Zaterdag 14 Juni. N°. 5927. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer8 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. PATENTBLADEN. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladeu over het 4de kwartaal, dienst 1878/79, van art. 3985 tot en met 4143, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het raadhnis dezer ge meente, op vertoon van het aanslagbiljet verkrijgbaar zijn van den 13den tot en met den 18den Jnni e. k., uitgezonderd de Zondag, dagelijks van één tot drie oren. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 12 Jnni 1879. V. d. BRANDELER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de circulaire van den Staatsraad Gouverneur van Zuid- Holland, van den 21sten Augustus 1831 (Provinciaal blad n°. 110), Doen te weten, dat ter voldoening aan het Koninklijk besluit van den lsten dier maand n°. 72, de Dankdag of godsdienstige viering der overwinning van Waterloo, ditmaal op Zendag den 15deu dezer maand zal worden gehonden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 12 Juni 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 13 Juni. Door de geneeskundige staatscommissie alhier is heden tot arts bevorderd de heer F. Van Gelder, officier van gezondheid 1ste klasse, en het ge tuigschrift uitgereikt aan den heer J. Browne, doctorandus. Het Leidsche studentencorps heeft gedurende zes weken den gebruikelijken rouw aangenomen wegens het overlijden van den Prins van OraBje. Tevens vernemen wij, dat om dezelfde reden de maaltijd op Zomerzorg, die bij gelegenheid der algemeene vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde op Donderdag 19 Juni zon gehouden worden, niet zal plaats hebben. De firma's E. J. Brill en Frederik Muller C®. zullen deu 19den dezer, in het auctie-lokaal van eerstgenoemde, eene belangrijke veiling houden van kunstvoorwerpen, grootendeels nagelaten door onzen stadgenoot dr. C. W. H. Van Kaathoven. Er is daarbij veel schoons dat bijzondere aan dacht verdient. Onder de schilderijen bij voor beeld die van J. M. Molenaar: „Le dentiste"; een landschap van F. De Moucheron; een rivier gezicht van Aart Van der Neer; P. G. Van Os, bijzonder fraai geschilderde Newfoundlandsche hond, eenmaal het eigendom van het beroemde huis Luchtman8; voorts een zeer fraaie Verschuur; Bochussen, Schelfhout, Kiuyver, Nnyen, Roose boom enz. Liefhebbers van oud porselein zullen veel van hun gading vindenook oud glaswerk is goed vertegenwoordigd. Eindelijk eenige oude meubelen, waarbij o. a. twee zeer fraaie klokjes, style Louis XV, die zeer de opmerking waardig zijn. Wij gelooven dat het onnoodig zal zijn onze stadgenooten op te wekken de aangekondigde kijkdagen niet te verzuimen. De herstemming voor leden van de Tweede Kamer in de hoofdkiesdistricten Rotterdam, Gouda, Dordrecht, Steenwijk, Zwolle, Haarlemmermeer, Delft, Leiden, Utrecht en Goes zal plaats hebben op Dinsdag 24 Juni. Door wijlen den heer A. Van Schie is ge legateerd 250 aan de R.-K. kerk der O. L. V. onb. ontvangenis te Leiden, en f 1000 aan het gesticht de Goede Herder te Leiderdorp. Tot holponderwijzeressen aan de gemeente scholen te Helder zijn benoemd mej. E. F. W. M. Van Moorse), van Leiden, en mej.F. Eikma, van Makknm. Bij de Ned.-Herv. gemeente te Noorden is beroepen de candidaat J. G. Van de Pol, en hij de Chr. Geref. gemeente te Uithoorn ds. N. J. Engelbers te Waddingsveen. Voor de vacante betrekking van hoofd onderwijzer te Molenaarsgraaf is benoemd de heer K. Batenburg, hulponderwijzer te Gorcum. Door den minister van oorlog is bepaald, dat het schillen der aardappelen ten behoeve der menage van de manschappen bij het geheele leger bij wijze van proef, gedurende eenigen tijd door vrouwen moet geschieden, ten einde den soldaat niet noodeloos met corveediensten te belasten. De voorgestelde detacheering van een ge deelte der infanterie van Den Helder naar Tessel om daar te kunnen geoefend worden in het schieten op groote afstanden zal volgens beslissing van den minister van oorlog dezen zomer niet plaats hebben. Gedurende den aanstaanden kamptijd van het bataljon mineurs en sappeurs zal van ieder der regimenten huzaren een luitenant hij dat bataljon worden gedetacheerd, ten einde proeven hij te wonen om spoorstaven te vernielen door middel van dynamiet. Jhr. J. H. S. Van de Poll heeft den architect Leliman belast met de verbouwing van een viertal zalen in zijne woning aan de Heerengracht bij de Spiegelstraat, waar zijne kostbare schilderijenverza meling op waardige wijze geherbergd kan worden. De verzameling bestaat, behalve talrijke doeken van de nieuwere school, uit ongeveer tweehonderd stukken van oude meesters, waaronder Rembrandt, Van Dijck, Paulus Potter, Ruysdael en Cuyp. Daarenboven moet de eigenaar het voornemen hebben om zijne verzameling bij voortduring aan te vullen. Men zal niet alleen gelegenheid kunnen erlangen om deze kunstschatten te bezichtigen, maar ook om op de aangenaamste wijze kopieën te nemen. De confessioneele vereeniging heeft zich opnieuw met eene circulaire tot de kerkeraden der Herv. gemeenten gewend. Zij wekt de kerke raden, die aan het nieuw art. 38 in het regl. godsd. onderw. niet mogen gehoorzamen, op: „voort te gaan op den weg van getuigen, kalm, in de vaste overtuiging, dat God ons tot getrouw heid roept; met innige droefheid over de erve der vaderen, die gescheurd wordt; niet bet minst met oprechte verootmoediging over ons aandeel aan de schuld en het oordeel, die op onze Kerk zoo zwaar drukken." Den kerkeraden wordt de raad gegeven, ter class, vergadering te adviseeren tegen de twee synodale voorstellen. Het een betreft de belijdenisvragen (art. 39 regl. godsd. onder wijs); het ander is een „reglement op de uitoefe ning van de rechten der minderheid in de ge meenten der Ned. Herv. kerk". Dit reglement is „eene organisatie van de wanorde, eene reglemen teering van het onrecht." De schrijvers achten het voorstel „eene nieuwe partij-manoeuvre van de middelpartij, die blijkbaar hare grootste kracht stelt in krijgslisten en bedekte aanvallen." Aan het weeshuis der Ned.-Herv. gemeente te Amsterdam is door wijlen den heer L. Split- gerber een legaat besproken, bestaande in f 2000 in contanten en 6000 inschrijving 4 pet. Grootboek. De gemeenteraad van Rotterdam heeft be sloten overeenkomstig het afwijzend prae-advies van B. en Ws. op de adressen betreflende het dempen der Blaak. Het voorstel tot het houwen van eene nieuwe vischmarkt aan den Wolfshoek is aan B. en Ws. gerenvoyeerd met verzoek om een onderzoek in te stellen naar geschikter terreinen. De pacht van het Katendrechtsche veer is gegund aan de stoombootreederij „Maas en IJsel". In gekomen is een voorstel op een adres van direc teuren der Rotterdamsche Handelsvereeniging. Het voorstel luidt om het waarborg-kapitaal terug te geven eD daarvoor in de plaats te nemen f 500,000 in obligatiën der hypothecaire leening van negen millioen, welke de Vereeniging voornemens is te sluiten. Tegen Zaterdag is tot behandeling van dit voorstel eene buitengewone vergaderiag belegd. De exploitatie van de spoorweglijn Nijme genArnhem is gisteren begonnen, maar zonder eenige plechtigheid. De dood van den Prins van Oranje heeft van elke feestelijkheid tot later doen afzien. Gisteren heeft het hof den rouw aangenomen voor den tijd van twaalf weken, te wetenvier weken grooten, vier weken halven en vier weken lichten rouw. De „Liberté" meldt dat de Nederlandsche gezant te Parijs een proces wegens laster zal in stellen tegen een der Parijsche bladen, ter zake van artikelen over den Prins van Oranje. De balseming van het lijk van den Prins van Oranje had gisteren te elf uren plaats, door doctor Gannal. Tegenwoordig waren de doctoren Martin en Gailleret, baron Bentinck en baron Grove- stins. Aan iedere zijde van den hals werd eene opening gemaakt in de slagaderen. Aan de linker zijde werden sporen van bloedverdikking gevonden, die vermoedelijk de werking der linkerlong belet hebben. Daarna werd eene inspuiting gedaan van zeven liter chemisch Zuivere oplossing van aluminum- zouten door middel van een bijzonder ingerichte perspomp. Tevens werden drie liter bloed afgevoerd, waardoor hel aangezicht eenigszins ontkleurde. De opening der slagaderen werd weder gesloten, het lichaam in flanel gewikkeld en gekleed. Onderschei dene photographieën zijn genomen. Het lijk is gekist in een wit satijnen omkleeding met het portret van 's Prinsen moeder, Koningin Sophia, op de borst. Vier liter essence werden op het lijk gesprenkeld en daarna de looden kist dicht gesoldeerd, die voorzien is van glas, zoodat het gelaat zichtbaar is. De akte van 's Prinsen overlijden is gisteren ingeschreven in het register der mairie van het negende arrondissement van Parijs. De akte is onderteekend door den Nederlandschen gezant, door baron Bentinck, adjudant des Koniags, en door den adjunot-maire en draagt het nummer 851. Alle gekroonde hoofden hebben Prins Alexander per telegraaf hunne deelneming betuigd. Gister avond werd het lijk overgebracht naar het gezant- schapshoteL Het werd niet neergelegd in eene grafkapel, die steeds publiek is, maar volgens order des KoniDgs in eene chambre mortnaire, die alleen toegankelijk is bij uitnoodiging. Onder de per sonen, die in het register bij den Nederlandschen gezant hun naam hebben ingeschreven, telt men den minister Waddington, maar schalk Mac Ma- hon, maarschalk Canrobert, voorts gezanten, sena toren en afgevaardigden, enz. Men verneemt dat de dag der begrafenis van het stoffelijk overschot van den Prins te Delft op Donderdag 26 dezer is bepaald en dat ze op dezelfde wijze als de teraardebestelling van den dit jaar overleden Prins Hendrik zal plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1