r&aandag 23 Juli. N°. 5964. A0. 1879. Tweede Blad. LEIDS0ÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per posln 1-40. Afzonderlijke Nommers.r 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelswvr*. 1.05. Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. Toen de winkelier in verfwaren T. op de Haarlemmerstraat hedenmorgen te negen uren bezig was op de toonbank was te smelten, vatte een ter zijde geplaatste pot met terpentijn gevuld vlam, waarom hij dien eerst in den winkel op den grond en daarna ter voorkoming van brand op de stoep plaatste. Terwijl eenige menschen er naar J stonden te kijken, schopte een jongen den pot om, zoodat de brandende terpentijn over de straat I liep, met het gevol? dat een achtjarig jongetje, P. B. genaamd, wonende in de Reiueveststeeg, aan zijne beenen brandwonden bekwam. Door een politie-agent werd het kind naar huis gebracht. De aanrichter van het onheil was inmiddels onder de menigte verdwenen. Hedenochtend is benoorden Egmond aangespoeld het lijk van een manspersoon, aan- gezicht onkenbaar, van kleine gestalte, met geel pilo broek en boezeroen, haaien hemd, grijze aan gebreide kousen, gemerkt met rood garen P. K., en lederen pantoffels. Uit Aalsmeer wordt gemeld dat niet- tegenstaande het weder zoo ongunstig is, er toch tamelijk veel aardbeien worden geplukt, welke tegen vrij hooge prijzen verkocht worden. Voor het eerst worden de aardbeien dit jaar voor EDgelsche rekening opgekocht en in vaten ver voerd, om te dienen tot het maken van likeur. De prijzen, die door de opkoopers besteed worden, bedragen steeds 41/, et. per kop, netto. De veertienjarige zoon van den stukadoor J. H. Lamarre te Haarlem had Don derdag-namiddag de onvoorzichtigheid op het dak zijner woning te klimmen en daar uit de goot met steentjes te werpen. Hij verloor het evenwicht en viel op de straat, met het noodlottig gevolg dat hij onmiddellijk dood was. Te Linne bij Roermond is Woensdag een jonkman bij het steunen van een ticheloven, die ten gevolge der overstrooming in het water stond, door het cmvallen der tichels er onder geraakt en verdrouken. Donderdag verdrouk mede in de nabijheid van genoemde stad een jongeling bij het opvisschen van hooi, terwijl een derde persoon, door het hooge water misleid, een bruggetje misliep en eveneens zijn dood in het water vond. Volgens de Haarl. Ct. werd de dader van de brandstichting te Ilpendam op de volgende wijze ontdekt: Bij het voorloopig onderzoek, in gesteld door den burgemeester en den gemeente veldwachter, werd eene opening in den muur van de schuur ontdekt, waardoor de kool naar binnen was gebracht en bleek het dat men die opening niet kon bereiken zonder te schuren langs een daarnaast staanden boomstam en daardoor een groene plek op den rechterschouder op te loopen. Met die wetenschap gewapend, kwam men bij-len ver- moedelijken dader en zag dadelijk dat ook deze op den rechterschouder een afdruk van den verra derlijken boomstam droeg. Ontkennen baatte toen 1 niet meer en de brandstichter, dit inziende, legde daarop eene volledige bekentenis van schuld af. De lage lander ij en om Breda staan alle onder water. Veel hooi en ook hier en daar aardappelengewas gaat hierdoor verloren. Achter 't naburige Ginneken ziet men hooistapels drijven als waren 't bevernesten. Al die landerijen staan 's winters meermalen onder water, doch in de zo mermaanden geschiedt dit bijna nooit. Sommige f landerijen zijn totaal onbruikbaar. De schade voor den landbouw is ontzettend. Donderdag-nacht zijn, naar uit 's-Hertogenbosch wordt gemeld, de keerdijken van de Beneden-Aa en het Hoogveld bezweken en daardo'r 3700 H. A. vruchtbaar land onder water gezet. Ten gevolge van het doorbreken van den Groenendijk werd de aehterdijk van den Polder van der Eigen door meer dan 260 personen be waakt, om zoo mogelijk te voorkomen, dat Dog 2 of 3 polders overstroomden. Men vreesde echter door den aanhoudenden was den dijk niet te kun nen houden. Ook de keerkade van het waterschap de Beneden-Dommel is bezweken en dientenge volge de Pettelaarsche weg en de geheele vlakte oudergeloopen. Volgens een bij de reeder ij ontvangen bericht, zouden zich van het te Vlaardingen tehuis behoorende schoenerschip „Vertrouwen", kapitein Van Toor, thans liggende te Bilbao, drie matrozen 's avonds aan wal hegeven met de sloep, welke echter onder de kettingen van een paar lichters vast geraakte. Dadelijk daarop werd op de boot geschoten en sprongen twee matrozen over boord. Een hunner hati het n luk al zwemmende het schip te bereiken, terwijl ue andere verdronk. Zijn lijk is nog niet opgevischt. Men zag een Spanjaard, met een revolver in de hand, aau den wal staan, doch de oorzaak of nadere bijzonderheden ont breken nog. Te Schaesberg in Limburg is in den stal van de weduwe R. Dinsdag brand ontstaan, waardoor die stal met de woning en nog een ander huis geheel door het vuur vernield werden. De zoon der weduwe heeft zich bij den officier van justitie te Maastricht aangemeld en bekend den brand te hebben gesticht. Naar men verneemt zou hij iu geen goede verstandhouding met de moeder leven en aan den drank verslaafd zijn. Casimir Sauve die onder den valse hen naam van Malval bij de„Banquefinancière d'Orléans" geplaatst, was en in die hoedanigheid met een som van 60,000 franken op de vlucht ging, doch te Marseille werd gevangengenomen, is door het hof van assises van Loiret tot twintig jaren dwang arbeid veroordeeld. In het Val de Roure (Alpes Mariti- mes) heeft het zoo zwaar geijzeld, dat de oogst der aardappellanden voor het grootste gedeelte werd vernield. Kapitein Champinois, gezagvoerder van de Pransche mailboot „Tigre", van Japan te Marseille gearriveerd, deelt het volgende mede omtrent, het verongelukken van de Egyptische stoomboot „Samanoot." Het stoomschip „Neera", op sleeptouw hebbende het in ontredderden staat verkeerende Engelsche schip „Sophia Joakim", zag 29 Mei, op 50 mijl afstand van Mauritius, eene groote stoomboot, met noodvlaggen op en kanonschoten lossende. Naderbij komende zag men dat het de „Sainauoot" was, toebehoorende aan den khedive van Egypte, met machinerieën naar Mau ritius bestemd. Het. verzoek van den kapitein om door de „Neera" op sleeptouw genomen te worden, kon niet toegestaan worden, daar men reeds een schip sleepte dat in ontredderden staat was. De kapitein van de „Samanoot" vierde daarop een sloep te water en ging aan boord van de „Neera." Daarop volgde er aan boord van de in zinkenden staat verkeerende stoomboot een tooneel van volslagen wanorde. De equipage, ten getale van 104 man, vierde de booten te water en stuwde ie vol met kleeren, kisteu enz., nam toen zelf daarin plaats, zoodat de booten met het boord gelijk het water lagen, en voer naar de „Neera", alwaar spoedig het dek vol was en groote verwarring ontstond. Eene boot met 24 personen zonk door overlading en niettegenstaande reddingboeien van boord der „Neera" toegewor pen werden, is er slechts één persoon gered. De overgeblevenen werden den lsten Jnni door de „Neera" te Réunion geland. Amerika viert zijne feesten op eene wijze, waarvan wij bewoners der Oude Wereld geen begrip hebben. De viering van den 4den Juli, den dag der onafhankelijkheid, heeft ook dit jaar weder een voorbeeld daarvan opgeleverd, ofschoon de Amerikanen zeiven erkennen dat zij niet zoo luisterrijk was als vorige jaren. Het aantal dooden toch bleef dit jaar beneden de dnizend. Te Nieuw- York werden slechts zeven personen doodgeschoten door de vreugdeschoten, negen en twintig gevaar lijk gewond en bekwamen er negentien minder beteekenende kwetsuren. De eerste doode was de deken van het Protestantsch episcopaalsch teolo- gisch seminarie, die eene avondwandeling deed de tweede een schrijfmeester, dit wat vroeg naar zijne les wilde gaan om de drukte op straat te vermijden en juist op den drempel zijner woning getroffen werd. Eene dame verbrandde levend ten gevolge van het vuurvatten harer kleederen, die door een voetzoeker in vlam waren geraakt. Voorts werden nog een stal, drie sigarenwinkels en acht particuliere huizen in de asch gelegd. En dit alles uit blijdschap over de vrijheid. Alle rivieren in België, de Senne, de Sambre, de Maas, de Schelde en alle zijriviertjes, zijn uit hare oevers getreden en hebben het lage land onder water gezet. Niet slechts het hooi maar op vele plaatsen ook het reeds gemaaide graan wordt in ontzaglijke massa's door den stroom medegesleurd en hoopt zich bij scherpe hoeken of nauwe doorgangen op, waardoor de overstrooming nog slechts erger wordt. De schade is niet te be rekenen, maar bedraagt zeker honderdduizenden fr. De stad Bergen staat geheel blaDk en heeft ten gevolge van het overvloedige wa'er totaal gebrek aan drinkwater; het rivierwater staat namelijk in de machine-kamer der waterleiding, zoodat deze niet werken kan. Op verschillende plaatsen heeft het water, dat ongeveer op het hoogste winter- peil staat, wegen vernield en bruggen beschadigd. De schacht van een steenkolenmijn te St.-Etienne was onlangs oudergeloopen, terwijl zich daarin nog acht mijnwerkers met een opzichter bevonden. Het was elf uren des avonds, toen de laatste het alarmsignaal gaf. Dank zij de toege snelde hulp, wist hij de mijn nog bijtijds te ver laten. De werklieden echter, die op verschillende punten verspreid waren, begaven zich naar de schacht, bestemd om versche lucht aau te voeren. Inmiddels werd al het mogelijke in het werk gesteld om hen te redden. Te twee uren na middernacht konden twee mijnwerkers worden nedergelaten, doch op een diepte van zestig meters gingen hunne lampen uit, zoodat zij moesten terugkeeren. Thans echter hadden zij de zekerheid, dat het in gevaar ver keerende achttal nog in leven en nabij die schacht bijeen was. Nadat men een verschen luchtstroom in de mijn had gebracht, daalden de werklieden ten tweeden male naar beneden, en nu met gun stiger gevolg. In drie keeren wisten zij hunne makkers behouden boven te brengen, die ver klaarden, dat zij het meest hadden geleden door gebrek aan toevoer van versche lucht.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1