De Koning en de Koningin zijn heden middag te vijf uren iü de residentie aangekomen en hebben zich terstond naar het paleis in het Noordeinde begeven. Het lijk vaa den Kroonprins is heden voor het publiek ter bezichtiging gesteld duizenden verdrongen zich om het te zien. Tot leeraar in de scheikunde en natuurlijke historie aan de inrichtingen voor middelbaar onder wijs te Zaandam is benoemd dr. Doyer van Cleef. Het Staatsblad n'. 109 behelst het besluit van den 14den Juni 1879, bepalende dat de wet van 23 April 1879 (Staatsblad n®. 72), tot rege ling der heffing van rechten wegens de verrich tingen van den ambtenaar van den burgerlijken stand, in werking zal treden op 1 Januari 1880. De audiënties van de ministers van finan ciën, oorlog en waterstaat op Donderdag en van den minister van marine op Vrijdag zullen niet plaats hebben. Van 18 Mei tot 14 Juni zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aan getast: in Zuid-Holland 36, in Noord-Holland I, totaal 37 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren er 15 runderen door die ziekte aangetast. De monitor „Hydra" is voor een oefenings- reis hedenmorgen te negen uren van Vlissingen vertrokken. De instructiebrik „Zeehond", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee N. Mac Leod, is in den namiddag van 23 dezer van Leith vertrokken. Het stoomschip „Conrad", van Amsterdam «aar Batavia, arriveerde hedenmorgen vroeg te Port-Said en vertrok van daar weder om negen uren. Z. M. heeft bevorderdtot officier van adm. 1ste kl., den officier van adm. 2de kl. F. Bamberg; tot off. van adm. 2de kl., den off. van adm. 3de kl. J. A. Sonnenberg; tot off. van adm. 3de kl., den scheepsklerk O. Van Merke- steyntot lsten luit. bij het corps mariniers den 2den luit. A. P. Timmers; benoemd bij de art.: bij het 1ste reg. veld-art., tot majoor, den kapt. Ch. L. Doorman, van het corpsbij het 2de reg. veld-art., tot lsten luit. den 2den luit. C. Sner- mondt, van het corps; bij de 2de afd. vesting- art., tot kapt. 2de kl., den lsten luit. P. C. De Wilde, van den staf van het wapen, werkzaam bij de kon. mil. academie; bij de 3de afd. ves ting-art. tot kapt. 2de kl. den lsten luit. H. "Van Gelsdorp, van de 7de afd. vesting-art.; bij de 5de afd. vesting-art., tot lsten luit. den 2den lnit. J. Van Kuyk, van het corpsbij het reg. rijdende art., tot lsten luit. den 2den luit. E. Ch. Boogaert, van het corps; belast met het be vel over het 1ste reg. veld. art., den luit.-kol. J. G. C. Van Dijk, van het corps. Gemengd Nieuws. Gisteravond om halfnegen werd al hier een man betrapt, die in het Plantsoen een boompje uit den grond rukte. Onder geleide van een politie-agent is hij naar het bureel gebracht. Hedenmiddag omstreeks vier uren kreeg een bejaarde vrouw op het Rapenburg nabij de Nieuw- steegsbrug een slijmberoer te. Na door de bewoners aldaar liefderijk te zijn behandeld, werd zij per vigilante naar hare woning in het hofje bij de Rijnburgsche brug vervoerd. Ter bijwoning van de begrafenis van den Prins van Oranje op morgen waren heden tot 's namiddags vijf uren aan het Hollaudsche station voor Den Haag 78 en Delft 20 kaarten afgegeven. Voor de begrafenis van de Koningin in 1877 waren daags te voren voor beide plaatsen tot hetzelfde doel reeds ruim 2300 biljetten genomen. Evenals voor twee jaren was deze maatregel ge nomen ten einde op den dag zeiven gedrang en verwarring aan de bureaux te voorkomen. Doelmatiger ware het echter zeker geweest indien de Maatschappij er dan nu ook voldoende publi citeit aan had gegeven. Nu zal het waarschijn lijk een maatregel zijn die tot niets heeft geleid. Door het kantongerecht alhier is de volgende uitspraak in strafzaken gedaanP. v. L. te Zoeterwoude, w. laten grazen van schapen langs een openbaren weg: vrijspraak; J. B., te Warmond, w. jagen bij nacht zonder akte: f 20 of 6 dagen en verbeurdverklaring; J. v. R. te Noordwijker- hout, w. delven naar konijnenf 20 of 6 dagen II. v. d. B. te idem, w. idem: f 10 of 3 dagen; G. v. d. W. te Noordwijk, 5 of 2 dagen, D. H. te Oegstgeest, vrijspraak, C. d. W. en H. d. W. te idem f 3 of 1 dag, C. H., j. H. en S. P. B. te idem f 5 of 2 dagen, P. N. v. d. K. te Wassenaar f 10 of 3 dagen, S. T., A. J. en K. K. te Katwijk f 5 of 2 da gen, allen wegens het zoeken van kievitseieren, K. M. te Katwijk f 5 of 2 dagen, Z. v. en K. J. te Katwijk f 10 of 3 dagen, J. R. en A. d. V. te Katwijk, J. R. te Leiden, C. v. S., J. v. D. en P. v. D. te Katwijk f 5 of 2 dagen, allen wegens het zoeken van eieren van waterwild. Gistermorgen omstreeks tien uren is te 's-Hage een jongen, op de balie van de brug aan het Kanaal over de verlengde Javastraat kun sten makende, in de vaart gestort en verdronken. Zijn lijk is per brancard naar de ouderlijke wo ning aan de Uileboomen overgebracht. In de Nederlandsche Stoombleekerij op Nijverdal is een der droogbussen gesprongen, waardoor vier werklieden, die zich in de droog- kamer bevonden, door den zich uit de bus ont lastenden stoom ernstige brandwonden bekwamen. Een bunner verkeert in hoogst gevaarlijken toe stand, zoodat men voor zijn leven vreest. Omtrent den moord te Hoogeveen, gepleegd door den 23-jarigen Lunenburg op den 16-jarigen Mulder, wordt nader medegedeeld, dat de twist aankwam door een paar jongere broertjes van de betrokkenen. De kinderen speelden en kregen verschil, waarop de verslagene zich met de zaak bemoeide en den jongsten Lunenburg een duw gaf die wat te hard aankwam, zoodat de kleine aan den slootwal terechtkwam. De oudere broeder werd, dit ziende, driftig, greep zijn doorhouwer hij was met aardappelen rooien bezig en sloeg Mulder op het hoofd. Deze zakte ineen. Nadat hem nog een tweede slag op den rug was toegebracht, verwijderde zich Lunenburg. Mulder werd naar huis gebracht en stierf binnen een half uur. Uit het genees kundig onderzoek is gebleken, dat de hersenpan door den slag gescheurd was. Lunenburg is in hechtenis. Er bestond tusschen hem en het slacht offer geen de minste veete; zij gingen als goede buren om. Betreffende de ontvluchting van Pincoffs merkt de schrijver van een ingezonden stuk in het Utr. Dbl. op, dat men den voortvluch tige wellicht nog te Queenstown (haven van Cork) had kunnen arresteeren. Evenals alle andere mail booten toch nam de „Germania", waarop P. zich bevond, haar weg door het Iersche kanaal, en legde, na 16 uren stoomens, te Queenstown aan om de laatste Iersche mail te ontvangen. Dat de „Ger mania" te Queenstown zou aanleggen, kon niet onbekend wezen, al was het maar, omdat iedereen zich nog heugt, dat de bekende 't Kint juist te Q. ter elfder ure gevat is; het staat bovendien in alle aankondigingen van scheepsgelegenheden voor de maand Mei te lezen, bv. in het bekende reisboek van Bradshaw voor Mei, waar de „Ger mania" voorkomt, als zullende vertrekken Donder dag van Liverpool en Vrijdag van Queenstown. Het handelsschip „Germania" genoot ook geen privilege van exterritorialiteit, dan op de liooge zee; in de Britsche watereu was het geheel aan de Britsche jurisdictie onderworpen." De schrijver van het stuk stelt ten slotte deze drie vragen „1. Is soms de „Germania" van de aangegeven reisroute afgeweken, en heeft zij niet te Queenstown aangelegd 2. Zoo ze wel te Q. geweest is, heeft men dan beproefd, aldaar Pincoffs te doen aan houden? 3. Zoo neen, waarom dan niet? In de „Amerikaansche Causerie" van het Hbl. wordt omtrent de aankomst van Pincoffs te Nieuw- York geschreven, dat de familie Pincoffs Zaterdag 23 Mei jl. aldaar is gearriveerd. Zondag-morgen begaf de sherif van Nieuw-York zich aan boord vau de „Germania", en het scheen dat mevrouw Pincoffs, die 't eerst werd aangesproken, ontkende iemand van dien naam te weten. Doch zoo niet de heer Pincoffs zelf. „Ik kan 't niet ontkennen", antwoordde hij, op de navraag van den sherif, „dat ik Pincoffs ben, maar ik zou u in uw eigen belang aanraden, zeer voorzichtig te wezen met eenigen officiëelen maatregel tegenover mijwant vooreerst is 't Zondag, en is dus alle rechtsingang voor civiele zaken verboden, en bovendien, als ge mij spreken wilt, ben ik te aller uur tot nwe dispositie; of liever, wend u tot mijn advocaat, hier is zijn adres. (De minister van buitenland- sche zaken te Washington.)" Met deze aanmoedi ging kon de goede sherif huiswaarts keeren, en daarop verliet de heer Pincoffs met zijne familie de boot. Hij had zeer weinig bagage bij zich, daar hij de voorzichtigheid had gebruikt alles afzonderlijk te zenden, zoo zelfs, dat mevrouw Pincoffs het op de reis gebruikte linnengoed in een doek bij elkaar had gebonden, zonder ver dere berging. Maar toch schijnt het, dat men hem nog van zeshonderd dollars nit een zijner valiezen heeft kunnen ontdoen. De heer Pincoffs woont nu op comfortable apartementen in de 14de straat, tusschen de vijfde en zesde avenue, in de onmid dellijke nabijheid van Bigot's prachtig nieuw op gericht ijssalon, en van Brcwster-hall, waar onlangs de kindertentoonstelling gesloten is. Zondag den 31sten Mei heeft hij met zijn vrouw een toer gemaakt door Central-Park, in een open rijtuig. De koningin van Engeland is Zater dag-ochtend met prinses Beatrice van Balmoral te Windsor aangekomen. De reis leverde een zeer ongewone bijzonderheid op. Vrijdag ontvingen de spoorwegdirectiën een anoniem schrijven, dat er een poging zou worden gedaan om den koninklijken trein gedurende zijn loop door Cheshire, tusschen Warrington en Crewe, te doen ontsporen. De directie van den London and North Western spoor weg hechtte niet veel geloof aan het bericht, maar er werden toch voorzorgen genomen. Op afstan den van 200 yards werden politie-agenten langs de lijn geposteerd, en tusschen hen een spoorweg beambte. Natuurlijk werden de vorstelijke reizi gers van deze maatregelen niet onderricht. De anonieme waarschuwing was waarschijnlijk niets anders dan een „joke", want er werd geen enkel verdacht persoon op of bij den spoorweg gezien. De verkooping der niet-afgehaalde prijzen van de „loterie nationale" te Parijs heeft den eersten dag opgebracht 6000, den tweeden 8900 en den derden 10,000 fr. Van 80 Juni tot 4 Juli zal een tweede serie voorwerpen worden geveild. Het geheele kapitaal van de schuld der republiek Venezuela is op 4 millioen pd. st. gesteld, waarvan 2'/2 millioen buitenlandsche en 1'/, millioen binnenlandsche schuld. Guzman Blanco is op weg naar Europa met volmacht om op dien grondslag met de obligatiehouders tot. een schik king te komen. De nieuwbenoemde beul van Par ij s zal, zegt men, verhooging van traktement vragen, omdat zijn werk zooveel „hoofdbreken" kost. Over eenige dagen zullen teParijsde juweelen en kleinoodiën der bekende, voor eenigen tijd overleden mad. Mussard verkocht worden, o. a. eene „grecque" van 13 meter, met diamanten bezaaid; een paar oorringen, op 200,000 fr. ge schat; eene uit louter diamanten nagebootste struis veer, dienende tot hoofdversiersel, enz. Te Hamburg is een meesterstuk van mechaniscben arbeid tot stand gebracht door den instrumentmaker Paul Bunge aldaar. Het is de normaal-balans voor het „Bureau International pour les poids et mesures" te Parijs, die bestemd is om al de normaal-kilogrammen voor alle staten te vergelijken met het oorspronkelijke kilogram, dat in 't bezit is van genoemd bureau. In den betrekkelijk korten tijd van acht maanden heeft Bunge de balans gereed gehad, die zoo gevoelig is, dat die er mede werkt, op minstens 2 meter afstand daarvan moet blijven, dewijl anders de warmte, die uit des proefnemers lichaam uitstroomt, op de beweging van de balans een schadelijken invloed uitoefent. Te Raincy zou onlangs een muziek- wedstrijd, waaraan door 60 vereenigingen met 2000 executanten was deelgenomen, op een estrade, door een aannemer daartoe onder een groep lommer rijke boomen opgericht, de uitreiking der bekro ningen plaats hebben. Reeds was die plechtigheid vrij ver gevorderd, toen men plotseling een hevig gekraak vernam. Een gedeelte der verhevenheid stortte in, het achtbare gemeentebestuur met de jury alsmede den afgevaardigde Langlois, die het praesidium waarnam, in haar val medesleepende; Na de eerste ontsteltenis zag men den laatste, die het eerst weer op de been was gekomen, met zijn gewone opgewondenheid in de weer om de magi straatspersonen, de gelauwerde zonen van Apollo en de overigen te hulp te komen. Gelukkig was niemand ernstig gekwetst.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2