139 zilveren, 307 verzilverd bronzen en 242 bronzen medailles worden uitgeloofd, kan men zich uiterlijk vóór den 24sten Augustus e. k. aan het adres van de commissie aanmelden. Het vervoer langs den spoorweg Leiden Woerden heeft gedurende de maand Juni 1879 opgebracht aan reizigers f 7381, aan goederen f 1529, te zamen f 8910. Sedert 1 Mei 1879 was de opbrengst van reizigers en goederen/17.078. Het vervoer langs den Nederlandschen Rijnspoor weg heeft gedurende dezelfde maand opgebracht aan reizigers f 203,554, aan goederen f 78,873, aan direct verkeer van reizigers en goederen f 173,589, te zamen f 456,016. Sedert 1 Mei was de opbreBgst van reizigers en goederen 920,401. Prinses Hendrik heeft hedenochtend de resi dentie verlaten, de reis aannemende naar Bremen. De Indische prins zal, na een bezoek aan verschillende militaire inrichtingen te 's-Hage en te Delft, in het laatst dezer week naar Arnhem terugkeeren. Naar men verneemt zal hij door den koning op het Loo worden ontvangen. Bij het gemeentebestuur te 's-Hage is een brief ingekomen van wege den koning, houdende mededeeling dat Z. M. in overeenstemming met het verlangen der koningin niet wenscht dat dit jaar openbare feesten ter eere van de leden der koninklijke familie gevierd worden. Aan de Utrechtsche hoogeschool is heden de heer H. P. Meyer, geb. te Amsterdam, be vorderd tot doctor in de letteren. Zaterdag bad het eindexamen plaats van de Tooneelschool te Amsterdam. Met eene toe spraak van prof. Stokvis werd een getuigschrift van eervol ontslag uitgereikt aan de dames A. Sablairolles, A. Poolman, M. Bouret en aan den beer C. J. Schultze. Uit het verslag van de Ned. Handelmaat schappij blijkt dat winst en verlies over 1878 op de balans voorkomt met 1,807,414.26. Het divi dend bedraagt 50 per aandeel. In 1876 werd door wijlen dr. L. A. Buma te Makkum aan de provincie Friesland f 100,000 vermaakt, onder voorwaarde, dat jaarlijks door de provincie eene som van f 3000 zal worden besteed voor de oprichting, instandhouding, uit breiding, plaatsing en bewaring van eene biblio theek voor de Grieksche en Romeinsche taal- en letterkunde, te Leeuwarden te vestigen. Daarom trent wordt nader medegedeeld, dat voor deze bibliotheek, welke den naam draagt van „Buma- bibliotheek", reeds ongeveer 700 boekdeelen zijn aangekocht en geplaatst op de zaal der prov. bibliotheek. De amanuensis is bezig met de be werking van een catalogus en zoodra deze gereed is, zal die inrichting voor ieder belangstellende toegankelijk worden gesteld. Door wijlen den heer E. H. Brouwer, oud bibliothecaris der kon. milit. academie, 22 Juni II. te Breda overleden, is aan de Ned. Hervormde gemeente aldaar f 1000 en aan de diaconie dier gemeente eveneens 1000 gelegateerd. Aan M. J. De Jager te 's-Gravenhage is tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoomsleepdienst tusschen 's-Gravenhage, Rotter dam, Amsterdam en Zaandam. Het linieschip „De Korlenaer", voor wacht schip gediend hebbende, zal op 's rijks werf te Nieuwediep gesloopt worden. Het beeld van Korte- naer, dat aan den voorsteven prijkte, zal worden hersteld en op 's rijks werf bewaard blijven, als aandenken van ons laatste linieschip. Hel stoomschip „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gistermiddag te twee uren te Southampton; de „Madura", van Amsterdam, arriveerde Zondag te Batavia. Gemeurd Nieuws. In den afgeloopen nacht werden de Leidenaars wederom, men zou bijna zeggen op middeleeuwsche wijze, door brandalarm uit hunne rust gewekt, eerst door een geweldig tromgeroffel en „later", lang nadat de brand aan den gang was, ook door het luiden der stadhuisklok en het blazen van den torenwachter. Omstreeks halfdrie namelijk ontdekte een agent van politie dat er op den zolder van de bakkerij van den heer Home- man op de Hoogewoerd hoek Kraaierst.raat brand was ontstaan, terwijl de bakker in zijne bakkarij aan 't werk was, zijne vrouw en kinderen op de eerste en eene bejaarde ziekelijke dame op de tweede verdieping sliepen. Spoedig werden door den agent de noodige maatregelen genomen om de bewoners te wekken, zoodat zij zich nog intijds konden redden. De oorzaak van den brand is onbe kend, doch hij is vermoedelijk ontstaan op den zolder, die tot bergplaats diende. Alles was tegen brandschade verzekerd. De beide bovenverdiepingen zijn geheel uitgebrand en het bovenste deel van den voorgevel is ingestort. Door de werking der brandweer is het benedendeel van het pand ge spaard gebleven. In den nacht van Zondag op Maan dag, te één uur, ontdekte men brand in den hooi berg van den bouwman H. Remmerswaal te Noord- wijkerhout. Op het oogenblik der ontdekking waren reeds de kap en enkele landbouwgereed schappen, welke in dien berg waren geborgen, een prooi der vlammen geworden. De eigenaar en een der buren hebben het geluk gehad om het smeu lende vuur uit te dooven. Met bijna ongelooflijke snelheid waren de spuit der gemeente en ééne van Noordwijk ter plaatse des onheils, maar zij hebben geen dienst behoeven te doen. De brand is ver moedelijk door den bliksem ontstaan. Alles was tegen brandschade verzekerd. Over den Hollandschen Spoorweg zijn eergisteren, den tweeden kermis-zondag, onge veer 8000 vreemdelingen, waaronder ruim 6000 van Amsterdam, naar Haarlem aangevoerd. De conducteur in dienst bij de Hol- landsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij, P. W. K voorheen politie-agent te Haarlem, is door de politie te Amsterdam gearresteerd als verdacht van dief stal van goederen, hem in zijne qualiteit van spoorweg-beambte toevertrouwd. Zijne vrouw werd op heeterdaad betrapt toen zij in een goudsmids winkel aldaar gouden voorwerpen ten verkoop aanbod, welke sedert 14 Juni per spoorweg aan het adres van den heer K. te Haarlem verzonden, vermist waren, hetgeen tot de arrestatie van K. geleid heeft. Zaterdag-nacht is in de R.-K. kerk aan het Kalf te Zaandam ingebroken. De dader of daders hebben door het inslaan van een glas ruit achter in de kerk zich toegang verschaft en een waarde van omstreeks f 300 aan kerkelijke sieraden medegenomen. Bij vonnis van het hoog militair ge rechtshof te 's-Bosch is M. A. F., korporaal van het 5de regiment, infanterie, vervallen verklaard van den militairen stand en veroordeeld tot acht tien maanden kruiwagenstraf, wegens misdaad tegen den dienst en de subordinatie, in tijd van vrede gepleegd, door een meerdere in rang te slaan, gepaard aan verzachtende omstandigheden. Zondag-morgen hebben de Zigeuners die zich te Arnhem bevinden iu de St.-Walburgs- kerk aldaar een kind ten doop gehouden, welk feest zij daarna door het drinken van een paar vaten bier gemeenschappelijk hebben gevierd. Hunne opgewondenheid nam echter later zoo toe, dat 's nachts de politie moeite heeft gehad om de ge moederen weder tot de noodige kalmte terug te brengen. Naar aanleiding van haar tienjarig bestaan is van de Oprechte Steenwijker Courant een feestnommer verschenen, versierd met de nationale kleuren en een lauwertak, alsmede op beter papier gedrukt. Donderdagavond had op den Keiweg in de gemeente Oosterhout een verschrikkelijk ongeluk plaats, dat aan den voerman W. Yan Ham, ruim 70 jaren tellende, het leven kostte. Toen zijn paard met een zwaar beladen kar de poort binnenreed van het erf der heeren gebr. Lukwel, geraakte hij zoodanig tusschen de kar en den paal der poort beklemd, dat men hem met geweld uit dien toestand moest verlossen. Hij zakte echter onmiddellijk ineen en werd naar een huis aan de overzijde der straat gedragen, waar men slechts zijn dood kon constateeren. BI ij kens het verslag over het jaar 1878 door den raad van toezicht op de spoor wegdiensten aan den minister van waterstaat enz. uitgebracht, werden in dat jaar door den dienst 9 reizigers gewond, door eigen schuld 1 gedood en 2 gewond, 12 beambten en bedienden der Maat schappijen gedood en 34 gewond, 13 personen die zich op den weg bevonden gedood en 5 gewond. Het huis, dat de stad Par ij s in 1859 aan Lamartine afstond en waar de dichter zijn laatste levensjaren doorbracht, zal in het openbaar worden verkocht. Bij Lamartines dood verviel het gebruik van het gebouw aan zijne nicht mad. De Cessiat en de stad heeft van haar het huis over genomen voor een lijfrente van 12,000 fr. Het is ingezet voor 309,000 franken. Om niet, zooals tot nog toe meestal het geval was, gedwongen te zijn aan geruïneerde spelers geld te geven voor de thuisreis, heeft de directie der speelbank te Monaco besloten, dat voortaan ieder, die wenscht te spelen, eerst 500 franken zal deponeeren. Te Parijs is in de Rue Cham pi onnet een muur ingestort over een uitgestrektheid van ongeveer 50 meter. Negen personen werden onder de puinhoopen gevonden, waarvan 4 hun dood vondener bleven nog 8 of 9 personen onder het puin bedolven. Drie personen uit één gezin, twee broeders en eene zuster, die met den veldarbeid bezig waren nabij de gemeente Urt (Basses- Pyrénées) werden Vrijdag allen op hetzelfde oogen blik door den bliksem getroffen, terwijl zij zich op eenigen afstand van elkander bevonden, en tegen den grond geworpen. De zuster lag met het gelaat voorover; de borst vertoonde blauwe vlekken, het gevolg van uitstorting van bloed. In de nabijheid ontdekte men in den grond vijf gaten van twee a drie decimeter diepte. De oudste broeder lag op den rug uitgestrekt, den mond met schuim bedekt. Beide ongelukkigen hadden het leven verloren. De derde, de jongste broeder, verkeerde buiten bewustzijn, doch de te hulp ge roepen geneesheer mocht er in slaven hem na verloop van twee uren uit de verdooving te doen ontwaken. Men hoopt hem in het leven te behou den, hoewel hij gedeeltelijk verlamd is. Terwijl het 18deFranscheartillerie- regiment onlangs in de nabijheid van het dorp Lagavigue schietoefeningen hield op grooten af stand, werd het paard van een artillerist, die op een nabijgelegen weg op post stond om alle ver keer te beletten, in tweeën geschoten door een projectiel, dat buiten de schietlijn was geraakt. De soldaat bekwam niet het minste letsel; alleen was hij geheel met bloed bevlekt. Te Sittard is Zaterdag een nieuwe troep zoogenaamde Zigeuners aangekomen, ditmaal naar men zegt afkomstig uit Szegedin. De troep is vergezeld van vijf wagens en 15 paarden. Eenigen spreken Fransch en Duilsch. Aan geld hebben zij geen gebrek. In de Nationale Bank te Brussel werd dezer dagen mad. Versmessen beroofd van een portefeuille met 6000 fr. Zekere Tindal te Brussel bood onlangs een bankbiljet aan, dat het nommer droeg van de ontvreemde biljetten. Hij werd gearresteerd en in zijn huis heeft men ook de andere biljetten bevond. Tindal blijft nog ontkennen. Eene te Namen op de Grande Place gegeven muziekuitvoering werd verstoord door een intermezzo, dat volstrekt niet op het pro gramma voorkwam. Een koe, welke daar langs heen vervoerd werd en waarschijnlijk het rumoer en het licht niet verdragen kon, rukte zich van haar geleider los en kwam midden onder de aan dachtig luisterende menigte te land, waardoor een kluchtige verwarring ontstond. Alles zocht een goed heenkomen. Een zoon van Mars had den moed, een poging te wagen om de ongenoode gast, die als bezeten rondvloog, tot staan te brengen, doch tevergeefs. Nadat verscheiden stoe len omgeworpen, hoeden gedeukt en chignons verloren geraakt waren, holde de koe de rue St.-Nicolas in, waar zij werd gegrepen. Het is te Parijs dezer dagen zoo koud, dat de menschen meer lust gevoelen te huis te blijven en een vuurtje aan te leggen dan voor hun genoegen naar buiten te gaan. Sommi gen zoeken 's avonds een toevluchtsoord in de weinige schouwburgen, die nog voorstellingen geven. Anders in den zomer ondraaglijk heet, zijn die lokalen thans gezocht, omdat het op straat en in de woningen ondraaglijk guur is. De wijnstok in de omstreken van Parijs, die in dit seizoen gewoonlijk zware trossen vertoont, staat thans nog niet eens in bloei. Het groen der boomen in de parken is het eenig dat wel

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2