Maandag 14 Juli. j\°. 5952 A0. 1879. Dexe Courant wordt dagelijks, met uitxondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven- Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COÜfii-NT: Voor Uidon per miondoa.1.10. Franco per post.l.*6- Alzodderljjke Nommors0.05. PRIJS DKB ADVERTENTIE*! Vu 1—tvh1.0». leden i««el meer0.171- Grootore lettor* near 1 Gemengd Nieuws. De heer Buatier De Kolta gaf gister avond alhier de eerste der vier séances. De belang stelling moet wel hoog gespannen zijn geweest, want niettegenstaande het concert op Zomerzorg was de Stadszaa! vrijgoed bezet. Het publiek gaf bij herhaling blijken dat het hijzonder over de ver schillende goocheltoeren voldaan was. De werkzaam heden met de zakdoeken b. v., het veranderen van twee kleine stukjes papier in duizenden andere met verschillende kleuren, de etherische vonk, de gedaanteverwisseling van een levende duif in een bouquet en van een bouquet in een levende duif enz., beide voor de oogen van het publiek in een papier gerold, waren inderdaad verbazingwekkend. Het tooveren met de kaarten verliest langzamerhand zijne aantrekkelijkheid niet alzoo echter met den prestidigitateur van gisteravond. Met zijne nieuwe en zeldzame toeren wist hij de aandacht der toe schouwers voortdurend meer en meer te prikkelen. Door de wijze waarop hij dit doet, wil men zich door hem wel met open oogen bij den neus laten nemen: zijne handigheid toch is onbegrijpelijk, ter wijl de door hem gebruikte toestellen al luttel weinig en betrekkelijk klein zijn. In de tweede afdeeling kregen we den zooge naamde» Psycho te aanschouwen, door de werk zaamheden een zeer geheimzinnige pop, welke volgens het programma whist, schaak of domino speelt. Thans boden drie heeren zich aan om een partijtje whist met hem te makeu. Alleraardigst, al gelukten eerst, een paar trekken niet ten volle, yas het om te zien, tea aanschouwe van een aantal heeren die zich op het tooneel om den automaat vereenigd hadden, hoe deze als vierde persoon, doch natuurlijk niet zoo vlug als een werkelijk mensch, het partijtje medemaakte. Nog vreemder werd dit toen de heer De Kolta den zich op het tooneel bevindenden aanbood de pop te onder zoeken, waarbij het bleek dat deze en ook de doos waarop ze rustte hol en door een glazen cilinder van elk mechanisme geïsoleerd was. Het geheimzinnige dat hier alzoo bestond, werd zoo mogelijk nog overtroffen door de „Babylonische haud," welke in losse trekken een paar opgegeven portretten, zoodanig dat iedereen het zien kon, op een zich op een schildersezel bevindend papier teekende, zonder dat men zich ook maar eenigszins kon overtuigen hce die levenlooze hand werd in be weging gebracht. Van al het vele dat werd ver toond, muntte dit vooral door nieuwe vinding uit. Toen dan ook van de vele en velerlei opge geven personen de busten van onze tegenwoordige Koningin en later van wijlen den Prins van Oranje op het doek zichtbaar werden, ging er in de zaal als 't ware een storm van toejuichingen op. Zeer interessant waren ook de overige kunst verrichtingen, welke werden besloten met het ver dwijnen van eene vogelkooi waarin zich een vogeltje bevond, welke beide eerst onder het publiek wer den vertoond. Weder op het orkest gekomen, zijn ze echter, terwijl hij het voorwerp in de handen houdt, op het commando van un, deux, trois ver dwenen, zonder eenig spoor na te laten. De ver bazing over zulk een handigheid steeg ook bij de wetenschappelijk ontwikkelde mannen ten top. Vele ook beroemde goochelaars hebben dan ook ongetwijfeld in den beer Buatier de Kolta alleen reeds hiermede hun meester gevonden. Één echter niet, namelijk Pincoffsdie goochelde en verdween zelf! Bij den smid S. in de Vrouwenkamp alhier is den Sden dezer een jas ontvreemd, die door den dader in de bank van leening beleend werd, waarbij deze den naam van Verhoeven opgaf. Bij onderzoek bleek echter dat hij Meyer heet en te Breda woonachtig is, docb zich na het beleenen van dat kleedingstuk naar Amster dam had begeven. Gisteravond is hij echter door de politie alhier aangehouden. De arron- dissements-rechtbank te Haarlem heeft twee jon gelingen aldaar veroordeeld tot zes dagen celstraf ieder wegens het toebrengen van kwetsuren, ver oorzaakt door het zoogenaamde „menschenvangen" met een touw. Ook in onze gemeente moge dit vonnis velen tot waarschuwing strekken. Donderdag-namiddag deden drie heeren op een ouderwetsche, doch eigenaardige wijze een pleiziertochtje van Katwijk langs het strand naar Scheveningen. Een zeilwagen nl. diende hun als voertuig en bracht hen in ongeveer twee uren op de plaats hunner bestemming. Zooals bekend is, bestaat de zeilwagen uit het onderstel van een gewone badkoets, waarop een mast, zeilen en een roer zijn aangebracht. De wind, die stevig uit het noordwesteu blies, maakte het den strand- vaarders mogelijk ook den terugtocht zeilende te volbrengen. Voorhetgerechsthofte's-Gravenhage, stonden gisteren terechtP. D., M. v. L., J. v. L., huisvrouw van W. A. B., en deze zelf. Deze vier personen waren betrokken in de brutale bekende diefstallen die onlangs plaats hadden ten huize van den heer Ten Kate ia de Javastraat aldaar, nl. door de beide eersten van een bankbiljet van f 1000 uit de lade van diens schrijftafel en door de beide laatsteu van f 1800 aan bankpapier uit diens brandkast. De beide dienstboden erkenden hetgeen haar werd ten laste gelegd. De derde beschuldigde, vrouw B die schoonzuster der tweede beschuldigde is, was weifelend in hare bekentenis, terwijl B., de vierde beschuldigde, de eerst door hem afgelegde bekentenis later in de instructie terugnam. De eisch strekte tot veroordeeling van de beschuldigden tot tuchthuisstraf van 10 jaren voor de eerste P. D., van 6 jaren voor de tweede M. v. L., en vau 8 jaren voor W. A. B. en diens huisvrouw J. v. L. De uitspraak is bepaald op Maandag a. s. Gistermorgen werd te 's-Hage in het Noordeinde een bejaarde vrouw overreden. In het koninklijk paleis binnengebracht, werd haar heel kundige hulp verleend; later is zij per brancard naar het gasthuis vervoerd. Een paard van de te Haarlem in gar- nizoen liggende cavalerie, hetwelk den 15den April publiek verkocht was en daarna door den stalhouder V. gebruikt werd, is gisternacht uit een weide buiten de stad, nabij de Rozenpriëel- straat, ontsnapt en naar zijne gewone standplaats in den cavalerie-stal teruggekeerd. De locomotief van den trein van den Oosterspoorweg die te 12.11 te Amsterdam moet aankomen is heden tusschen Baarn en Hilversum ontspoord. Een goederenwagen en een wagen derde klasse raakten gedeeltelijk uit het spoor en bekwamen schade. Verlies van menschenlevens is niet te betreuren. Behoudens enkele schrammen en lichte kwetsuren kwamen de passagiers met den schrik vrij. De machinist echter geraakte onder de locomotief; zijn been werd verbrijzeld. Uit Maassluis wordt berichi dat de Engelsche schoener „Louise", kapt. Clemens, met steenkolen van Methei naar Rotterdam, gister ochtend op de west gestrand en totaal weg is. Drie man der equipage zijn gered door de sleep boot „Bato I", twee man en de loods door de reddingboot van Maassluis, terwijl er een verdronk. Te Waardenburg, op Tuils grondge bied, zijn twee vreemdelingen gearresteerd, die hun werk maakten van het stelen van jonge ooie vaars. Beiden werden gesnapt nog in het bezit van een zak vol van die dieren. Te Bridgewater zijn zes pseudo-Zoe- loes outmaskerd. Zij vergastten het publiek op allerlei vertooningen, toen een zeeman, met de Zoeloe-taal bekend, hun in die taal toesprak, maar geen antwoord ontving. Daarop volgde natuurlijk een standje; er vielen harde woorden en slagen, maar ten slotte liet men de vertooning toch maar doorgaan eu amuseerde zich even goed alsof men met werkelijke Zoeloes te doen had. Een dame tot een der meest geachte familiën te Nancy behoorende, mevrouw Lièvre- Dreyfus, verzocht baren echtgenoot den rechtervoet, waarin zij pijn gevoelde, met chloroform te wrijven. Nadat die pijnstillende bewerking eenigen tijd was voortgezet, viel de heer Dreyfus in slaap. Bij zijn ontwaken ontdekt hij tot zijn groote ontstel tenis, dat zijn vrouw geen teeken van leven meer gaf. Zij was bezweken ten gevolge van het in ademen der dampen, uit de flesch met chloroform opgestegen, die geopend op de tafel was geplaatst. Ook de dochter des huizes, die zich in hetzelfde vertrek bevond, verkeerde eenigermate onder den invloed der chloroform-bedwelming. Onbegrijpelijk blijft het echter, dat de heer Dreyfus niet alleen niet het minste letsel ondervond, maar zelfs uit zijn verdooving vanzelf ontwaakte. In het kamp van Chiïlons reed kapitein Lancel in draf een zeer steile helling af, met de ontbloote sabel in de hand, toen zijn paard eens klaps struikelde en nederstortte, in den val zijn berijder medesleepende, die zich daarbij met zijn sabel een gevaarlijke wonde in den buik toebracht. In hopeloozen toestand werd hij naar het mili taire hospitaal overgebracht. Een kellner, die onlangsteBerlijnin dameskleeren en gesluierd over de straat liep, is op bevel der politie gephotographeerd, opdat men, mocht hij weder eens van die aardigheden beginnen, zijne identiteit zoude kunnen bewijzen. De man beproefde echter, terwijl het portret werd afgeno men, een scheef gezicht te trekken en aldus de pogingen van den photograaf te verijdelen. Een der daarbij tegenwoordige politiebeambten, een die met zulke knapen weet om te gaan, wist eveB- wel met zijne handen de kaken van den kellner zoolang in de natuurlijke positie te houden, totdat diens beeld op het papier was getooverd. Het portret heeft een plaatsje gekregen in een album, waarin zich reeds een portret bevindt van een persoon, die dezelfde grap uithaalde en eveneens het beroep van kellner uitoefent. Het „Journal du Jura" verhaalt van een ontzettend onheil, dat op de rivier de Doubs in Frankrijk plaats had. Een hevige plotseling op komende slbrm veroorzaakte namelijk binnen weinige oogenblikken den bijna totalen ondergang van het stoomschip „Helvétie." Niet minder dan 53 der opvarenden verloren het leven; slechts enkelen, waaronder de kapitein, werden door oever bewoners gered. Aan het Roode Kruis (Fransche afdee ling) is een legaat van 80,000 fr. gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1