Dinsdag 1 Juli. A\ 1879. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. i\°. 5941. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT l v Voor Leiden per 8 maenden.1.KW Franco per post.s Aizooderi^ke Noma eraQ-ÖtL F BUS DEB ADTEBTEHXIEH t F an 16 rageia.. leden tegel meer. Groeien lellns n 1.0». e iSJ ieuwe abonnementen. Voor hen, die zich met 1 JuliophetLeidsch Dagblad abonneeren, worden van het kwar taal Juni, Juli en Aug. alleen de beide laatste maanden tegen 74 cents in rekening gebracht. LEIDEN, 30 Jont. Heden zijn aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de geneéskunde de heer J. H. A. Nier- meyer, geb. te Wemeldinge, met academisch proef schrift, get.„Neuropathologische onderzoekingen," en de heer P. J. Smit, geb. te Leiden, tot doctor in de wijsbegeerte en letieren, met academisch proef schrift, eet.: Observations ad Dionysii Halicarnas- sensis Antiquitates Rornana-s." Door de geneeskundige staatscommissie alhier is heden tot arts bevorderd de heer J. 11. Lind- man, candidaat-arts, en het getuigschrift uitgereikt aan den heer J. W. A. Doorenbos, candidaat-arts. Door de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaat schappij werd heden opnieuw aanbesteed het maken van een gemeenschappelijk stationsgebouw met marquise enz. op het stationsterrein te Leiden, waarvoor de raming f 130,000 bedroeg. De eerste inschrijving van den heer W. Wienhoven te Schie dam voor f 157,900 was niet gegund. Thans was de laagste inschrijver de heer A. Groenendijk te Utrecht voor f 133,700. Zooals reeds vroeger kortelijk werd gemeld, hebben de afdeelingen Leiden en omstreken en Boskoop der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde zich vereenigd tor. het houden eener tentoonstelling van afgesneden rozen, in de groote zaal van „Zomerzorg". In eene door de commissie ter voorbereiding en uitvoe ring gehouden vergadering zijn de bepalingen en het programma daartoe vastgesteld. De tentoon stelling zal gehouden worden in de eerste helft van Augustus. De juiste datum, zoo mede die der inzending, zal in 't laatst van Juli worden bekend gemaakt. Tot de inzending worden alle belangstellenden uitgenoodigd. De tentoonstelling zal waarschijnlijk slechts gedurende één dag, hoogstens twee dagen, geopend zijn; de bloemen blijven daarna ter be schikking van de eommissie. Voor elke der hier onder volgende rubrieken werden uitgeloofd een onbepaald getal certificaten eerste en tweede klasse. De beoordeeling der ingezonden bloemen zal ge schieden door een commissie van rozenkweekers. Alle ter mededinging ingezondene partijen moeten goed leesbaar geëtiqoetteerd zijn. Ten einde bij de beoordeeling zelfs den minsten schijn van partij digheid weg te nemen, wordt den inzenders ver zocht te zorgen, dat hunne inzendingen niet aan de etiquetten herkenbaar zijn. Ook de kweekers «n liefhebbers, die niat aan de hieronder gedane vragen kunne» beantwoorden, maar toch in het bezit zijn van goede rozen, worden uitgenoodigd die in te zendenook de kleinste verzamelingen van fraaie bloemen worden zeer op prijs gesteld. De mededinging wordt geopend voor inzendin gen van 1*. Honderd verscheidenheden van rozen tot verschillende afdeelingen behoorende, welker bloemen door bijzondere schoonheid uitmunten. Van elke verscheidenheid ëéne bloem. 2°. Ver scheidenheden van rozen (in onbepaald getal), welke na 1871 in den handel gebracht zijn. Aan tal bloemen vrij. 3°. Een nieuwe, nog niet in den handel zijnde, in Nederland gewonnen roos, die zich gunstig door kleur en vorm onderscheidt. Liefst vertegenwoordigd door twee of meer bloemen. 4*. Vijftig verscheidenheden vau rozen, van ver schillende afdeelingen, welke verzameling zich onderscheidt door nauwkeurige systematische in deeling. 5°. De beste verzameling theerozen, in minstens twintig verscheidenheden. Aantal bloe men vrij. 6°. De beste verzameling noisette- en Bourbon-rozen, in minstens vijf en twintig ver scheidenheden. Aantal bloemen vrij. 7'. De beste verzameling maandrozen, in minstens twaalf ver scheidenheden. Aantal bloemen vrij. 8'. De uit gebreidste verzameling rozen, miusteus tien bloemen van elke verscheideuheid. 9°. De uitgebreidste verzam. rozen, van elke verscheidenheid ééne bloem. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben onlangs omtrent de bekende molenquaestie een andere beslissing genomen dan die van Zuid- Holland. De boekhandelaar en uitgever H. C. A. Thieme, te Nijmegen, was namelijk evenals de heer Sijthoft' te Leiden er tegen opgekomen, dat hij boven zijn gewoon patent nog als „molenaar" is aangeslagen, omdat hij snelpersen en een piet pers heeft door een gasmotor in beweging gebracht. Ged. Staten van Gelderland hebben beslist, „dat tot het bedrijf van boekdrukker benoodigd ziju drukpersen, dat wegens deze werktuigeD geen afzonderlijk recht bij de wet wordt gevorderd en deze veel minder als molens afzonderlijk worden aangeslagen." Zij beschouwen snelpersen als ver beterde drukpersen en evenmin als deze onder molens te rangschikken. En al waren de snelper sen als molens te beschouwen, dan hebben zij niet de minste overeenkomst met de in de patentwet genoemde molens. Evenzoo behoortn pietpersen tot het boekdrukkersbedrijf en mogen niet met molens gelijkgesteld worden, en hetzelfde geldt voor den gasmotor. Op die gronden is de ont heffing van den aanslag verleend voor een bedrag van 30.72 en de zegelkosten. In de classicale vergadering alhier is met groote meerderheid van stemmen ongunstig gead viseerd op de synodale voorstellen betreflende artt. 38 en 39 van het reglement op het godsdienst- ouderwijs en op het reglement op de uitoefening der rechten van de minderheden in de Nederl. Herv. kerk. Zaterdag heeft de Waalsche réunie, nevens hare huishoudelijke bezigheden, hare werkzaam heden als classicale vergadering voortgezet. Het belangrijkst was de discussie over het voorgestelde reglement op de uitoefening van de rechten der minderheden. Vele stemmen gingen op om het aan te bevelen, ofschoon het ook niet aan bestrij ding ontbrak van den kant dergenen, die dachten dat dit reglement inbreuk maakt op de rechten van het geweten. Verder werd aangedrongen op de noodzakelijkheid van rerbeieriDgen in het reglement door zulken, dis niettemin de strekking er van goedkeurden. De heer A. G. Van Hamel stelde voor, het reglement in beginsel goed te keuren en daarbij het advies aan de Synode te voegen, „om nog een stap verder op denzelfden weg te gaan, door aan de verschillende richtingen, welke de Hervormde kerk verdeelen, eene zekere autono mie toe te kennen, en haar de gelegenheid te geve» tot zelfstandige organisatie en geheel vrije ontwikkeling." Het hoofdvoorstel, goedkeuring va» de strekking van het reglement, werd aangenomen met 18, waaronder orthodoxen, tegen 7 stemmen. Het advies van ds. Gagnebin, uit Amsterdam (van de minderheid), was dat het eesige dat nu te doen is, bestaat in een vreedzaam sn vriend schappelijk, met wederkeerig goedvinden beraamd, uit elkander gaan. Hem werd geantwoord dat, van den kant der liberalen, alléén sen voorstel, van zijn kant komende, werd tegemoet gezien, om on middellijk aanvaard te worden. Het voorstel van den heer Van Hamel werd met 15 tegen 7 stem men verworpen. Niettegenstaande er alhier sedert een tweetal maanden eene predikants-vacature bestaat, zal de vervulling er van vooreerst niet kunnen plaats hebben, daar, volgens de N. R. Crt., de legger van het predikants-traktement niet in behoorlijke orde is en de kerkeraad zich dientengevolge tot het classicaal bestuur gewend heeft met het verzoek om uitstel tot het doen van eene beroeping. De jaarlijksche algemeene vergadering van deelhebbers der spoorwegmaatschappij Leiden Woerden zal den 28sten Juli e. k. in „Zomer zorg" gehouden worden. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 89.00, f 19.50, f 4.10 en f 2.00; de laagste 39.00, f 19.50, 3.80 en 1.90. Aan de P. G. Crt. wordt gemeld dat, ware de kroonprins blijven leven, wij hem waarschijn lijk spoedig zouden verloofd hebben gezien met prinses Helena van MecklenburgStrelitz, nicht van den regeerenden vorst, geboren 16 Januari 1S57, welk huwelijk door tusschenkomst van prinses Mathilde Bonaparte op het punt was tot stand te komen. De schrijver heeft in de laatste dagen herhaal delijk gelegenheid gehad prins Alexander te zien en te hooren. En dat doet mij, zegt hij, genoegen. Omtrent den tweeden zoon des konings zijn zoovele, soms zoo onaangename oordeelvellingen in omloop, dat openbare tegenspraak niet ongewenscht mag worden geacht. Moge de nieuwe prins van Oranje ook al niet uitmunten door dat mannelijk schoon, waarop zijn broeder mocht bogen, hij is knap van geest, een helder denker, een liefdevol zoon, een welwillend en aangenaam mensch, zich volkomen bewust van de hooge roeping die hem wacht. Ik herinner mij hoe hij eens in het Amstel-Hotel, toen prins Hendrik de verwachting uitsprak dat prins Alexander na zijn dood zijn streven om bevorderlijk te zijn aan al wat nuttig en goed is, zou voortzetten, eenvoudig antwoordde: „Ko ninklijke hoogheid, onder ons wapen staat Je maintiendrai, welnu, ik zal handhaven." Ziedaar een krachtige uitdrukking, die den man ken schetst. Prins Alexander is weinig bekend bij het Nederlaodsche volk, maar het zou mij niet verwonde ren als hij dit spoedig meer werd en dan is de liefde van het volk hem verzekerd. De troonopvolger beeft een vollen rosachtigen baard en draagt som tijds, maar niet altijd een bril. Te Leiden heeft hij zich als student van de pleizierigste zijde niet alleen, maar ook van grondig wetenschappe lijke zijde doen kennen, en zeker niet onjuist is het oordeel van een competent persoon, die mij dezer dagen zeidede prins was een kamergeleerde, die zijn bekwaamheid en kennis nu uit het stu deervertrek zal overbrengen naar het openbare- volksleven, dat zoo gaarne, evenals in Engeland, „a pieee of royalty" ziet daar waar wat goeds, wat grootsch te doen is. Zoo zij het. Er bestaat, zoo deelt men mij mede, een por tret van den prins van Oranje, kort voor zijn overlijden vervaardigd in slechts weinige exem plaren. Een daarvan is in het bezit van den kamer dienaar Donker. Vermoedelijk zullen van dit exem plaar, met vergunning van prins Alexander, af drukken worden gemaakt en in den handel ge bracht. Al de portretten, thans in het openbaar

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1