geregeld voortgegaan. Aan 127 vrouwen werden gegeven: 323 portiën vleesch, 249 soep, 223 rijst, 355 rookvleesch, 1069 kan melk, 730 eieren en 478 bestelbeschuiten. Eenige malen werd ook een buitengewone ondersteuning verleend, bestaande uit wijn, bessensap, een deken, bossen stroo en ijs. Op eene den 6den Maart gehouden algemeene vergadering werd met goedkeuring van de com missie van toezicht besloten tot wijziging van art. 7 van het algemeen reglement en tot bijvoeging van een nieuw artikel. Op eene algemeene vergadering den 28sten Juni gehouden werden tot bestuurs leden gekozen voor het volgend jaar de beeren W. P. H. Steyn Parvé tot president, C. W. Bol- laan tot secretaris, W. Pauw tot penningmeester, A. E. P. Grippeling en A. A. Korteweg. De balans sluit met een batig saldo van f 215.16. Op 1 Januari bedroeg dit f 425.90, terwijl het reservefonds f 1258 beliep en in de spaarbank f 243.74 is belegd. Aan gewone en buitengewone ondersteuning is uitgekeerd f 313.44. Volgens het thans in druk verschenen jaar verslag der vereeniging „Tesselschade" was het cijfer van het uitbetaald werkloon gedaald en wel zoo aanmerkelijk, dat f 4000 minder werd uit betaald dan ten vorigen jare. Het totale cijfer bedraagt slechts f 13,307,695. Niets ware gemak kelijker dan dit toe te schrijven aan den zooge- naamden druk der tijden. Toch schijnt het vrucht baarder ook naar andere oorzaken voor dezen ach teruitgang te zoeken, en in de eerste plaats te vragen, of de netheid, de soliditeit der artikelen, de billijkheid der prijzen, de nauwkeurigheid waar mee het werk afgeleverd wordt, toeneemt in dezelfde verhouding als de vereeniging zich uitbreidt. Het ledental klom tot 2074, dus 89 meer dan ten vorigen jare; er kwamen eene afdeeling Arnhem en het correspondentschap Baarn bij. De stem, die in den laatsten tijd opging, om op verbetering der vrouwelijke handwerken aan te dringen, vooral in aesthetischen zin, vond warmer weerklank. De afdeeling Leiden nam zeer toe in ledental en bestaat thans uit 162 leden en 13 werksters. Zij beijvert zich haar depot zoo min kostbaar moge lijk in te richten. Zij verwijderde daaruit alle luxe-artikelen, die toch weinig navraag vinden. Daarentegen is het depot bijzonder ruim voorzien van modellen van ondergoed voor alle leeftijden. De afdeeling zendt op geregelde tijden gedrukte brieven rond, tot aanwerving van nieuwe leden, zooals blijkt met goeden uitslag. De afdeeling Oudshoorn - Alfen - Aarlanderveen - Koudekerk be steedt het totaal barer contributiën uitsluitend tot tegemoetkoming van meisjes die tot onderwijze ressen opgeleid worden, waarvan dit jaar twee candidaten gebruik maakten. Het correspondent schap Hillegom telt thans 6 leden. Op de prijsvraag„Kunst toegepast op vrouwe lijke handwerken" waren zes antwoorden ingekomen, waarvan het beste, dat van den heer C. Ed. Tau- rel, leeraar aan de industrieschool voor vrouwelijke jeugd te Amsterdam, is bekroond. Tot adjunct-commandant van het huis van militaire detentie alhier is, in plaats van wijlen den heer A. Van Bemmel benoemd de heer E. H. Themps, 1ste commies; tot lsten commies bij den huishoudelijken dienst de heer J. Boers, com mies bij den arbeid in de cellulaire gevangenis te Botterdamtot commies bij den arbeid in laatst genoemde gevangenis P. Van Biet, 2de commies bij den huishoudelijken dienst alhier, en tot 2den commies bij den huishoudelijken dienst J. Van Meeteren, thans schrijver. Woensdag vereenigden zich in Den Haag eenige onderwijzers uit Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande, ten einde aan den gewezen inspecteur van het lager onderwijs in de 2de in- spectie-afdeeling in Ned.-Indië, den heer J. M. Bosskopf, die gedurende 26 jaren zijn beste krachten wijdde aan de opvoeding en ontwikkeling der jeugd, een blijk van achting en waardeering aan te bieden namens de onderwijzers nit zijne afdeeling. De heer L. C. Polderman, laatstelijk hoofdonderwijzer te Samarang, hulde brengende aan zijne verdiensten, overhandigde hem een étui, bevattende een prachtig stel tafelzilver. In hartelijke bewoordingen bracht de inspecteur zijn dank aan de commissie voor hare moeite en aan de onderwijzers uit zijne af deeling voor de waardeering van zijn werk. In de gisteren gehouden vergadering van den Botterdamschen gemeenteraad is o. a. inge komen een voorstel van B. en W. om de jaarwedde van den directeur-geneesheer van het ziekenhuis te verminderen van f 6500 op f 5000, daar zij, met het oog op hetgeen aan andere titularissen van gewichtige ambten in de gemeente aan bezoldiging wordt verstrekt, de tegenwoordige belooning te hoog achten. Door den heer Muller werden B. en W. geïnterpelleerd omtrent het uitblijven der regle menten voor de exploitatie van den tramweg, het geen tot groote misbruiken aanleiding gaf. Hierop werd door den heer Hoflmann, wethouder, geant woord, dat B. en W. eerst den tramweg eenigen tijd in werkiBg wilden zien, alvorens de verordening voor het publiek en het reglement voor den dienst vast te stellen, doch dat de indiening van beiden spoedig kon verwacht worden. Bij de onmogelijkheid om alles schriftelijk met den hoofdagent te behandelen, besloten de liquidateuren der Afrikaansche Handelsvereeniging een ervaren man naar de Kust te zenden en bewo gen den heer H. Brücher, vroeger waarnemend hoofd-agent der Vereeniging aan de Westkust van Afrika, per mail van 5 Juni te vertrekken, met het mandaat om met den heer A. De Bloeme alles te doen, wat zij noodig zouden rekenen in het belang der schuldeischers in Europa. Door den steun der Nederlandsche Handelmaatschappij kon den de liquidateuren een ruim krediet bij de Bank te Loanda openen, om daaruit alle schuldeischers der Afrikaansche Handelsvereeniging in de gindsche gewesten te voldoenvoor hetzelfde doel hebben zij nog eene belangrijke som in specie gezonden. Zij vleien zich, dat door den spoed waarmede deze maatregelen genomen werden, het bericht van de staking der betalingen der Vereeniging tegelijk zal zijn aangekomen met de geruststel lende tijding, dat geen enkel crediteur aan de Kust daarbij schade te duchten heeft en dus de afsche ping der voorradige producten geen vertraging zal oudergaan. Blijkt die hoop gegrond, dan zal evenzeer de handel geregeld zijn voortgezet en de groote voorraad der vroeger van hier uitgezonden goederen zal geregeld tegen producten kunnen worden verruild. Om dit doel te bereiken is het noodzakelijk, om den uitvoer voort te zetten van courante artikelen, die met de minder gewilde gezamenlijk de factoren zijn, waartegen de negers hunne koopwaar met ons ruilen. Daaraan gaven liquidateuren reeds gevolg door de uitzending eener lading kruit, geweren en jenever per „Helene", terwijl zij eerstdaags per stoomboot „Normandy" eene lading diverse artikelen hopen te verschepen. De aankomst van drie zeilschepen en eene stoom boot, alle met voldoende lading, voor de Vereeni ging, maakte het mogelijk aan deze hoogst noo- dige maatregelen uitvoering te geven. De liquida teuren waarschuwen evenzeer tegen al te gunstige als tegen al ie ongunstige uitlegging hunner mede- deelingen en wenschen met den meesten nadruk te doen uitkomen, dat met geen schijn van zeker heid iets omtrent vermoedelijke resultaten te zeg gen valt. Na afgelegd eindexamen zijn de volgende leerlingen van 's rijks veeartsenijschool te Utrecht tot veearts bevorderdM. J. H. Duysens, H. A. Den Engelse, L. J. M. Bijnenberg, A. J. Van Velzen en J. J. Westbroek. Naar men uit Breda meededeelt, heeft de aldaar gevestigde familie De Bourbon dezer dagen van den Paus als bewijs van genegenheid een sier lijken ring met het pauselijk wapen ontvangen. De prins van Saksen-Meiningen, wiens ge malin thans te Scheveningen vertoeft, zal eerst daags eveneens in de badplaats aankomen. Het stoffelijk overschot van den heer Van den Berch van Heemstede zal Maandag-ochtend van Den Haag naar Utrecht overgebracht en aldaar in het familiegraf bijgezet worden. Aan de Utrechtsche hoogeschool zijn heden bevorderd tot doctor in de rechten de heer J. E. Huydecoper, geb. te Amsterdam, en de heer A. A. Pit, geb. te Doom. Het stoomschip „Hampton", van Botterdam naar Batavia, arriveerde hedenmorgen vroeg te Southamptonde „Drente", van Batavia naar Botterdam, vertrok hedenmorgen van Suez. Z. M. heeft benoemdbij den staf van het wapen der infanterie, tot luitenant-generaal, den generaal-majoor N. Van Willes, inspecteur van het wapenbij den staf van het wapen der artil lerie, tot generaal-majoor, den kolonel J. H. Prankamp, commandant der vesting-artillerie; D. L. H. Van Bassen Jongbloet, thans ontvanger der directe belastingen enz. te Schoonhoven, be noemd tot ontvanger der dir. belast, en acc. te Slochteren. Gemeurd Nieuws. Hedenmiddag omstreeks halfzes ge raakte al spelende een achtjarig knaapje in het Levendaal. Het verkeerde reeds in zinkenden toe stand, toen iemand, het onheil opmerkende, on middellijk te water sprong en het genoegen smaakte den jeugdigen drenkeling nog behouden aan zijne ouders terug te geven. Als eene groote bijzonderheid kan vermeld worden, dat in een volière in een der binnentuinen dezer stad eene grauwe lijster reeds voor de tweede maal jongen heeft gedurende dit seizoen. Uit Boskoop wordt gemeld dat zoo de hoop op een voordeeligen aardbeziënpluk reeds niet geheel verdwenen is, ze toch met iederen dag minder wordt. De heerschende koude en nattig heid maken dat de onrijpe vruchten beginnen te rotten en stuiten den groei der pollen. Door de aardbeziën-compagnie zijn nog slechts een paar vrachtjes naar Den Haag vervoerd, dat zeker een groot contrast is met verleden jaar, toen de pluk reeds bijna geëindigd was. Dinsdag in den vroegen ochtend werd in de Noord-Schermer, nabij den Stompetoren, een arbeider in bewusteloozen toestand aan den weg gevonden. Opgenomen, bleek het dat hij inwendig, vooral aan hoofd en borst, erg was beleedigd. Onmiddellijk werd hij naar zijn woning vervoerd, doch hij heeft sinds nog weinig teeken van be wustzijn gegeven. Hij was met paard en wagen uitgezonden. Waarschijnlijk is het paard, dat toch al niet tot de makste behoorde, schichtig geworden, en heeft hem, terwijl de wagen door aanrijden tegen een hek werd tegengehouden, in zijn vaart mede- gesleurd. Aan zijn handen waren de merkteekenen, dat hij de leidsels krampachtig had vastgehouden. Maandag- namiddag was er op de deel van den landbouwer A. Middel te Makkinga een adder, die, willende wegkruipen, tusschen de deur en het kozijn werd geknepen. Het zoontje van Middel, drie jaar oud, wilde het dier vastpakken, ten gevolge waarvan de adder het kind een steek in de palm der hand toebracht, met het onge lukkig gevolg, dat de kleine onder hevige pijnen reeds den avond daarop is overleden. Een natuurverschijnsel van ongewone pracht werd te Dordrecht eergisteravond tusschen elf en twaalf uren waargenomen. Links en rechts van de maan bevonden zich twee bijmanen, van welke de rechtsche vooral door de sterkte van haar licht en door het vertoonen der kleuren van den regenboog de aandacht in hooge mate tot zich trok. De maan was omgeven door een licht kring van 23° straal en verticaal en horizontaal door haar liepen lichtende strepen in den vorm van een kruis, waarvan de horizontaal loopende bij hare snijding met den lichtkring de bijmanen vormde. Op den bovenrand van den lichtkring rustte een gedeelte van een melkwitten, breeden tweeden lichtkring, waarvan de bolle zijde naar de maan was gekeerd. Zooals bekend is, ontstaan de bijmanen door breking en terugkaatsing van het maanlicht in en op prismatische ijskristallen in de hoogere lagen van den dampkring. Zij voor spellen dan ook in den regel koude en de laatste dagen, die meer aan November dan aan Juli doen deBken, bevestigen dit. BUITENLAND. Frankrijk. De ex-keizerlijke prins heeft in zijn testament 200,000 fr. vermaakt aan prins J. N. Murat, 100,000 aan E. Pietri, baron Corvisart, mll». Larminat, en Pilon, den vroegeren onderwijzer van den prins; een lijfrente van 10,000 fr. aan prins L. L. Bonaparte, een van 5000 fr. aan den vroegeren stalmeester Bachon. Charles Bonaparte, Bassano e» Bouher krijgen elk een fraai souvenir. Het hof van assises heeft Paul De Cassagnac vrijgesproken. Toen Andrieux, prefect van politie, Dinsdag in de Kamer te kennen gaf, dat hij wist van welken

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2