Dinsdag lO Juni. N0. 5923. A0. 1879. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAJST: Voor Leiden per 3 maanden.f 1.1(K Franco per post1-iO» AfeenderLtfke Nommers*.m.0.05. Deze Courant wordt dageJjjks, met aitzonderiag van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBUS D£B ADYEKTESTIEüi Van 1O regel».1.03. Iedere regel meera 0.17$* Grootere letton naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij hel oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op h»den vergunning is verleend aan de navolgende perso nen en hunne rechtverkrijgenden, als: 1°. aan B. J. OLEFF, metaalgieter alhier, om in het pand aan het Levendaal n°. 5, uitgang hebbende in de Pakhuis straat n°. 6, eene bestaande stoommachine in werking te brengen en dat pand in te richten tot metaalsmelterij 2°. aan VERVOOREN en BENSCHOP, wijnhandelaars alhier, om het pakhuis op de Hoogewoerd n°. 12 in te rich ten tot likeurstokerij 3°. aan J. SCHILTHUYSEN, smid alhier, orn het pand in de Groenesteeg n°. 14 in te richten tot smederij. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 9 Juni 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 9 Juni. Zaterdag hield de gewestelijke afdeeliug van het Nederlandsch Onderwijzers-genootschap hare vergadering op Zomerzorg onder presidium van den voorzitter, den heer Van Dijk. Van de 12 punten op de agenda vermeld werden er behalve de mededeelingen slechts vijf behandeld, die ech ter stof genoeg gaven tot een levendig debat. Het eerste punt, betreflende het taalonderwijs op de lagere school, werd ingeleid door den heer Van der Hout, van Schiedam, die bet genoegen mocht sma ken, dat verscheidene sprekers bij een schijnbaar verschil van opvatting het in hoofdzaak met hem eens waren omtrent den weg, dien men bij het onderwijs in de moedertaal op de tegenwoordige lagere scholen volgt. Het tweede punt bepaalde zich tot het mede- deelen van een zestal stellingen betreffende het onderwijs in handenarbeid op de lagere school. Deze stellingen, door den Rotterdamschen afge vaardigde den heer A. Jansen mondeling voorge dragen, zullen door hem in de onderwijsbladen geplaatst worden. Na de pauze, waarin als plaats voor de vol gende vergadering Delft werd aangewezen, besprak de heer J. Wuyster alhier het herhalingsouder- wijs in een korte kernachtige rede, waarvan de slotsom was dat spreker zijne gedachten resumeerde in de volgende 3 stellingen 1°. Tot het herha- lingsonderwijs worden toegelaten zulke leerlin gen, die in het bezit zijn van een testimonium van den onderwijzer bij wien zij voldoend onderwijs genoten hebben in de vakken van het lager onderwijs. 2°. Met het herhalingson- derwijs worden belast onderwijzers, die daarvoor een billijk salaris genieten. 3'. Onderwijzers met het herhaliugsouderwijs belast moeten zijn perso nen van zekeren leeftijd en ervaring, om vol doende pressie op hunne leerlingen te kunnen uitoefenen. Betreffende het vierde punt, namelijk het samenstellen van een catalogus voor een schoolbibliotheek, werd besloten zich met het hoofdbestuur nader in rapport te stellen. Wegens het vergevorderde uur moest het vijfde punt, over het onderwijs in de Transvaal, door den schoolopziener den heer W. J. Van Gorkom zeer bekort worden. Evenwel waren deze korte mede deelingen voor het aantal hoorders belangrijk genoeg om met ingenomenheid te worden aan gehoord. Het betrof zaken en personen, zoo ge heel verschillend met den toestand van het onder wijs hier te lande, dat het ieders opmerkzaamheid moest gaande maken. Met blijdschap vernam de vergadering dat de spreker op een nader te be palen tijdstip meer uitvoerig deze zaken nog eens zal mededeelen. Met een kort woord van dank sloot de voorzitter de vergadering. In de maand Mei zijn binnen deze ge meente geboren 120 kinderen, als: 65 zoons en 55 dochters, waaronder is begrepen 1 tweelingge boorte; overleden 108 personen, als: 14 mannen, 27 vrouwen, 29 zoons en 38 dochtersdaarenboven als levenloos aangegeven 3; gehuwd 55 paren. Ook in ons land is een rozententoonstelling in het verschiet. Naar Sieboldia verneemt beslaat bij de beide afdeelingen Leiden en omstreken en Boskoop het plan in den loop van den zomer ge zamenlijk zulk een tentoonstelling te Leiden te organiseeren. Tot hoofdonderwijzer aan de openbare school in de buurtschap Blaakscheu dijk, gemeente Heinen- oord, is benoemd de heer A. Van der Steen alhier. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 37.00, f 18.00, f 3.70 en f 1.85; de laagste 37.00, f 18.00, 3.40 en f 1.S0. In het verslag der Leidsche Duinwater maatschappij, voorkomende in het L. D. van Maandag 9 Juni, is een vergissing ingeslopen die zeker door onze lezers wel zal zijn opgemerkt. Er staat dat dagelijks ongeveer 2.70 meter naar de gemeente Leiden door de pijpen gevoerd werd, dit moet natuurlijk zijn 270 meter. Bij de verkiezing van heemraden ter vervul ling van twee vacaturen in het bestuur van den polder Zevenhoven, gelegen onder de gemeenten Nieuwveen, Zevenhoven en Mijdrecht, ontstaan door periodieke aftreding, zijn opnieuw benoemd de heeren W. Van Leeuwen te Nieuwveen en J. J. Koeleman te Zevenhoven, de eerste met algemeene (835), de laatste met 798 stemmen. Door den heer Knol, in leven kerkelijk ontvanger der Ned. Herv. gemeente te Haarlem mermeer, is aan de kerk dier gemeente 250, vrij van successie-recht, vermaakt. De Nederlandsch-Westfaalsche spoorweg maatschappij heeft het voornemen een leening van f 4,000,000 nominaal uit te geven, ter bestrijding van de kosten der nog uit te voeren werken voor den spoorweg Zutfen-GelsenkircheD en van de zijlijn Winterswijk-Bocholt. Aanvankelijk wordt een be drag van 3 millioen uitgegeven in obligatiën van f 1000, tegen den koers van 92 pet. De aflossing der leening heeft plaats bij uitloting, te beginnen na 1881. De eerste tien jaren worden dan 5000 'sjaars afgelost, in 1892 f 35,000 en in de vol gende jaren een steeds klimmend cijfer. Tot zeker heid voor de betaling van renten en aflossiDg dezer leening en van de in 1876 gesloten obligatieleening van f 500,000 strekken behalve de reeds uitge voerde en nog uit te voeren werken en verkregen gronden alle opbrengsten, welke de maatschappij ge durende het bestaan der leening zal te vorderen hebben van de Hollandsche IJzeren en van de Bergisch-Markische spoorwegmaatschappij, krach tens de met deze beide maatschappijen gesloten overeenkomsten. Het baanvak ZutfenWinterswijk werd in Juli 1878 in exploitatie gebracht; men rekent, dat de geheele hoofdlijn in de eerste helft van 1880 voor de exploitatie zal gereedkomen. Als waarborg van renten en aflossing dienen nu de pachtsommen, door de Holl. IJzeren- Spoorwegmaatschappij voor het baanvak Zutfen Winterswijk, door de Bergische-Markische spoorweg maatschappij voor de overige lijnen van Winters wijk af te betalen. Dat die waarborg ruim voldoende is, blijkt uit de bijdragen dier pachtsommen. Deze worden begroot gedurende de eerste tien jaar op f 262,000 's jaars. Aan rente en aflossing zal ver schuldigd zijn 210,000, gerekend over de ge heele leening ad 4 millioen. Neemt men in aan merking, dat, als de 3 millioen der eerste uitgifte voor de voltooiing der door de Bergisch-Markische Maatschappij gepachte lijnen niet voldoende zal zijn en het laatste millioen der leening ook daar aan zal moeten besteed worden, dan ook het be drag van de jaarlijksche pachtsom zal vermeerderen en dat na tienjarige exploitatie door de beide ge noemde Maatschappijen een verhooging van 25 pet. der huur moet worden opgebracht dan is er meer dan voldoende waarbog ook voor de hoogere aflossingen van de latere jaren. Met kracht wordt thans aan den Nederl.- Westfaalschen spoorweg op Pruisisch gebied doorgewerkt. Gemiddeld zijn per dag werkzaam 670 personen met vier locomotieven, 130 waggons, 17 kleine rolwagens en 160 kruiwagens. De heer N. J. W. Sluyter, laatstelijk directeur van het feestgebouw te Rotterdam en die aldaar de eerste schaatsenbaan heeft geëxploi teerd, is door den koning van België voor een nieuw systeem rolschaatsen en de heer D. Puls voor een schaatsenbaan gebreveteerd. Alle schuldeischers der Rotlerdamsche Han- delsvereeniging hebben met de door haar voorge stelde regeling hunner vorderingen genoegen ge nomen. Te Amsterdam is voldoend examen afgelegd door II. O. Weyler, stuurman ter koopvaardij en tjdelijk verblijf houdende in het Zeemanshuis te Rotterdam, voor de betrekking van derdea stuur man bij de gouvernements-marine in Ned.-Indië. Zaterdag werd te Utrecht door eenige leden der uit de ambtenaren van de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen gekozen commis sie voor het aan den aftredenden directeur-gene raal den heer 's Jacob aan te bieden huldeblijk, de teekening daarvan aangeboden. Het zal bestaan uit twee groote zilveren candelabres, van aanzien lijke waarde, waarbij gevoegd wordt een blauw fluweelen met zilver gemonteerd album, in alpha- betische orde de namen vermeldende van hen, die hebben bijgedragen. Naar de Arah. Crt. verneemt zijn reeds vanwege het departement van oorlog bij sommige regimenten infanterie 25 paar vet- en 25 paar kalfslederen schoenen, fabriekmatig vervaardigd, in beproeving gegeven. Valt deze proef naar wensch uit, dan is het te voorzien dat het ge bruik van zulke schoenen in het leger algemeen zal worden ingevoerd, zoo tot voordeel van den sol daat als van het rijk. De Indische instelling te Delft heeft ten geschenke ontvangen van den heer mr. J. Souten- dam eenige naturaliën, waaronder een zeer groote rinoceroshoorn. Verder werden haar door tusschen- komst van den heer M. J. A. Masthoff' aldaar door den heer J. B. A. Masthoff', officier van ge zondheid bij het N.-I. leger, thans te Palembang, eenige merkwaardige zaken toegezonden, alseen Boegineesch handschrift, zijnde een heldendicht op den beruchten opstandeling op Celebes, Kraèug Bonto-Bontoeen Maleische brief, uit Atjeh af komstig, van Toengkoe Laksamana van Boong- (XXVI Moekim) aan Toengkoe Lampaseh over de komst van den Arabier Ilabib Abdoerrabman, onzen bekenden tegenstander in den daar gevoerde» oor log; een boekje met gebeden, spreuken en recep ten, benevens eenige amuletten. Deze voorwerpen van Atjeh zijn, blijkens zijne mededeelingen, door

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1