JAARLIJKSCH VERSLAG Te Breslau werd een student, die ten gevolge van een verwonding bij bet schermen verkregen ziek te bed lag, door zijn besten vriend bezocht. Deze had afscheid genomen en was bij de deur, toen de zieke hem terugriep en verzocht, hem een lepel drank in te geven. Ongeveer een uur nadat aan dit verzoek was voldaan, was de zieke overledende vriend had zich vergist, en in plaats van den drank voor inwendig gebruik, dien voor de bevochtiging van de wonde (hou dende carbolzuur) genomen. Te Napels heeft een jonkman drie revolverschoten gelost in de kerk van Santa-Brigada op een jonge vrouw, Vicenza Calumbio, terwijl men met de mis bezig was. Zij werd licht gewond en een oude vrouw, die naast haar bad, eveneens. De moordenaar, Luigi Bucci, werd dadelijk ge arresteerd en ontkwam met moeite aan de woede van het publiek. Bucci leeft gescheiden van zijn vrouw; de man van Vicenza is in de gevangenis wegens moord. In de Oostenrijksche rivier Marchof Morava is dezer dagen een snoek gevangen, die het geraamte van een roofvogel op den rug had, welks bek en klauwen zoo diep en stevig in den visc'n zaten, dat zij alleen met een mes konden worden losgemaakt. 'Vermoedelijk is de vogel op een snoek toegeschoten, toen deze zich even aan de oppervlakte vertoonde en door den visch in de diepte medegesleept verdronken. Een veehandelaar te Crèvecoeur-La- boissière maakte sinds eenigen tijd het hof aan de weduwe van een landbouwer, die bij zijn over lijden het vorige jaar zijn zaken in eenigszins verwarden toestand had achtergelaten. Bij do boe delscheiding bleek nu de veehandelaar nog een aardig sommetje aan de afgestorvene schuldig te zijn, dat hij thans natuurlijk aan de weduwe moest afdragen. Daarin had hij echter niet veel zin en om zich van die schuld af te maken nam hij de toevlucht tot een misdaad. Op zekeren avond vatte hij met zijn schoonzoon post op een weg, waar de weduwe langs moest komen. Beiden vielen haar aan, met het gevolg dat de weerlooze vrouw een schot in het hoofd kreeg en bovendien een aantal verwondingen over het geheele lichaam, haar met een mes toegebracht. Vier dagen later kwam de ongelukkige dientengevolge te overlijden. Thans zijn de moordenaars door de rechtbank te Beau- vais veroordeeld, de veehandelaar tot de doodstraf, zijn schoonzoon en medeplichtige tot twiutig jaar dwangarbeid. Een paar dagen geleden werd het weldadigheidsbureel te Rijsel letterlijk bestormd door een menigte zieken, grootendeeis behooreude tot den werkmansstand. Bij allen deden zich in meerdere of mindere mate dezelfde verschijnselen voor: hevige maag- en buikpijnen, geweldige hoofdpjjn, kramp in de ledematen, diarrhee en brakingen. Bij onderzoek is gebleken, dat de pa tiënten, ongeveer tweehonderd in getal, vergiftigd waren ten gevolge van het gebruik van ruuder- lever, uit denzelfden slagerswinkel afkomstig. Door de bevoegde macht is last gegeven te onderzoeken, of men hier te doen heeft gehad met het vleesch van zieke runderen, dan wel of de vergiftiging moet worden toegeschreven aan het gebruik van koperen vaatwerk bij het koken der lever. Men schijnt het dus, en te recht, voorzichtig te achten voorshands niet al te veel gewicht te hechten aan de onlangs verkondigde stelling van sommige ge neeskundigen dat koperoxyde een voor het lichaam onschadelijke stof zon zijn. Te Calatabiano op Sicilië hebben een 400tal boeren, ontevreden over de belastingen, de belastingkohieren op het kantoor vernield. In het oproer zijn vijf boeren gedood en vijf soldaten gewond. De orde is er hersteld en een onderzoek is bevolen. Het Soer. Handbl. meldt dat, terwijl een inlandsche knaap in de buurt van Kepoetran aan het visschen was, hij door een slang werd aangevallen, die zich om zijn been kronkeldevoor dat het dier den knaap eenig nadeel kon toebrengen, bad deze den slang bij den kop gepakt. Pas had hij dit bewijs van tegenwoordigheid van geest gegeven, of een andere slang kwam te voorschijn ook haar kop werd door den knaap gegrepen. Eindelijk voegde zich een derde slang bij het ge zelschap. De jeugdige visscher wist nu geen raad meer en riep om hulp. Slang No. 1 en 2 werden afgemaakt en No. 8 verdween in de rivier. De slangen waren, zegt men, van een vergiftige soort. Mevrouw C., Maandag van een uit stapje naar Parijs in hare woning te Levellois terugkeerende, vond haar geheele huishouden het onderste boven gekeerd. Blijkbaar was haar ver blijf in hare afwezigheid door dieven bezocht, die verschillende kostbaarheden hadden medegenomen en daaronder een pendule. Onmiddellijk deed de dame aangifte van het voorgevallene, doch onge veer ter zelfder tijd werd te Parijs een aanwijzing gedaan, die de politie spoedig op het spoor der daders bracht. Daar kwam nl. een opgeschoten knaap verklaren, dat hij behoorde tot een dieven bende, wier leden allen tusschen de vijftien en twintig jaren oud waren. Twee zijner makkers hadden hem misleid door hem dat buitenkansje te Levallois te laten misloopen, en daarom had hij maar besloten hen aan te brengen bij de politie. Bovendien gaf hij op, waar de gestolen goederen beland waren. Zoo had een uitdrager de pendule, die minstens 150 franken waard was, gekocht voor 10 franken. Onnoodig te zeggen, dat de aanbren ger zoowel als het tweetal, dat hij had verraden, onmiddellijk in arrest werden genomen. Ook de nog sedert zoo korten tijd in zwang gekomen telegraphische postwissels blijven niet buiten het bereik van de slimme manoeuvres der gauwdieven. Eenige dagen geleden ontving een handelaar in zijde te Parijs een telegram, antwoord betaald, van een zijner handelsvrienden in het zuiden des lands, waarin deze hem verzocht hem onmiddellijk per telegram 5000 franken over te maken, die hij dringend noodig had om een voor- deeligen koop te doen. Zonder de minste achter docht zond de Parijsche handelaar terstond de gevraagde som, zich met een requ van het tele- graafbureel vergenoegende. Toen hij echter den vol genden morgen taal noch teeken omtrent die zaak had ontvangen, vroeg hij per telegraaf om inlich tingen, en deze vielen juist niet heel voordeelig voor hem uit. Zijn correspondent had hem niets gevraagd en de Parijzenaar was de dupe geweest van een nieuw soort van oplichting. BUITENLAND. Frankrijk. De minister Le Royer deelde gisteren aan de commissie uit den Senaat het nieuwe ontwerp mede, houdende waarborgen voor den terugkeer der Kamers te Parijs. De commissie handhaafde met 6 tegen 2 stemmen hare ongunstige conclusies. Deze wet bepaalt, volgens „le XIX Siècle", dat de prefect van politie bijzondere instruction zal ontvangen en krachtdadige maatregelen zal hebben te nemen, om den ongestoorden gang der parle mentaire debatten te verzekeren, om samenscho lingen en demonstratiën rondom de parlements gebouwen te voorkomen, en om te beletten dat het volk rechtstreeks petitiën in de Kamers komt brengen. Voorts wordt bepaald, dat de tegenwoor dige inrichting der parlementsgebouwen te Versail les in stand zal blijven, daar elke Kamer voor zich besluiten kan er terug te keeren, indien zij het noodzakelijk mocht achten. Verder wordt voor gesteld, dat de beide Kamers, in congres vereenigd, alleen te Versailles mogen bijeenkomen. Duitschlaad. Bij den bondsraad is een ontwerp ingekomen tot het aanleggen van een spoorweg van Teterchen over Diedenhofen en Buchsweiler naar Schweiz- hausen, waarvoor behalve de bijdragen van het rijksland 4,614,515 mark noodig is, die door het rijk h fonds perdu toegestaan, door de uitgifte van schatkistbiljetten gedekt en in den loop der drie volgende jaren verwerkt zullen worden. De bijgevoegde memorie van toelichting stelt nadruk kelijk op den voorgrond, dat de lijn geen finan- ciëele voordeelen belooft, maar dat zoowel de aanleg als de exploitatie door het rijk geboden wordt deor strategische redenen. Onder hen, die bij *s keizers gouden brui loftsfeest gratie of vermindering van straf verkre gen hebben of zullen verkrijgen, bevinden zich, zooals gemeld werd, ook een groot aantal veroor deelden wegens majesteitsschennis na den moord aanslag, die verleden jaar op den keizer gepleegd is, maar alleen naar de halfofficiëele „Prov. Corr." thans mededeelt „voor zoover de ver oordeelden berouw toonen over hunne daad en om gratie verzoeken en voor zoover zij niet reeds te voren langdurige vrijheidsstraffen wegens misdaden of onteerende wanbedrijven hadden ondergaan en indien zij zich gedurende hun tegenwoordigen straftijd in hoofdzaak goed gedragen hebben." De keizer heeft aan de keizerin geschonken een halssieraad met kruis, in renaissancestijl, in het midden prijkende met een Christusbeeld, omgeven door een krans van diamanten. Bij dit sieraad, bewerkt naar eene teekening der kroonprinses, was gevoegd een ivoren crucifix en een groote opaal, in den vorm van een hart, belegd met 's keizers borstbeeld. Grroot-Bi-itaimïë. Omtrent de tweede zitting van het letterkundig congres te Londen verneemt men het volgende: Op voorstel van About werden Tennyson, Proude, Trollope, Home, Torrens en Stephen tot Engel- sche leden van het honorair comité benoemd. De vergadering nam met bijna algemeene stemmen de volgende voorstellen aanDe Internationale Letterkundige Vereeniging zal als tusschenpersoon dienen tusschen uitgevers, schrijvers en vertalers en er zal een register worden gehouden van niet gepubliceerde werken, waarvan de schrijvers het manuscript ter vertaling aanbieden, zoodat het werk te gelijker tijd in beide talen het licht ziet; de Vereeniging geeft inlichtingen aan schrijvers, ver talers en uitgevers tot bescherming hunner belan gen elke vertaling, door haar tusschenkamst ver kregen, zal een opschrift dragen, waaruit dit blijkt. van de Vereeniging tot voortdurende onder steuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers der Reeclerijen te Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee, In het afgeloopeu boekjaar zijn ontvangen aan contributiën van de reeders, die zulks gedeeltelijk van de inkomsten der visschers afhouden van 59 bomschuiten te Kat wijk a f 8.—ƒ177. van 14 bomschuiten te Noord- wijk a 8.42. 219.— aan jaarlijksche bijdragen van 50 cents of hooger728.20 aan renten1253.20 gift bij Mr. S. Le P. door N. N.25. Dr. E. Laurillard38.70 legaat Vrouwe Wed. J. Laan Willink geb. J. C. M. N. De Noort, te Amsterdam100. 2359.10. Dit jaar zijn ondersteundte Noordwijk aan Zee 4 weduwen, 7 weezeu, 1 bejaardete Katwijk aan Zee 23 weduwen, 16 weezen, zijnde de na gelaten betrekkingen van de verongelukte beman ning der bomschuitende Industrie, de drie Ge broeders, Zorg en Vlijt, Vrouw Neeltje, Katwijks Welvaren, de Jonge Dirk, de Adriana, Katwijks Welzijn, de vier Gezusters, de drie Gebroeders, Victor Jacob, Vrouw Jacob, de hopende Visscher, Vrouw Johanna, Vrouw Catharina en Leendert. In dit boekjaar is uitgekeerd2240.42"; gedurende de zomermaanden, per week: 1.25 voor elke weduwe, 0.875 voor een bejaarde en 0.25 voor elk kind; gedurende de wintermaan den: 1.50 voor elke weduwe, f 1.10 voor een bejaarde en 0.35 voor elk kind. Het kapitaal bedraagtaan Inschrijving op het Grootboek der Nationale Werkelijke Schuld 2' /s pet. f 45000 nominaal, aan belegging in de Leid- sche Spaarbank 2900, aan belegging a deposito 3999.66 en aan contanten f 823.89. De Vereeniging betuigt hare erkentelijkheid aan allen, die hare pogingen hebben ondersteund, en wenscht dat men blijve medewerken om het fonds door jaarlijksche bijdragen, giften en legaten te steunen. De Vereeniging voornoemd, SAMUEL LE POOLE, Voorzitter, A. VAN DRIEL, Secretaris. Leiden, 13 Juni 1879.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2