leger was over 1S78 een bate in de kas van f 22,211.42, terwijl bovendien een kapitaal van f 1,067,000 op het grootboek N. W. S. als eigen dom van het fonds stond ingeschreven. Met het oog op dien zeer gunstigen toestand, en in ver band met het dezer dagen uitgevaardigde besluit, waarbij tot geleidelijke opheffing van dat fonds is besloten, wil men het daarheen trachten te leiden, dat uit dat fonds aan vroeger gepensioneerde mindere militairen eeae jaarlijksche toelage worde verleend, waardoor hun inkomen gelijk zou worden aan dat, volgens de tegenwoordige pensioenwet toegekend. Mej. M. Van Koeverden, leerlinge der Muziekschool te Leiden, is heden na afgelegd examen toegelaten tot de koninklijke Muziekschool te 's-Hage. Voor het practisch examen van hulpapotheker zijn alle 11 de candidalen geslaagd, waaronder de heeren G. F. Reyst en H. J. Taverne, beiden van Leiden, en voor het apothekers-examen 10 van de 8 candidaten, waaronder de heer H. A. Hooftman, van Boskoop. De Provinciale Staten van Friesland hebben heden tot lid van de Eerste Kamer in plaats van wijlen jhr. G. R. G. Van Swinderen benoemd jhr. mr. J. H. F. K. Van Swinderen, thans lid van de Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Dokkum. De minister van oorlog heeft eene nieuwe regeling van de corveediensten vastgesteld, waarbij het beginsel op den voorgrond staat, dat het ver richten van de werkzaamheden, die in de huis houding van den soldaat voorkomen, eene ver plichting is, welke rust op allen, die van deze huishouding deel uitmaken. Echter zullen, zoo moge lijk, geene mansehappen voor de corveediensten worden aangewezen dan zij die zich daartoe bereid hebben verklaard. Zijn er, ook bij het uitkeeren eener geldelijke vergoeding, geen manschappen tot het doen van corvëeen geneigd, dan kan worden beproefd voor de onreine corveeën burgerpersonen aan te nemen, op kosten van hen, die tot het verrichten daarvan verplicht zouden zijn, doch er verschoond van wenschen te blijven. Mocht bij eenig onderdeel geen dezer middelen tot het beoogde doel leiden, dau is het duidelijk, dat de verplichting van allen om aan de corveeën beurtelings deel te nemen, gehandhaafd blijft. Voor het verrichten van per soonlijke diensten ten behoeve van onderofficieren mogen geen manschappen worden gebezigd, die daartoe niet geneigd zijn; eene billijke vergoeding behoort voor dergelijke diensten, welke nimmer mogen worden uitgestrekt tot verrichtingen, die met het dragen der uniform minder zijn overeen te brengen, te worden uitgekeerd. Naar men verneemt is de kapitein-luitenant ter zee W. T. H. Cramer door den keizer van Rusland benoemd tot commandeur in de St.- Anna-orde. Z. M. heeft, tot belooning van zijn ge houden gedrag bij de krijgsverrichtingen in Atjeh gedurende het tijdvak tusschen medio Aug. 1874 en ultimo Febr. 1875, alsnog benoemd tot ridder der 4de kl. van de Militaire Willemsorde den majoor der inf. van het Ned.-Indisch leger A. M. Van der Meer, sedert gepensioneerd onder toeken ning van den titulairen rang vau luitenant-kolonel benoemd tot kantonrechter te Medemblik mr. N. Th. Witkop, griffier te Almeloo; met ingang van 15 Juli: tot kautonr.-plaatsv. te Rotterdam, 1ste kanton jhr. mr. J. L. Stern, 2de kanton mr. J. E. Viruly Verbrugge; met 1 Aug. tot concierge bij het dep. van waterstaat enz. H. Koense, bode- concierge bij het bureau voor den aanleg van staatsspoorwegen. Gemengd Nieuws. Door het kantongerecht alhier is de volgende uitspraak in strafzaken gedaanC. v. D. te Katwijk, w. zoeken van eieren van wild4 da gen en f 5 of 2 dagenJ. K. te Leiden, w; werpen met een steen, waardoor paarden konden worden verontrust, te Leiderdorpf 1 of 1 dag P. v. N. te Kaag, w. jagen in een eendenkooi vrijspraak; II. G. te Noordwijkerhout, w. visschen in gesloten vischtijd, zonder vergunning en zonder aktetweemaal f 5 of tweemaal 2 dagen en ver beurte van den schakelJ. d. V. te Katwijk, w. te paard in draf rijden in de kom der gemeente Katwijk: f 5 of 2 dagen; J. M. te Veur, w niet stilstaan met een hondenkar tijdens een rijtuig voorbijreed: 3 of 1 dag; J. B. te Katwijk, w. los en zonder toezicht laten van paard en rijtuig op den openbaren wegtot dezelfde strafW. S. te Leiden, w. idem: tot dezelfde straf; W. v. D. te Katwijk, w. los en zonder toezicht laten van een paard op den openbaren wegtot dezelfde straf; J. S. te Leiden, w. zitten op een honden kar: driemaal f 3 of driemaal 1 dag, driemaal f 1 of driemaal 1 dag; G. V. te Rijnsburg, w. idem: f 3 of 1 dag; W. G. te Katwijk, w. idem tot dezelfde straf; P. v. d. P. aldaar, w. rust- verstorend nachtgeruchtdriemaal f 5.50 of drie maal 2 dagenC. V. en J. v. d. P. aldaar, w. idem: tweemaal 5.50 of tweemaal 2 dagen; M. De K. aldaar, w. werpen van vuil in ge meentewater 1 of 1 dagF. G. en H. T. aldaar, w. wateren buiten urinoir: 1 of 1 dag. Voor het gerechtshof te 's-Hage stond heden terecht Hubrecht De Jongh, bijgenaamd Jan Kastanje, beschuldigd van in den avond van 15 Maart jl. Johanna Termijn, met wie hij zeven jaren had geleefd, in hare woning in den Ouden Vogelenzang te Rotterdam te hebben vermoord. Ter terechtzitting onderging beschuldigde, een man van ongunstig maar wezenloos uiterlijk, een langdurig verhoor, waarin hij erkende het voornemen te hebben gehad Johanna te verwon den, doch niet om haar te dooden. Twintig ge tuigen, waaronder drie deskundigen, werden ver volgens gehoord, waaruit het gebeurde meer om standig aan het licht kwam. Uit de verklaringen der deskundigen bleek, dat aan de vrouw niet minder dan 37 grootere en kleinere wonden met een mes waren toegebracht en dat zij was over leden ten gevolge van verbloeding, hoofdzakelijk veroorzaakt door de belangrijkste wonde, een acht centimeter lange, toegebracht in den rechterelle- boogsplooi. De schutterij van Huisen heeft on langs den jaarlijkschen koning-schietwedstrijd ge houden. De geweren, waarmede geschoten werd, waren niet al te best; twee barstten er bij den aanvang van den wedstrijd. Ook het terrein liet veel te wenschen over. Op de bekwaamheid der schutters viel almede wel iets af te dingenbij uitzondering werd de schijf geraakt; de kogels vlogen heinde en ver, en één trof zelfs een persoon op den Arnhemschen dijk staande, die een schamp schot ontving, dat gelukkig geen ernstige gevol gen had. Na dit ongeval gelastte de burgemeester het schieten te staken. Een deel der schutters weigerde daaraan te voldoen. Tegen veertien hun ner is door den gemeenteveldwachter proces-ver baal opgemaakt. De trein van Beauvais naar Parijs is Zondag in volle vaart bij (Jrevecoeur gederailleerd. De machinist bleef dadelijk dood, de stoker werd zwaar gewond en sommige reizigers bekwamen kwetsuren. BUITENLAND. Frankrijk. Bij Sandoz en Fischbacher te Parijs heeft het licht gezien „Gambetta" (18691879) met een portret, door André Gill, en een autograaf. De schrijver is niet bekendde „République franpaise" gewaagt met lof van deze publicatie. Een amendement van den heer Madier de Montjau om het verbod van het geven van onder wijs uit te strekken tot alle congregaties zonder onderscheid is door de Kamer verworpen met 3S1 tegen 78 stemmen. Duitscliland. De aftredende Pruisische minister van eeredienst krijgt een pensioen van ruim de helft van zijn tractement, namelijk 24,000 mark. De „Reichs-Anzeiger" maakt een bekend making van den rijkskanselier openbaar betreffende de voorloopige invoering van de invoerrechten op tabak en tabaksfabrikaten volgens de besluiten door den rijksdag daaromtrent in tweede lezing genomen. De rijksdag heeft paragraaf 5 van de tarief- wet (retorsie-rechten) volgens het voorstel der commissie aangenomen, zoodat artikelen uit staten, die Duit-sche producten ongunstiger behandelen, bij den invoer met een surtaxe van 50 pet. be last kunnen worden. Het oorspronkelijke voorstel der regeering stelde deze surtaxe op 100 pet. van het invoerrecht. Paragraaf 6 werd aangenomen met een amendement van Varnbüler, waarover ook Von Bismarck sprak, volgens hetwelk het tot nog toe facultatief opslaan in entrepot van granen en hout, voor transito-vervoer bestemd, verplichtend wordt gesteld. België. De „Etoile Beige" maakt melding van een tweede aanplakbiljet, waarbij de koning bedreigd wordt wegens het teekenen der onderwijswet. Men vond het op de muren van het paleis van justitie te Brussel. Groot-Britanniê. Aan de „Times" wordt uit Afrika bericht, dat luitenant Carey voor den krijgsraad, onder voor zitterschap van kolonel Harrison, werd beschul digd van prins Louis Napoleon in den steek te hebben gelaten. Bij het verhoor antwoordde Carey, dat hij nooit last had gekregen den prins als een vorstelijk personage te behandelen, wel als een ge woon officier. De internationale telegraaf-conferentie heeft in beginsel besloten tot aanneming van het woord- tarief, terwijl bovendien voor elk telegram een vaste som, gelijkstaande met den prijs van 5 woor den, betaald zal moeten worden. Telegrammen. NIEUW-YORK, 7 Juli. Een telegram uit Havana meldtHet bericht is hier ontvangen, dat een deel van het garnizoen van Vera Cruz op 26 Juni getracht heeft een oproer te bewerkende poging mislukte en negen man werden gedood. De bemanning van het oorlogsschip „Libertad", te Vera Cruz gestationeerd, kwam tegelijkertijd in opstand, terwijl de bevelhebber aan wal was. De „Libertad" koos zee en werd door andere schepen nagezet. De correspondent van de „New-York He rald" meldt uit Kapal, dat de Chineezen Ivashgar hernomen hebben. Een deel der Muzelmansche bevolking is gevlucht. Verscheidene inwoners zijn BRUSSEL, 8 Juli. Het „Journal de Bruxelles" behelst eene dépêche uit Berlijn, dat de heer Sydow, onder-secretaris van staat bij het ministerie van eeredienst, op wachtgeld is gesteld. PARIJS, 8 Juli. Rouher moet gedurende zijne aanwezigheid te Chislehurst alles aangewend heb ben om de ex-keizerin over te halen tot eene proclamatie ten gunste van prins Jérörne Napoleon. Deze heeft eene zijdelingsche verklaring afgelegd door in het blad „Paris-Capitale" een schrijven openbaar te maken, in Mei 1871 door hem aan Jules Favre gericht, waarin de nationale regeering wordt aangevallen en een beroep op het volk verlangd wordt. Prins Jérörne vertrekt Vrijdag met zijne beide zonen naar Chislehurst, om de begrafenis van het stofielijk overschot van den keizerlijken prins bij te wonen. Hij zal daar als hoofd der familie Bonaparte optreden. De „Liberté", tot dusver een Bonapartistisch orgaan, verklaart zich bij de republiek aan te sluiten, omdat de oude monarchale partijen voort aan machteloos zijn. LONDEN, 8 Juli. Door de Bank van Enge land is heden 100,000 pd. st. uitbetaald. MADRID, 9 Juli. Castelar heeft in de Cortes de buiten- en binnenlandsche politiek der regee ring afgekeurd. Hij zegt, dat de regeering der restauratie eene reactionnaire is en niet bestand tegen de revolutie, omdat het onmogelijk is tegen de denkbeelden van het volk te regeeren. vermoord en anderen werden in de vesting omsingeld. LONDEN, 9 Juli. In het Lagerhuis is door een der leden voorgesteld de oprichting van een ministerie voor handel en landbouw. Sir Stafford Northcote verklaarde met het voorstel ingenomen te zijn, maar het toch niet te kunnen ondersteu nen. De regeering heeft dit punt reeds tot een onderwerp van overweging gemaaktzij is bereid tot het nemen van practische maatregelen ter be tere ontwikkeling van het tegenwoordig departe ment. De heer Sandon stelde als amendement voor, te verklaren, dat het wenschelijk is de be langen van handel en landbouw zooveel mogelijk

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2