i\°. 5943. Donderdag 3 Juli. A0. 1879. LEIDSCH J§> DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor LdideQ per 3 maanden..1.10. Franoo per postUQ» Afzonder l^jke Nommers0.05. STADS-BEKICHTEN. De Burgemeester, lioofd van het Gemecntebcstnnr van Leiden, doet te weten dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 30sten Juni invorderbaar verklaard kohier voor de personeele belasting van Wijk IV over het dienstjaar 1879/80, zijnde een ieder verplicht zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet to voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 2 Juli 1879. V. d. BRAN DELER. LEIDEN, 2 Juli. Heden zijn aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heereu A. J. A. Kollmann, geb. te Samarang, met academisch proefschrift, get.: „De wettelijke verplichting tot onderhoud volgens de bepalingen vau het Burger lijk Wetboek," en C. Lucasse, geb. te 's-Ileer- Arendskerke, met academisch proefs., get.„Over het huwelijk bij volmacht," en tot doctor iu het Ro- meinsch en hedeudaagsch recht de beer I. Wolff, geb. te Elburg, met academisch proefschrift, get. „Het recht vau boedelafscheidiug (Patrimoniorum separatio.)" Vau goed ingelichte zijde vernemen wij dat mevrouw de weduwe B. Eigeman, geboren Haan, gewoond hebbende en overleden te Leiden, een aantal legaten aan liefdadige inrichtingen enz. heeft besproken, waaronder zeer aanzienlijke, en voorts voor ongelijke deelen tot erfgenamen harer nalatenschap heeft gesteld: de Nederlandsche Zen dingvereniging en het Gereformeerde Burger weeshuis, beide te Rotterdam, en het Toevluchts oord voor weezen te Neerbosch en Nijmegen, ge naamd Ebenhaëser. Hieruit blijkt dus dat het bericht van De Standaard, als zou het „geheele ver mogen" vermaakt zijn aan de vereenigingeu tot evangelisatie onder de Joden, toch wel wat voor barig is geweest. Zondag-morgen te halftieu zal in de Herv. kerk te Valkenburg optreden prof. J. J. Van Oosterzee uit Utrecht. Op de tentoonstelling der Geldersche Maatsch. van landbouw te Nijmegen zijn o. a. de volgende tuinbouw-bekroningen toegekend20 verschillende bontbladerige heesters, met afvallend blad, voor den kouden grond, iu potten gekweektW. C. Boer, boomkweeker te Boskoop, b. m., en C. De Vos, boomkweeker te Hazerswoude, z. m.de schoonste verzameling van verschillende aucuba's, met of zonder vruchtenW. C. Boer, b. m., en C. De Vos, z. m. 50 verschillende conifeerenW. C. Boer, v. z. m., en C. De Vos, z. m.20 verschillende hulsten, in potten gekweekt: W. C. Boer, z. m. Het programma van de reünie van oud-stu denten der Groninger hoogeschool, in September e. k. te houden, is in hoofdzaak vastgesteld als volgtMaandag 22 Sept.des namiddags te zes uren feestrede in de Martinikerk door prof. W. Hecker. De gemeDgde zangvereeniging en de lieder tafel „Gruno" hebben hare medewerking toegezegd tot opluistering van deze plechtigheid, terwijl mej. Adolphine Biemans, van Antwerpen, daarbij de sopraan-solopartij zal vervullen. Na afloop hiervan bijeenkomst der reünisten. Dinsdag 23 Sept.Des namiddags te twee uren matinée musicale, te half- vijf diner op de bovenzaal van het coucerthuis, te halfacht soiree musicale, te elf uren ontvangst van de réunisfen op de sociëteit „Mutua Fides". Woensdag 24 Sept.De maskerade, voorstellende den intocht van graaf Edzard van Oost-Friesland binnen Groningen in 1506. Des avonds te negen uren soirée musicale. Gisteren is de stoomtram van het Rijn- spoorstation te 's-Gravenbage naar Scheveningen Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. voor het publiek verkeer geopend. De wagens zijn in eerste en tweede klassen verdeeld. Aan de meeste stations van den Staatsspoorweg eu alle stations van den Rijnspoorweg, alsmede in tal van steden in het buitenland, worden biljet ten voor Scheveningen afgegeven, waar ook bil jetten naar die plaatsen zijn te bekomen. De reizigers met den spoortrein aankomende, hebben den voorrang boven hen die in Den Haag zich van dit middel van vervoer willen bedienen. Nog bevat het dienstreglement de volgende belangrijke bepaling: „In geval van plaatsgebrek bij vertrek van Scheveningen gaan reizigers met plaats kaartjes transit Nederlandschen Rijnspoorweg aller eerst voor en daarna de overige naar volgorde vau verst verwijderden afstand. Wie door toe passing van dezen regel de aansluiting te 's-Hage mist, wordt tot Rotterdam, Amsterdam of Utrecht «et extra gelegenheid naar het station vau be stemming gebracht, indien het den laatsten trein gold, waarmede hij huiswaarts had kunnen kee- ren." De vrachtprijzen zija 25 cents 1ste en 15 cents 2de klasse. Abonnementskaarten, niet per soneel, zoodat 10 personen te zamen elk een rit mede kunnen maken, worden uitgegeven tegen /T,50 en 1. De tocht duurt 20 minuten. De erfprinses van Saksen-Heiningen, doch ter van den Duitschen kroonprins, is, vergezeld van prinses Maria van SakseH-Meiningen, gisteren te Scheveningen aangekomen. Gistermiddag is er een ministerraad gehouden. Blijkens het verslag van Gedeputeerde aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland over het jaar 1878 ingediend, beliep de bevolking dezer provincie uit0. December van genoemd jaar 769,109 inwoners, te weten 384,304 van het mann. en 411,805 van het vrouw, geslacht, zijnde 7543 mann. en 7910 vr. gesl., gezamenlijk 15,453 meer dan een jaar te voren. In de groote gemeenten telde men gezamenlijk182,430 mann., 209,106 vr., totaal 391,536 inw.in de kleine gemeenten 201,874 mann., 202,699 vr.totaal 404,573 inwoners. Op aanvrage van den minister van water staat tot afstand van pl. in. 200 meter gemeente grond ten behoeve van een op te richten post- en telegraafkantoor, heeft de gemeenteraad van Woer den dien afstand gevoteerd, tegen f 10 per vierk. meter. Terwijl de gereformeerde universiteit, met baar jaarlijksch inkomen van thans reeds 17,000, weldra zal worden opgericht, tracht het „voor- loopig comité tot bevordering van kerkelijk hoo- ger onderwijs aan de Amsterdamsche universiteit", kortheidshalve het „plan-Vos" genoemd, in tegen overstelling van het andere „plan-Kuyper", voor zijn doel medewerking te verkrijgen. Dit plan werd aanbevolen door mr. J. Messchert van Vollenho ven, ds. N. H. De Graaf, ds. C. S. Adama van Scheltema, ds. J. P. Hasebroek, jhr. mr. Hoeuft van Velzen en anderen. In art. 2 van de concept statuten wordt gezegd, dat het onderwijs in de godgeleerdheid te Amsterdam gegeven zal worden in overeenstemming met de belijdenis der Nederl. Herv. kerk, in hare belijdenisschriften nedergelegd. Art. 7 bepaalt: „de wijze van benoeming der hoogleeraren wordt met de algemeene synode der Nederl. Herv. kerk geregeld, maar zóé, dat er voor de opvolging van art. 2 voldoende waarborgen gegeven worden. Zijn deze niet te verkrijgen, dan treedt de Vereeniging niet in werking." Door de commissie van bijstand in het beheer van publieke werkeu ts Amsterdam is onlangs PRIJS DER ADVERTENTIES s Tan 16 regel».1.0». Iedere regel meerQ.I7J. Groolere letton our pUatsraimte. aan B. en W. voorgesteld, om de verspreide exploitatie van het Lieruursielsel te stakeu eu de buizennetten te doen bedienen door één op te richten centraal-werktuig. B. en W. hebben thans aan den raad voorgesteld tot toepassing van het Liernur- stelsel iu het Vondelskwartier, tusschen de P. C. Hooftstraat en de Overtoomsche vaart en tot exploitatie van een stationnair werktuig van vol doend vermogen en inrichting tot het bedienen van de in dat kwartier gelegen buizennetten. Voorts stellen zij voor de uitvoering van dit werk op te dragen aan de firma Liernur en De Bruyn Kops, onder toezi. ht van het gemeentebestuur. De kosten worden geraamd op ongeveer f 300,000. De veertienjarige prins Herman, zoon van den vorst van Waldeck en Pyrmont, broeder van onze koningin, zal, naar men verneemt, zijn opleiding ontvangen als zeeofficier en bij den aanvang van den nieuwen cursus op het kon. instituut voor de marine te Nieuwediep worden geplaatst. De commissie uit den boekhandel voor een huldeblijk aan de nagedachtenis van den heer D. A. Thieme stelt zich voor een Thieme- fonds te stichten, over welks doel later door de bijdragers bij meerderheid van stemmen zal wor den beslist. Vau negentig personen is reeds 1300 gulden ontvangen. Hunne namen, evenals die van hen, die nog aan de vestiging wenschen deel te nemen, zullen in een album aan de weduwe van den overledene ter heriunering worden aangeboden. Bij den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, zijn heden o. a. ingekomen de koninklijke besluiten houdende beslissing aan gaande mr. P. F. Hnbrecht te 's-Gravenbage tegen een besluit van Gedep. Staten van Zuid-Holland, betreffende den ligger der wegen en voetpaden iu de gemeente Leiderdorp; gehandhaafd de beslissing van Gedep. Staten, voor het overige bevolen dat als beheerder der Achthovenscbe brug zal worden vermeld de eigenaar der perceelen die volgens die beslissing als eigenaar en onderhoudpliclitige der brug moet vermeld wordenen aangaande B. J. Van der Nat, te Leiden, tegen een besluit van Burg. eu Weth., waarbij hem vergunning is geweigerd om eene veestalling op te richten in de Goegerritsteeg niet ontvankelijk verklaard. Voor het examen van leerling-apotheker, dat te Groningen den 14den Juli zal aanvangen, heb ben zich aangemeld 22 candidaten, waaronder 7 vrouwelijke. Bij koD. besluit is bepaald dat jongelingen die bij het instructie-bataljon worden toegelaten, hunne dienstverbintenis voor den tijd van zes jaar zullen behooren aan te gaan. De verzending der brievenmalen uit South ampton naar Brazilië, Uruguay en de Argen- tynsche Republiek, door middel van de Britsche pakketboolen van de „Royal Mail Steam Packet Company", vindt gedurende dit jaar plaats als volgt: naar Rio de Janeiro, den 9den en 24sten, en ook, doch voorloopig, den 30sten van elke maand; naar Bahia en Fernambuco, den 9den en 24sten van elke maandnaar Monte Video en Buenos Ayres, den 30sten van elke maandnaar St.-Viucent (Kaap-Verdische eilanden), den 9den van elke maand. Wanneer de 9de, 24ste en 30ste op een Zondag valt, geschiedt de verzending een dag later. De eilanden beneden den wind (?eewards Islands), bestaande uit de kleine AntillenAntigoa, Dominica, Montserrat, St.-Christophe of St. Kilts, Nevis en de Virginische of Jonkvrouw-eilanden (Tortola, Culebra, Anegada, Gorda enz.) maken

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1