DAGBLAD. Maandag 14 Juli. i\°. 5952. A0. 1879._ EIDSOÏÏ PEIJS DEZER COURANT i Voor Leiden per 8 maanden....f 1.1(K Franco per post1»4Q» Afzendeilijke Nommers0.Ö5. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEB ADVERTENTIES t ▼an 16 regels.l.Oft. Iedere regel meert 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. STADS-BEEICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren- gen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden, dat ingevolge art. 8 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad d°. 85) de ver kiezing, ter vervulling van de in den Gemeenteraad opengevallen plaats ten gevolge van bet vertrek uit de gemeente van den heer Mr. M. D'AUMERIE, die in 18S1 moest aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag den 15den Jnli aanstaande en dat naar aan leiding van art. 15 van genoemde wet de herstemming, zoo die mocht noodig wezen, zal geschieden op Dinsdag 29 Juli a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 19 Juni 1879. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren gen ter algemeene kennis dat door hen, naar aanleiding van art. 1 in verband met art. G6 der Verordening op het brandwezen, van den - ^UI" 1871 (Gemeenteblad n°. 14) op voordracht van 24sten Augustus den Wethouder, Voorzitter der Commissie van Fabricage, zijn benoemd tot adjnnct-brandmeesters aan de sfadsspuit n°. 1, J. VAN ZONNEVELD, en zulks in plaats van J. P. DE KONING, than9 brandmeester aan de stadsspnit n°. 7 aan de s/adsspuit n°. 6, J. VAN BEMMEL, in de plaats van W. COLLET, thans brandmeester aan de 9tad9spuit n°. 3. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. i». BRANDELER, Burgemeester. 12 Juli 1879. E. KIST, Secretaris. De kosten der op te richten hoogere bur gerschool Yoor meisjes. (Ingezonden.) Naar aanleiding van het pas verschenen rapport der commissie van financiën zie ik mij verplicht nogmaals op bovengenoemde zaak terug te komen, maar zal daarbij zoo kort mogelijk zijn. Om de jaarlijksche kosten te berekenen neemt de commissie in de eerste plaats onveranderd de raming van het dagelijksch bestuur over, waar omtrent zooals wij zagen nog wel een en ander valt op te merken. Zij voegt er bij eene berekening omtrent rente en aflossing van het kapitaal dat geleend moet worden om een gebouw te stichten en redeneert als volgt: „Neemt men aan dat de schoolbouw eene geld- leening van f 70 a 80.000 tegen 4'/2 percent rente en 21/, percent aflossing zal vorderen, dan worden de uitgaven met ongeveer ƒ5300 verhoogd." Blijkbaar is hier de berekening aldus geweest: het gemiddelde van f 70 a 80,000 is f 75.000, hiervan jaarlijks 4'/2 pet- voor rente en 2l/1pct. voor aflossing, te zamen dus 7 pet., geeft ongeveer 5300. Hierbij is ondersteld dat de aflossing in 40 jaar zal afgeloopen zijn, hoewel het aantal jaren er niet eens bij wordt genoemd. Deze geheele wijze van berekening is echter onjuist. Hierbij wordt toch uit het oog verloren dat gaandeweg door de aflossing de rente ver mindert, en ook het procent der aflossing jaarlijks verandert. De berekening moet aldus worden ingericht: Indien een bedrag van f 75.000 geleend tegen 41/, pet. binnen een bepaald aantal jaren moet afgelost zijn, hoe groot is dan de jaarlijks te be talen som? In elk volledig rekenboek kan men vinden langs welken weg dergelijke vraagstukken worden opgelost. Than3 wensch ik voor dit speciaal geval slechts de uitkomst mede te deelen en om een goed over zicht te geven volgt hier een tafeltje, waarin voor eenige verschillende aantallen van jaren staat op- getcekend, welke som jaarlijks moet gestort wor den om de leening van f 75.000 binnen dat aan tal jaren af te lossen. Om den invloed van den rentevoet te kunnen nagaan heb ik het tafeltje dubbel berekend, zoo wel voor 4pet. als voor 4 pet. aantal jaren voor de aflossing. jaarlijks te betalen som a 4i/a a 4 a 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 17095 9516 6878 5765 5006 4605 4292 4072 3917 3795 3706 3634 16825 9250 6745 5519 4800 4337 4020 3789 3020 3491 3391 3315 Merkwaardige gevolgen aangaande de voorge stelde leening kunnen uit deze cijfers afgeleid worden. Voor het oogenblik laat ik alles ter zijde, om er slechts op te wijzen dat het door de com missie van financiën voorgestelde cijfer van/"5300 moet vervaugen worden door het cijfer f 4072, zoodat de reductie niet onaanzienlijk is te noe men. Bij de door de commissie voorgestelde af lossingen kan de leeuing binnen 23 jaar zijn afgelost. Daar de leeningen tegenwoordig aan de orde van den dag zijn, is het, geloof ik, niet ongepast, op meerdere nauwkeurigheid bij de toelichting aan te dringen. Van Geer. LEIDEN, 12 Juli. De heer D. Hartevelt, commissaris-president der Leidsche broodfabriek, heeft eene circulaire ontvangen, geteekend door A. M. Van Dussel- dorp Co., Nicola Koechlin Co., Rotterdam- sche stoom-rijstpel- en ineelmolen Virnly Ravens- waay, waarin zij kennis geven dat zij zijn over eengekomen, in navolging van de meeste binnen- en buitenlandsche meelfabrieken, van 1 Juli 1879 af hunne bloem op bruto gewicht te verkoopen. Op de tweede pagiua dier circulaire maakt ieder der onderteekenareu bovendien nog bekend: „In vervolg op ommestaande circulaire hebben wij de eer u te berichten, dat voor hetgeen vóór 1 Juli bij ons gekocht is en na dien datum geleverd, voor de balen van 100 kilo bruto 1 kilogram en voor de balen van 50 kilo bruto '/2 kilogram per stuk zal worden vergoed." Om twee redenen behandelt de heer H. deze circulaire openbaar: 1°. omdat er behalve de on derteekenaren bovengenoemd nog andere meelfa brikanten in Nederland zijn, en 2°. omdat is gebleken dat afzonderlijke brieven over dit onder werp beantwoord worden met het voorwendsel dat men van dezen aangekondigden maatregel niet kan afwijken, omdat men zich onderling verbon den heeft. De heer H. maakt ernstige bedenkiu- cen tegen den maatregel, daar de meelfabrikanten zoodoende breken met het decimaal-stelsel. Voort aan zal 99 kilogram meel in plaats van 100 kilo gram meel in een zak geleverd worden en men weder teruggebracht tot lasten en moeilijkheden, die aanleiding geven tot een bijtellen en aftrekken, waaraan bet gevaar verbonden is dat zij voor on duidelijkheid, ja voor erger de deur openzetten. De eenige reden die voor de innovatie wordt op gegeven is, dat zij strekt ter navolging van de meeste binnen- en buitenlandsche meelfabrieken. „De Leidsche broodfabriek", merkt de heerH. verder op, „beeft sedert ruim 12 jaren, waarin zij ruim 12 millioen kilogram gebuild meel kocht, nooit van die voorwaarde gehoord. Er werden balen ingekocht, inhoudende 100 kilogram meel; het koopen en het betalen van en het werken met balen van 100 kilogram meel, met al de onderverdeelingen die daarbij te pas komen, is zoo goed en zoo gemakkelijk, dat de nieuwigheid niet gerechtvaardigd wordt door de voorbeelden waarvan wordt gewaagd maar die wij nooit gezien hebben. Maar de Leidsche broodfabriek koopt niet van iedereen meel. Gij heeren onderteekenaren der circulaire weet bij ervaring dat wij op leve ranciers gesteld zijn die in geen enkel opzicht te wenschen overlaten. Wij willen daarom uw beweren niet tegenspreken, maar aannemende dat van het zoogenaamde op bruto gewicht verkoopen voorbeelden bestaan, dan is dat nog geen reden om een slecht voorbeeld te volgen en eenvoud en gemak te verbannen, om er samengestelde en tot verwarring aanleiding gevende regelen voor in de plaats te stellen. Wij kunnen tegenover uwe sa menzwering van meelfabrikanten geen coalitie van broodfabrikanten stellen. Wij zouden ook aan dergelijk verbond geen deel willen nemen, want de trouw aan zulke verbintenissen of overeenkom sten moet nog blijken, en dit doet zij zelden. Wij kunnen u de verzekering geven dat reeds aan uwe overeenkomst de band niet wordt gehouden. Maar liever dan te handelen met geweld tegen geweld, of onder voorwaarden die partijen tot schending van afspraken of overeenkomsten bewegen, zouden wij de gebruikelijke voorwaarden om 100 kilo meel te ontvangen, als wij 100 kilo meel koopen en betalen, gehandhaafd zien. De zaak is zoo een voudig, dat het ons overbodig voorkomt er veel over te zeggen. Moet een baal meel van 100 kilo de waarde van een kilo meel meer kosten, welnu dan wordt de meelprijs b. v. f 17.17 in plaats van 17. Wij verzoeken u in het belang van een voud, orde en duidelijkheid, dat gij uwe overeen komst zult laten varen, het decimaal-stelsel bij meelleveranlie behouden, en als vanouds 100 kilo meel in uwe zakken zult afwegenwij zullen dan voortgaan met u prompt voor 100 kilogram meel te betalen." Aan de zwem- en bad-inrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 89 baden genomen. Gedurende deze week ziju dagelijks in bet Werkhuis alhier opgenomen van 5162 volwas sen personen en van 913 kinderen. In eene buitengewone vergadering van het Nutsdepartemeut te Noordwijk is de zilveren me daille uitgereikt aan den hoofdonderwijzer Zijlstra voor vijftigjarige getrouwe ambtsvervulling. Gisteren aanvaardde de nieuwbenoemde burgemeester van Oudshoorn de heer C. J. Van Eeghen zijne betrekking. Door een eerewacht van jongelieden, in net kostuum en te paard gezeten, werd hij aan liet spoorwegstation te Alfen opge wacht en na aldaar in een voor hem gereedstaand rijtuig plaats genomen te hebben onder geleide van die eerewacht, voorafgegaan door eenige muzi kanten, door de met vlaggen versierde gemeente naar het raadhuis gebracht, aan welks ingang hij door eene raadscommissie werd opgewacht. Ter raadsvergadering ingeleid zijnde, werd hij door den beer H. Kloot, oudsten wethouder, op eene gepaste wijze aangesproken, hem de belangen der gemeente aanbevolen, en met zijne benoeming geluk gewensebt, hetgeen door den geïnstalleerde!!

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1