Maandag 123 Juni. N°. 5934. A". 1879. Tweede Blad. EEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden... f 1.10. Franco per post1-40# Afzonderlijke Nommers0-G5. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Vu 1t retell....1.08. Iedere regel meer....0.I7J. Groolere lettere nor plieternimte LEIDEN, 21 Juni. Onze stadgenoot de heer R. M. Beuth ge niet heden het voorrecht den dag te herdenken waarop hij vóór 40 jaren tot voorzanger der Israëlietisehe gemeente werd gekozen, terwijl hij tegelijkertijd ook zijne veertigjarige echtvereeniging mag vieren. Bij gelegenheid van dit dubbel feest vielen den geachten jubilaris van verschillende zijden talrijke bewijzen van hartelijke belangstelling ten deel. Als bewijs daarvan werden hem tevens zoowel namens zijne gemeente als door particulieren keurige cadeaux aangeboden. De collecte voor den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft in de gemeente Leiderdorp f 28.53 opgebracht. De Koning en de Koningin zullen Woens dag-namiddag te 5 u. 40 min. van het Loo in Den Haag aankomen en Zaterdag daaraanvolgende weder naar hun buitenverblijf terngkeeren. Bij de begrafenis van het lijk van den Prins van Oranje zullen o. a. vertegenwoordigd worden de Koning van België door een buitengewoon gezantschap, de hertogin van Nassau door haren grootmeester Graaf Bosen. Men verneemt dat de groothertog van Saksen-Weimar bij de begrafenis van den Prins van Oranje niet tegenwoordig zal zijn. Men meldt ons uit Den Haag dat op uit drukkelijk verlangen van de hooge bloedverwanten van den overleden vorst het lijk van den Prins van Oranje, gedurende de dagen dat het in het Paleis geplaatst zal zijn, niet ter bezichtiging zal gesteld worden. Slechts enkelen, die in zijn leven tot de onmiddellijke omgeving van den Kroonprins behoorden, zal het vergund zijn een blik te werpen op het gelaat van den beminnelijken vorst, wiens stoffelijk overschot in een der zeer eenvoudig daar toe ingerichte zalen van de voormalige Prinse lijke woning op een catafalk zal rusten. Gisteren werd te Haarlem door het bestuur van den Inlaagpolder onder de gemeente Haar- lemmerliede en Spaamwoude aanbesteed het maken der gebouwen en bijbehoorende werken voor een te stichten stoom-schepradgemaal. Laagste inschrij ver is de heer H. Kieviet te Haarlem voor f 12,200. Dr. A. Kuyper heeft voor het beroep bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam bedankt. Tot leeraar in de wis- en natuurkunde aan het gymnasium te Utrecht is benoemd de heer dr. D. J. Jansen. Aan de hoogesehool aldaar is bevorderd tot doctor in de godgeleerdheid de heer P. Van Gheel Gildemeester, geb. te Breda, met academisch proefschrift, get.„Populaire Evangelie prediking." Eerste Kamer. In de zitting van heden werd unaniem aangenomen de vestingbegrooting en met 20 tegen 3 stemmen de oorlogsbegrooting voor 1879. In de discussie herhaalde de minister dat hij het land verdedigbaar achtte, mits bij eene behoorlijke inrichting van het leger en bij afschaffing der plaatsvervanging. Voorts verklaarde hij niet te zijn tegen wettelijke legerorganisatie, maar de meest rationeelc uitvoering van dat be ginsel te overwegen. De Kamer is op reces ge scheiden. De instructiebrik „Zeehond", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee N. Mac Leod, is 19 dezer te Leith aangekomen. Het stoomschip „P. Caland" is gisteren van Nieuw-York te Maassluis aangekomende Conrad", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde gisteren te Napels 's namiddags te vijf uren en zette de reis des avonds voort. Gemengd Nieuws. Een niet dagelijks voorkomend geval heeft zich dezer dagen in de gemeente Leider dorp voorgedaan. In den nacht van 2 op 3 Juni j.l. werden op het jaagpad nabij de Doesbrug eenige hekken enz. vernield, zonder dat men de daders heeft kunnen opsporen. Den 12den Juni ontving de burgemeester een naamloozen brief met verzoek om in het Advertentieblad te doen plaatsen: „onkosten voor reparatie aan de Does- brug", waaraan werd voldaan, en welke kosten f 32.43 bedroegen. Op 17 Juni werden deze gelden behoorlijk per post bezorgd, zoodat de burgemeester ze aan de belanghebbenden kon uitbetalen. Het is te hopen dat de dwaze, doch eerlijke bedrijvers van dien moedwil voortaan wijzer zullen zijn. Te Noordwijk brak Donderdag-mid dag te vier uren in eene broodbakkerij op de Kerkstraat eene felle brand uit, die, door den sterken wind aangewakkerd, spoedig een dreigend aanzien verkreeg. Gelukkig dat het midden op den dag was en de brandweer dus spoedig ter plaatse kon aanwezig zijn. Het mocht dan ook aan deze na krachtige inspanning gelukken, na verloop van een uur den brand meester te worden, zoodat deze zich bepaalde tot de bovenverdiepingen der bakkerij en een der belendende perceelen. Alles was tegen brandschade verzekerd. Donderdag-avond vermaakten zich te 's-Hage eenige jongens op het Spui op een schuit in de gracht. Nadat de schipper dit reeds eenige malen verboden en eindelijk de schuit onder de brug vastgelegd had, trachtte een der knapen zich van de brug op de schuit te laten zakken, doch kwam in het water terecht, waaruit hij nog wel levend werd opgehaald, doch vóór men zijn woning in het Elsemoerstraatje had be reikt, had hij reeds den geest gegeven. In een der steegjes van de Warmoes straat te Amsterdam heeft eene vrouw gisternacht het gebruik van een aanzienlijke hoeveelheid cognac met den dood moeten bekoopen. Uit Tessel wordt aan de Amst. Crt. gemeld: Er zijn veel vaartuigen, die den naam van vogels dragen, zooals de „Zwaluw", „Condor", „Zeemeeuw" enz., ten einde op die wijze de snelle vaart aan te duidendoch een naam, dien wij dezer dagen op een pleizierjacht lazen :„Pin- coffs Nieuw-York" is zeker nog eigenaardiger. De eigenaar heeft door dien naam de snelle reis van den kotter willen aangeven. Verleden Zondag-middag had een bediende in een theetuin te Arnhem het ongeluk, den schommel tegen het hoofd te krijgen. Zwaar gewond is hij naar huis gebracht en eergisteren is hij overleden. Een zelfmoord, onlangs in een der arrestantenkamers te Breda gepleegd, heeft den minister van oorlog er toe geleid te bepalen, dat ierde arrestant, vóór zijne opsluiting, door den commandant der wacht nauwkeurig gevisiteerd moet worden, al ware ook de gearresteerde hooger in rang dan de genoemde commandant. Na een ingespannen arbeid van zeven tien jaren is het groote Italiaansehe woordenboek gereed gekomen, dat, aangevangen door den be roemden philoloog Niccolo Tommasso, na diens dood in IS 74 door de professoren Meini, Bellini en andere taalgeleerden voortgezet werd. Van Terschelling wordt gemeld: Meermalen is geklaagd over de verregaande bal dadigheid der Eugelsche visschers tegenover de Nederlandscbe, en dat wel aan onze eigene kusten. Thans bevindt zich sedert eenige dagen een oor logsbrik in onze nabijheid, die begonnen is een flinke razzia te houden en een onderzoek in te stellen, zeer tot genoegen onzer visschers, die ver wonderd staan over het krachtig optreden der marine en de vlugheid en handigheid der mari niers in hnnne booten bewonderen. Uit Salatiga schrijft men aandeSam. Crt.Door den inspecteur van financiën is het on derzoek naar het tekort der f 10,000 in 's lands kas alhier afgeloopen. Hierdoor moet aan het licht zijn gekomen, dat er al sedert 10 jaren een tekort was, dat geleidelijk grooter is geworden. De heer M. heeft ook alles aan den inspecteur bekend en moet als verontschuldiging hebben aangevoerd zijn kleiu traktement en de vele kortingen voor voorschot en borgtocht. De stukken, deze quaestie betreffende, moeten reeds naar Batavia en Samarang zijn opgezonden. De heer M. is op dit oogenblik nog administrateur op Kali Kondang en was voor dit onderzoek eenige dagen naar Salatiga opgeroe pen. In die 10 jaren is de kas minstens eens per jaar door een inspecteur van financiën en eens per maand door den assistent-resident opgenomen, dus minstens 130 keer! De man heeft vrouw en vele kinderenhet is dus voor hem te hopen, dat hij enkel met de f 10,000 belast mag worden. Volgens berichten uit Batavia van 17 Mei werden eenige dagen geleden wederom koeien afgemaakt in de benedenstad, omdat zij door de runderpest waren aangetast. De afge maakte beesten waren ditmaal 60 in getal en be hoorden aan den Chinees Djauw Holong. Ook in de afdeeling Meester Cornelis was de runderpest, die eenigen tijd had opgehouden, weder aan het woeden. Maar vooral in het Buitenzorgsche stier ven de beesten bij honderden, zoo niet bij dui zenden. De ziekte schijnt zich in de binnenlanden ook tot het wild gedierte uit te strekkenalthaDs uit Buitenzorg werd medegedeeld, dat men in de bosschen herten, wilde varkens enz. dood vond liggen, kennelijk bezweken aan de ziekte die onder het rundvee is uitgebroken. Men leestin de Sam. Courant van 6 Mei bet volgende bericht: Hedenochtend vond men aan het stadhuis een stuk papier aangeplakt, lui dende letterlijk als volgt: „Zoo de belasting doorgaat, wees voorzichtig. Kruitmagazijn zullen wij in brand steken; liever dood te zijn dan ellendig televen. Levenswijze duur en moet weer belasting betalen, ook van de tractementen weer." Uit het door den adsistent-resident voor de politie ingestelde onder zoek moet tot hiertoe niet anders gebleken zijn, dan dat een politie-oppasser hedennacht om 12 uur twee Europeanen gezien heeft in de nabijheid der plaats, waar het papier was aangeplakt. Een jonkman te Vinery, dep. Yoane, die op het punt stond in het huwelijk te treden met een meisje uit het naburige Turuy, was Dins dag met zijn verloofde uitgepaan, ten einde eenige bekenden op de bruiloft te noodigen. Dsn vol genden morgen vond men hem vermoord op den weg liggen. Behalve de sporen van slagen, met een stomp werktuig op het hoofd toegebracht, ver toonde het lichaam een aantal messteken. Tusschen den verslagene en zijn moordenaar moet een hevige worsteling hebben plaats gehad, want in de handen van het lijk vond men nog een bos haar, onge twijfeld uit het hoofd van de,n tegenstander gerukt.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1