SIDSCÏÏ Maandag 21 Juli. N°. 5958. A0. 1879. Deze Courant wordt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. TRIJS DEZER COURANT* Voor Leiden per 8 maanden,...1.19. Franco per posta E4(t Afionderlyke Nommers-.....•0.05. PRIJS DEB ADVERTENTIE** Van 16 r«fei.......1.05. Iedere regel B 0.171» Groolere letters naar plaalsmimta. Gemengd Nieuws. Heden is door de politie alhier naar de gevangenis te 's-Gravenhnge overgebracht J. M.. koetsier aldaar, die zich in deze gemeente aan bedelarij heeft schuldig gemaakt. Zekere Joosten, woonachtig op het Buiten-Spaarne te Haarlem, is gisteravond gear resteerd, als verdacht van den moord op den ge meenteveldwachter Van der Lijken. Na een lang durig verhoor van den verdachte en verschillende getuigen is hij in arrest gehouden. Hij is tapper en tuinier en werd in hechtenis genomen op aan wijzing van een paar fabriekarbeiders, die hem des morgens halfvijf na den nacht van het misdrijf, met verwilderd voorkomen, in zijn schuitje zagen ter hoogte van het buitenverblijf van den heer J. P. Berkhout, waar de diefstal heelt plaats ge had. Deze arbeiders wonen bij hem in de buurten wisten dat hij vroeger reeds veroordeeld werd wegens het ontvreemden van zwanen op datzelfde landgoed. De beschuldigde wist zich aanvankelijk vrij goed te verantwoorden. Immers, hij had gras gepacht daar in de buurt en was dien ochtend zijn schuitje gaan halen, dat hij daar 's avonds te voren had laten liggen. Zijn vrouw bevestigde dit. Zij waren ge- zameulijk 's avonds om negen uren te rusten gegaan. Haar man was om vier, zij om zeven opgestaan. Het getuigenis dezer vrouw had echter weinig te beduiden, omdat zij, als koppelaarster, eveneens ter kwader faam te boek staat. Uit verklaringen van derden, die thans van verschillende zijden komen opdagen, blijkt dan ook, dat Joosten wel degelijk in den voornacht uithuizig is geweest. Zondag j 1., zoo meldt de Enkhuizer Crt., zouden een viertal jongelieden uit Amsterdam, twee heeren met hunne dames, een zeiltochtje doen op het IJ. Begunstigd door goed weder, ging de tocht zóó naar wensch, dat zij, ter hoogte van de Oranjesluizen gekomen en deze ziende openstaan, den lust niet konden weerstaan om ook het Pam pus en de Zuiderzee eens te bezeilen. Maar zij ondernamen daarmede een werk, dat blijkbaar hunne krachten te hoven ging. Zij raakten verdwaald op dien grooten plas en konden maar niet weer aan land komen. Intussclien overvielen hun het slechte weer en de regen, die des middags en 's avonds in stroomen nederviel, terwijl ze steeds verder van huis verwijderd raakten. Het was waarlijk meer geluk dan wijsheid dat de eb hen meevoerde tot in het Krabbersgat, waar ze des avonds tegen elf uren Enkhuizen voorbij dreven. Gelukkig werd daar hun angstgeschrei opgemerkt door een paar knapen, die hun ter hulp snelden. Deze wisten hun, toen ze dicht op den wal aanhielden, eene lijn toe te werpen, waarmede zij de boot terug eu in de haven brachten. Doornat en verkleumd betraden zij te elf uren te Enkhuizen den vasten wal, waar zij in een logement hun intrek namen. Maandag-ochtend namen zij met de stoomboot „Prins Alexander" den terugtocht aan, met hun vaartuig op sleeptouw. Verleden jaar heeft, naar men zich herinneren zal, op de Theems een in hare ge volgen verschrikkelijke botsing plaats gehad tus- schen de pleizierboot „Princess Alice" en de By well Castle." De rechtbank heeft eerst be slist, dat beide partijen gelijkelijk schuld hadden. In hooger beroep is thans deze uitspraak ver nietigd. Het ongeval is veroorzaakt, volgens de eenstemmige uitspraak der rechters van appèl, door de zorgelooze en roekelooze wijze waarop de „Alice" werd bestuurd. Het andere schip heeft in den grooten schrik en de verwarring niet zoo gemanoeuvreerd als men het bij koele zinnen, bij nader overleg het verstandigst zou achtenhet on geval was onvermijdelijk. Een vroegere afgevaardigde van de Hotigaarsche Kamer, de heer Nicolaas Kis-thans te Parijsch woonachtig, heeft een papegaai, die in een koperen kooi op het eerste trapportaal boven een geldbus hangt, en telkens als iemand voorbij komt met luider stemme roept: „Szegedin". On willekeurig kijkt men dan naar het dier en zi?t tevens de geldbus met het opschrift: „voor de slachtoffers." Het, gevolg is natuurlijk dat men er een stuk geld in laat glijden. De wakkere papegaai heeft op die wijze reeds meer dan 8000 fr. bij elkaar gepraat. De duikers, die bezig zijn met het lichten van het bij Folkestone gezonken pantser schip „Grosser Kurfürst", zijn er in geslaagd 87 pontons binnen het schip te bevestigen en hebben een ijzeren schild over de breuk geplaatst, die door de „König Wilhelm" bij de aanvaring gemaakt is. Als het wed r gunstig is, zal men den 24sten Juli beproeven hef panGerschip te lichten en naar het strand t-ussclicn J?oH:stone en Ilythe brengen. Een hevige orkaan heeft den 4den Mei 11. en volgende dagen over de Samoa-eilanden gewoed, waardoor al de broodboomen vernield en ontworteld en de hutten der inboorlingen niet al leen, maar ook de sterk gebouwde huizen van de vreemde consuls en van de zendelinggenootschap pen omvergeworpen werden. De orkaan werd voor afgegaan door ontzettend hooge golven en branding, die op de kust aanrolden. Het is zeer mogelijk, dat men hier te lande eenige „Zoeloes" zal te zien krijgen, o«n- trent wier nationaliteit- geen twijfel zou bestaan. De couranten uit Zuid-Afrika althans berichten, dat de heer Behrens, directeur vau het Baby- Benson-gezelschap, aldaar is aangekomen om zes Zoeloes te eugageeren, ten einde met hen in Europa voorstellingen te geven. Voor de kermistent van een kunst en- maker te Neuilly had Dinsdag een groote oploop plaats. Geen wonder. Een individu, die bezig was de zakken van hen, die zich in zijn nabijheid bevonden, in de zijne te ledigen, werd op heeter- daad betrapt eu in arrest genomen. De man, be rucht om zijn herculische kracht, waarvan hij in kermistenten reeds menig proefje had afgelegd, verweerde zich zco geducht, dat het der politie alleen met hulp van eenige omstanders gelukte zich van hem meester te maken. Voor den com missaris van politie gebracht, verbrak hij te mid den van het verhoor zijn boeien, wierp zijn bewa kers omver en zette het op een loopen. Op de trap van het gebouw wist men hem echter weer in handen te krijgen, en nu werd hij heel wat steviger geboeid en achter slot gebracht. Een kwar tier later echter bemerkte men, dat de vogel uit zijn gevangenis had weten te ontkomen. Met een mes, dat hij nog bij zich droeg, had hij in dien korten tijd in den muur zijner cel een opening weten te maken, groot genoeg om er door te krui pen. In alle richtingen werden nu politiebeambten uitgezonden, doch men was niet weinig verbaasd hem terug te vinden in de zaal, waar de com missaris zijn verhoor in andere zaken voortzette. Ditmaal werd hem in de gevangenis een tweetal bewakers toegevoegd, zoodat elke poging om te ontsnappen hem onmogelijk was gemaakt. Programma's wan Muziekuitvoeringen. ZOSIERZORG. Dinsdag 22 Juli te zeven uren, door de Stafraoziek van het 4de Reg. Infanterie, Kapelmeester de heer A. Grentzins. 1ste afd.: N». 1. Marsch „An der Alm»", Grentzins; 2. Onverturo „Freischütz", v. Weber; 3. „Immor- tellen-Walzer", Gnog'l; 4. „Concert" pour Oboe (Solo), Kalli- svoda, arr. Grentzins; 5. Grande „Fantaisie Militaire", C. Coe- nen. 2de afd.: N°. 6. Ouverture van hst Drama, „Jan Wouters", J. Mann, arr. Gre tzius; 7. „Les Chanteurs du bois", (Polka de Concert pour deur flutes) Picolo, Van Praag; 8. Liederen a „O, sieh mich nicht so lüchelnd an", Nicolaï; b. „Adagio aus der D-dur Suite, Bach; 9. Potpourri de l'Opéra„Loreley",arr. Grentzins. BUIT11NLAND. Frankrijk. De commissie uil den Senaat voor de onder wijswet van den minister Ferry heeft met 5 tegen 4 stemmen Jules Simou tot voorzitter en Foucher de Careil tot secretaris gekozen. De ministers van openbare werken en van financiën hebben circulaires uitgevaardigd voor voorbereidende opnemingen ten behoeve van eene relief-kaart van Frankrijk op eene schaal van een tienduizendste. Het werk zal tien jaren duren en de kosten worden op 19 millioen fr. geraamd, waar van de departementen 3,590,000 zullen bijdragen. Duitsckland. Bij de herstemming voor een lid van den rijks dag te Breslau verwierf Leonhnrdt, nation aal-libe raal, 6390 en Hasenclever, sociaal-democraat, 7589 stemmen, zoodat de laatste gekozen is. Italië. In de Kamer heeft de minister-president Cairoli bij de discussie over de belasting op het gemaal voorgesteld, na aanneming der door den Senaat gewijzigde wet, dat de belasting op de hoogere graansoorten tot >/4 verminderd en de geheele belasting met 1 Januari 1884 afgeschaft zal wor den. Cairoli twijfelt niet of door de nieuwe reeds door den Senaat aangenomen of nog aan te nemen belastingen zal het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven niet verstoord worden. De Kamer heeft daarop met 168 tegen 58 steramen het voorstel aangenomen, dat de belasting op de mindere soorten tot op >/8 verminderd wordt. Nog in dit jaar zal eene andere wet worden ingediend overeenkomstig de door Cairoli ontwikkelde denk beelden. Gl-OOt-ïïl-itilllIlië. Eene officiëele dépêche van sir Garnett Wol- seley meldt, dat hij gelooft dat de oorlog in Afrika met dezen veldtocht zal afloopen. Ten einde de oprechtheid der vredesaanbiedingen op de proef te stellen, zond generaal Wolseley de boden van Cetewayo terug en eischte hij, dat Cetewayo drie zijuer hoogste raadslieden als onderhandelaars naar het Eugelsche kamp zou zenden. Meer dan 10,000 man schijnt Cetewayo niet 1e kunnen bijeenbren gen. Een tweede dépêche van Wolseley bericht dat lord Chelmsford den 30sten Juni vijf mijlen moest voortrukken met achterlating zijner tenten en den lsten Juli voor Uluudi grapte aan te komen. Talrijke corpsen Zoeloes waren bij Ulnndi vereeuigd. De „Galignani's Messenger" meent uit goede bron te weten dat luitenant Carey door den krijgs raad ter dood is veroordeeld. Lord Chelmsford zou echter hebben geweigerd het vonnis te doen voltrekken en Carey zou naar Engeland worden gezonden, opdat de hoogere autoriteiten uitspraak zonden doen.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1