Maandag Juni. N°. 5922. A0. 1879. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.. ."TV7»•••77'.f 1.10. Franco per posta 1*40. Afzonderlijke Nommers......v..v.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEE ADVERTENTIES: Vso 1 0 rc|tli1.05* Iedere regel meerQ.IVJ. Groolere lettere naar pluurolmU. LGIDEK, 7 Juni. Den 24sten Mei werd de eerste algemeene vergadering van aandeelhouders der Leidsche Duinwater-Maatschappij gehouden. Uit het verslag door de directie uitgebracht blijkt, dat den 15den Mei 1878 de Maatschappij werd opgericht, nadat de benoemde deskundigen den llden Mei eene verklaring hadden afgegeven dat de werken waren geleverd overeenkomstig de plannen en teeke- ningen door den gemeenteraad van Leiden goed gekeurd en de concessionarissen aan hunne ver plichtingen hadden voldaan. Bij den aanvang der Maatschappij waren reeds 456 contracten gesloten, een jaarlijksche opbrengst van f 10,185 opleverendedit aantal vermeer- derde in 1878 tot 839 contracten, een jaarlijksch inkomen van f 17,776.50 belovende. De 20 km. pijpen in de gemeente volgens de concessie gelegd werden met 1830 meter ver meerderd, welke uitbreiding f 6124,20 heeft ge kost, gedektdoor abonnementen, die f 612,42 jaar lijks voor waterverbruik opleveren en dus 10 pet. der kosten van aanleg opbrengen. Het reservoir en het kanaal, 100 meter groo- ter door concessionarissen gemaakt dan in de goedgekeurde plannen was vastgesteld, hadden een waterstand van 1878 het reservoir het kanaal. 15 Mei 4.90 meter 1.88. 31 December 4.57 2.14. Dagelijks werd ongeveer 2.70 M. naar de ge meente Leiden door de pijpen gevoerd. Het ka naal bleef steeds gesloten, terwijl het water uit het reservoir voldoende voor het verbruik was. De gebouwen, machines, ketels, filters en het pijpennet voldeden volkomenhet kolenverbruik was 550 kilo dagelijks. De hoedanigheid van het water liet niets te wenschen over, blijkens de keuring en analyse door dr. De Loos gemaakt, en die aan de vergadering werd overgelegd. De balans over acht en een halve maand sloot met een nadeelig saldo van f 4015.42l/1, nadat eene behoorlijke afschrijving had plaats gehad. De directie eindigde haar verslag met de mede- deeling dat zij gegronde hoop koesterde dat reeds in het loopende jaar de exploitatie-kosten door de ontvangsten zouden worden overtroflen, dat een schoon resultaat opleverde, daar de gesloten contracten in 1878 nog slechts zeer gedeeltelijk ontvangsten afgeworpen hadden en slechts berekend kouden worden gedurende den betrekkelijk korten tijd van het aangaan der verbintenis tot ultimo December 1878. Sedert dien datum was het getal contracten steeds toegenomen. De Maat schappij ontving steeds blijken van hulp en medewerking van het gemeentebestuur, zoowel van burgemeester en wethouders als van den ge meenteraad, en zij hoopt weldra in de gelegen heid te zijn aan hare aandeelhouders eene kleine rente te kunnen voldoen, waardoor de gemeente langzamerhand van hare garantie zal worden ontslagen. Hierdoor en door den toenemenden gunstigen gezondheidstoestand der bewoners moge zij eene vergoeding vinden voor de opoffering, die zij zich getroost heeft om een zoo nuttige zaak tot stand te brengen. De balans werd goedgekeurd en is later na onderzoek volgens art. 12 der statuten door burge meester en wethouders der gemeente Leiden vastgesteld. Gemengd Nieuws. Te Havre is de voorgevel van een graanpakhuis tot aan den grond toe ingestort, zoodat er letterlijk geen steen op den anderen was ge bleven. In dat pand waren niet minder dan 15000 zakken graan opgeslagen, en op het oogeublik dat de ramp plaats greep, was men jnist bezig een gedeelte daarvan te lossen. Nadat de eerste ver bijstering, door het ontzettend geraas van den invallenden muur veroorzaakt, voorbij was, ont dekte men, dat van de veertien werklieden, die in en voor het gebouw aan den arbeid waren geweest, gelukkig slechts één werd vermistdeze was, terwijl men hem een zak met graan op den rug laadde, op straat onder het puin bedolven geraakt. Zijn dertien makkers, die ongedeerd waren gebleven, sloegen terstond de handen aan het werk om hem, zoo mogelijk, levend van onder het puin te ver wijderen, en zij mochten daarin slagen, hoewel de man het er niet zonder wonden en kneuzingen had afgebracht. De dienstbode van een jonggehuwde vrouw in het quartier Yivienne te Parijs had de onvoorzichtigheid tijdens de afwezigheid van haar meesteres, die eerst te zeven uren des avonds te huis zou komen, een persoon bij zich te ontvangen, die haar reeds dagen achtereen met zijn oplettend heden vervolgde. Tegen alle verwachting kwam de vrouw des huizes twee uren vódr den bepaal den tijd terug, doch niet weinig ontstelde zij, toen zij, het salon binnentredende, een haar onbekend persoon bezig zag met het openbreken van een meubelstuk. De bewoonster half omver loopende, nam de man ijlings de vlucht. Op de hulpkreten van haar meesteres kwam nu de dienstbode toe gesneld met haar minnaar, die, zoodra hij begreep hoe de vork in den steel zat, eveneens het hazenpad koos. Hij toch was degene, die aan de dienstboden het hof maakte, om aan zijn makker, wien hij bij het binnentreden gewoonlijk wel toegang wist te ver schaffen, de gelegenheid te geven inmiddels zich het geld en de kostbaarheden der bewoners toe te eigenen. Reeds meer dergelijke pogingen tot dief stal, waarschijnlijk door hetzelfde tweetal gepleegd, hadden te Parijs plaats, sommige met slechts al te goed gevolg. Volgens de laatste berichten komen dagelijks ongeveer duizend landverhuizers uit Europa in de Vereenigde Staten, onder welke veel wel gestelde personen. Volgens de „Figaro" zijn er munt stukken in omloop gebracht met Gambetta's beel tenis er op; ze zouden in België zijn vervaardigd. De Rumeensche regeering heeft een contract gesloten met een iirma te Birmingham voor de levering van 15 millioen patronen. Op de quai des G ran d s - A ug u s ti n s te Parijs heeft men het lijk opgehaald van een vrouw, die later gebleken is Elisa Rauck te heeten, ge boortig uit Lotharingen en gedurende veertien maanden als dienstbode verblijf houdende te Reims. Van daar begaf zich den 27sten Januari naar Parijs en op dienzelfden dag van haar aankomst in de hoofdstad schijnt zij het slachtofler van een moordenaar te zijn geworden; want aan moord moet hier wel degelijk worden gedacht. Om den hals der ongelukkige vond men nl. een touw ge wonden van ruim twee meter lengte en gevlochten uit hennep en stroo. Uit het gerechtelijk onder zoek is gebleken, dat de vermoorde behalve twee vriendinnen, eveneens uit Lotharingen afkomstig, een handelsbediende kende, te Reims in betrek king, maar die weinige maanden vóór haar die stad verliet en geplaatst werd in een groot maga zijn te Parijs. Deze persoon nu is korten tijd na den moord uit dat magazijn verdwenen, zoodat er zware vermoedens tegen hem bestaan. Te Chantenay is de fabriek van bus sen voor etenswaren V3n Eirmin Collas een prooi der vlammen geworden. De schade wordt op min stens 1,200,000 fr. geschat; de eigenaar was by drie maatschappijen verzekerd. In het hotel Drouot te Parijs is een begin gemaakt met den verkoop van edelgesteenten van wijlen koningin Christina van Spanje. De eerste dag bracht 301,155 fr. op. Uit St. - Petersburg wordt aan de „Voltaire" gemeld, dat zes nihilisten den 31sten Mei des avonds de woning van den gouverneur te Kiew binnendrongen, hem knevelden en ontkleed den en vijftig stokslagen toedienden. Nadat de daad was volbracht, verwijderden zij zich ongestoord. Te Keulen is een Chinees gearriveerd, met name Tschung-Tschi-Lang, die voor den groot sten man der wereld wordt gehouden. Zijne lengte bedraagt 235 cm. en de omtrek van zijn lichaam onder de armen, gemeten over de kleeding, 183 cm. Hij weegt 286 kilo. Uit Larisse wordt aan een derParij- sche bladen het volgende gemeld, dat aan de blinde moordwoede der Indische amok-makers denken doet. Een sergeant had dezer dagen voor den krijgsraad terechtgestaan en was tot degradatie veroordeeld. In den morgen van 30 Mei drong hij daarop de woning van den kolonel binnen, die den krijgs raad gepresideerd had, doodde hem op de plek met een bajonetsteek in het hoofd, en maakte vervol gens den schildwacht af, die voor het huis geplaatst was. Daarna begaf hij zich naar de kamer van den bataljonschef. Deze was afwezig, maar een luitenant, die zich aldaar bevond, werd het slachtofler van den woesteling, die hem eerst de handen afhieuw en daarna doodde. Nu rende hij de straat op en werd achtervolgd. Hij maakte opnieuw links en rechts gebruik van zijne wapens. Eindelijk werd men hem meester, maar hij had reeds negen per sonen geveld. In de gevangenis to Leipzig bevindt zich tegenwoordig een groot acteur, die zijn kunst niet op de planken uitoefende, maar op veel moeilijker terrein; hij wist nl. maandenlang doctoren, die hem nauwkeurig onderzochten, be ambten en allen die met hem in aanraking kwa men, in den waan te brengen, dat hij doofstom was. Jammer maar dat die talentvolle acteur een bedelaar en vagebond van beroep is. Reeds in Januari van het vorige jaar werd hij opgepakt en eenige maanden gevangen gezel; men achtte het zeer waarschijnlijk dat hij zich doofstom hield; men sloeg hem nauwkeurig gade, maar hij gaf zich niet in het minst bloot, en men moest hem als doofstomme in vrijheid stellen. In September 11. werd hij weer opgepakt hij was nog altijd doofstom, doch men twijfelde toch weer opnieuw er aan. Men beproefde alle midde len, zond hem naar het Georgenhaus, onder genees kundig toezicht de kerel hield acht maanden lang zijn rol vol. Thans is het eindelijk gelukt hem door een geneeskundig middel te ontmaske ren. Hij werd nl. genarkotiseerd (bedwelmd), en in dien toestand viel hij uit zijne rol en sprak. Aangaande zijn persoon kon men nog niets met zekerheid te weten komen; maar men doet na tuurlijk alle mogelijke nasporingen.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1