Mogen daarom beide stadgenooten bij behoud van gezondheid nog vele jaren aan hunne in stellingen verbonden blijven met die geestkracht en nimmer verfiauwde belangstelling als zij zoo rijkelijk daarvoor hebben gewekt en onder vonden, en, zoo men hoopt, nog zullen blijven ondervinden, opdat de instellingen steeds aan haar doel blijven beantwoorden. Stil en zonder uiterlijk vertoon wordt dit 40- jarig feest door de inwonenden gevierd. De bui tengewone maaltijden met de toegevoegde versna peringen leverden het bewijs dat de overige leden van het college hebben gewenscht dat allen aan de herinnering van dezen dag zouden deelnemen, terwijl in eene avondvergadering den jubilarissen door het college en de verpleegden de gelukwen- schen zullen worden aangeboden, voor welke gele genheid zoowel de regentenkamer als het schoollo kaal feestelijk en smaakvol doch met eenvoud zijn versierd en het laatste tevens door een aanzienlijk aantal waskaarsen, guirlandesgewijs tusschen groen, op eigenaardige wijze zal worden verlicht. Vanwege den rector-magnificus der rijks universiteit te Leiden wordt bekend gemaakt, dat op de ten vorigen jare uitgeschreven prijsvragen ingekomen zijn drie antwoor lei), met de motto's „Lust und Liebe zum Dinge, Macht Mühe und Arbeit geringe"„In magnis voluisse sat est", en „Naturgeschichte beruht überhaupt auf Ver- gleichung." Op verzoek van het hoofdbestuur der Con- fessioneele Vereeniging is door den kerkeraad te Amsterdam besloten tot het zenden van twee afge vaardigden naar eene vergadering, te houden te Leiden den 18den Juni e. k., om met afgevaar digden uit nog zeven aanzienlijke gemeenten over de oprichting van een kerkeradenbond te spreken, „ten einde zich te verzetten tegen art. 38 en de andere Synodale verordeningen, die de belijdenis der Nederlandsche Hervormde gemeente aantasten, en hen te beschermen, die om dit verzet door de Synode worden gestraft." Het aantal oud-officieren van de grenadiers en jagers, die aan de a. s. feesten van het corps deelnemen, bedraagt thans reeds over de honderd. Ook de oud-onderofficieren hebhen tot de viering van het gouden feest van het regiment besloten. Bij gelegenheid dier feestviering zullen de ge zamenlijke onderofficieren van het corps grenadiers en jagers onder goedkeuring van hun chef een rijtoer houden te paard en in rijtuigen gezeten, begeleid door de muziek van de bataljons jagers. Voor de Réunic van oud-studenten, die in September te Groningen zal plaats hebben, zijn de feesten, naar de Gron. Courant meldt, aldus geregeld: Maandag 22 Sept.: afgevaardigden der bevriende studentencorpsen en de reünisten afhalen van den middagtrein's avonds 6 uren feestrede van prof. Hecker en na afloop soiree der réunis- ten in „de Harmonie", waarheen de studenten hen in optocht zullen begeleiden. Dinsdag: 's avonds gewone muziekuitvoering in „de Harmo nie" in plaats van den volgenden avond Woens dag. Na afloop ontvangst der réuuisten op de Stud.-Sociëteit „Mutua Rides." Woensdag: maskerade. Donderdag: 's morgens matinée in „de Harmonie" (bij gunstig weer in den tuin), benevens cour van den graaf Edzard, die den vori gen dag zijn intocht in Groningen zal gehouden hebben. Vrijdag: 's avonds bal. Zaterdag: soirée in en van „de Harmonie". Gistermorgen te twaalf uren had de heer Vrolik, de nieuwbenoemde directeur-generaal der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, de ambtenaren van het hoofdbureel in de groote vergaderzaal te Utrecht om zich vereenigd. Hij gaf aan de ambtenaren te kennen, dat hij zich verplicht gevoeld had in deze de voetstappen van zijn voorganger, den heer 's Jacob, te moeten vol gen, die Zaterdags te voren hetzelfde had gedaan om hun een woord van afscheid toe te spreken. Alvorens verder te gaan moest hij aan de amb tenaren mededeelen dat hij Zaterdag van den heer 's Jacob bij diens vertrek een brief had ontvan gen, dien hij voorlas en waarin de heer 's Jacob met leedwezen te kennen gaf dat zijne pogingen om een weduwenfouds voor de ambtenaren op te richten, niet geslaagd waren. Hij hoopt echter dat zijn opvolger de afgebroken taak met ijver zou opnemen, terwijl hij als eerste bijdrage voor dit fonds een bedrag van f 2000 gaf. Vervolgens gaf de heer Vrolik eene korte beschouwing van zijne loopbaan als spoorwegambtenaar; als teekenaar begonnen, had hij alle rangen en diensten door- loopen. Daarna gaf hij in kernachtige woorden eene beschouwing over het systeem van exploitatie dat door de Maatschappij uitgeoefend wordt. Hij noemde dit de controle, de zelfwerkende rem van het staats belang gedreven door eigenbelang. Mocht de Maat schappij somtijds door het publiek wegens zui nigheid van kortzichtigheid beschuldigd worden, dan was hierop te antwoorden dat „elke gulden dien de Maatschappij bezuinigt ten bate komt van de schatkist, dat elke gulden dien de Maatschappij bezuinigt een gulden is dien gij minder aan belas ting behoeft op te brengen." In boeiende taal spoorde hij de ambtenaren tot medewerking en ijvere plichtsbetrachting aan, met de verzekering dat hij het zich tot eer zou rekenen en het hem aangenaam zou wezen, de toe genegenheid van allen te mogeD ondervinden, om dat hij spoorwegambtenaar in zijn hart was. De heer Marree gaf, als zijnde de oudste chef de bureau, te kennen, dat hij, ofschoon daartoe geen speciale opdracht gekregen hebbende, de tolk meende te wezen van het geheele personeel, door den heer Vrolik de verzekering te geven van de achting en toegenegenheid van allen. De heer Vrolik was ge troffen door de kernachtige woorden en sprak „Ik kan u niet allen de hand geven, maar ik geef den heer Marree de hand en verzoek u dit te be schouwen als een handdruk voor u allen, waar door de baud tusschen directeur en ambtenaar nauw wordt toegehaald." Naar men verneemt zullen de beurzen aan de rijkskweekscholen niet meer beschikbaar gesteld worden voor jongelieden, die reeds het genot hebben van een beurs bij een der normaalinrichtingen. De colonne, die, zooals gisteren per telegraaf werd gemeld, van Indrapoeri naar Gliëng uitrukte, was van 31 Mei tot 2 Juni in actie. Aan onze zijde sneuvelde één mindere militair en werden één luitenant en tien minderen gewond. De „Opinion" van Antwerpen meldt, dat Kerdijk op 't einde dezer week voor het gerechtshof zal verschijnen ter zake van de tegen hem ge- requireerde uitlevering, en voegt daarbij „Neder land voert op dit oogenblik onderhandelingen met de Vereenigde Staten tot. sluiting van een uitleve- ringstractaat met terugwerkende kracht, in dien zin, dat de justitie daardoor Pincofls in handen zou kunnen krijgen, die thans ongehinderd te Nieuw- York rondwandelt. Deze Pincofls vervolgt het blad had het volkomen vertrouwen weten te winnen van den koning der Belgen, die, zooals men weet, levendig belang stelt in alle handels- wetenschappelijke en industriëele ondernemingen in Centraal-Afrika. Leopold II wilde zelfs belangrijke kapitalen beschikbaar stellen voor een Afrikaansche spoorwegonderneming, en 't was Kerdijk die er hem van teruggehouden en het geld van onzen vorst gered heeft." Onder bevel van den kapt. der infanterie van het O.-I. leger J. H. Van der Braek zal den 21sten dezer van Harderwijk naar Amsterdam vertrekken een transport suppletietroepen, 75 man sterk, benevens 5 onderofficieren, bestemd om met de „Voorwaarts" de reis naar Indië voort te zetten. Tot medegeleide zijn aangewezen de 2de luit. der infanterie S. Boom, P. A. Gallas en J. Reerink. Het bataljon mineurs en sappeurs zal tot het houden van practische oefeningen van 12 Juli tot 30 Augustus a. s. in het legerplaats bij Zeist kam peeren. De tentoonstelling te Arnhem zal Zaterdag 14 Juni des middags te één uur officiéél worden geopend. Te drie uren wordt de tentoonstelling voor het publiek opengesteld, terwijl de muziek zich op het feestterrein zal doen hooren. Des avonds zal in den foyer van den schouwburg aan de eerelcden eene serenade worden gebracht. De ziekte van den heer J. H. Albregt, welke hem gedurende een deel van het afgeloopen seizoen belette het tooneel te betreden, heeft een chronisch karakter aangenomen, zoodat zijn toe stand nog veel te wenschen overlaat. Hij hoopt nu door een badkuur de verloren gezondheid te rug te winnen. Het stoomschip „Maas", van Nienw-York naar Rotterdam, passeerde gistermiddag bij Scilly's; de „Celebes", van Batavia naar Amsterdam, arri veerde hedenmorgen te Port Saïd en zou des avonds de reis voortzetten. De berichten omtrent den toestand van den prins van Oranje heden uit Parijs ontvangen luiden De nacht was minder rustig. De bronchitis heeft zich in lichten graad herhaald. Met ingang van den lsten Juli a. s. zal wor den benoemd een deurwaarder der directe belas tingen bij het vierde kantoor derzelfde middelen te Amsterdam, op eene jaarwedde van f 1200. Morgen-ochtend te tien uren zal in de H.There- sia-kerk te 's-Hage, ter viering van de uitvaart van een lid van het college van zangers, door een tal rijk koor o. a. worden uitgevoerd het requiem van Joh. J. H. Yerhulst, waarbij door den heer Dekkers uit 's-Hertogenbosch de barytou-soli zul len worden gezongen. Mr. R. P. Philipsen heeft verzocht als leeraar in de staathuishoudkunde aan de rijks hoo- gere burgerschool te Zwolle ontslagen te worden. Gisteren werd door de Holl. Spoorwegmaat schappij o.a. openhaar aanbesteed het verrichten van voeg- en pleisterwerken en verdere herstellingen aan de kunstwerken, gebouwen en trottoirs, langs den Noord-Hollaudschen Staatsspoorweg en ver bindingslijn HaarlemUitgeest, in 3 perceelen. Laagste inschrijver was voor: perceel 1 B. J. Van Liemt te Beverwijk, voor f 3520perceel 2 C. Bos te Haarlemmermeer, voor f 2900, en perceel 3 W. N. Schroder te Oegstgeest, voor f 803.60. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Wijk bij Duurstede J. V. M. Van Toulon van der Koog; A. J. Veiling, ontvanger der directe belastingen en ace. te Ouderkerk aan den IJsel, benoemd tot ontvanger derzelfde mid delen te Willemstad; met ingang van 1 Juli e. k. bij het departement van koloniën bevorderd tot hoofdcommies den commies mr. H. J. Dijck- meester, tot adjunct-commies den eersten klerk A. J. Rotteveel. Gemengd Nieuws. Een jongen, gisteravond van den wal op eene kalkschuit willende springen, had het onge luk in den Nieuwen Rijn te geraken, zonk eerst, doch kwam een oogenblik later weer boven. Door een stok te grijpen, die hem werd toegestoken, kwam hij echter weldra behouden aan wal. Maandag a. s. zal des namiddags te halfvijf van het terrein van het. Victoria-hotel te Scheveningen de luchtreiziger Damm met zijn luchtballon „Gambetta" eene luchtreis onderne men. Gedurende de vulling, die 's middags te twee uren begint, zal zich een orkest doen hooren. De rechtbank te Haarlem heeft heden de eischeres Oosterbaan in hare vordering tegen directeuren van Teylers genootschap niet- ontvankelijk verklaard, op grond dat zij niet heeft bewezen dat Catharina Olthoff in betrekking van erfgename of legataris stond tot Pieter Teyler. Ter terechtzitting van het gerechts hof te Amsterdam is gisteren behandeld het door de heeren Dudok de Witt en Ledeboer inge steld hooger beroep van het vonnis der arron- dissements-rechtbankwaarbij zij veroordeeld werden tot twee jaren cellulaire gevangenisstraf, ter zake van bedrieglijke oplichting, door het gedurende vijf jaren verkoopen van een groot aantal partijen Belgische beetwortelsuiker op titrage, met de wetenschap, dat de monsters ver- valscht waren. De procureur-generaal, mr. H. J. Kist, heeft in eene uitvoerige rede het hooger beroep bestreden en geconcludeerd tot bekrachti ging van het vonnis der rechtbank. Daarna werd het woord gevoerd door den advocaat mr. J. W. Tydeman. De behandeling der zaak liep niet af en werd heden voortgezet. Dat de bomvrije" kazerne te Vlis- singen al te „vrij" is ook in andere opzichten, kan blijken uit het feit, dat twee gedetineerden bij de klasse van discipline zijn uitgebroken, waar toe zij een ijzeren spijl van bijna een decimeter middellijn hebben moeten losmaken, terwijl zij daarna zich van een hoogte van ongeveer 30 voe ten hebben laten afzakken. Een hunner is door de politie echter gevat. Een hulponderwijzer aan de openbare school te Eindhoven, dezer dagen door het ge meentebestuur in overleg met den districts-school-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2