zaal, sociëteit, kantoren enz., terwijl beneden een drukkerij door dfe firma EUerman Co. zal worden geYestigd. De architect G. A. L. Yan Gendt is met den bomw belast. Een heer nit Amsterdam, die met zijn gezin gedurende eenigen tijd op zijn hoeve aan den Sloterweg in de Haarlemmermeer logeerde, heeft zich door een revolverschot van het leven beroofd, na in een brief van zijn vronw, die zich ook op de hoeve bevond, afscheid te hebben genomen. Zondag-avond ontstond er begin van brand in een loods van den winkelier H. te Ilpen- dam. Op de turven, die daar geborgen waren, vond de politie een gloeiende kool. De vele bran den, die in den laatsten tijd daar hebben plaats gehad en de ómstandigheid dat reeds sinds eenigen tijd voorspeld werd, dat daar ter plaatse brand zon ontstaan, maakten een nauwgezet onderzoek dubbel noodig. Gisternacht is een bunrman van H., de tapper v. d. B., in arrest genomen en later gevankelijk naar Haarlem opgezonden. Het voorloopig onderzoek heeft zware vermoedens tegen dezen persoon opgewekt. Het nieuwe kolossale kanon van 40 cM., waarvan Kmpp thans de noodzakelijkheid der aanschaffing voor de beschaafde rijken wenscht aan te toonen, zal dezer dagen in tegenwoordig heid van vele, ook Nederlandsche artillerie-offi cieren op het schietterrein bij Meppen beproefd worden. Beantwoorden de ballistische eigenschap pen van dezen vuurmond aan de verwachtingen, die men er van heeft, dan zullen de Europeesche Staten achtereenvolgens nolens volens weder tot nieuwe geldelijke offers aan den kanonnenkoning gedwongen worden. Bij het vertrekken van den pleizier- trein uit Arnhem is Dinsdag-avond door de politie een zakkenroller aangehouden, die juist werd be trapt terwijl hij de zakken eener dame beroofde. Uit Maastricht wordt gemeld dat gis teren de Maas de verbazende hoogte van 4 meter hoven nul bereikt h .d. De omliggende landen zijn overstroomd en de oogst van vele landlieden is daardoor vernield. Men zag het vee met schuiten van de overstroomde weiden haleneenige koeien zouden reeds verdronken zijn. De Russische regeering heeft besloten alle vrouwelijke beambten bij den dienst der pos terges en telegrafen, ongeveer vierduizend in getal, met 1 September a. s. te ontslaan. Een paardendief te Zug, in Zwitser land, was onlangs op beeterdaad betrapt en in de gevangenis gebracht. Daar kwam hij op het denk beeld om van het stroo uit zijne matras en zijne kleederen eene pop te maken en die aan den zol der op te hangen. Zelf ging hij achter de deur staan toen deze door den cipier en een gendarme, die hem kwamen halen, geopend werd. Wat hij verwacht had, geschiedde; de cipier en de gen darme snelden toe om den zelfmoordenaar, naar zij meenden, af te snijden en daarvan maakte de gevangene gebruik om de deur uit te sluipen, die hij achter zich sloot en aldus voor het oogenblik althans zijne vervolging onmogelijk maakte. Hij verborg zich in het kreupelhout nabij de gevan genis, omdat hij, slechts half gekleed, overdag niet verder durfde vluchten. Voordat de nacht kwam echter werd hij ontdekt en in de gevange nis teruggebracht. Onlangs werd gemeld dat generaal Eranzini te Alessandria door een officier was doodgeschoten. De Italiaanscbe bladen deelen daar omtrent de volgende bijzonderheden medeIn den avond van den 16den dezer vertrok de generaal Eranzini, met andere reizigers, met den postwagen naar Sam-Salvatore. Op een punt van den weg gekomen, waar deze sterk steeg, verzocht de con ducteur den reizigers uit te stappen. Allen voldeden aan dit verzoek, met uitzondering van den generaal, die in het rijtuig zat te slapen. Onverwacht sprong daarop een zijner medereizigers, in burgerkleederen gekleed, op de trede, loste een revolver op den generaal en maakte zich uit de voeten. Eenige uren later bracht hij zich zeiven om het leven. Iiij is gebleken een officier der infanterie te zijn en men zegt dat hij krankzinnig was. De generaal was zwaar in den buik gewond en overleed kort daarop te San-Salvatore. Peru en Chili beoorlogen elkander met afwisselend geluk. De „Huascar" (Peru) heeft twee schepen van Chili buitgemaakt en de „Cha- laco" nam een transportschip met levensmiddelen en krijgsvoorraad. Yan Antofagasta komende, raakte de „Huascar" slaags met de „Blanco Encalada"; het laatste schip werd zwaar beschadigd. Ook spreekt men van een treffen tusschen Peruanen en Chilianen bij Calamo, waarin de laatsten 1500 man verloren. Dientengevolge groote geestdrift te Lima en de leening van 40 millioen fr., door het congres van Peru uitgeschreven, is reeds voor een groot deel volteekend. Het stoomschip „State of Virginia", zoo wordt nader uit Philadelphia gemeld, 10 dezer van Nieuw-York naar Glasgow vertrokken, kreeg Vrijdag dikke mist, die tot Zaterdag aan hield, en liep 's avonds te acht uren op een zand bank, zeven mijlen bezuiden Sable-eiland. Er waren 74 passagiers en eene equipage van 68 man aan boord. Tevergeefs werd de lading over boord geworpen om vlot te komen. Des Zondags werden minuutschoten gedaan en spoedig kwam inr. M'Donald, gouverneur van het eiland, aan boord met een landingboot, waarmede 31 per sonen behouden aan wal gebracht werden daarna werden nog twee booten van het stoomschip ge bruikt en bracht men 18 personen aan landeen der booten sloeg om op een afstand van 50 voet van den wal, waarbij 4 vrouwen en 5 kinderen verdronken. Al de overige passagiers kwamen be houden aan wal, zoo ook 60 stuks vee van de 104 die aan boord waren. Later is de equipage te Port-Bicherton aan wal gekomen. Het schip ligt in drie vaam water, met 9 voet water in het achter- en 6 voet in het grooiruim. De ber gers hebben nog hoop dat het behouden zal blijven. Te Stafford, in Engeland, zijn twee politieagenten wegens meineed tot vijf jaar dwang arbeid veroordeeld, daar zij een herbergier val- schelijk beschuldigd hadden van in zijne eigene woning beschonken te zijn geweest. De „Globe" is er zeer mede ingenomen, dat in dit geval eene strenge straf is toegepast. BUITENLAND. Frankrijk. Van de 115 imperialistische senatoren en afge vaardigden waren er slechts 54 tegenwoordig in de bijeenkomst, waarin prins Jéróme tot hoofd der Napoleontische familie geproclameerd werd. Tot het besluit dier vergadering zijn sedert nog 10 leden der partij toegetreden. De „Estafette"! die als het orgaan van den prins beschouwd wordt, verklaart alle Bonapartisten voor deser teurs, die bet recht van den pretendent weigeren te erkeunen, België. De Kamer van afgevaardigden heeft met alge- meene stemmen op 2 na, zijnde van twee leden die zich van stemming onthielden, het wetsont werp betreffende de conversie der 4','j pet. schuld in eene 4 pet. in zijn geheel aangenomen. Duitschlrmd. Men verneemt nu eindelijk iets omtrent de uit spraak van den tweeden krijgsraad over het ver gaan van de „Grosser Kurfürst." De keizer heeft die niet, gelijk van den eersten krijgsraad, ver nietigd, maar ook niet geheel bekrachtigd. De commandant en de onder-commandant van de „König Wilhelm", kapt. ter zee Ivühne en kapt.- iuit. ter zee Klause, zijn vrijgesproken en die vrijspraak heeft de keizer bekrachtigd, evenals de veroordeeling van „den eersten beschuldigde", (den schout-bij-nacht Batsch, commandant van het eskader) tot vrij langdurige vestingstraf. Graaf Von Monts, de commandant van de „Grosser Kurfürst, was door den eersten krijgsraad tot vier weken kamer-arrest veroordeeld en door den twee den krijgsraad geheel vrijgesproken. Deze uitspraak is door den keizer niet bekrachtigd en een onder zoek van deze zaak zal aan een derden krijgsraad worden opgedragen. Het schijnt, dat aan graaf Von Monts voornamelijk het verzuim geweten wordt, dat de waterdichte schotten van zijn schip niet gesloten waren. Hij is echter tot het laatst op zijn schip gebleven en daarmede gezonken, maar een der weinigen geweest, die al zwemmende zoo lang boven water bleven tot z-ij- gered' konden worden. Groot-Briiannië. Een officieel bericht uit Kaapstad via. St.- Vincent van den 8den dezer meldtDaar Ceta- wayo de Engelsche voorwaarden niet had aange nomen en de Zoeloes op de troepen geschoten hadden, is het Engelsche leger den 3den Juli opgerukt; het heeft de Zoeloes aangetast en hen met ontzaglijke verliezen totaal geslagen. Ulundi is ingenomen en verwoest. Lord Chelmsford be richt uit Umvolosi van 4 Juli, dat bij met 4062 man Europeèsche en 1103 inlandsche troepen, en 8 stukken geschut, van alle kanten aangeval len werd door 20,000 Zoeloes. Nadat het gevecht twee uren "had "geduurd, gingen de Zoeloes aan het wijken. De Engelsche cavalerie voerde toen eene charge uit en er volgde eene volslagen vlncht. Het verlies der Zoeloes bedroeg 1000 man aan dooden. De Engelschen hadden 10 dooden en 54 gewonden. Eene dépêche van sir G. Wolseley van 8 Juli bericht; Ik heb de versterking, die op weg was gegaan, doen ophouden, omdat ik den oorlog als geëindigd beschouw. Ik geloof dat ik met Cetawayo den 16den dezer eene bijeenkomst zal hebben om over de vredesvoorwaarden te handelen. Eene dépêche uit Calcutta meldt dat in Birmah rust heerscht en de opstand van Bhamo onderdrukt is. Rusland. Het kanaal van St.-Petersburg naar Kroon stad, dat eene diepte van 20 voeten zal bekomen, is thans reeds zoover klaar, dat kleine vaartuigen het binnenkort zullen kunnen bevaren In 1881 zullen schepen van 16 voet diepgang van dat ka naal kunnen gebruik maken. De gouverneur-generaal van Moskou, vorst Dolgorouky, heeft op één dag 278 geldschieters en houders van pandjeshuizen nit de stad laten zetten. De meesten waren oud-Russen, die eigen zaken dreven. Onder militair geleide werden zij de stad uitgebracht; waarheen wordt niet gemeld. Xm-Uije. Een telegram uit Konstantiuopel behelst dat er onder de Armenische Christenen te Diarbekir ernstige rustverstoringen hebben plaats gehad. Daarbij werden 15 personen gedood. De rust is ton slotte door tusschenkomst der Turksche troe pen hersteld. Omtrent de crisis zegt een correspondent van de „Times", dat de sultan had te kiezen tus schen het tegenwoordige stelsel waarbij de mi nisters niet meer dan hoofden der departementen zijn en alle zaken door den sultan beslist worden, onder de» invloed van eenige gunstelingen die geen verantwoordelijkheid bezitten en bijna allen omkoopbaar zijn en het stelsel van den groot vizier Khaireddin-pacha, waarbij de sultan nage noeg gelijk zou staan met ieder ander constitu tioneel souverein. Volgens telegraphische berichten van verschillende zijden heeft de sultan zich met het voorstel van zijn grootvizier vereenigd en zal deze derhalve nu een nieuw ministerie moeten vormen en grooteren invloed bezitten dan ooit te voren. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 23 Juli. Layard en Foumier eischten mededeeliug van den woordelijken tekst van den firman der investituur voor den nieuwen khedive. Zij verklaarden den tekst reeds daarom onaannemelijk, omdat daarin niet aan Tewfik- pacha alle privilegiën worden teruggegeven. In den ministerraad van morgen zal beraadslaagd wor den over middelen om aan de ministeriëele crisis een einde te maken. BRUSSEL. 23 Juli. Aan de „ludépendance" wordt Weenen getelegrafeerd dat het Grieksche ministerie den koning zijn ontslag heeft aange boden. Een kabinet van coalitie, waarin de heereu Roumis en Tricoupis zitting hebben, is waarschijnlijk. LONDEN, 23 Juli. Iquique wordt nog door de Chilinansche vloot geblokkeerd. De verbonden Peruaansche en Boliviaansche ten getale van 20,000 man, wachten op wapenen en amunitie. Chili heeft thans 12,000 man op de been. Eenige te Valparaiso verschijnende bladen beschuldigen

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2