Burg. en Weth. raden gunstig op het verzoek van mej. C. F. Timmer, om ontslag als hulpon derwijzeres aan de meisjesschool 2de klasse, met ingang van 15 Aug. e. k., alsmede op dat van de onderwijzers der Zondagsschool „Laat de kin- derkens tot Mij komen," om het gebruik van twee lokalen van de school N°. 1 voor onvermo- genden tot het geven van godsdienstonderwijs des Zondags van tien uren des morgens tot 's namid dags twee uren. Op het verzoek van de commissie voor de volks bijeenkomsten, om eene toelage uit de gemeente kas tot een bedrag overeenkomende met de ver schuldigde zaalhuur wegens het gebruik van de Stadszaal voor de in de maand Augustus te hou den tentoonstelling van bloemen en planten door den werkman gekweekt, wordt door Burg. en Weth. een gunstig advies uitgebracht. De commissie voor de strafverordeningen stelt nog eenige wijzigingen voor in de algemeene politieverordening, naar aanleiding van daarover bij de behandeling gevoerde discussiën. Burg. en Weth. raden gunstig op het verzoek van mej. M. Van der Vaart, om ontslag als hulp onderwijzeres aan de school N°. 2 voor onver- mogenden, tegen 1 Augustus, en op dat van G. Aalbertsberg, om continuatie als stadsheelmeester, voor den tijd van drie jaren. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië door middel van het stoomschip „Hampton", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Botterdam is bepaald op 2 Juli a. s., des morgens te halfacht. Aan de zwem- en bad-inrichting Bbynzigt zijn gedurende deze week 905 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5468 volwas sen personen en van 713 kinderen. In de jongste vergadering van den gemeen teraad van Noordwijk werd tot hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Noordwijk-binuen benoemd G. S. Van Krieken, kweekeliug aan de kweekschool te Haarlem. Met volstrekte meerder heid van stemmen werd verder besloten om, te beginnen nog met dit jaar, in plaats van eene gelijke percentage voor alle klassen, zooals tot heden geschiedde, van grootere inkomsten evenredig hoo- gere en van lagere inkomsten evenredig lagere percenten voor den hoofdelijkeu omslag om te slaan (heffing met progressieve percentage). Voorts werden voorgelezen een gezamenlijk rap port der commissiën uit den gemeenteraad en de plaatselijke schoolcommissie en het advies van den hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Noordwijk-binuen, alle betreffende het stichten eener openbare school voor gewoon lager onderwijs in de gemeente. De commissiën stellen voor dat de gemeenteraad besluite tot het stichten eener nieuwe school voor uitgebreid lager onderwijs te Noordwijk-binnen aan welker hoofd de heer Hem- kes, hoofdonderwijzer voor lager onderwijs aldaar, zou worden gesteld. De hoofdonderwijzer Hemkes acht het evenwel èn in het belang van het onder wijs èn in het financieel belang der gemeente, om niet, zoonls de commissiën wenschen, eene afzonderlijke school voor m. u. 1. onderwijs op te richten, maar eenvoudig aan de bestaande open bare school eene klasse te verbinden aan welke onderwijs zal worden gegeven in de vakken van het meer uitgebreid lager onderwijs. Beide voorgelezen stukken zullen aan de leden van den gemeenteraad worden rondgezonden, ten einde later in deze gewichtige zaak een besluit te nemen. Eindelijk werd nog besloten tot het doen van eenige af- en overschrijvingen op de begroo ting voor 1878, waarna de vergadering scheidde. „Als een bijzonderheid," meldt onze correspondent verder, „kunnen we mededeelen dat deze raadszit ting door een betrekkelijk talrijk publiek werd bijgewoond. Wij willen dit verslag sluiten met den wensch dat de gemeenteraad in de volgende vergadering eene beslissing in zake het onderwijs neme door welke het onderwijs wordt gebaatdat met terzijdestelling van alle persoonlijke conside- ratiën enkel en alleen het oog gevestigd zij op de belangen der jeugd, de toekomst der gemeente." De Waalsche réunie, te Dordrecht vergaderd, zette gisteren hare werkzaamheden voort. Bij monde van dr. W. N. Du Rieu werd uitgebracht het verslag der commissie, verleden jaar benoemd om de bouwstoffen voor de geschiedenis der Waal sche kerken te verzamelen. Die commissie is ijverig bezig geweest en hate verrichtingen beloven zooveel belangrijks voor de geschiedenis van het Protestan tisme en dus ook roor die van Nederland op te leveren, dat de aandacht van niet-Walen op die onderneming ge/estigd is. Zelfs kon de reünie van prof. BonsetMaury van Parijs, in haar mid den aanwezig, vernemen dat de „Société del'histoire du Protestantisme Franqais" niet alleen hare sym pathie voor het ondernomen werk liet betuigen, maar ook gereed was materiëele hulp te verleenen. Zeer nuttig zou het zijn, dat het Nederlandsch publiek in het algemeen van deze zaak kennis droeg, want er is veel te vinden in de familiepapieren, hier en daar bewaard, dat betrekking heeft op de geschiedenis der Waalsche kerkenzelfs bevinden zich waarschijnlijk in handen van particulieren de vroegere archieven van Waalsche kerken welke niet meer bestaan. Geen twijfel of ieder, die iets van dien aard bezit, zal zich haasten er kennis van te geven, hetzij aan dr. W. N. Du Rieu te Leiden, hetzij aan ds. Gagnebin te Amsterdam, zoodra hij kennis zal dragen van den ondernomen arbeid. Een voorstel van de heeren A. G. Van Hamel en A. B. Van der Vies, om den wensch uit te spreken dat de Waalsche commissie de verklaring, door de kerkelijke wet voorgeschreven, niet zou laten onderschrijven door de candidaten die zij tot den predikdienst of tot het geven van godsdienstonder wijs toelaat, werd met 29 tegen 2 steramen ver worpen. Tegenover dit voorstel werd door de heeren Collins en Delprat een ander gesteld, strekkende dat de réunie zich tot de synode zou wenden met den ernstigen aandrang, dat deze vergadering de bewuste verklaring mocht veranderen. Dit voorstel werd met 16 tegen 15 stemmen aangenomen. Na deze beslissing constitueerde zich de réunie als classicale vergadering, om de synode van consi deratie en advies te dienen. Zij verklaarde zich met algemeene stemmen tegen het ontworpen regle ment voor de classicale en provinciale weduwen- beurzen en tegen het examen, door de candidaten in de theologie voor de kerkelijke hoogleeraren af te leggen. Met 24 tegen 6 stemmen adviseerde zij ten voordeele van de bijvoeging aan art. 38 van het reglement op het godsdienstonderwijs, en met 16 tegen 15 ten gunste van de bijvoeging aan art. 39 van hetzelfde reglement. Andere synodale zaken werden tot heden uitgesteld. De bedevaartgangers van hier naar Ant werpen en Scherpenzeel zullen Dinsdag a. s. 's mor gens te kwart over vijven per extra-trein ver trekken om Donderdag weder terug te keeren. Omtrent den stand der veldgewassen bericht men ons uit Haarlemmermeer, dat de winterge wassen op vele akkers vrij goed ziju bijgekomen; de zomergewassen staan over het algemeen zeer voldoendede grasgroei was buitengewoon groot in korten tijd, zoodat men reeds druk aan het maaien is. Eenige stukken vlas staan uitmuntend. De welige groei van de laatste weken heeft echter ook ontzettend veel onkruid te voorschijn geroe pen vele landbouwers, die altijd knap laten wieden, moeten het nu tegen het onkruid opgeven. Niettegenstaande het donkere weer en de vele regens vermenigvuldigen de rupsen zich zeer sterk. Waar men niet bijtijds heeft kunnen waken, daar lijden vele boomen en laten de vruchten vallen. Te Haarlemmermeer worden de kruisbessen zeer aangetast door een legio spanrupsen (zerene gros- sulariata). Een perkje van ruim dertig struiken zag er uit of de vlammen het eenige uren ge blakerd hadden, letterlijk geen blad of bes was er meer te zien. De Koning en de Koningin zijn heden ochtend te kwart voor tienen uit de residentie naar het Loo teruggekeerd, waar zij tot het be gin van September hun verblijf zullen houden. Behalve het gevolg nam in den koninklijken trein plaats baron Von Hadeln, hofmaarschalk van den vorst van Waldeck en Pyrmont, ten einde nog eenige dagen op het Loo te vertoeven. Ten gevolge van de bestaande ministeriëele crisis zijn de onderhandelingen met de regeering aangaande de opdracht der kanaal- en havenwerken aan den staat sedert de laatste bijeenkomst van aandeelhouders niet verder voortgezet, zoodat de directie niet in staat is nadere mededeelingen te doen. Dinsdag a. s. zal de stoomtramweg, welke Scheveningen met den Rijnspoorweg en daardoor met het groote spoorwegnet verbindt, voor het publiek verkeer geopend worden. Aan de Utrechtsche hoogeschool is tot doc tor in de geneeskunde bevorderd met acad. proef schrift, get.„Iets over sarcomen, naar aanleiding van een paar ziektegevallen van dien aard, voor gekomen in het ziekenhuis te Rotterdam," de heer C. P. C. Bosch, geb. te Utrecht, arts te Rotterdam, en tot doctor in de letteren de heer B. J. Goedhart, geb. te Dordrecht. Door wijlen mej. A. C. Verhoef, weduwe J. C. Hooykaas, te Oudewater, is aan de kerk der bisschoppelijke clerezy aldaar vermaakt f 3000 vrij van rechten. De tentoonstellingscommissie te Arnhem is er in geslaagd met de directie der Ned. Rijn spoorwegmaatschappij een overeenkomst te sluiten in bet belang van hen, die de tentoonstelling willen bezoeken. Een groot aautal extra-treinen zal naar Arnhem loopenop vertoon van de retour- kaart hebben de bezoekers van de tentoonstelling, die daarvoor echter vol entree betalen, tevens toegang tot de gamelang-concerten. Hun plaats biljet voor het spoor wordt daartoe bij het binnen komen afgestempeld. Deze entréekaarten zullen ten gerieve van het publiek per 10,000 aan verschil lende stations worden gezonden eu aldaar verkocht. Het toelatingsexamen voor de rijkskweek school voor onderwijzers te Haarlem zal aanvangen 9 Juli a. s. De commissie bestaat uit de inspec teurs van Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht, benevens den directeur der kweekschool. Voor de 20 opengevallen plaatsen hebben zich aangemeld 62 adspiranten, als: uit Noord-Holland 20, Zuid- Holland 27, Friesland 6, Gelderland 4, Utrecht 2, Zeeland 1, Overijsel 1 en Noord-Brabant 1. Op eene aanvrage van de minisiers om een audiëntie van rouwbeklag bij den Koning is door den adjudant van dienst namens Z. M. beantwoord, dat deze tot zijn leedwezen wegens zijn kortstondig verblijf in de residentie de ministers niet kon ontvangen. Het 17de taal- en letterkundig congres te Mechelen zal gewijd zijn aan: de Nederl. taai en letterkunde, de Nederl. geschiedenis en oud heidkunde, het Nederl. tooneel, de Nederl. muziek, de beeldende kunsten, deu Nederl. boekhandel, en aan stoffelijke belangen, in zooverre zij de toena dering tusschen Noord en Zuid bevorderen. Ten gevolge der verwerping van de Ka nalenwet hebben de heeren A. Buma te Hinde- lopen en A. G. Tengbergen te Bolsward het plan, om aan Z. M. den Koning concessie te vragen voor de indijking van een gedeelte der Zuiderzee en voor een kanalisatie op ruime schaal, in ver band met het droogleggen van eenige meren en plas sen in Friesland. In April 1878 deden zij gelijke aanvraag, welke toen niet is toegestaan. Omdat hun ontwerp steunt op landaanwinning en subsidie van rijk en provincie, wenschen zij zich vooraf te verzekeren van de sympathie der Provinciale Staten en hebben aan dezen verzocht, te verklaren dat bij de aanbieding van de meest vertrouwbare ge gevens voor de uitvoering het verleenen van een provinciaal subsidie in gunstige overweging zal worden genomen. In de te Breda gehouden zesde algemeene vergadering der vereenigiug van gasfabrikanten in Nederland werd o. a. besloten zich tot de regeering te wenden, ten einde te trachten den termijn, binnen welken alle gasmeters moeten ziju geijkt, 1 Januari 1880, te doen verlengen. In de plaats van den heer C. J. de Bruyn Kops, directeur van de gasfabriek te Delft, die met 1 Januari a. s. als voorzitter der vereeniging moet aftreden en niet herkiesbaar is, werd als zoodanig gekozen de heer J. A. Franqois, directeur van de gasfabriek te Dordrecht. Ter vervulling van ontstane vacaturen werden tot leden van het be stuur gekozen de heeren D. Van der Horst, en C. Salomons, directeuren, respectievelijk van de gasfabrieken te Leiden en te Feienoord Naar men verneemt heeft de heer Den Tex toegegeven aan deu aandrang van de wethouders en beloofd zijn ontslag als burgemeester van Am sterdam vooreerst niet te zullen nemen. De synode der Chr. Ger. Kerk in Neder land zal dit jaar te Dordrecht gehouden worden en hare vergaderingen aanvansen met een openbare avond-godsdienstoefening op 18 Augnstus.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2