IV0. 5959. Dinsdag 22 Juli. A°. 1879. t.f 1.10. 1.40. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per 8 maanden...... Franco per post... Afzonderlijke Nommersrr. 0.05, Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels1.05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. 15 17ITENL A IN I). België. De „Indépendance" meldt dat generaal Mackel benoemd zou zijn tot minister van oorlog, en de „Echo du Parlement", dat de bisschop van Door nik zijn ontslag heeft ontnomen, De gearresteerde pater Nicolaï, bibliothecaris van het Jezuïetenklooster in de Ursulinenstraat te Brussel, is, naar men van daar meldt, een grijsaard van 76 jaar, afgeleefd en zwak. Toen hij naar de gevangenis werd gevoerd, klaagde hij dat men hem zijn bril niet had laten medenemen, en dat hij zonder bril bijna niet kon zien. Men be weert dat hij in de zaak slechts werktuig is ge weest en dat anderen de eigenlijke daders zijn. De procureur-generaal bij het hof van appèl, die met verlof afwezig was, werd per telegraaf ontboden om de instructie te leiden. Aan Van Hamme was door pater Nicolaï opgedragen de biljetten te schrijven en voor het aanplakken te zorgen. Van Hamme maakte be denking, omdat de zaak hem voorkwam niet zonder gevaar te zijn. Hem werd toen gezegd, dat hij er een som van vijftig fr. voor kon besteden. Hij begaf zich toen naar een requestenschrijver, wien hij het schrijven van de biljetten opdroeg. Deze echter, vreezende zich in eene gevaarlijke onderneming te steken, gaf van de zaak kennis aan een hoofd ambtenaar van politie, die hem daarop aanspoorde de biljetten te schrijven en den persoon, die het hem had opgedragen, uit te noodigen ze op eene aangewezen plaats te komen halen. Op deze wijze liep Van Hamme in den val. Volgens een andere lezing zou Van Hamme de biljetten bij zich aan huis hebben laten bezorgen en den requesten schrijver hebben gezegd, dat wanneer hij niet thuis mocht zijn, de biljetten konden worden be zorgd in het college St.-Michel en ter hand ge steld aan pater Nicolaï. Volgens de overige Jezuïe ten van het gesticht, is Nicolaï geen geordend priester, maar leekebroeder, en bekleedde hij een post van vertrouwen in het klooster. In het ge sticht had hij zijne cel niet bij die der overige geestelijke heeren, maar onder de hanebalken. Daar vonden hem de politie-agenten, terwijl hij in diepen slaap lag. Men verzekert dat tot de arrestatie van pater Nicolaï ook heeft aanleiding gegeven het vinden van comprommettante papieren in zijne cel. Bij het langdurig verhoor, dat hij voor den rechter van instructie onderging, werden termen gevonden om hem in hechtenis te houden en naar de ge vangenis der Petits-Carmes over te brengen. Willem Van Hamme is behanger en drijft handel in meubelen. Vroeger is hij als koopman gefailleerd. Een ander bericht meldt: Berust het vermoe den tegen den pater alleen op het getuigenis van Van Hamme, dan zeker is het bewijs voor zijn schuld nog allerminst geleverd. Want de morali teit van den getuige is verre van onberispelijk: het ambt van verkiezingsagent, d. i. voor geld propaganda voor eene politieke partij te maken, behoort zeker al niet tot de eervolste betrekkin gen, maar als men nog daarbij gefailleerd koop man en geroutineerd drinker is, zóó dat het deli rium tremens reeds geen ongewoon verschijnsel meer is, dan zeker kan aan de getuigenis van zulk een man geen onvoorwaardelijk vertrouwen ge schonken worden. En wat zijne beschuldiging vooral verdacht maakt, is het feit dat deze per soon onlangs wegens verduistering van gelden correctioneel terechtstond en, als het lidmaat schap onwaardig, uit den „Cercle catholique" ge bannen werd. Gr 1*0 01:-Ï5i*i tn llllië. Blijkens de jongste Kaapsche berichten, van 1 Juli, was het in Zoeloe-land nog niet tot vechten gekomen doch de Engelschen marcheerden voort, zoodat Newdigate's colonne nog slechts dertig, en de kust-colonne zestig Eng. mijlen van Ulundi verwijderd was. Of men Cetawayo's strijdmacht daar treffen zou, bleef twijfelachtig. Zijne vredes- aanbiedingen schenen ernstig geneemd; hij had ze vergezeld doen gaan van een tand ivoor, ten teeken van oprechtheid. Naar het heet. stelt lord Chelmsford tot capitulatie de volgende voorwaar den teruggave van de te Isandula genomen ka nonnen, algemeene ontwapening der Zoeloes en betaling eener oorlogschatting in den vorm van 15,000 stuks vee. Sir Garnet Wolseley was den 28sten Juni te Durban aangekomen. Men stelde zich van zijn optreden het beste voor. INGEZONDEN. Het Leidsch Dagblad van Dinsdag, den 15den Juli, bevat een ingezonden stukje van den heer P. J. Treub te Voorschoten, over de mislukking van de vereeniging van vier kleine polders tot stichting van een stoomgemaal. Het kwam mij voor, dat ik hierover met een enkel woord repliek moest leveren. Al dadelijk echter doe ik de bekentenis, dat een stoomge maal kan en moet aangemerkt worden als een vruchtdragend, nimmer te verwerpen middel om polders droog te maken en droog te houden; maar daar is een maar bij! Hierover straks nader. De vereeniging van twee, drie of meer polders, al naar gelang der grootte, zooals bijv. de Dui- venvoordsche, Veenzijdsche en Raaphorster polder, onder de gemeenten Voorschoten en Wassenaar, zooals die thans zijn vereenigd en een stoomgemaal hebben, gaat uitmuntend; want deze drie ver- eenigde polders bevatten 898 hectaren en 40 aren land; geen kleinigheid dus, en ben ik wel ingelicht, dan kan het stoomgemaal er nog wel 500 hectaren bij velen. De kosten van stichting en onderhoud van een stoomgemaal op zulk een hoeveelheid land be- teekenen dus om zoo te zeggen weinig, in be trekking tot de verbetering die wordt aangebracht. Maar en hier ben ik bij mijn hierboven aan gevoerd maar er kan nog al eenig verschil zijn in de eene of andere vereeniging. De be doelde vier kleine polders, waarvan het ingezon den stukje gewaagt, zijnde Knippolder, groot 25 hectaren; de Starrenburgerpolder, groot 51 hectarende Binnenpolder, groot bijna 64 hecta ren en eindelijk de Zuid-Hoflandsche polder, groot ruim 51 hectaren; dus deze vier kleine polders te zamen, groot 191 hectaren. Nu behoeft men waarlijk niet tot de „knappe bouwlieden" te behooren, om met grond te kunnen vaststellen aan welke zijde het voordeel zou zijn; een ge woon goed menschenverstand is daartoe al vol doende. De Ingelanden van laatstgenoemden polder hebben er ook over nagedacht en er, behalve één met 2 stemmen, tegen gestemd. Daarbij dient nog in het oog gehouden te worden, dat er geen polders in later tijd kunnen bijkomen, niet tot de vereniging kunnen toetreden, daar de ligging dier vier kleine polders zóó is, dat meerdere aansluiting, zonder overgroote kosten, onmogelijk is. Ook moet nog aangestipt worden, dat de Zuid-Hoflandsche polder het hoogst gelegen land bevat en aan de uiterste grens der vier kleine polders is gelegen. Herhaalde malen staat de Zuid-Hoflandsche polder ook niet onder water den verloopen winter overgeslagen, omdat die toch niet normaal was; de molen had in het voorjaar in betrekkelijk korten tijd den polder weer in orde, daar de molenslooten (want dit is een ding van belang) zóó in orde waren, dat het water naar den molen èn behoorlijk èn schielijk kon afgevoerd worden. Wanneer men nu nog in aanmerking neemt, dat de Zuid-Hoflandsche molen in uitmuntenden staat verkeert, dat van kleine polders de lasten altijd groot zijn, en de tijdsomstandigheden niet al te opwekkend voor ingelanden zoowel als voor huurders om maar in de geldbeurs toe te tasten, al is het ook voor een nuttige en wenschelijke zaakdan kan het toch zoo heel onwillig of on verstandig niet genoemd worden, over zoo'n zaak eens rijpelijk na te denken, te beraadslagen, en naar de best mogelijke overtuiging te besluiten vooral als men het zelf moet bekostigen en er niet betaald kan worden met eens andermans geld. Nog eenseen stoomgemaal is een voor treffelijke zaak voor een genoegzame hoeveelheid landin een ander geval zou ik het haast een dure aardigheid kunnen noemenzoodat naar mijn bescheiden oordeel, en dat was ook de zienswijze der andere Ingelanden van den Zuid- Iloflandschen polder, 191 hectaren land te klein zijn voor de stichting van een stoomgemaal en dus die zaak ook veel te veel geld zou kosten. F. H. Van Iteeson, Ingeland van den Zuid-Hoflandschen Polder, en tevens Rentmeester der goederen van het Genootschap „Noorthey." Vooeschoten, 19 Juli 1879. Geveilde perceelea. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op 19 Juli 1879 ten overstaan van den notaris J. M. E. Dercksen: Een huis en erf aan de noordzijde van het Levendaal, N°. 94, Sectie D, N°. 272; kooper A. Somerwil q.q., voor f 2200; een dito aan de Doelengracht, N°. 8, Sectie F, N°. 262; koo per dezelfde, voor f 1520een dito aan de noordzijde der eerste Haverstraat, N°. 28, Sectie E, N°. 628; kooper dezelfde, voor f 710; een huis en erf met tuin aan de zuidzijde van de Hoefstraat aan den hoek der St.-Jacobsgracht, N°. 27, Sectie E, N°. 1185in bod gebracht op f 2300, niet verkocht. Ten overstaan van den notaris mr. J. A. F. CoeberghHet sedert jaren gunstig bekend hotel „de Zon" aan de zuidzijde van de Breestraat om trent de Hoogewoerd, N'. 155, Sectie G, N°. 317, benevens het recht van opstal van Sectie G, N°. 1176; kooper H. F. W. Barning q.q., voor f 14.900. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Eerste Huwelijksafkondiging van 20 Juli. W. P. Montagne jm. 31 j. en F. E. Smit jd. 22 j. C. Janssen jm. 25 j. en E. Hollebeek jd. 23 j. M. Keizer jm. 21 j. en E. Sjar- dijn jd. 22 j. A. Heuzen jm. 29 j. en A. Bader jd. 26 j. K. G. De Moen jm. 41 j. en M. A. Van Heel jd. 25 j. Mr. J. J. Jessé jm. 23 j. en L. M. Polis jd. 20 j. A. Neu teboom wedr. 50 j. en J. Briejer jd. 43 j.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1