Maandag 16 Juni. N°. 5928. A0. 1879. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.".V. D 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PKIJS DEB ADVERTENTIEN: Van 1G regels1.05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsraimte. LEIDEN, 14 Juni. Den hoogleeraar dr. J. E. Gondsmit is gisteren op zijn 66sten verjaardag door een com missie uit zijne oud-leerlingen en vereerders het prachtige cadeau in zilver aangeboden, dat bij gelegenheid der viering van zijn 20-jarig profes soraat nog niet gereed was. Burg. en Weth. stellen den gemeenteraad voor, de tienden voor den oogst en jaarschare dezes jaars te Leiderdorp te veld staande, wederom onder de hand, volgens taxatie van deskundigen, aan de tiendplichtigen af te staan. De commissie van financiën heeft daartegen geen bezwaar. Burg. en Weth. leggen over een voorstel van curatoren der gemeente-instelling tot opleiding van O.-I. ambtenaren betrekkelijk eene wijziging van het onderwijzend personeel en de regeling der jaarwedden. Dat voorstel strekt om 1'. het onder wijzend personeel aan genoemde inrichting te vermeer deren met een leeraar voor het Maleisch en de land- en volkenkunde en daartoe met ingang van 1 September e. k. te benoemen H. C. Klinkert, thans te Druten, laatstelijk in dienst van het Nederl. Bijbelgenootschap en belast met de ver taling van den bijbel in het Maleisch; 2'. het traktement van dien leeraar te stellen op f 1800 's jaars tot 1 Juni 1880 en na dien datum op f 2500 's jaars, onder toekenning eener som van f 400 ineens voor kosten van verhuizing; 3°. den leeraar mr. Grashuis te ontheffen van de lessen in de Maleische taal en hem het onderwijs in het Javaansch op te dragen; 4°. de toelage van den hoogleeraar dr. P. J. Veth, toegekend bij raadsbesluit van 25 October 1877, met 1 Septem ber 1879 in te trekken, onder dankbetuiging voor de goede diensten door dien hoogleeraar aan de instelling bewezen5°. de toelage van den hoogleeraar Vreede met 1 September 1879 te verminderen met f 250 en met 1 Juli 1880 geheel in te trekken, en hem tevens op laatst genoemden datum een eervol ontslag toe te ken nen als leeraar in het Madoereesch, onder dank betuiging voor de goede diensten door hem aan de instelling bewezen. Burg. en Weth. en de commissie van financiën vereenigen zich met die voorstellen. Burg. en Weth. raden overeenkomstig het advies van regenten van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis, aan den heer d'Aumerie op zijn verzoek een eervol ont slag te verleenen als regent dier instelling, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen gewichtige diensten. Ook raden zij, na ingewonnen advies van de betrokken schoolautoriteiten, den heer C. Van 'Tiel, op zijn verzoek, een eervol ontslag te ver leenen als leeraar in de Engelsche taal- en letter kunde aan de gemeente-instellingen voor hooger- en middelbaar onderwijs, met ingang van 1 Sep tember e. k. Aan de zwem- en bad-inrichting Rbynzigt ■zijn gedurende deze week 1258 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5568 volwas sen personen en van 1013 kinderen. Prins Prederik is hedenmiddag te een uur uit Berlijn in de residentie teruggekeerd. Gemengd Nieuws. Heden is door de politie alhier naar de gevangenis te 's-Gravenhage overgebracht J. B., die op de Hoogewoerd bij den winkelier S. een pak schrijfpapier had ontvreemd. Hij had dit gedaan om in handen der justitie te geraken. Kort te voren toch had hij een paar schoenen mede op de Hoogewoerd ten nadeele van den win kelier L. weggenomen en ze weder teruggebracht, omdat niemand hem den diefstal had zien plegen. Aangehouden en naar het politiebureel overge bracht zijnde, gaf hij op tien jaren rijksveldwach ter te zijn geweest, nu laatstelijk bewaarder in de gevangenis te Haarlem, en wegens dronken schap in die betrekking te zijn geschorst, een en ander het gevolg van voortdurende huiselijke on aangenaamheden met zijne vrouw, naar aanleiding waarvan hij, echter zonder gewenscht gevolg, had getracht zich voor deu militairen dienst in Oost- Indië te engageeren en zich thans aan diefstal heeft schuldig gemaakt om op die wijze zijne vrouw te ontloopen. Hedenmorgen heeft men te 's-Hage in de Laan van Meerdervoort het lijk gevonden van een soldaat van het regiment grenadiers met een strik om den hals aan een ladder hangende. Op deze wijze schijnt hij zich van het leven te hebben beroofd. Donderdag-avond had in de Van- Hogendorpstraat 's-Hage een hevige ontploffing plaats, veroorzaakt door eenige jongens, die met brandende lucifers boven een beerput speelden; het deksel werd met een hevigen slag van den put geworpen, waaruit vlammen opstegen, terwijl de put ineenstortte. De jongens kozen ijlings bet hazen pad; de politie nam onmiddellijk voorzorgsmaat regelen om ongelukken te voorkomen. De politie aldaar heeft een zestienjarigen knaap gearresteerd, die van de afwezigheid der bewoners van een water en vuurnering in de Hekkelaan gebruik maakte, om een zilveren horloge te stelen, dat hij in de bank van leening voor f 1 verpandde. Uit Amsterdam wordt ons heden per telegraaf gemeld dat volgens de aldaar loopende geruchten de heeren Ledeboer en De Wit zich „verwijderd" hebbeB. In vele der welvarende dorpen aan den Rijn, als Alfen, Aarlanderveen, Oudshoorn, Woubrugge e. a., loopen voortdurend menschen zonder werk, zoodat voor vele gezinnen de zomer aanvankelijk erger is dan de winter. Men hoopt dat de a. s. hooibouw hierin eenige verandering zal brengea. Een knaapje te Amsterdam, dat bij het halen van een test met vuur in de Marnixstraat in brand geraakte, is in het Binnengasthuis over leden. Hedennacht is aldaar een nachtwacht, naar men zegt slapende, in de Looiersgraoht ge- loopen en verdronken. Uit Heemstede wordt gemeld: Hoewel er reeds meer dan 25 jaar verloopen zijn sedert de werken der duinwaterleiding werden aangevan gen, zijn er nog tegenwoordig onder het werkvolk, die ooggetuigen waren dat de Prins van Oranje de eerste spade in den grond stak op de plek, waar de eerste kom, ter gedachtenis aan dat feit het Oranjewater genoemd, gegraven is. Dat dien werklieden dat alles nog levendig voorstaat dat zij zich nog altijd den vroelijken en vrien delijken knaap, die, na zijn werk verricht te hebben, den geheelen dag op het terrein bleef, en met de landjeugd in het duin speelde, herinnerden, bleek bij het vernemen van zijn dood. Donderdag-ochtend toch zag men in de genoemde kom een hoogen mast geplaatst, waaraan zij de vlag hal verstok ge- heschen en den rouwwimpel gehecht hadden. De uitlevering te Brussel van H. Kerdijk is heden behandeld voor het hof van appèl aldaar. Zij werd bestreden door mrs. Leon Defuis- seaux en Paul Janson, volksvertegenwoordigers. Het hof zal later zijn advies uitbrengen en dit aan de Belgische regeering mededeelen, die dan beslist. Donderdag-avond stond het acht jarig zoontje van H., wonende in de Blokhuissteeg te Leeuwarden, te kijken naar het opendraaien van de Wirdumerpoortsbrug, waar een stoomboot door gelaten moest worden. De knaap stond er te dicht bij en de brugdraaier zag de tegenovergestelde richting uit, zoodat hij niet bemerkte, dat het hoofd van den knaap tusschen den knop van de leuning en de brug geraakte en oogenblikkelijk verbrij zeld werd. Een man uit Koningsbergen verkocht onlangs eene koe en ontving o. a. een banknoot van 100 mark. Toen hij thuis was gekomen vond zijn zesjarig zoontje ongelukkig het kostbaar papier en verscheurde het al spelende. Hierop werd de vader zoo woedend, dat hij het kind naar een blok sleepte en met een bijl het hoofd afhieuw. Door berouw gefolterd liep hij naar binnen en verhaalde het gebeurde aan zijne vrouw, die van schrik in onmacht viel en een ander kind, dat juist gebaad werd, in de badkuip liet vallen, waar het verdronk. De man is in hechtenis. Donderdag-avond te zeven uren iste Raalte eene boerenplaats, bewoond door de wed. Westenink, door den bliksem getroffen. Het huis met den geheelen inboedel is verbrand, terwijl twee paarden en twee koeien in de vlammen omkwamen. Vijfj ongelieden teNantes wilden zich met een boeier naar de kermis in het naburige Basse-Indre begeven. Nauwelijks echter waren zij goed onder zeil, of bij de punt van het eiland Mahon sloeg het vaartuig om door een rukwind. Het vijftal geraakte te water en aan eenige varens gezellen van in de nabijheid liggende scheepjes, die terstond te hulp snelden, mocht het slechts gelukken er twee te reddende drie overigen vonden den dood in de golven. Beter kwamen er drie heeren en een dame af, die te Parijs de Seine afzakten, maar het ongeluk hadden, dat hun licht vaartuigje ten gevolge van hun onvoorzichtige bewegingen bij de haven van Saint-Nicolas omsloeg. De drie man nen konden echter goed zwemmen, zoodat zij er in slaagden niet alleen zich zeiven, maar ook de in zwijm gevallen vrouw te redden. De oliefabriek en magazijnen van Warden, Prew en C°. te Point Breeze bij Phila delphia zijn afgebrand. De vlammen breidden zich uit tot aan de schepen, waarvan een zestal werd vernield. De verliezen zijn zeer aanzienlijk. De oorzaak van de ramp was het inslaan van den bliksem.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1