Wij ontvingen heden het treurige, doch offlcieele bericht dat de PRINS VAN ORANJE hedenmorgen te kwartier voor elven, in den ouderdom van 39 jaren, te Parijs is overleden. iwiSpHÉ PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden Franco per post Afzonderlijke Nommers PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1—6 regelsj Iedere regel meer Groolere letters naar plaatsruimte. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. in bovengenoemden Overijselscben almanak aantreft, een allermerkwaardigst voorbeeld van conservatie oplevert. Het lijk is niet, zooals gewoonlijk, uitgedroogd en hard ge worden, maar zacht gebleven ten gevolge van de vloeibare balsamieke stoften en oliën waar mede bet geheel doortrokken en overgoten was. Met de meeste zorg is dan ook voor een verder behoud gezorgd en deze kist evenals de overige weder in de graven, waarin zij zoo langen tijd gerust hebben, herplaatst, zoodat ook bij eene nu geheel veranderde bestemming van bet gebouw de overblijf selen der oude vorsten en edelen hunne oor spronkelijke rustplaats niet zullen verliezen. In de 46ste vergadering van de alge- meene vereeniging tot bloembollencultuur te Haarlem bracht de voorzitter de heer Krelage hulde aan de nagedachtenis der heeren H. D. Kruseman, Van der Vinne en Van Aspe- ren van der Velde, die zich op verschillende wijze voor de vereeniging verdienstelijk hadden gemaakt. Vervolgens werd mededeeling gedaan van stappen bij het bestuur van Itijnland, tot verkrijging van betere waterloozing. Men wenscht op groote schaal een tentoonstelling te houden in 1880, aangezien er sinds 1875 geen is geweest. Nadere voorstellen zullen door het bestuur gedaau worden. Het voor stel, tot het houden der beurs iedere week van 15 Juli tot 14 October op de „Doelen", van één tot drie uren, werd goedgekeurd. De voorzitter sloot hierop de vergadering, als de laatste onder het oude reglement, daar met 1 Juli het nieuwe, waarmede men algemeen is ingenomen, in werking treedt. De heeren L. P. Van der Spil, gebo ren te 's-Gravenhage, en B. P. J. Wijckerheld Bisdom, van Dusseldorf, beiden militair arts, hebben aan het aanvullings-examen van offi cier van gezondheid der 2de kl. bij het leger in Oost-Indië voldaan. Tot adsistent bij het natuurkundig onderwijs aan de hoogeschool te Groningen is benoemd de heer A. Eberg, te Berlijn. De Vereeniging voor hooger onder wijs op Gereformeerden grondslag heeft 'nare eerste vergadering gehouden. Door het voor- loopig moderamen werden mededeelingen ge daan, waaruit bleek van de belangstelling, door de gemeenten in deze zaak gesteld. Van omstreeks honderd predikanten was betuiging van sympathie ingekomen, en de Vereeni ging had uitzicht, eer nog de propaganda voor haar doel begonnen was, over een jaar- lijksch budget van ongeveer f 17,000 te kunnen beschikken. In het bestuur werden definitief gekozen vijf directeuren, de heeren T. barou Van Boetzelaer, J. J. Glinderman, I. Esser, W. Hovy en S. J. Seefat. Voorts werden de beginselen vastgesteld voor eene instructie van directeuren, en eindelijk vast gesteld 1°. dat het geven der lessen aan de school der Vereeniging zal aanvangen in Sep tember 1880; 2°. dat de opening der school en de installatie omtrent Juni daaraan vooraf- LEI»EN, 11 Juni. ook de daarbij behoorende muziek. Het aantal melodieën is vrij beperkt, maar in de recita tieven heerscht grootere vrijheid. De personen, die in dit stuk optreden, zijn goeddeels uit de Mahabharata genomen, maar het verhaal zelf, dat voor een kort uittreksel weinig ge schikt is, is van Javaansche vinding. Behalve dit ontving het Bataviaasch genootschap on langs nog zes andere tooneelstukken, waar van de uitgave werd aangekondigd. De groothertog en de groothertogin van Saksen-Weimar hebben aan het Haagsche comité voor de tweede Nederlandsche Noord- poolvaart een aanzienlijke bijdrage doen toe komen. Dezer dagen werd het comité ook verrast door een belangrijke som aan giften van vele te St.-Petersburg gevestigde Neder landers. Daar de voorgenomen verbouwing van een gedeelte der oude gebouwen op het Bin nenhof te 's-Gravenhage, inzonderheid van de voormalige B.-K. kerk, vroeger de Hof kapel, aldaar, eene ontblooting der fondamen ten noodzakelijk maakte, werd opnieuw een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de over blijfselen der aldaar bijgezette graven van Holland en andere aanzienlijken. Dit onder zoek heeft Maandag plaats gehad in tegenwoor digheid van eenige hooggeplaatste personen en andere belangstellenden. Daarbij is ge bleken, dat het in 1770 door de heeren W. baron Van Lijnden van Hemmen en mr. J. Visser ingestelde onderzoek toen met de meeste zorg en nauwkeurigheid is geleid ge worden en dat het door laatstgenoemde op gemaakt verslag, te vinden in den Overijsel- schen Almanak voor oudheid en letteren voor 1844, volkomen vertrouwen verdient. Bijna alles werd gevonden zooals het daar is geboekt, en hoewel verdere nasporingen in het schip der kapel destijds niet gedaan zijn, zoo heeft het thans daarin voortgezette onderzoek geene uitkomsten van eenig belang gehad. Wat mr. Visser aanteekende is evenzoo teruggevonden; alleen waren, op ééne uitzondering na, de in 1770 nog vrij gaaf bewaard gebleven gebal semde lijken, waarin men toen meende te her kennen o. a. hertog Albrecht van Beieren en zijne eerste gemalin Margaretha, alsmede dat van de, blijkens een op de looden kist ingekrast opschrift, in 1589 overleden gravin Erancoise van Egmond, dochter van den be kenden te Brussel onthoofden graaf Lamoraal van Egmond, bijna geheel verteerd. Het lijk, waarin men in 1770 dat van den in 1345 bij Stavoren gesneuvelden graaf Willem IV van Henegouwen en Holland meende te her kennen of dat volgens eene andere meening dat van Willem Huser, hofmeester van graaf Albrecht, te gelijk met Aleid van Poelgeest te 's-Gravenhage vermoord in 1392, zou wezen, was nog zeer goed bewaard en scheen weinig veranderd te zijn, sedert het nu ruim eene eeuw geleden ingestelde onderzoek. Wie het ook mag geweest zijn, zeker is het, dat deze mummie, waarvan men eene afbeelding Ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Leiden zijn van de 2796 kiesgerechtigden ingeleverd 2152 stembiljetten, waarvan er van onwaarde wer den verklaard 14. Op verschillende personen werden 4 stemmen uitgebracht. Het aantal geldige stemmen bedroeg 2138 en de vol strekte meerderheid alzoo 1070. De heer L. M. De Laat de Kanter verkreeg er 800, de heer O. baron Van Wassenaer van Cat- wijck 720 en mr. L. G. Verwer 614, zoo dat tusschen beide eerstgenoemden een her stemming moet plaats hebben. Den uitslag van de overige districten deelen wij hierachter mede. Door de geneeskundige staatscommissie alhier is heden het getuigschrift uitgereikt aan de heeren J. J. Gribling en M. P. Tichelaar, beiden doctorandus. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Schiedam", waar van de laatste buslichting aan het postkantoor te Botterdam is bepaald op den 13den Juni des avonds te tien uren. In de Maandag gehouden vergadering der letterkundige afdeeliug van de kon. aca demie van wetenschappen werd door den heer Acquoy rapport uitgebracht door de in de vorige bijeenkomst benoemde commissie om te adviseeren over de door den heer Moll ingezonden verhandeling over de Nederduit- sche geschriften van Geert Groote. De com missie acht dezen arbeid in menig opzicht zeer belangrijk. Thans kan men eerst nauw keurig nagaan, wat Geert Groote voor het volk gew' it is, want uit dit oogpunt leveren zijne tijnsche geschriften geen vertrouw bar' maatstaf. De vergadering vereenigde zich met de conclusie van het rapport, om de verhandeling in de quarto-werken der afdeeling op te nemen. De heer Knoop leverde eene nadere toelichting tot den aanslag op Maastricht in 1594. Met aansluiting aan bet geen spreker vroeger over dit onderwerp in het midden bracht, staat bet nu vast, dat de bedoelde aanslag beproefd is in Maart 1594, niet 1592. De heer Kern deed mededeelingen over een handschrift van het Javaansche too- neelstuk „Irawan rabi", hetwelk door den rijksbestuurder van Soerakarta is medege deeld aan het Bataviaasch genootschap en door dit genootschap in afschrift toegezonden aan de academie van wetenschappen. In dezen wajang-tekst wordt alles wat tot de mise- en-scène behoort zeer uitvoerig opgegeven, SsaEiiakl

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1