Vrijdag 25 JulL A*. 1879. iV. 5962. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden..1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommersQ 0,05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEE ADVERTENTIES: Van 16 regels1.0S. Iedere regel meera 0.t7|. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIBEV, 24 Juli. Weder zal een pleiziertrein van den Ned. Rijnspoorweg voor derde klasse ieizigers naar Arnhem vertrekken en wel a. s. Dinsdag. De heenreis is bepaald's morgens van Leiden 7, Alfen 7.20, Bodegraven 7.80; de terugreis van Arnhem te 9 uren. De biljetten worden tot een beperkt aantal aan de stations uitgegeven tot Maandag-middag te zes uren. Uit de door de eereleden van het bestuur der Arnhemsche tentoonstellingsvereeniging opge maakte voordracht zijn door deu minister van waterstaat enz. de leden en plaatsvervangende leden der nationale jury gekozen. Voor groep III: ge sponnen en geweven stoffen, ledenH. J. Ekker, Hengeloo; A. P. Ledeboer, Tilburg; A. Roland Holst, Amsterdam; Van Oven, 's-Hage; P. A. Thomèse, Woerden; A. H. Ploeg, Arnhem; W. J BlijdensteinEnschedeeplaatsv. leden J. L. L. Tilauus, Vriezenveen; E. Vogelsang, Leiden; J. H. Cool, AmsterdamS. W. v. d. Noorda, 's-Hage; P. G. Le Gné, 's-Hage; P. G. A. Mul Ier, Arnhem; L. E. Hofkes, Al meloo. Voor groep IV: voedingsmiddelen, leden: P. W. v. d. Put ten, 's-Hage; dr. De Loos, Leiden; dr. Hugo De Vries, G. A. Heineken, P. J. W. H. Schmitz en P. G. C. Hayenius, Amsterdam. Plaatsv. leien J. B. Kaiser, Amsterdam; Adolf Mayer, Wage- ningen; Zocher, Haarlem; Bartelink, Hengeloo; C. D. J. Malzer, Amsterdam W. Prowein, Arnhem, Naar men verneemt hebben op weinige uitzon deringen na de benoemden voor de 14 verschillende groepen zich de keuze laten welgevallen. De werk zaamheden der jury zullen 11 Augustus a. s. een aanvang nemeu, op welken datum de internationale jury eveneens haar arbeid denkt te beginnen. Naar men verneemt hebben de heeren Fransen van de Putte en Cremers den Koning te kennen gegeven, dat zij het bun opgedragen mandaat tot kabinetsformatie in de gegeven omstandigheden niet kunnen aanvaarden. Gisteren werd in Den Haag de algemeene vergadering gehouden der Nederlandsche Vereeniging tot hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog. De secretaris dr. Carsten bracht verslag uit van de verrichtingen van het hoofdcomité en van den staat der Vereeniging, waaruit bleek, dat de Nederlandsche Vereeniging een ruimen werk kring vond, zoowel met het oog op den oorlog in Atjeh als in het Oosten, en de comités over het algemeen blijken van belangstelling en hulp vaardigheid gaven. De Vereeniging telt thans 112 comités en 21 correspondentschappen. De toestand der geldmiddelen is niet ongunstig, ondanks de gel delijke offers, die, dank ook (le giften der comités tot leniging van het lot der gekwetsten en zieken in den Russisch-Turkschen oorlog, werden gebracht. Na afloop der vergadering werden de afgevaardigden in de gelegenheid gesteld tot bezichtiging der modellenverzameling van het „Roode Kruis" en van een nieuwe modeltent te Scheveningen. Bij de Tweede Kamer is gisteren ingediend een wetsontwerp tot aanvulling van het tarief van uitvoerrechten voor Ned.-Indië, en wel van 5 pet. der waarde voor benzoë, damar, getah en andere gom- en harssoortenfoelie, Dotenmuskaat, kaneel en andere specerijen en drogerijen ;cambierhout, met uitzondering van scheepsbouw- en timmerhout, alsmede masten, spieren, riemen en ander rondhout; ivoor, neushoorn; alle soorten van peper, pinang noten en andere soorten van rotting. Dit ontwerp, strekkende om het tarief van uitvoer aan te vullen met een aantal voortbrengselen, vooral in de buiten bezittingen voorkomende, op de markt zeer gezocht en een niet onbelangrijk deel uitmakende van den uitvoer uit het Indisch tolgebied, is eeu uitvloeisel van een voorstel van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, waarmede de minister zich geheel ver- eenigt, nu eenmaal de uitvoerrechten zijn behouden, waarvan de minister principieel geen voorstander is. Deze maatregel, die met het oog op de schat kist wenschelijk is, wordt geraamd eene jaarlijk- sche inkomst van 8 a 4 ton te zullen opleveren. In September en October zal te 's-Hage een examen worden afgenomen aan onderofficieren, dingende naar den rang van 2den luit. bij het leger hier te lande en in de koloniën. Voor het leger hier te lande worden daartoe opengesteld voor de infanterie 20 plaatsen, cavalerie 2, artil lerie onbepaald; voor 2den luit.-kwartiermeester 6 voor het leger in Oost-Indië: infanterie onbepaald, artillerie 23 plaatsen. Het voorloopig onderzcek van de onderofficieren die het officiersexamen wen schen af te leggen, zal niet meer worden afgeno men, ook niet van hen die tot dat examen wen schen te worden toegelaten zonder op een der hoofdcursussen opleiding te hebben genoten. Het examen zal 22 September eeu aanvang nemen. Voor de vacai ore van hoofdonderwijzer aan de opleidingsschool voor jongens tot middelbaar onderwijs te Haarlem zijn 63 sollicitanten opge komen, waaruit de volgende voordracht is gedaan H. M. Hubregse te Wageningen, H. L. Schoevers en B. B. Faber te 's-Gravenhage en J. E. Ter Gouw te Sommelsdijk. De heer Blin, leeraar in de Fransche taal aan de hoogere burgerschool met vijfjarigen eursns te Amsterdam, is plotseling in Frankrijk overleden, waarheen hij zich begeven had om de vacantie door te brengen. Omdat zich voor de betrekking van leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan het gym nasium te Sueek, op een salaris van f 18U0, geene sollicitanten hebben aangemeld, heeft de gemeenteraad besloten eene nieuwe oproeping te doen voor f 2200 'sjaars. Aan den heer C. J. Labout, laarzenmaker te Ylissingen, is door den minister van oorlog opgedragen, eenige paren in te zenden van een nieuw model van schoenen voor het leger, door hem uitgevonden, ten einde door een commissie van officieren deswege een rapport te doen uit brengen. De audiëntiën van de ministers van koloniën en van marine zullen Vrijdag en die van den minister van binnenlandsche zaken Zaterdag niet plaats hebben. Het stoomschip „Schiedam", van Nieuw- York naar Rotterdam, is gisteren in den Nieuwen Waterweg op het Zuiden aan den grond geraakt; de passagiers zijn per sleepboot „Zierikzee" naar Rotterdam vertrokken. Het stoomschip „Wyber- ton" vertrok gisteren van Batavia naa-Rotterdam de „Drente", 8 Juni van Batavi /ertrokken, arriveerde gisteren te Hellevoetsli.' Gemengd jNie- vvs. Wij gelooven niet dat een der vele bezoekers van den Leidschen schouwburg (dir. Victor Driessens) gisteren zijn avond zal hebben beklaagd. Het was verschrikkelijk mooi! Een tafereel in het waschhuis, waar eenige vrouwen emmers water over elkander uitstorten en elkaar als furiën in het haar vliegen, diverse dronkenmans-tooneelen, twee huwelijken, de val van een werkman van een steiger, delirium tremens ofte wel dronken- manswaanzin waarin de patiënt stoelen en tafels tracht stuk te gooien en zich stervende de kleeren van het lijf scheurt, benevens een moord tot slot dit alles krijgt men maar zelden op één avond aan schouwelijk voorgesteld. Toch bevat het stuk aller aardigste en lieve tooneeltjes. Gervaise en Coupeau, Lantier en Mme. Boche, zoomede de Broebel werden onmiskenbaar met talent voorgesteld; de vertooners van de rollen hebben volkomen aan spraak op ieders lof. Gervaise die door Coupean in zijne betreurenswaardige verslaafdheid aan den drank rampzalig ongelukkig wordt gemaakt, boe zemen beiden innig medelijden inmen wordt ver vuld van haat en verachting tegen zijne ellendige verleidersmaar de meesterlijk geteekende figuur van de Broebel wekt aller sympathie. Het 8ste tafereel, waarin men den dronkenmanswaanzin te zien krijgt, is afgrijselijk. Zoo iets afschuwelijks zagen we nog nooit. Wij zouden der Vereeni ging tot afschaffing van sterken drank wel in bedenking willen geven, eene collectie drinkebroers in de gelegenheid te stellen dit stuk te gaan zien en wij houden ons overtuigd dat daarvan een veel betere uitslag te wachten zon zijn dan van de verspreiding van milliarden tractaatjes. De goochel-, gymnastische-, acrobatische en an dere werkzaamheden in het Théatre de Nou veautés van deu heer Spriet op de Lammermarkt vinden bij het aldaar opgekomen publiek, waar mede de tent menigmaal stampvol bezet is, veel bijval. Ook de beide kindervoorstellingen werden goed bezocht. De kleinen hadden er zeer veel ge noegen. De groote avondvoorstellingen bewijzen echter dat ook de grooteren dezelfde toeren insge lijks even gaarne zien. Omtrent het bericht van de A. C. aan gaande den stand der instructie tegen den ver- moedelijken moordenaar van den gemeente-veld wachter A. Van der Lijken, dat door hem reeds volledige bekentenis van schuld afgelegd is, meent de Haarl. Crt. met zekerheid te weten, dat daar van der justitie niets bekend is en dat het inte gendeel nog steeds van het hoogste belang blijft, dat een ieder, die in deze duistere zaak eenige voor de justitie belangrijke bijzonderheid zou kunnen aan het licht brengen, zich daarvan niet late weerhouden door het onjuist bericht. Door den rijks-veldwachter H. Van der Hoeven is Dinsdag te Uitgeest gearresteerd Albertus Joosten, broeder van den te Haarlem gedetineerden Wil lem Joosten. Deze Albertus had zich in 1874 aan eene zware mishandeling schuldig gemaakt, en deswege tot 9 maanden cellulaire gevangenis straf veroordeeld, had hij zich al dien tijd schuil weten te houden. Zijne arrestatie zou echter in geen verband staan tot deu moord op den veld wachter Van der Lijken. Op de Amsterdamsche markt was de prijs der aardappelen als volgt: Katwijker Zand- f 3.50 a 5.20Noordwijker dito 3.50 a 5 Westlandsclie dito 4.40 a f 5; dito Haar lemmer dito f 2.25 a f 2.50; Katwijker klei f 3; Wesllandsche dito in manden /"2.40 a ƒ3; dito losse 2.50 a f 2.75; Rijnsburgers f 1.90 a f 2.50; Geldersche 2.75 a 3.50; Kuilen burger f 2.25 a f 2.50. Aanvoer 3800 HL. Han del gedrukt, de meeste soorten zwak. Prascati te Amsterdam is voor de Muzen verloren. Een groot aantal notarissen en makelaars hebben den „kunsttempel" aangekocht, om er Mercurius een troon te stichten, in den vorm van een nieuw verkooplokaal, met monster-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1