Vrijdag 13 Juni. N°. 5926. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn U40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van I6 regels1.05. Iedere regel meer0.17). Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICIITEN. PATEKTBLADESI. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestoor van Leiden, doet te weteu dat de ingevulde patcotbladen over het 4de kwartaal, dienst 1878/79, van art, 3985 tot en met 4143, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het raadhuis dezer ge- meente, op vertoon van het aanslagbiljet verkrijgbaar zijn van den 13deo tot eo met den lSdeo Jooi e. k., uitgezonderd de Zondag, dagelijks van één tot drie oren. Lei don, De Burgemeester voorooemd, 12 Juoi 1879. V. d. BKANDELER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Geziea de circulaire van den Staatsraad Gouverneor van Zoid- Holland, van den 21sten Augnatoa 1831 (Provinciaal blad u°. 110), Doen te weten, dat ter voldoeniBg aan het Koninklijk besluit van den lsten dier maand n°. 72, de Dankdag of godsdienstige viering der overwinning van Waterloo, ditmaal op Zendag den 15den dezer maaud zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. n. BRANDELER, Burgemeester. 12 Jooi 1879. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der GEMEENTE LEIDEN, ontvangen hebbende eene circulaire van den Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 25sten Januari jl. (Provinciaalblad n8. 5), hou dende uitnoodiging om, door het aansporen der ingezetenen tot milddadigheid, zooveel mogelijk het welslagen te be vorderen der jaarlijksche Collecte, welke ten gevolge van Zijner Majesteits dispositie, van den 16den November 1820, n°. 81, door de Districts-commissie tot aanmoediging en onder steuning van den Geurapenden Dienst in de Nederlanden, zal worden gehouden, doen te weten dat, ingevolge het verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe gemachtigde personen, met gesloten bussen, op Maandag en Dinsdag 16 en 17 Juni aanstaande, aanvangende *s morgens te negen uren, aan de huizen der ingezetenen, die verzocht worden op de uit reiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervat, noodigen de ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door onbekrompen bijdragen kracht dadig mede te werken tot de ondersteuning der instel ling, welke zij zoo zeer behoeft, maar gelooven tevens dat de bestemming van de opbrengst dier Collecte reeds eene goede uitkomst verzekert en voor ieder rechtgeaard Neder lander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Het fonds, tot instandhouding waarvan die gelden wor den ingezameld, strekt toch niet slechts in het belang der verminkten en infirmen van den gedenkwaardigen en be- slissenden slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dat bij velen heerscht), neen, ongelukkigen van iederen strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was en nog is, ondervinden het steeds, dat ten hunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht: strijders van den Belgischen veldtocht, hand havers onzer macht in Oost- en West-Indische bezittingen, veteranen van 40-jarigen dienst, genieten nu reeds, of hebben althans het vooruitzicht te genieten, van hetgeen hunne landgenooten hebben weggelegd en thans nog af zonderen tot leniging hunner smarten, tot ondersteuning van hunnen gebrekkigen ouderdom. De Nederlandsche soldaat wete het, dat, zoo hij wer kelijk in en door den dienst infirm is geworden, er een fonds bestaat, met het doel om door toelage, boven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te verzachten; maar het Nederlandsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan die ondersteuning met meer mildheid te verleenen, opdat het fonds aan al die billijke aanvragen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwijzen, tot beschaming van den tijdgenoot, die aan het werk, eenmaal zoo krach tig aangevangen, slechts met slappe handen voortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Bur gemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd hou den, het doen zien, dat deze roepstem niet tevergeefs ook tot Leidens ingezetenen werd gebracht I Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris Leiden, 12 Juni 1879. LGIBEN, 12 Juni. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer A. M. Pleyte, geb. te Zalt-Bommel, met academisch proef schrift, get.: „De rechtstoestand der marken in Nederland." Gisteren promoveerde in dezelfde faculteit de heer H. C. Lam mers van Toorenburg, geb. te Meester-Coruelis (Java), met academisch proefschrift, get.Iets over de bedreigingen, straf baar gesteld in de artt. 305303 eu 436 C. P." Voor het ad missie-examen hebben zich zestig adspi- ranten aangemeld. Door de geneeskundige staatscommissie alhier zijn heden tot arts bevorderd de heeren K. Kui per Middel, doctorandus, en L. Marcus, candi- daat-arts. Tot officier van gezondheid 2de klassen la suite bij de dd. schutterij alhier is benoemd de heer J. Kimmel, thans 1ste luitenant; tot 2den luitenant de heeren J. P. Riedel, eervol ontsl. 2de luit. bij die te Nymegen, mr. H. Scholten, J. W. Klomp en J. H. De Hoop, allen thans sergeant. Onlangs is op eene verkooping alhier een omslag met litographieën, enz. aangekocht, waarbij, naar wij vernemen, onder eenige teekeningen van onde meesters, eene fraaie teekening van J, Jordaans en eene van Paulus Potter. Blijkens den staat van het schoolverzuim over het tweede kwartaal van 1878 in de ver schillende gemeenten van ons land, die in bij voegsels van de Staatscourant voorkomt, bedroeg in het derde district van Zuid-Holland het aan tal openbare scholen te Leiden 9, in de overige gemeenten van dat district 19; kerkelijke scholen te Leiden 5, in de overige gemeenten 4; overige bijzondere scholen te Leiden 4, in de overige gemeenten 4; te zamen 45 scholen. Het aantal ingeschreven leerlingen bedroeg in dat district in April 8898, Mei 8885 en Juni 8812het aantal schooltijden die gehouden moeten worden in April 308.997, Mei 398.855 cu Juni 286.603 het eeheel aantal verzuimde schooltijden in April 21.378, Mei 26.930 en Juni 22.929. Op de 100 schooltijden bedroeg het verzuim te Leiden in April op de openbare scholen 5.83, kerkelijke scholen 4.86 en overige bijzondere scholen 0,79; in Mei respectievelijk 6.34, 4.82 en 0,47, in Juni resp. 6.94, 5.40 en 0,56in de overige gemeenten in April resp. 10.56, 6.38 en 6.89; in Mei resp. 10.33, 5.56 en 5.81; in Juni resp. 13.77, 8.43 en 7.31. Het sterkst is het verzuim wegens ziekte eu veld- en anderen arbeid. Tot voorzitter van den binnenpolder van Zwammerdam is in de vergadering van stemge rechtigde ingelanden benoemd de heer J. Hoogen- doorn, in plaats van den heer C. W. Hoogendijk, die reeds vroeger had verzocht om zijn hoogen leeftijd niet te worden herbenoemd. Men meldt nit Parijs de volgende bijzon derheden, aan de woning van den Prins van Oranje, Rue Auber 19, vernomen. De Prins is in de armen van zijn kamerdienaar gestorven, zonder smart en zonder te beseffen dat hij ster vende was. De laatste vijf dagen was zijn toe stand minder gunstig dan de bulletins deden vermoeden. De laatste nacht was echter niet on rustiger dan de vorige. De kamerdienaar bood den Prins gisterochtend aan, om hem een weinig in het bed om te leggen. De Prins antwoordde den kamerdienaar (een Hollander) in het Hol- landsch„Doe gelijk gij goedvindt." Daarop de armen uitbreidende en in de kussens nederzin- kende, slaakte de Prins een diepen zucht en blies den laatsten adem uit. Prins Alexander werd terstond geroepen en haastte zich te komen. De adjudant Bentinck heeft even na halfelf aan den Koning getelegrapheerd, dat alle hoop ver loren was. Toen de Koning nieuw bericht vroeg, moest geantwoord worden, dat de Prins overleden was. Geen enkel geneesheer was bij des Prinsen laatste oogenblikken tegenwoordig. De Prins was alleen met zijn kamerdienaar. Van de Rue Auber zou het lijk naar het hotel van den Neder- landschen gezant, baron Van Zuylen, in de Ave nue Bosquet getransporteerd worden. Daar zou een lijkdienst gehouden en het lijk in een rouw kapel geplaatst worden. Het wordt heden gebal semd en zal naar Nederland gezonden worden. Een aDder berichtgever deelt mede dat Z. K. H. in de laatste dagen, behalve zijne geneesheeren, alleen Prins Alexander, diens adjudant De Grove- stins en den heer Fransen van de Putte heeft ge zien. Prins Alexander heeft diep ontroerd de ge neesheeren voor hunne goede zorgen bedankt. De kamer van den overleden Prins werd verzegeld. De legatieraad De Stuers en de adjudant Bentinck hielden de wacht bij het lijk. Ds. Bersier zal den lijkdienst verrichten. Prinses Mathilde heeft een condoleantiebezoek aan Prins Alexander gebracht. De Prius van Wales heeft per telegraaf eene photographic gevraagd van het lijk. De dokter van den overledene moest dagelijks den Engelschen kroonprins schriftelijk bericht zenden van den toestand van den zieke. In een gisteren verschenen buitengewoon nummer van de Staatscourant wordt het overlijden van den Prins van Oranje in de volgende woorden ge meld „Het heeft den Almachtige behaagd, Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins van Oranje tot zich te nemen. Zijne Koninklijke Hoogheid ont sliep heden, omstreeks elf uren, te Parijs. Het Koninklijk Huis en het gansche Vaderland zijn door dit t.rcflend verlies in diepen rouw gedompeld." Een nader ontvangen bericht meldt dat na ontvangst der mededeeling van het overlijden van den Prins van Oranje de Koning aan zijn lijfarts, dokter Vinkhuyzen, den last verstrekt heeft, zich naar Parijs te begeven. De geneesheer is heden morgen vertrokken. Te Amsterdam hangt heden van de torens, de openbare gebouwen en eenige particuliere huizen de vlag halverstok, hier en daar van een rouwwimpel voorzien. Gistermiddag, kort na aankomst van het officiéél bericht, is de ministerraad buitengewoon vergaderd, geweest. Tot stationschef te VeeDenburg is benoemd' de heer P. Dodenhuis, commies van het bestel- goederenkantoor te Haarlem, terwijl in zijn plaats treedt de heer Krul, gewezen stationschef te Veenenbnrg. De heer D. A. Thieme, die als uitgever den Nederlandschen boekhandel tot sieraad strekte, is gisteren te Velp overleden. Waren de berichten over zijne ziekte in de laatste dagen ongunstig, de dood kwam toch onverwacht. De overledene was tevens directeur van het Vaderland en mede- uitgever van het Woordenboek der Nederl. taal.' Nog in den loop van dit jaar wordt Am sterdam met een particulier museum verrijkt. Gisteren had te Amsterdam de algemeen* vergadering plaats van de aandeelhouders in de Ned.-Indiscbe Handelsbank. Uit het verslag der directie bleek, dat er in 1878 een winst is behaald

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1