeds een paar maal voor het geweervuur teruggedeinsd wa ren, in verwarring terug. Toen opende zich het carré en de ruiterij stoof vooruit, het wijken in eene wilde vlucht doende overgaan. In het bericht in de „Daily News" schat Forbes het getal ge sneuvelden der Zoeloes op 400. In het bericht van Bartle Frere wordt gezegd, dat Forbes dat getal op 800 stelde. Iu elk geval is er eene groote overwinning behaald. Forbes schat het getal der Zoeloes, die den aanval deden, in het geheel op 10,000. Hij zegt in zijn telegram van 4 Juli, dat hij echter niet weet, in hoever op deze overwin ning het sluiten van den vrede zal volgen. Turkije. De koperen munt begint te Konstantinopel sterk in waarde te dalen. Nog kort geleden kon men voor 1 lira goud slechts 168 piaster koper krijgen, thans 260 piaster. Het gevolg is, dat men geen koper meer aanneemt en alle prijzen iu zilver worden berekend. De broodprijzen zijn aan merkelijk gestegen. Nu en dan komen vele arbeiders het achterstallige loon, of vrouwen het salaris van baar echtgenooten aan het ministerie van oorlog opeischen. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat er nog steeds sprake van is dat Khereddin-pacha vervangen zal worden. De vertraging, die de oplossing der Grieksche quaestie ondervindt, meent men daaraan te moe ten toeschrijven, dat. de mogendheden eene gelijk luidende nota aan de Porte zouden willen ter hand stellen, waarin deze in mora wordt gesteld, om eene beslissing te nemen. BURGERLIJKE STAND TAN NOORDWIJK, van 18 tot 25 Juli 1879. Geboren: Jean Joseph, Z. v. Hendrico9 Johaimes Harms en van Maria Lannoy; Adrianns Cornelia, Z. v. Dirk Van den Nienwendijk en van Maria Johanna Antonetta Warmenhoven; Margaretba, D. van Willem Wassenaar en van Agatha Passchier Jannetje, D. van Jan Klinkenberg en van Jannetje Van der Wiel. Overleden: Maria Slootweg, oud 17 jaren. Ondertrouwd: Petrus Paulus De Groot en Hendricus Johanna Bierman. Ter markt tc Lelden aangeroerd, 25 en 26 Juli. Wintertarwe 9 hectoliter f 11. a 11.50—. Zomer- rarwe 9 hectol. 9.a 9.50. Winterrogge 10 heet. 6.75 a f 7.25. Zomerrogge hectol./10 5. a 5 50—. Zomergerst 13 hectol. f 5. a/5.50Chevalier-gerst 13 hectol. 7. a 7.50 Zware Haver 10 hectol. f 4. a 4.50 Lichte Haver 10 hectol. f 3.a/3.50.Dui- venboonen 3 hectol. f 7.Z0 a 8.Paardenboonen 5 hectol. 7.a f 7.50 Ossen stuks/ a Stieren, 27 stuks 1 58.a /"130.—. Venlens stuks/ a Melkkoeien 75 stuk^ f 150aƒ250.—. Kalfkoeien 6 stuks 200.- a 255.Varekoeien 72 stuks f 135.a f 245.- Vette koeien 58 stuks 190a t 295.— Kalveren (vette) 137 stuks ƒ30 a f 70. Kalveren (magere) 36 stuks f 6.a 13. Kalveren (gras) 12 stuks 22. - a 65.Hamels (magere) stuks/ - a f Hamels vette) stuks, f a Ooien (magere) 310 stuks f 14. a 24 - Ooien (vette) 780 stuks f 24.— a/34. -. Lammeren (magere) stuks f a Lam meren (vette jarige) stuks a f Varkens (magere) 24 stuks/12 a f 24Varkens(big- gen) 130 stuks f 4.a f 10. Grasboter 8020 kilogr., 1ste qualit. vat 54 - a/58 Schei- 2de qualit. vat 46 a y 50.Grasboter 1ste qual per kilogr. f 1.35 a 1 45, Schei- 2de qualiteit per kilogr. f 1 15 a f 1 25 Ter markt aangebracht 290 runderen, 173 kalveren, 1090 schapen. EEN KOSTBAAR GETUIGENIS. Geen dag gaat er voorbij, of de Heer BRAVAIS ontvangt van geneeslieeren en scheikundigen de felicitatiëu over de gelukkige wetenschappelijke ontdekking, die hij beeft gedaan. Een zoo dik wijls herhaald getuigenis van zoo bevoegde zijde is voor het publiek de beste waarborg dat het gebruik van het ijzer BRAVAIS geen enkel incon venient en niets dan heilzame gevolgen heeft. Wij zullen een enkele der getuigenissen opnemen, dat vanwege zijne herkomst voor de katholieken bij zondere waarde heeft. Rome, 4 Februari 1877. De spoedige en krachtige uitwerkselen van het Fer dialysé van BRAVAIS in geconcentreerde droppels, toegediend aan onderscheidene mijner patiënten die aan bloedarmoede leden, geven mij het recht aan den bekwamen uitvinder den Heer RAOUL BRAVAIS. te verklaren, dat volgens mijn gevoelen zijn middel boven alle andere ijzerbevat- tende preparaten de voorkeur verdient, omdat het zoo gemakkelijk te verdragen is. Ik moet in het bijzonder wijzen op de goede uitwerkselen, die ik van zijn gebruik dagelijks waarneem bij een zeer heilig en eerbiedwaardig grijsaard, die het zeer gemakkelijk verteert en zich bij het ge bruik er van veel beter bevindt dan bij dat van alle andere ijzerhoudende middelen. GIUSEPPE PELAGALLO, lijf-doctor van Zijne Heiligheid den Paus. Dopot te Leiden bij N. K. SWEMER, Dro gist, Mare.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2