Maandag 30 Juni. N". 8940. A0. 1879. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden..f 1.10. Franco per post1A0. Afzonderlijke Nommersm 0.05. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADTERTENTIEN: Van 1—O regelsl.OS. Iedere regel meer0.I7J. Grootere letters naar plntsrnlntt. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Een bezoek aan Oud-Wassenaer. Gistere» had de eerste excursie plaats van de Vereeniging voor tuinbouw en plantenkunde. Een vijftigtal leden begaf zich per rijtuig naar het buitengoed „Oud-Wassenaer" van den heer C. J. Van der Oudermeulen, onder de gemeente Wasse naar gelegen, aan den praclitigeu heerweg die Leiden met de residentie verbindt. Bij het nieuw gebouwde kasteel, dat zich reeds zoo schoon van den weg af, met zijn hoektorens, tinnen en spitsgevel ver toont, werden de bezoekers ontvangen door den eigenaar, die terstond door zijne ronde voorko mendheid bij velen den afstand verminderde, waarop men zich plaatst tegenover hooge geboorte en kapitaal. Voorgegaan en geleid door den heer Van der Oudermeulen, ging de tocht voort door het land goed, dat de laatste hand van aanleg wacht. Ach tereenvolgens werd bezocht de stalling, waar den liefhebber en kenner, en dezulken waren er onder de leden, het hart openging bij de netheid van inrichting en doelmatigheid van aanleg. Na het bezoek aan de stallen, trok men door de schoone beukenlanen, overblijfselen van de achterwegen, die vroeger parallel met de Doedeslaan, thans straat weg, liepen, naar moestuin, bloementuin eu boom gaard. Toen kwam men weer bij het kasteel terug en vond men gelegenheid, het werk te bewonde ren van den architect Muysken, die gesteund door den kunstzin van den eigenaar, uit onbekrompen middelen een gewrocht stichtte, dat als nieuw bouwwerk hier te lande zijn wedergade niet heeft. Evenals de kunstenaars in sommige bedrijven uit alle oorden werden ontboden, trok de heer Van der Oudermeulen zelfs uit andere werelddeelen zijne materialen. Amerika bijv. leverde hem de blokken rooden zandsteen voor de groote bloem bakken op het bordes, ter plaatse uitgehouwen, en de gekleurde lei voor de dakbedekking. Uit Schotland werden de twaalf geweldige roode gra nietkolommen aangevoerd, die de galerij in de vor stelijke hal dragen, waar men niet weet wat meer bewondering verdient., öf de gesneden deurporta len, öf de voorwerpen uit natuurlijk marmer, of de wanden van kunstmarmer en graniet. Ook de vertrekken, voor zoover zij voltooid waren, werden ter bezichtiging geopend. Achtereenvolgens bezocht men de kamers, voor bibliotheek, studeerkamer, balzaal enz. bestemd, elk met eigenaardige inrich ting; hier trekt de schoone parketvloer, daar de eikenhouten lambrizeering, hier de boiserie van Amerikaansch notenhout, daar het gobelin-gordijn of het goudleer de aandacht. Hier kreeg men de overtuiging dat de kunstvaardige handen in onzen tijd niet ontbreken, en vatte men eerbied op voor den ontwerper, ja, maar ook voor den werkman, ook voor den Hollandschen werkman, want de heer Van der Ondermeulen verzekerde ons dat de vreemde werklieden bij uitzondering waren geroe pen, en dat de arbeid van allerlei bedrijf groo- tendeels door Hollandsche handen was uitgevoerd. Eer men verder ging bood de gastheer den be zoekers eenige ververschingen aan en gaf intusscheu met de meeste voorkomendheid, aan al wie wilde, de verlangde inlichtingen. Toen noodigde hij zijne gasten uit hem te vergezellen naar het naast gelegen landgoed „Rust en Vreugd", van Mevrouw de Douairière Baronesse Van der Oudermeulen, waar meer nog dan op „Oud-Wassenaer" gelegen heid was om de zeldzame exemplaren van onder scheiden boom- en plantgewassen te bewonderen waar park en bloembed het oog trokken en waar in de kassen de rijpe druif en perzik lonkten. En of men genoten en geleerd had, toen men afscheid nam? Voorzeker! 'tWas met volkomen instemming van allen, dat de Voorzitter den dank van allen bracht aan den heer Van der Ouder meulen, die dezen dag een nieuw bewijs gaf van zijne hooge belangstelling in al wat land- en tuinbouw, betreft. Als stand en vermogen zóó het algemeene welzijn dienen, dan behoeft men niet te vreezen voor het akelig spook, dat elders in Europa zoo geheimzinnig rondwaart, maar dan komt de wensch uit den grond des hartenHeil den huize „Oud- Wassenaer" en zijn huuranen bezitter! Een i.id der Vereeniging voor T. en P. Gemengd Nieuws. Het gerechtshof te 's-Hage heeftaan F. v. B. te Loosduinen, ter zake van feitelijk vergrijp tegen de zeden, een cellulaire gevangenis straf van zes maanden en f 25 boete opgelegd. Gistermiddag te kwart over vijven ondernam de heer Damm van het terrein achter het Victoria-hotel te Scheveningen zijn tweede luchtreis. Een Z.-Z.-W.-wind voerde hem nu over het Kanaal. Achter de villa van den heer Tuyt in de duinen dicht bij het Kanaal gelegen, kwam hij neder. Zijn verkenningstochten hebben tot heden nog weiaig resultaat opgeleverd. Misschien zal de wind hem morgen gunstiger zijn. Te Gouda wordt een courant uitge geven, die er uitziet alsof zij geschreven, in plaats van gedrukt is. Het handschrift wordt namelijk op steen gebracht en dan worden de exemplaren van den steen afgedrukt. Een reeds bejaard man te Leeuwar den, die in den laatsten tijd blijken van zwaar moedigheid had gegeven en bij zijne dochter in woonde, werd Donderdag-morgen vroeg, toen de huisgenooten hem wilden wekkeD, in een deernis- waardigen toestand te bed gevonden. Hij had zich gedurende den nacht van het leven trachten te berooven, door zich met een stomp werktuig eene diepe wonde in de keel toe te brengen. Genees kundige hulp mocht niet bateneenige uren na de ontdekking is hij in het stadsziekenhuis overleden. Te Londen is een zesdaagsche loop wedstrijd gehouden, waarin de bekende Amerikaan Weston, die eindelijk weer naar Amerika terug keert, de onlangs door hem geleden nederlaag heeft uitgewischt. Hij heeft in zes dagen 550 mijlen afgelegd en zoodoende het verder gebracht dan eenig heldenfeit op dit terrein, dat in de annalen van het „pedestrianisme" vermeld is. Er waren vier concurrenten. Eén gaf het spoedig op. Een ander, heel uit Chicago gekomen om deel te nemen, was ook spoedig van de baan. Brown, die vroeger Weston overwonnen had, was in de eerste dagen de voorste, maar kreeg Woensdag eene zwelling aan de knie. Om zijn aandeel in de op brengst der entreé's niet te verliezen, bleef hij op eene treurige wijze ten einde toe voortstrompelen en bracht het zoodoende tot 458 mijleH. Er kwa men, zoodra de zaak zoo stond, maar zeer weinig kijkers meer. De „Daily News" hoopt van harte, dat de slechte opkomst der toeschouwers iets moge bijgedragen hebben om aan deze redelooze ver tooningen een einde te maken. Intusschen gaat Weston thans met 500 pd. st. en als de „Long distance Champion of the World" naar Amerika. Ten opzichte van het gebruik van stoomtrams, wier invoering ook bij ons te lande hier en daar een pnnt van overweging uitmaakt, valt het volgende feit te vermelden, dat zeker wel de aandacht verdient. De stoomtram van Saint- Ouen naar de place Moncey te Parijs bewoog zich bij het oprijden der helling van den boulevard Saint-Ouen eenigen tijd voort naast een wagen, met stroo geladen. Spoedig stond die licht ont- brandbare stof in volle vlam. Eenige brandende stukjes cokes nl. waren uit den schoorsteen van de stoomtram op het stroo neergekomen en had den dat doen ontvlammen. Nadat men in allerijl de paarden had afgespannen, zag men zich genood zaakt den geheelen wagen met zijn inhoud om te keeren, ten einde den wandelenden brand meester te worden. Een werkman te Parijs die verschei den herbergen had bezocht, begaf zich des avonds laat huiswaarts. Op den boulevard de Charonne viel hij op een bank neder en was spoedig in een diepen slaap gedommeld. Na verloop van weinige oogeublikken naderden twee personen de bank en begonnen de zakken van den drinkebroer te door zoeken doch dit had ten gevolge dat deze ont waakte en het op een schreeuwen zette. „Zwijg, of ge zijt een kind des doodszeide een der onbekenden, hem een mes op de keel zettende. Maar op hetzelfde oogenblik voelde hij zich bij den eenen arm grijpen, waarmee hij het moordtuig bestuurde, terwijl een andere stevige hand den anderen arm beetpakte. Zijn metgezel werd inmiddels door twee andere nachtwachts aangegrepen, want de struikroovers hadden hier te doen met een vier tal van die politiebeambten, welke, zoodra zij den werkman op de bank in slaap zagen vallen, zich in de nabijheid hadden verscholen, stellig ver wachtende, dat wel één of meer dieven door zulk eeu verleidelijk lokaas zouden worden aangetrokken. En in die onderstelling hadden zij zich dus niet bedrogen. De werkman, zoo luidt het verhaal verder, moet na dat onaangenaam ontwaken hebben ge zworen, nooit meer op een bank te zullen gaan slapen. Beter had hij gedaan met zich stellig voor te nemen zich niet meer te zullen bedrinken. De trouw der Parijsche koetsiers is spreekwoordelijk geworden, of liever, de controle, die men in staat is over hen uit te oefenen door middel van bet nommer, waarvan elk rijtuig moet voorzien zijn, levert een uitstekenden waarborg tegen bedrog en misbruiken. Doch ook op dezen regel komen uitzonderingen voor. De baron G. wilde eenige inkoopen doen bij juweliers en nam daartoe plaats in een stationeerend rijtuig, zonder acht te slaan op het nommer. Nadat hij verschei den magazijnen op den boulevard en in de rue de la Paix had bezocht, had hij allengs voor een waarde van ongeveer 1800 franken in het rijtuig gelegd. In een magazijn in laatstgenoemde straat eindelijk hield hij zich vrij lang op, doch niet gering waren zijn verbazing en teleurstelling, toen hij, buiten komende, zijn rijtuig verdwenen zag en daarmee tevens zijn geheelen inkoop aan kleinoodiën. Sedert eenige dagen is een jeugdig porseleinschilder, woonachtig in de rue Lafayette te Parijs, spoorloos verdwenen. Op zijn kamer vond men op de tafel een boek, waarop de vol gende woorden aan de buitenzijde waren geschre ven: „Zoek niet naar mij; ik heb mij het leven benomen." De vermiste had een portemonnaie met 126 franken bij zich.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1