W. J. Bierens de Haan, B. J. H. Haitink, J. Van Henrn, W. H. .Tagerink, L. A. J. Keuller, D. E. C. Knuttel, A. G. Lamminga, D. J. Van Lennep, E. J. Lugt, J. C. C. Meyer, P. A. Melchior, B. H. J. Van Nederhasselt, J. M. K. Peunink, P. Grinwis Plaat, J. Schefler, I. A. Sluiter, H. G. Verspijck, C. W. Weys. Van de 59 candidaten trokken zich 5 vóór of gedurende het examen terug en slaagden de 35 genoemden. De rekening der gemeente Woubrugge over 1878 is door den raad voorloopig vastgesteld in ontvangst op f 14,976.55'/a en in uitgaaf op f 13,917.53, sluitende dus met een batig saldo van f 1059.2'/,. Het zielental bedraagt 2111. Door Burg. en Weth. vau Amsterdam is een nieuw plan ingediend tot verfraaiing van den omtrek van de Willemspoort en verkoop van be schikbare gemeentegronden aldaar. Langs het Westerkanaal zullen straten worden aangelegd, en in de nabijheid daarvan een grasperk en plant soen. De burgemeester heeft een voordracht aan den raad gezonden tot wijziging der verordening, regelende de inrichting der politie, om, in plaats van 13 inspecteurs 1ste klasse, te benoemen 12 inspecteurs en 1 hoofdinspecteur belast met de controle over den straatdienst in alle sectiën, en in plaats van de 23 inspecteurs 2de klasse, 12 van de 2de klasse en 12 van de 3de klasse te benoemen. De wijziging der traktementen zal zoo danig zijn, dat, ook met de voorgedragen vermeer dering van het aantal brigadiers van 17 op 21, de kosten voor de gemeente dezelfde zullen blijven. De overdracht aan het rijk van de museum-ter reinen, die nog niet plaats gehad heeft, wenschen Burg. en Weth. te stellen vóór of op 1 Juli 1880. De fiuanciëele commissie heeft haar advies over de voordracht tot het uitgeven van anticipatie biljetten reeds gegeven. Het strekt tot goed keuring der voordracht. De heeren W. P. R. Bouman, G. P. G. J. J. Collins, A. G. Yan Hamel, dr. I. Hooykaas, A. P. G. Jorissen, H. C. Lohr en P. G. Te Winkel te Rotterdam hebben zich vereenigd tot eene commissie voor middelbaar godsdienstonder wijs. Zij stellen zich voor met den aanstaanden nieuwen cursus een aanvang te maken met het geven van dit onderwijs aan de leerlingen van het gymnasium en de hoogere burgerscholen, die het verlangen, waartoe het gebruik van lokalen in genoemde inrichtingen buiten de gewone school uren hun is vergund. Uit Brussel wordt aan het Handelsblad ge meld: Het door den alhier gedetineerden mede directeur der Afrikaansche Handelsverecniging, van Rotterdam, den heer H. Kerdijk, ingediende ver zoek tot invrijheidstelling, is achtereenvolgens door de rechtbank vau eersten aanleg te Antwerpen en door het hof van appèl alhier verworpen ge worden, zonder dal er vanwege den gedetineerde eenig middel tot verdediging van zijn verzoek was bijgebracht. Naar ik uit goede bron verneem, zijn de verdedigers van den beklaagde, de heeren Leon Desfuisseaux en Paul Jansen, volksvertegenwoor digers, voornemens de zaak in cassatie h fond te behandelen en uitvoerige pleidooien te houden. Inmiddels wordt het meer en meer waarschijnlijk, dat de minister van justitie de door de Neder- landsche regeering gevraagde uitlevering zal toe wijzen ter zake van valschheid in geschriften van koophandel en het gehruik maken daarvan, maar tevens afwijzend zal beschikken voor wat betreft den eisch wegens bedricgelijke bankbreuk. Mocht het inderdaad daartoe komen, dan zal, naar men mij mededeelt, de verdediging van hare actie tot invrijheidstelling afzien en de uitlevering zonder verder verwijl plaats vinden. Voor het geval dat de minister het verzoek tot uitlevering ook voor het tweede gedeelte der aanklacht inwilligt, zal de zaak in laatste ressort, hier te lande, zooals boven gezegd, voor het hof van cassatie dienen. Aan de hoogeschool te Groningen is heden bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer J. Kors, geboren te Eext en aan de hooge school te Utrecht de heer R. C. W. Van den Wall Arneman, geb. te Willemstad op Curasao, tot doctor in de rechten. Aan het Zaterdag te Groningen voortgezet admissie-examen voor de hoogeschool is deelgeno men dcor 5 candidaten, van welke 3 zijn toege laten, terwijl zich 2 gedurende het examen terug trokken. De verzameling wetteH door J. Franse, uit gave van A. M. E. Van üishoeck te Zierikzee, is thans vermeerderd met: „De wet tot wijziging der regeling van de kosten in burgerlijke zaken en van de bevoegdheid der procureurs tot het het bepleiten der zaken, het reglement der orde en discipline voor de advocaten en procureurs en het besluit tot intrekking van bepalingen, betrek kelijk het getal en den dienst der procureurs." De in het boekje voorkomende aanteekeningen zijn meest alle ontleend aan regeerings-bescheiden. Omtrent de aanvragen om subsidie voor onderwijszaken vereenigen de commissiën uit de Provinciale Staten zich met al de voorstellen van Gedeputeerde Staten daaromtrent. Hetzelfde is het geval met de voorstellen tot vaststelling of wij ziging van polderreglementen. De collecte, op het zendingsfeest te Wolf- hezen gehouden, heeft opgebracht f 1165. De audiëntie van den minister van water staat enz. zal Donderdag niet plaats hebben. Het stoomschip „Koningin Emma", van Amsterdam via IJmuiden naar Java, is Zaterdag vertrokken de „P. Caland" vertrok Zaterda? van Rotterdam via Maassluis naar Nieuw-York; de „Madura", vau Amsterdam naar Batavia, arri veerde 3 Juli te Padang; de „Prins van Oranje" vertrok Zaterdag van Batavia; de „Drente", van Batavia naar Rotterdam, vertrok Zaterdag-namiddag van Port-Said. Z. M. heeft benoemd bij den staf van de artillerie, tot 2den luitenant-magazijnmeester 3de kl. bij de artillerie-stapel-magazijnen te Delft, den sergeant P. Holtz, van de 8ste afd. vesting artillerie; met ingang van 16 Juli den kapt. ter zee E. F. Hanel von Cronenthall, ter zake van lichaamsgebreken, op een pensioen gesteld van f 2100, een verhooging van 250 voor het ge heel gemis van het gebruik van den linkervoorarm, ten gevolge van een bekomen geschoten wond, en voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen enz. een verhoo ging van f 600; bevorderd: tot kapt. ter zee J. Tromp, tot kapt.-luit. ter zee jhr. C. C. Van der Wijck en tot luit. ter zee 1ste kl. H. F. Verheggen. Gemengd Nieuws. Met den stoomtram Den Haa g Scheveningen zijn gisteren ruim 6000 personen vervoerd. Op de Utrechtse he paardenmarkt waren heden aangevoerd 627 stuks. De handel was flauw, zoowel voor binnen- als buitenland. Prijzen werden besteed van 175 tot 950. Een enkel span zwarte van twee werden verkocht voor f 2200. Eindelijk, meldt de Arnb. Crt., heb ben we dan de Indische gamelang gehoord, de lang verwachte Indische muziek, die door velen de „great attraction" der tentoonstelling zal uit maken. Vreemd klinkt het, maar niet zoo onaan genaam, dat, gelijk men ons had gezegd, de muziek op zeer verren afstand moet gehoord worden. Het gegons, want zoo kunnen we het effect van het snarenspel het best noemen afgewisseld door enkele slagen op bekkens of klokken, heeft voor Europeesche ooren waarschijn- schijnlijk in den beginne weinig aantrekkelijks, maar verscheidene personen, die geruimen tijd in Indië doorbrachten, verzekerden ons dat het prach tig is. Wij vereeuigen ons gaarne met die uit spraak en durven het Indisch gezelschap een voortdurend druk bezoek verzekeren. Jammer dat het gebouwtje dat voor hen is opgetrokken niet wat hooger ligt, of dat de muzikanten niet op eene verhevenheid zijn geplaatst; thans verdringt men zich, terwijl de werkzaamheden der rougins of dansmeisjes voor het grootste deel der omstanders onzichtbaar zijn. Over het algemeen legt het publiek eene nieuwsgierigheid aan den dag, die aan onbe scheidenheid grenst. Het is of deze Javanen wezens zijn, zooals nog nooit ter wereld werden aanschouwd, en of zij slechts enkele uren in de stad blijven. Men verdringt zich om hen heen en de arme dansmeisjes worden bijua verdrongen. Wat bezadigder belangstelling zou ons publiek niet misstaan. Uit Heeren veen wordt gemeld: De harddraver „Anna" van den gefailleerden F. Holke- ma is overgegaan bij publieken verkoop aan den heer Langhout te Hazerswoude (Zuid-Holland) voor de belangrijke som van 1300 gld. Uit dit voor beeld blijkt genoegzaam, dat de Hollanders geen kosten en moeite sparen om in het bezit te komen van de vlugge viervoeters van Frieschen bodem. Een zestienjarige jongen, in een kersenboomgaard te Wadenoyen geplaatst om de musschen te verjagen, zou voor zijne zuster, die hem het middageten kwam brengen, eenige kersen plukken. Te dien einde trachtte hij met de kolf van zijn geladen geweer een tak naar beneden te halen, die bij het terugspringen tegen den haan van het geweer kwam, met het ongelukkig gevolg dat verscheidene hagelkorrels hem in de linkerzijde der borst drongen. Men vreest voor het behoud vau zijn leven. Omtrent het overbrengen van het lijk van prins Louis Napoleon worden de vol gende bijzonderheden medegedeeld: Den lOden Juni kwam het te Durban aan. Te Pietermaritz- burg werd een lijkdienst gehouden; de kist werd uit de kapel gedragen door vertegenwoordigers van elk legercorps en tot buiten de stad bege leid door het geheele garnizoen, de Roomsch- Katholieke geestelijkheid en de ambtenaren. Te Durban werd het ontvangen door den mayor en verdere autoriteiten. De straten, die naar de Katholieke kerk voeren, waren door het garnizoen afgezet. Een requiem werd denzelfden dag gevierd en den volgenden morgen werd de kist aan boord gebracht van een sleepboot, die haar naar het oorlogsschip „Boadicea" bracht. De autoriteiten van de marine en van het leger begeleidden het lijk naar de plaats van de inscheping, en zoolang de tocht duurde werd iedere minnut een kanon schot gelost. Den 12deu vertrok het schip naar Simonsbaai. Daar werd het lijk overgebracht op de „Orontes." Drie kisten, de binnenste van tin, de tweede van lood, de buitenste van hout, be schermen het stoffelijk overschot. Aan boord van de „Orontes" werd de kist geplaatst in een kleine kapel op het dek. Bij het overbrengen vau het lijk naar Simonsstad werd elke minuut een kanon schot gelost. Talrijk was het publiek, dat de plechtigheid bijwoonde; velen strooiden bloemen; sir Bartle Frere, diens vrouw en dochter legden immortellenkransen op de kist. 's Prinsen dienaar is aan bcord en kolonel Pemberton begeleidt het stoffelijk overschot. Men verwacht dat de „Oron tes" den 9den te Portsmouth zal aankomen. In Thessalië trok onlangs een troep Zigeuners kalm voort, toen plotseling een bende roovers kwam aanstuiven en hen aanviel. Waar schijnlijk zoudeu de Zigeuners, in spijt van alle tegenweer, binnen weinig tijds het onderspit heb ben gedolven, ware niet een beer, dien ze aan een touw medevoerden en wiens kermiskunstjes steeds de vrijgevigheid van het publick ten bate zijner reisgezellen prikkelden, als bij toeval los geraakt. Het dier viel onmiddellijk op de roovers aan, doodde een hunner, bracht aan een ander vrij ernstige wonden toe eu gaf zoodoende den Zigeu ners gelegenheid de vlucht te nemen. Ze waren dus gered. Hunne vreugde evenwel werd aan vankelijk niet weinig getemperd door de gedachte dat hun beer, bun trouwe metgezel, in 's vijands handen was. Later vernamen zij tot hun genoe gen, dat de heldhaftige beer had weten te ont snappen en door andere Zigeuners was opgevan gen. Voor den rechter zullen zij thans hun eigen domsrecht op het dier moeten bewijzen. De Russische kolonel Basilewitsch, die eenige maanden geleden te Berlijn veroordeeld werd wegens zakkenrollerij in het Panopticum, is thans in tweede instantie vrijgesproken. Het bleek dat de getuigen, die voor den beschuldigde het bezwarendst waren, liedeu zijn van alles behalve onbesproken gedrag en dat de opgaven van den kolonel, die als een fatsoedijk man bekend staat; volkomen naar waarheid waren, ook voor zoover die zijne gunstige geldelijke omstandigheden be troffen. Hel openbaar miuisterie zelf verlangde zijne vrijspraak en de verdediger van den beschul digde had dus niets meer te zeggen. De Engelsche schoener „Agnes", van. Girgenti met zwavel naar Dordrecht, is in den och tend van 23 Juni nabij Ceuta door het stoomschip „Africaine" in den grond geloopen. De equipage werd, met uitzondering van den kok, gered en te Gibraltar aan land gebracht; het stoomschip

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2