ter aan haar vermaakte legaat, bestaande in zijne geheele boekerij, zijne letterkundige, historische, staatkundige en biographische aanteekeningen, charters, brieven van geleerden, Hareniana, platen, prenten, enz. enz. en hebben de Staten tevens besloten om, bij wijze van Glossarium, uit te geven het vervolg van het door wijlen dr. J. H. Halbertsma afgewerkte en reeds afgedrukte, maar eerst in 1873 uitgegeven 1ste gedeelte „Lexicon Frisicum APeer." De verdere uitgave werd vertraagd, omdat het moeielijk was iemand te vinden, bereid en bekwaam om deze taak te aanvaarden en te volbrengen. Thans heeft dr. L. C. Murray Bakker, onder Huzum, zich bereid verklaard om die bewerking op zich te nemen en Ged. Staten meenen aan hem, in medewerking met den heer Colmjnn, archivaris-bibliothecaris, dit werk ten volle te kunnen toevertrouwen. Zij hebben daarom aan de Staten een voorstel gedaan om hun op te dragen de bewerking te bevorderen van een Glossarium Frisicum van AZ, op de wijze van dr. Heremans Fransch-Nederlandsch woor denboek, met opnemiug daarin van de door dr. J. H. Halbertsma verzamelde en bewerkte woor den, zoomede van andere niet door hem opgeno men. Overeenkomstig den wil des erflaters zal achter het Friesche woord het Latijnsche worden gevoegd en verder de beteekenis in het Hollandsch, waar noodig, toegelicht met enkele zegswijzen. Ged. Staten van Friesland hebben een schrij ven gericht aan de Prov. Staten omtrent het aan deze gericht adres door de heeren Buma en Teng- bergen, betreflende de door hen aan te vragen concessie tot droogmaking van een gedeelte der Zuiderzee en van het meerendeel der in die pro vincie gelegen meren en poelen, in verband met verbetering der daarmede in betrekking staande scheepvaart en stroomkanalen. Volgens advies van den hoofdingenieur kunnen de kosten voor de indijking van ongeveer 1800 hectaren strand tus- schen Hindelopen en Makkum op ruim 5 mil- lioen gesteld worden, behalve die der zeer kost bare sluis-, haven- en andere werken, alzoo onge veer f 3000 per hectare, waartegen de waarde van het te verkrijgen land niet kan opwegen. Het droogmaken der meren en poelen achten Ged. Staten ongewenscht, omdat zij deze beschouwen als onmisbare verzamelaars van water bij grooten regenval, aangezien zij voor de totale boezem oppervlakte van Friesland ruim 40 pet. bevatten. Er zal een toestand geschapen worden, welke ge biedend zou vorderen, de boezemkanalen met zee water peil te houden, terwijl de te verkrijgen grond van meest alle meerbodems in dat gewest van eene niet zeer twijfelachtige onvruchtbare hoedanigheid is. Ged. Staten ontraden dan ook ten zeerste, aan adressanten uitzicht te geven op ver wezenlijking hunner bedoelingen, en stellen voor, hun te kennen te geven, dat er geene termen zijn gevonden voor eene gunstige beschikking op het gedaan verzoek. Van 7 Juli tot 9 Aug. e. k. zullen de miliciens der lichting 1876 en 1877, behoorende tot het bataljon mineurs en sappeurs, voor het bijwonen van herhalingsoefeningen onder de wa penen worden geroepen. Van 27 September tot 1 October zal te Brussel het tweede congres voor handelsaardrijks- kunde gehouden worden. De commissie richt eene oproeping tot allen, in het binnen- en buitenland, die zich met de studie der aardrijkskunde, speciaal met de handelsaardrijkskunde bezighouden, om deel te nemen aan de werkzaamheden en zich te dien einde aan den commissaris-generaal mr. Anatole Bamps, te Brussel, aan te melden. De. bijeenkomst valt samen met het cangres van Amerikanisten en zal gepaard gaan met eene reeks van feeste lijkheden, nader bij programma vast te stellen. Men verwacht dat de koning der Belgen het eerevoorzitterschap van het congres zal aanvaarden en de eerste plechtige vergadering bijwonen. Door wijlen vrouwe W. Ch. H. Marks, echtgenoote van den heer G. J. Bos, wonende te Loosdrecht en onlangs overleden, is een legaat van 2000 aan de algemeene armen te Amster dam vermaakt. De medailles, door Nederlandsche inzenders op de Parijsche wereldtentoonstelling behaald, zijn thans aan de bekroonden toegezonden. Het stoomschip „Voorwaarts", van Amster dam naar Batavia, passeerde 30 Juni Gibraltar. De Prins Hario Gondosiwoyo en zijn zoon, die dezer dagen te Arnhem aankwamen, zijn heden met gevolg aan het „Hotel de Bellevue" te 's-Hage afgestapt. De Indische vorsten werden door den oud-resident den heer Lammers van Toorenburg in de residentie ontvangen. In de heden gehouden vergadering der Provinciale Staten van Groningen is tot lid van de Eerste kamer der Staten-Generaal in de plaats van den heer C. J. Geertsema van Zuidbroek, oud-lid der Eerste Kamer, gekozen mr. J. J.Cremers, bij tweede vrije stemming, met 24 van de 42 stemmen. Men meldt ons uit Den Haag, dat van eene zijde, die het best ingelicht kan zijn, de verzekering is ontvangen, dat zich geen jeugdig buitenlandsch vorst aan het departement van marine heeft aan gemeld tot het afleggen van- of deelneemt aan het loopende examen voor de plaatsing als adelborst op het marine-instituut. Heden is aan de hoogeschool te Groningen bevorderd tot doctor in de letteren de heer J. A. "Worp, geb. te Almeloo, met academisch proef schrift, get.„Jan Vos." Z. M. heeft den kolonel jhr. K. W. De Koek en den majoor V. W. R. baron Bentinck tot Schoonheten, beiden van den grooten staf, laatstelijk adjudanten van wijlen den prins van Oranje, op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hen nader zal worden beschikt, en hen, in verband daarmede, in bun rang overge plaatst, eerstgen. bij de infanterie eB laatstbedoelde bij de cavalerie; mr. W. A. baron Van Ver- schuer, administrateur der afdeeling handel en nijverheid bij het departement van waterstaat enz., benoemd tot Ned. commissaris voor de Rijn vaart; aan mr. W. A. P. Verkerk Pistcrius, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Nederl. commissaris voor de Rijnvaart, onder dankbetui ging; benoemd tot notaris binnen het arrond. Rotterdam, ter standplaats de gem. Rotterdam, J. J. L. Mees, cand.-notaris aldaar; tot griffier bij het kantongerecht te Sommelsdijk mr. E. Van Popta, advocaat te 's-Gravenhage. Gemengd INieuws. Sedert de opening (I Juli) van den Haagschcn stooratramdienst zijn reeds voor S000 ritten plaatsbewijzen afgegeven. Aan den Be zuidenhout in Den Haag is gistermiddag een man, die bij het aankomen van den stoomtram nog de rails wilde oversteken, gevallen en overreden. Zwaar gekwetst is hij naar het R.-K. ziekenhuis in het Westeinde over gebracht. De trein, die te 2 uur 13 min. van Gouda naar Rotterdam vertrekt, en te Moor drecht, Nieuwerkerk en Capelle moet stoppen, is gisteren zonder ergens halt te houden tot Rot terdam doorgereden en kwam veel te vroeg te Rotterdam aan. De machinist had verzuimd te stoppen, terwijl de hoofdconducteur den machinist niet had kunnen bereiken. Te Hellevoetsluis is gisternacht een marinier door het privaat op een vlot bij het wachtschip gevallen, in het Marinedok terechtgeko men en verdronken. Gisternacht werd een der meubelma gazijnen van de gebr. Monsieur te Steenwijk eene prooi der vlammen. Het geheele perceel met de daarin zich bevindende meubelen, materialen enz. is totaal vernield. De hooge muren, waarin het gebouw was opgetrokken, en het kalme weder hebben er toe medegewerkt, dat de belendende perceelen in de nabijheid van de Groote kerk slechts meer of minder beschadigd werden. Een en ander moet tegen brandschade verzekerd zijn. Dinsdag-namiddag viel aan het Eck- en-Wielsche veer te Amerongen het vijfjarig zoontje van den veerman in den Rijn. Zijn broe der, elf jaar oud, sprong hem oogenblikkelijk na om hem te redden, maar beiden verdronken. Bij een boomkweeker te Wemeldinge staat een rozeboom in bloei, die een kruin heeft van ruim 24 vierk. meter en met meer dan 8000 rozen prijkt. In de Voorzaan te Zaandam is Dins- dag bij het omslaan van de fok het achtjarig zoontje van den schipper op Haarlem over boord geslagen en verdronken. Een uur later is het lijk van het kind opgevischt. Bij stemming over den verkoop der koorbanken te Bolsward hebben 48 steramen zich voor, 197 tegen verklaard. Volgens waarnemingte Frede riksoord is in Juni jl. 101 mM. regen gevallen. Dat was een buitengewone hoeveelheid, want het middelcijfer van de zes vorige Juni-maanden bedroeg 54, zoo dat er nu 47 mM. meer is gevallen, of bijna het dubbele. Dinsdag- morgen te ongeveer elf uren ontstond te Oude Pekela brand in eene be langrijke hoeveelheid stroo, dat in bulten stond bij de kartonpapierfabriek „Aastroom." Ofschoon er vijf brandspuiten, waarvan twee uit Winschoten, zoo spoedig mogelijk op de plaats des onheils dienst deden, was er wegens den hevigen wind aan blusschen niet te denken. De fabriek en be lendende gebouwen zijn echter behouden gebleven. Meer dan 1000 pakken stroo moeten door het vuur vernield zijnde oorzaak is niet bekend, alles was verzekerd. Eene reisduif, te Madrid opgelaten op 13 Juni, des morgens te kwart voor vieren, en toebehoorende aan den heer Arnold, lid van de duivensociëteit „l'Espérance" te Maastricht, is eerst op 30 Juni te 12 uren 25 min. des namiddags te Maastricht aangekomen. De regen valt dit jaar weder zeer on gelijk; terwijl wij hier te veel nat. hebben, klaagt men in Servië over groote droogte, zoodat men vreest voor een hongersnood. Te Napels zijn huiszoekingen gedaan bij personen, die verdacht werden tot de interna tionale te behooren. Twee personen zijn gearresteerd. Volgens de „Morning Post" is Sara Bernhardt voor twee jaar in Amerika geëngageerd, met November te beginnen. Zij zal daarvoor 2 millioen franken krijgen, vrij van reis- en ver blijfkosten. In het Duitsche dorpje Welterod wilde onlangs een landman bij het huiswaarts keeren de zeis steken in het gras, dat hij even te voren had gemaaid en dat op een wagen was ge laden. Plotseling viel hem in, dat hij zijn kind, een jeugdigen knaap, in de hoogte boven op het gras een zitplaats had aangewezen. Wat hij vreesde bleek al te gegrond zijn kind lag daar, badende in het bloed, het hoofd van den romp gescheiden. De vastgelegde luchtballon in de Tuilerieën te Parijs is verleden Maandag voor de eerste maal des avonds opgestegen. Het gereser veerde terrein, met electrisch licht verlicht, was stampvol. Voortaan zal de ballon eiken avond tusschen negen en twaalf uren opstijgen. Het ge zicht, dat men over de wereldstad beneden met hare millioenen lichten geniet, moet onvergelijkelijk fraai zijn. Niet het minst treffend voor hen, die Maandag-avond opstegen, was het voorkomen van den ballon zelf, die, door de maan bescheneu, het voorkomen had van eene reusachtige in de ruimte opgehangen parel. Naar men uit St.-Petersburg meldt, houden zich reeds sedert eenige weken duizenden arbeiders bezig met de Amur-Darja-rivier inbaar oud bed te leiden, zoodat zij zich weder in de Kaspi sche Zee zal ontlasten. Te Nimes heeft Augustin Chamand, oud 38 jaren, en voor de derde maal gehuwd, zijne vrouw vermoord. Het ongelukkig slachtoffer was ook reeds getrouwd geweest en had evenals haar man twee kinderen. Zij was 32 jaren oud, en nauwelijks sedert een maand getrouwd met Chamand, die enkel om hel geld met zijn slacht offer in den echt was getreden, en zijn misdaad heeft gepleegd in een oogenblik van razernij, toen zijne vrouw hem geld weigerde. De moordenaar is aangehouden. Het gerechtshof te Wolfenbuttel heeft onlangs in hoogste instantie uitspraak ge daan over een eisch tot schadevergoeding, gericht tegen generaal Vogel von Falkenstein, door een lid van het sociaal-democratische comité, die in 1870 op last van dezen generaal in hechtenis genomen en naar Lötzen getransporteerd was. Het hof heeft de uitspraak van den lageren rechter bekrachtigd en den generaal veroordeeld tot 8 mark schade-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2