met 1 Juli deel uit van de Algemeene Postver- eeniging. De bezwaren ten aanzien der opneming van Peru in die vereeniging zijn mede opgeheven. De audiëntie van den minister van binnen- landsche zaken zal Zaterdag niet plaats hebben. Het stoomschip „Overijsel" vertrok den 28sten Juni van Batavia naar Rotterdam; de „Schiedam" is den 29sten Juni te Nieuw-York aangekomen. Z. M. beeft aan jhr. F. De Charon de Saint-Germain, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Ouds- hoorn en daartoe benoemd C. J. Van Eeghen den commies bij het departement van oorlog F. E. Jj. A. Abel benoemd tot hoofdcommies bij dat departement; bij het personeel van den genees kundigen dienst van het leger in Oost-Indië be noemd tot officier van gezondheid 2de kl., de studenten voor genoemden dienst (artsen) W. J. Van Haeften en L. Marcus; den adelborst 1ste kl. J. Rozendaal, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst outslagen. Gemengd Nicu ws. Dat de liefde voor den militairen dienst niet bestendig van duur is, blijkt uit het volgende. Van het alhier in garnizoen liggende 2de regiment veld-artillerie ging Zondag-morgen een militien-plaatsvervanger„op den pof." Men wist niet waarheen hij zich begeven had, totdat hedenmorgen zich aan de kazerne in het Noordeinde een vrouw uit Leimuiden aanmeldde om „den hooge" te spre ken, aan wien zij zich als de moeder van den af valligen dienaar van Mars aanmeldde, met de com plimenten van haar zoon: dat hij geen ambitie meer in de soldaterij had en dat hier zijn goed met zijn sabel, broek enz. netjes ingepakt was en dat het goed in het vet zat en dat er niemendal aan ontbrak en dat hij nu in een schuitje bij huis aan het visschen was, waarin hij meer lief hebberij had, zoodat hij van den dienst afzag en maar niet meer terug zou komen. Het pak kle dingstukken werd geopend en in orde bevonden, maar of men onzen visschenden artillerist in zijne voor hem meer aantrekkelijke bezigheid niet zal storen, zal zeker wel te bezien staan. Door het kantongerecht alhier is de volgende uitspraak in strafzaken gedaan C. v. D. te Katwijk, w. zoeken van eieren van wild en diefstal van gras: uitgesteld; D. F. B. te Valkenburg, w. zijn woning niet van een huis nummer voorzien te hebben, Valkenburg: 3 of 1 dag; J. B. te Rijnsburg, w. het niet schoon houden van een sloot, Oegstgeestf 2,50 of 1 dag; J. H. H. B. te Leiden, w. stoornis bren gen in den geregelden gang van de erkende ge wapende macht, Leiden: 3 of 1 dag; M. A. te Noordwijk, w. iemand werpen met een pot gevuld met vuil5 of 2 dagenC. V., te idem, w. iemand werpen met harde voorwerpen vrijspraakZ. v. D., A. J., C. v. H. en W. K., te Katwijk, w. verwekken van rustverstorend nachtgerucht: 5,50 of 2 dagen; F. A. te Noordwijk, w. weiden van vee langs een open baren weg: 3 of 1 dag; J. A. te Katwijk, w. idemf6 of 2 dagen (tweemaal)J. M., te idem, w. idem: 3 of 1 dag; G. v. M., te Voorschoten, w. idem: f 3 of 1 dag; J. K. te Leiden, w. paarden verontrusten door het werpen met een steen, JjeiderdorpuitgesteldT. V. te Amsterdam, w. vasl leggen van een vaartuig aan een particulier erf, Leiderdorp: f 3 of 1 dag; G. d. B. te Leiden, w. baggeren zonder vergun ning: f 10 of 3 dagen; J. C. te Noordwijk, w. diefstal van graszodenvrijspraakN. H. te Katwijk, w. dronkenschap op straat, Katwijk f 1 of 1 dag; J. B. en L. B. te Leiden, w. wateren buiten urinoir, Leidenf 1 of 1 dag. Een kind van een der spoorwegwach ters te Voorburg aan den Rijnspoor is gisteren door een voorbijrijdenden trein het hoofd afgereden. De wanhoop der ouders bij de ontdekking dat het hun kind was, is niet te beschrijven. Omtrent den kin d ermoor d op Ka 11 en- burg te Amsterdam wordt het volgende gemeld A. Fasting, 24. jaar oud, vroeger dienstbode, was, na de geboorte van haar kind, als min gaan dienen. Het kind had zij besteed en voor de voldoening der verschuldigde gelden voor de verpleging werd door haar gezorgd. Die zorg werd haar echter ontnomen toen zij met den sjouwer J. L. De Raad, oud 29 jaar, in afwachting dat hij haar zou trouwen, samen ging wonen op een kamer in de Katten burgerstraat. Gebrek aan genoegzame verdiensten schijnt echter aanleiding te zijn geweest, dat De Raad de betaling voor de verpleging van het kind staakte. De daarmede belaste vrouw weigerde nu de kleine, die reeds 22 maanden oud was, in huis te houden en bracht baar bij de moeder. Drie dagen later was het kind dood, en er werd, ten minste zoo wordt verteld, een medicus gevonden die een verklaring afgaf, dat het kind aan klierziekte was overleden. Maar uit het gerechtelijk onderzoek, uit het visum repertum der heeren dr. Merkus Doornik en chirurgijn Boom, en uit de bekente nissen van De Raad is gebleken, dat het kind bezweken is onder de gruwelijke, haast ongeloofe- lijke mishandelingen van De Raad, welke door de moeder lijdelijk werden aangezien. De laatste slag, dien het arme wicht ontving, toen De Raad het bij de beenen nam en met het hoofd tegen den muur slingerde, had den dood ten gevolge. De moeder had reeds vroeger „omdat het kind huilde", nadat een arm moedwillig was gebroken, het op den koop toe met slagen beslraft. De Raad en de moeder bevinden zich nu in de cellulaire gevangenis. Welke oorzaak zij voor hunne hande lingen opgeven, is niet duidelijk gebleken. Beiden zeggen dat het kind zoo lastig was. Teun is Van Brake 1, door het hof te Arnhem tot 20 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, heeft cassatie aangeteekend. Te Maastricht zijn, zooals gemeld werd, een paar koffers aangehouden, op welker adres de naam Pinkhoffs stond. Men dacht aan Pincoffs, en aanstonds verspreidde zich het gerucht, dat die koffers voor Pincoffs te Nieuw-York be stemd waren. Uit een door de justitie ingesteld onderzoek omtrent de herkomst en den inhoud der beide koffers is intusschen gebleken, dat zij kra- merijen inhielden, afkomstig waren van een zekeren K. te Nieuw-York en bestemd voor H. Pinkhoffs te Hamburg. Omtrent den dood van Louis Napo leon geeft de „Figaro"-correspondent nog eenige bijzonderheden. Hij vond den prins geheel ont kleed, de borst met tal van assegaai-steken door boord, het rechteroog uitgestoken, den buik open gereten. De trekken duiden weinig lijden aan, de dood schijnt dadelijk te zijn ingetreden. Het rechteroog kon niet worden gesloten. Generaal Crealock liet een portret van het lijk maken, dat aan de keizerin zal worden gezonden. De kamer dienaar Uhlman liet op het lijk het portret der keizerin leggeD, dat deze haar zoon bij zijn vertrek medegaf, benevens de portretten van Napoleon III en van de overleden dochter der hertogin van Aiba; het zwaard, dat de prins bij zich droegen dat de Zoeloes medenamen, had aan Napoleon I toebehoord. Bij het lijk werd een gouden ketting gevonden, dien de prins van zijn vader had gekre gen, en daaraan hing een cachet, dat generaal Bonaparte uit Egypte bad medegebracht. Uhlman vergezelde het lijk naar Durban. De commissie van enquête omtrent den dood van den prins, bp last van lord Chelmsford ingesteld, was den 5den Juni nog niet gereed. Men vond de schoenen van den prins twee mijlen van de plek waar hij lag. Omtrent de omstandigheden, waaronder hij stierf, loopen de getuigenissen zeer uiteenvolgens den een was hij te paard, volgens den ander te voet. Dit is zekerde prins stierf aan het hoofd van een verkenningspartij onder kapitein Carey, die hem op last van kolonel Harrison vergezelde om te zorgen, dat hij zich niet noodeloos zou bloot stellen, hetgeen natuurlijk gemakkelijker gezegd dan gedaan was. In den voormiddag van 19 Juli heeft eene ringvormige zonsverduistering plaats, die echter in Nederland onzichtbaar is. Zij zal zich geheel of gedeeltelijk vertoonen in het zui den van Europa, nagenoeg geheel Afrika en in zuidelijk en zuidwestelijk Azië. In Atjeh vertoont zij zich als partiëele eclips. In de Russische en Poolschë bladen vindt men melding gemaakt van een moord, in koeleu bloede gepleegd door een Russisch officier, den 23-jarigen luitenant Popoff, op den Pool- schen grondbezitter Karwicki. De verhalen zijn eenigszins uiteenloopend, maar hierin stemmen zij overeen, dat Karwicki aan Popoff een paard verkocht had, zonder eenigerlei voorwaarde; dat Popoff niettemin eenigen tijd later den koopprijs kwam terugvorderen, bewerende, dat het paard gebreken had, en dat hij den grondeigenaar dood schoot, toen deze aan dien eisch niet onmiddel lijk gevolg gaf. Volgens enkele verslaggevers had Karwicki nog niet eens den tijd gehad om over de zaak te spreken, toen een revolverschot een einde aan zijn leven maakte. Volgens anderen is de moord geschied in bijzijn van Karwicki's vrouw, die daarna door Popoff', met den revolver op hare borst gericht, gedwongen werd om hem het verlangde geld te betalen. Popoff is in hech tenis genomen en daardoor onttrokken aan de woede der boeren uit den omtrek, bij wie de grond eigenaar zeer bemind was. De lange reeks van onheilen, veroor zaakt door het hanteeren van geladen vuurwapens, werd weder door één vermeerderd. Een tuinier te Belleville was Zondag bezig zijn revolver schoon te maken in een priëel van zijn tuin, waar zijn vrouw zich onledig hield met eenig naaiwerk. Eensklaps ging het wapen af, met het ongelukkig gevolg, dat de kogel de vrouw in het hart trof. De dood volgde onmiddellijk. Half krankzinnig van smart, begaf de man zich naar hel naaste politiebureel, waar hij zich zeiven aanklaagde als den onvrijwilligen moordenaar zijner vrouw. Bij een onweder te Arphy (dep. Gard) werd Maandag een herder met zijn geheele kudde door den bliksem getroffen. Het lichaam van den ongelukkige was overdekt met lange, bloedige strepenvan het geheel zwart geworden hoofd was al het haar verdwenen. De veeriig schapen waren ook alle dood en met wouden overdekt. Alleen de herdershond was in het leven gebleven. Bij een verhuizing in de pass age Alexandre te Parijs had het volgende ongewone voorval plaats. Als naar gewoonte stond de wagen met meubelen voor de deur. Hoog was de vracht opgetast en juist die hoogte bracht een der werk lieden op het denkbeeld om van dat verheven standpunt het open raam vau een ander verblijf binnen te klimmen. Daar eigende hij zich alles toe, wat hem lustte, en wilde zich vervolgens langs denzelfden weg verwijderen. Maar helaas, de verhuiswagen was verdwenen; hij zag hem nog juist de steeg uitrijden. In zijn wanhoop riep de dief zijn makkersdoch zijn angstkreten werden niet door hen gehoord, maar wel door twee politie beambten, die gedienstig genoeg waren hem te hulp te komen om hem naar het naaste politie bureel te geleiden. BUITENLAND. Frankrijk. In het midden der volgende maand zal de inschrijving te Parijs geopend worden voor het Panama-kanaal ten bedrage van 600 millioen franken, rentende 5 pet. De ultra-radicale „Lanterne" is Zaterdag op last van den prefect van politie, Andrieux, in beslag, genomen. Het blad wist allerlei juiste of onjuiste verhalen mede te deelen omtrent misbruiken van gezag enz., en dit ging zoo ver, dat zelfs eene nota in het „Journal Officiel" en eindelijk het in beslag nemen der courant door den prefect noodig geacht werd. Vrij algemeen schijnt deze maatregel door de republikeinsche bladen afgekeurd te worden. De „Lanterne" zelve heeft zich gehaast het artikel, waaraan zij het gebeurde meent te moeten wijten, in haar eerst volgend nummer te herdrukken. De „Petit Pari- siën" neemt verschillende artikelen uit haar over en tart den heer Andrieux, in een door het be kende Kamerlid Laisant onderteekend stuk, ten haren aanzien zijn maatregel te herhalen. De „Rép. fr." is van gevoelen, dat de heer Andrieux niet koelbloedig genoeg is en zich door zijne drift tot een volkomen ongerechtvaardigden stap heeft laten vervoeren. Zelfs ouder het keizerrijk, zegt het blad, is geene courant alleen om een onjuist bericht in beslag genomen. Intusschen is een ander blad, de „Triboulet", in den persoon van den gérant tot een half jaar gevangenisstraf en 3000 fr. geld boete veroordeeld wegens het opnemen van eene plaat, waarin eene afbeeldiug der presidents-tribune bij de Longchamps wedrennen, met den heer Grévy

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2