J\°. 5932. Vrijdag 20 Juni. A0. 1879. leidsch dagblad: PRIJS DEZER COURAST» Voor Leiden per 3 meenden.1.10» Frentfl per poeu Abendei lljke Nommerastv.-. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Tem 1—4 regel*.. Iedere regel meer. Grootere letter* nei plaatsruimte. 1.04. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN bren gen bij deze ter kenni9 ven de kiesgerechtigden, dat iDgevolge art. 8 der wet van 29 Joni 1851 (Staatsblad n°. 85) de ver kiezing. ter vervnlling van de in den Gemeenteraad opengevallen plaats ten gevolge van het vertrek uit de gemeente van den heer Mr. M. D'AUMERÏE, die in 1881 moest aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag den 15den Jnii aanstaande en dat naar aan- leiding van art. 15 van genoemde wet de herstemming, zoo die mocht noodig wezen, zal geschieden op Dinsdag 29 Juli a. s. Burgemeester en Wethonders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 19 Joni 1S79. E. KIST, Secretaris. LEIDES, 19 Juni. In de heden alhier in het Nutsgebouw gehou den jaarlijksche vergadering van de Maatschappij der Nederl. Letterkunde, welke geopend werd met eeue welsprekende rede van prof. De Vries, waarin hij eenige gevoelvolle woorden aan de nagedach tenis van den Prins van Oranje wijdde, zijn tot binnenlandsche leden benoemd de heerendr. J. Herderschee, predikant te RossumJ. H. Kre- lage, te Haarlem; J. B. Dnisenberg, oud-lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland, te Haarlem; P. A. M. Boele van Hensbroek, hoekverkooper te 's-Gravenhage; mr. J. Knottenbelt, te Rotter dam; mr. J. De Louter, hoogleeraar in de rechts geschiedenis van Ned.-Indië, te AmsterdamJ. H. Meyer, directeur van het Blinden-Instituut te Amsterdam; II. Bouman, directeur van de kweek school voor onderwijzers te Amsterdam; W. J. Van Gorkom, oud-iuspecteur van het onderwijs in de Transvaal, schoolopziener te Leidendr. G. A. Hulsebos, conrector van het gymnasium te Utrecht; J. Chr. Gewin, te Delden; dr. M. A. G. Vorst man, em. predikant te Gouda; dr. B. Tideman, predikant te Haarlemmr. C. J. F. Mirandolle, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Haarlem; dr. B. Symons, lector aan de univer- teit te Groningen; mr. T. H. Der Kinderen, lid van den raad van Ned.-Indië, te Batavia; mr. G. JGrashuis, lector in het Soendaneesch, te Leiden Jhr. mr. D. Van Akerlaken, te Hoorn; J. Van Maurik Jr., te Rotterdam; mr. J. J. Van Geuns, raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage; J. A. F. L. baron Van Heeckeren, te 's-Herto- genbo3ch; mr. S. Van Honten, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage; dr. H. Wenzelburger, leeraar aan de handelsschool te Amsterdam; W. F. N. Van Rootselaar, archivaris der gemeente AmersfoortE. A. Rovers, ontvan ger der registratie en domeinen te Sluis; J. L. Wertheim, schrijver van verschillende stukken voor en over het tooneeldr. A. J. Kronenberg, leeraar aan het gymnasium te Deventer; T. Terwey, leeraar aan de kweekschool voor onderwijzers te Amsterdam; mr. G. Belinfante, advocaat te's-Gra venhage; dr. P. Van Geer, hoogleeraar te Leiden dr. A. T. Van Aken, inspecteur van het lager onderwijs in Zuid-Holland, te 's-Gravenhage. Tot buitenlandsche leden Dr. E. Sievers, profes sor te Jena; dr. B. Ten Brink, professor te Straatsburgdr. W. Thomson, professor te Kopen hagen; dr. F. Weinkauff, te KeulenA. J. Cosijn, hoofdredacteur vaD de Vlaamsche Kunstbode, té Antwerpen; dr. J. Fastenrath, te Keulen. In de plaats van den in October e. k. aftre denden bestuurder dr. W. Pleyte werd als lid van het bestuur gekozen dr. R. J. Fruin en in plaats van dr. W. N. Du Rieu als penningmeester de heer D. F. Van Heyst. Na afloop der vergadering hebben de leden aan de groote vergaderzaal op Rijnlands Huis en aan het Stedelijk Museum een bezoek gebracht. Eindelijk zal er van een Zondag-stoomboot- dienst van Leiden naar Katwijk, doch van een andere zijde dan vroeger werd verwacht, toch iets komen. De eigenaar van het badhuis namelijk, de heer Feun, heeft daartoe voor die dagen een der booten van de Leidsche stoombootmaatsch. „Volhar ding" afgehuurd. Waarschijnlijk zal er reeds Zon dag mede worden aangevangen. Het is natuurlijk dat de heer Feun er daarbij op rekent dat de wensch naar zulk een dienst, zoo niet algemeen is, dan toch werkelijk door zeer velen zóó gekoes terd wordt, als men steeds voorgaf. De dienst regeling zal weldra worden bekend gemaakt. Aan sporing om van deze gelegenheid te profiteeren tot het brengen van een bezoek aan de zeeplaats en van de frissche zeelucht of de baden te genie ten, is zeer zeker overbodig. De nette en doel matige inrichting der booten van de „Volharding" is bovendien algemeen genoeg bekend. Gedurende de eerste helft der maand Mei zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden Wed. Wijnstroom, Wijtenburg, mej. T. Van MUrkel, A. Biermann, W. Zandvliet, T. P. Schon, Ten Have, P. J. Muller, Reinhard, Heynsius, Amsterdam; I. De Jong, Breda; A. Van der Burg, mej. M. Polet, T. Por'eling, Slokdijk, A. P. J. Van Afferden, mej. C. W. Kauchray, Anna Peters, 's-Gravenhage; mej. M. Muller, mej. M. Bladder- wijk, Kok, Leiden; Ruys en Co., Maassluis; H. Dikhuyzen, Purmerend; P. Nieurkerk, Rietveld; A. C. Flink, Willem Reinbeck, Rotterdam; mej. Carton, K. Kreuger, Utrecht; ds. Ten Harmsen, Valkenburg; T. S. Van Riezen, IJmuiden; J. W. Van der Stok, Zegwaard. Briefkaarten mevr. Stolk, mej. S. AndriesseD, AmsterdamN. Van Veen, Zoeterwoude; H. Kruseinar,'s-Gravenhage J. Van Deventer, Leerdam; D. Herk, Leiden; H. J. Moonen, J. H. Z. A. De Gaay Fortman, Rotterdam. Op Dinsdag 17 Juni had, zoo meldt men ons, in het stille Rijnsaterwoude eene aandoen lijke plechtigheid plaats. In den morgen van dien dag geschiedde de teraardebestelling van den ontslapen onderwijzer, den heer C. Van Mourik, die nog slechts een goed half jaar ruste genoot van zijn 52-jarigen arbeid m die gemeente Met weemoed zag Rijnsaterwoude hem het vorige jaar van zijn post afstand doen, intusschen hopende, dat het den waardigen man lang gege ven mocht zijn van zijne rust te genieten. Ver pletterend was daarom het bericht van zijn plot seling verscheiden. Door den gemeenteraad grafwaarts gedragen, volgde hem een breede stoet familiebe trekkingen, vrienden en ambtgenooten, waarbij zich aan het kerkhof nog zijne voormalige leer lingen aansloten. Verscheidene toespraken werden aan de groeve van den waardigen ontslapene gehoudeD, alle om strijd getuigende van de warme toegenegenheid, liefde en hoogachting, die men hem toedroeg. Geen ijdele tranen waren het, die aan zijn graf geplengd werden, maar tranen, ge wijd aan de nagedachtenis van een man, die werkte tot de avond viel, met eene toewijding en liefde, alsof zijne krachten steeds jeugdig bleven. „Ruste zijne assche in vrede" was de stille bede van allen, die hem ter rustvaart geleidden. Omtrent den stand der veldgewassen en vruchten te Aalsmeer wordt gemeld, dat de win tergewassen veel geleden hebben door de vorst en verscheidene stukken omgeploegd en opnieuw be zaaid zijn geworden. De voorjaarsgewassen staan prachtig, zelfs beter dan de laatste drie jarenhet gras, dat langeu lijd zeer schaarsch bleef, groeit de laatste dagen zoo hard, dat het een lust is er zijn dan ook landbouwers, die met maaien zijn begonnen. De aardappelen staan zeer goedwaar schijnlijk zijn de hooge prijzen oorzaak, dat er dit jaar meer dan ooit gepoot zijn. Bloemen staan uitmuntend en de vruchtboomen bloeien zoo heer lijk als in jaren het geval niet was. Ook de aard beien beloven veel, doch de tijd van plukken zal waarschijnlijk kort zijn; in het laatst dezer week zal met de verzending een aanvang worden gemaakt. Met het oog op de treurige omstandigheden, waarin dit jaar de gedenkdag van den slag van Waterloo voorbijgaat, heeft de bekende vrouwe hand, die sedert jaren gewoon is het beeld van wijlen Koning Willem II op 18 Juui met een lauwerkrans te versieren, gisteren zulk een krans op het voetstuk gelegd, doch ditmaal van eenige rouwstrikken voorzien. Naar de Midd. Ct. verneemt, hebben de liquidatoren van de Afrikaansche Handelsvereeni- ging reeds vele en energieke maatregelen genomen om nog zoo veel mogelijk uit de schipbreuk te redden. Een der beambten van de "Vereeniging is naar Afrika gezonden, om bij de factorijen den staat van zaken op te nemen en alle maatregelen te nemen in het belang eener goede regeling. Men heeft de genoegzame zekerheid, dat nog een zeer aanzienlijke voorraad goederen daar aanwezig is, ofschoon gebleken moet zijn, dat in de boeken en balansen ook fictieve factorijen voorkwamen. Alles wordt gedaan, om de aanwezige goederen op de voordeeligste wijze van de hand te zetten' ofschoon daarmede veel tijd gemoeid zal zijn. Mid delerwijl wordt alles aangewend, om bij de exploi tatie te Rotterdam de grootste zuinigheid in acht te nemen. Op drie personen na, heeft het geheeie uitgebreide kantoorpersoneel reeds aanzegging ont vangen dat het ontslagen wordt. Het kostbare gebouw, kort geleden aan de Boompjes nieuw gebouwd en waarin de kantoren der Afrikaansche alsmede die der Rotterdamsche Handelsvereni ging waren gevestigd, zal worden verlaten en de Afrikaansche zal weder een eenvoudig kantoor in de Jufi'erstraat betrekken, waar vroeger haar zetel gevestigd was. Naar men aan de „Temps" meldt, zal de overbrenging van het stoflelijk overschot van wijlen den Prins van Oranje uit de Frausche hoofdstad op 's Konings wensch met groote plechtigheid plaats hebben; de in Frankrijk bij vorstelijke lijkplechtig- heden gebruikelijke honneurs zouden aan het lijk worden bewezen. De heer Mollard zou door den Franschen minister van oorlog belast zijn met de regeling der ceremoniën, in overleg met den mini ster van oorlog. De rederijkerskamer „Jan Van Beers" te Utrecht, waarvan de Prins van Oranje bescherm heer was, heeft besloten den rouw aan te nemen voor den tijd van zes weken en heeft verzocht door eene deputatie uit het bestuur zich bij de begrafenis te Delft te mogen doen vertegenwoordigen. Bij het mathematisch-literarisch examen te Utrecht zijn tot nu toe geslaagd de heeren C. Backer Jr., W. Pellen, J. Vonk, V. Dubois, W_ Scheepers, A. De Wever, P. A. Huber, A. Van Moorsel. Het eerste natuurkundig examen is met goed gevolg afgelegd door: mej. Ch. Jacobs, II. Simons, J. Tuinstra, J. F. Mekel en W. Van Hoorn. De minister van oorlog heeft, zooals be kend is, bepaald dat, bij wijze van proef, bij^

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1