Vijf personen zakten te Par ij s in een bootje de Seine af, toen door een onvoorzichtige beweging twee van het gezelschap, mevrouw L. en een vijftienjarig meisje, in het water vielen. De heer L., de eenige der overblijvenden die kon zwemmen, sprong onmiddellijk zijn vrouw na in de diepte en had het geluk haar neg levend boven water te brengen. Terstond dook hij weder in den stroom om ook het meisje te redden; doch al zijn pogingen waren vruchteloos, en ook aan eenige varensgezellen, die weldra met schuiten en haken kwamen toeschieten, mocht het niet geluk ken zelfs maar haar lijk te vinden. Het verleeuen van gratie aan tal van geamnestiëerde commune-mannen in Frankrijk geeft soms aanleiding tot zonderlinge verwikkelingen. Zoo keerde dezer dagen zekere Laporte terug, die, bij verstek tot gevangenzetting binnen een een vesting veroordeeld, uit zijn schuilhoek te voor schijn kwam, zoodra de amnestie hem daartoe ge legenheid schonk. Daar vernam hij, dat inmiddels schadevergoeding was toegekend voor het afbreken van een fabriek te Saint-Ouen, die hem in eigen dom had toebehoord, maar tijdens den oorlog door de genie was gerequireerd. Op die vergoeding nu was aanspraak gemaakt door een dame, die vroeger tot genoemden Laporte in nauwe betrekking had gestaan. Juist zou zij den laatsten termijn inkasseeren, toen de rechthebbende kwam opdagen en zich door de rechtbank der Seine zijn geschonden rechten deed toekennen. De jonge Eenout Querin hield veel van avonturen. Ofschoon nog slechts veertien jaar oud, was hij reeds verscheiden malen weggeloopen uit de ouderlijke woning te Belleville. Weder had zijn vader twee dagen tevergeefs op zijn terug komst gewacht, en daar hem die herhaalde onge oorloofde uitstapjes van den kwajongen deerlijk begonnen te vervelen, bedacht hij het volgende middel om ze hem af te leeren. „Daar gij altijd als een verdwaalde hond rondloopt", sprak hij tot zijn zoon na diens terugkeer, „is het niet meer dan billijk, dat gij een halsband draagt." En, de daad bij het woord voegende, klonk hij hem met eigen hand zulle een voorwerp om den hals. De kleine vagebond echter was volstrekt niet gesteld op zulk een onderscheidingsteeken en trachtte iemand te vinden om er hem van te ontdoen. Nadat hem dit bij een uitdrager was mislukt, vervoegde hij zich bij een smid. Doch deze had nauwelijks den halsband bekeken, of daar viel zijn oog op een plaatje met den naam en het adres van den vader en daaronder: „Wordt verzocht mijn zoon terug te brengen." Onmiddellijk voldeed de brave werk man aan dat verzoek en leverde alzoo den vader het bewijs van het proefhoudende van het door hem uitgedachte middel. Te Berlijn was dezer dagen een acht- tienjarig meisje, de dochter van welgestelde ouders, die weldra in het huwelijk zou treden, met strijken bezig, toen hare huisgenooten plotseling een rauwen gil hoorden. Bij het omkeeren van een kleedingstuk had het meisje het strijkijzer schuins in de hoogte gehouden en de gloeiende bout was er uit gevallen, juist tusschen hals en japon. Voordat men haar hulp kon verleenen, had het ijzer reeds vreeselijke brandwonden aan hals en borst toegebracht en de geneesheeren vreezen, dat die wonden den dood ten gevolge zullen hebben. KOLONIËN. BATAVIA, 21 Mei. Door den gonvemenr-generaaj van Ned.-Indië rijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Eoropa, wegens ziekte, aan den topograaf bij bet mynwezen, J. F. Stremaycr. Outsiagen: Eervol, met beboud van reebt op pens., de 6ecr. der res. Preanger Regentschappen C. "W. Wal- beehm. Benoemd: Tot secr. der res. Preanger Regentschappen J. A. Van Rossem; tot Isten commies bij het dep. van tin., jhr. W. H. AV. De Koek; tot onderw. 1ste kl. aan de opeob. inl. school te Sonder (Menado) A. Pesik. Departement van OorlogOntslagen: Op verzoek, eervol, de 2de lnit.-kwartierm. bij de mil. adm. H. W. L. Couperus eervol, de bnrg. schrijver 5de kl. bij de art. H. J. J. Óoelen; op verzoek, eervol, wegens volbrachten diensttijd, met behond van recht op pensioen, de kapt. dar inf. J. F. A. Noman. Bevorderd: Tot kapt. bij de art., de 1ste luit. B. C. Van Gorknm. Geplaatst: Bij bet dep. van oorlog: 4de afd. de magazyom. der genie 2de kl. (1ste Init.) H. IV. A. Lohn; bij den militairen geneeskundigen dienst, hospitaal Weltevreden, de rail. apoth. 3de kl. W. A. Knecpkens en bij den geneesk. dienst in Atjeh de oflf. van gez. 1ste kl. C. Mioolet; bij de infanterie 17de bat. de kapt. H. B. Van Dam; 1ste depot-bat. de 2de luit. W. H. Bueninck; by de artillerie, als comm. der art. in de 2de sail. afd. op Java, de Jnit.-kol. T, Romswinckel. Over geplaatst: Van en naar Atjeh: bij den geneesk. dienst de off. van gez. 2de kl. E. Brandts; bij het 4de bat. inf. de kapt. A. P. Bindervoet van Nahuys, bij het gam. bat. van Celebes de lste lnit. L. M. De Boer, bij het 2de garn. bat. in Atjeh de lste lnit. N. C. W. Mosman. BUITENLAND. Frankrijk. Den 13den Juli zal de gewone groote wapen schouwing van de Parijsche bezetting op het wedrenterrein van Longchamps plaats hebben. Daaraan zullen deelnemen 49 bataljons voetvolk (16,000 man), 39 escadrons ruiterij (4000 man) en 16 batterijen artillerie, te zamen 96 stukken tellende. België. In de Kamer van afgevaardigden zijn door de minister van financiën wetsontwerpen ingediend, strekkende tot het heffen van een recht op den tabaksbouw, verhooging van het invoerrecht op tabak, verhooging der rechten op hypotheek en successie en verhooging van eenige accijnzen. De commissie voor de feesten ter viering van het halve eeuwfeest der Belgische onafhan kelijkheid in 1880 heeft van haren secretaris generaal een breedvoerig rapport ontvangen, waarin voorgesteld wordt, de viering te doen bestaan uit een politiek, een militair, een industrieel, een artistiscb, een muzikaal, een literarisch-wetenschap- pelijk feest en een volksfeest. Voor dit alles, be nevens de noodige versieringen van straten en pleinen, worden de kosten op 6,897,000 fr.geraamd. Duitscliland. De rijksdag heeft bij derde lezing den aanleg van den spoorweg TetercheuDiedenhofen goed gekeurd. Vervolgens werden bij de beraadslaging over het toltarief de groepen drogerijen, verfwaren, glaswaren, papier, kartonwerk, lood, tin en zink in hoofdzaak volgens de voorstellen der commissie aangenomen. Voor gewalst lood, tin en zink, die de commissie tolvrij wilde laten, besloot de rijks dag het in de regeeringsvoordracht opgenomen recht van 3 mark te handhaven. De „Kölu. Zeituug" wijst op de beweging, die in de Bussische havenstad Libau heerscht. Daar wordt het eene huis na het andere gebouwd en toch bestaat er nog altijd gebrek aan woningen. Aan de havenwerken wordt ijverig gearbeid en eene groote baggermachine is bezig het vaarwater uit te diepen. De nieuwe spoorwegbrug is gereed en overal worden loodsen, schuren, pakhuizen, kranen enz. opgericht, ten eiude gereed te zijn, wanneer het Eussische graan, ten gevolge van de nieuwe Duitsche handelspolitiek, zijn weg over de Eus sische in plaats van over de Pruisische havens tracht te nemen. Spanje. De minister van financiën heeft bij de Cortes de begrooting ingediend. Er is een tekort van 16 millioen, dat hij door een overschot op de ont vangsten hoopte te dekken. De minister vroeg verlof tot het sluiten eener leening of tot eene andere operatie van de schatkist, ten einde het ontbrekende aan te vullen. Gri'oot-Bi-itannië. De toestand van keizerin Eugénie is nog altijd bedenkelijk. Zij mag bijna niemand zien. De heer Eouher is dan ook nog in Engeland; hij schijnt daar echter ook den heer Pietri, die uit Italië onderweg is, te willen afwachten, in wiens bezit, naar men zegt, de sleutel is van de secretaire, waarin het testament van prins Napoleon zich bevindt. Volgens een verslaggever van de „Gau- lois", die te Londen een gesprek met den heer Eouher moet gehad hebben, zou deze verklaard hebben, niet te weten, wat de inhoud van des prinsen testament is, maar zelf te meenen, dat de rechten van prins Jerome Napoleon als des prinsen opvolger erkend moeten worden. Rusland. Eene dépêche uit Tschikislar, via Tiflis, meldt dat de voorhoede der expeditie tegen de Tekko- Turkomanuen, onlangs van daar vertrokken, be staat uit drie bataljons voetvolk, 500 man ruiterij, een afdeeling sappeurs en vier stukken geschut. De troepen staan onder bevel van prins Dolgo- rukofl. Zes sotnia's kozakken werden naar het dorp Wadjatadski, aan de Atrek, gezonden om te four- rageeren, en twee compagnieën sappeurs voor het boren van een put bij Bian-Bachi, het eerste station na het verlaten van Tschikislar. Een ge weldige storm op den 19den had de gemeenschap afgebroken en het strand bij het kamp benevens een deel van de landingsplaats overstroomd. Den volgenden dag echter klaarde het weder op. Verscheidene personen waren aan longontsteking overleden, maar overigens was de gezondheid der troepen bevredigend. De hitte was matig. Yereenigde Staten. In den Senaat is eene motie ingediend, waarbij wordt verklaard, dat de natie niet zonder groote ongerustheid de pogingen kan aanzien van eenige Europeesche mogendheden, om onder hunne be scherming en heerschappij een kanaal door de land engte van Panama te graven, en dat zulk een poging als een tegen de Unie vijandige demonstratie moet worden beschouwd. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van een advertentie in het Leidsch Dagblad van heden onderteekend„S. J." ben ik zoo vrij, u om een kleine plaatsruimte te verzoeken. Liefst veronderstellende dat bedoelde advertentie geen satyre bevat, maar met een goede bedoeling is geschreven, meen ik den schrijver er op te moeten wijzen, dat de inhoud dier advertentie allerminst in een publiek dagblad te huis behoort, daar zij velerlei verkeerde oordeelvellingen uit lokt en spotzucht opwekt, zoodat ik me geroepen acht, langs dezen weg mijn besliste afkeuring over die advertentie te moeten te kennen geven. Met de plaatsing dezer weinige regelen zult U, Mijnheer de Eedacteur, zeer verplichten Leiden, Uw dw., 28 Juni 1879. Js. Van Dek Linden. Programma's van Mazlekultvoeringen. ZOHERZORG. Diosdag 1 Juli te zeveu nreu, door de Stafmuziek vaa het 4de Reg. Infanterie, Kapelmeester de heer A. Grentzius. lste afd.: N°. 1. Marsch „Au der Alma", Grentziu92. Ouverture „Freischntz", v. Weber; 3. „Immor tellen-Walzer", Gaug'l; 4. Concert pour Oboe (Solo), Kalliwoda arr. Grentzius; 5. Grande Fantaisie Militaire, C. Coenen. 2de afd.N°. 6. Ouvertore van het Drama „Jan Wooters", J. ManD, arr. Grentzia9; 7. „Les Chanteurs du bois" (Polka dc Concert pour deux flutes), Picolo, Van Praag; S. Liederen, a. „O, sieh' mich nicht so lachelnd an", Nicolaï; b. „Adagio" aus der D-dor Soite, Bach9. Potpourri de l'Opéra .Loreley", arr. Grcntzins. Ter markt te Leiden aangevoerd, 2« en 28 Juni. Wintertarwe 9 hectoliter 9.50 a 10.Zomer- tarwe 9 hectol. 7.5 a f 8. Winterrogge 9 heet. 6.25 a f 6.50. Zomerrogge 9 hectol. 6.50 a/6.— Zomergerst 10 hectol./ 5. a/5.50Chevalier-gerst 10 hectol. 7. a 7.50 Zware Haver 11 hectol. 4.50- a 6. Lichte Haver 11 hectol. 3.a f 3.50. Dui- ven'joonen 5 hectol. 8.— a/8.50Paardenboonen 6 hectol. 7,50.— a ƒ8. Ossen 20stuks/140.—, a/255.—. Stieren, 44 stuks 55.- a 200. -. Ruinen - stuks/ a Melkkoeien 130 stuks f 150.— a ƒ255.—. Kalfkoeien 76 stuks j 205,— a 265.Varekoêien 74 stuks 140.— a 245.-. Vette koeien 58 stuks 210.— a 1 2S5.Kalveren (vette) 194 stuks 30 a f 68. - Kalveren (magere) 46 stuks f 6.a/15.— Kalveren (gras) 24 stuks 32.— a 60.—. Hamels (magere) stuks/— a Hamels (vette) .stuks, f a/—Ooien (magere) 458 stuks ƒ18.— a 26.—. Ooien (vette) 820 stuks 25.— a f 36. Lammeren (magere) 850 stuks 6.— a 16. Lam meren (vette jarige) stuks a Varkens (magere) 40 stuks ƒ12.—a 28.—Varkens (big gen) 178 stuks 4.50 a 13. Grasboter 11550 kilogr., lste qualit. val 54.— a/58. Schei- 2de qualit. vat 44— a 48.—Grasboter lste qual. per kilogr. 1.35 a j 1.45, èchei- 2de qualiteit per kilogr. 1.10 a 1 20. Ter markt aangebracht 426 runderen, 240 kalveren, 1278 schapen en) 850 lammeren BURGERLIJKE STAND TAN NOORDWIJK, van 13 tot 27 Juni 1879. Geboren. Johannes Wilhelmus, z. v. Frans Vink en Maria Duivestein. Neeltje, d. v. Leendert Van Dayn en Cornelia Bedjjn. Willem, z. v. Cornelia Barnhoorn en Jannetje Ver loop. Aaltje, d. v. Leendert Van der Deyl en Trijntje Plug. Jan, z. v. Leendert Van der Deyl en Trijntje Plag. Ondertronwd. Martinus De Mooy, 21 jaar, van Rijnsburg en Antje De Ridder, 24 jaar, van Noord wijk Overleden. Levenl. aangegeven zoon van Jacobas Groene- woud en Adriana Geertrnida Bierman. Theodoras Overmecr, 4 m, Frans Vink Hz. 5 m.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2