Door eenige ingezetenen der gemeente Delf zijl is besloten, een door vele notabele gemeente leden onderteekend verzoekschrift te zenden aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid, den heer Tak van Poortvliet, ten einde Z. Exc. mede te helpen bewegen zijne portefeuille te behouden. De leden van „Natura artis magistra" te Amsterdam hebben besloten, dat een leening van f 400,000, rentende 4'/3 pet., zal worden gesloten voor den bouw van een aquarium. Gisterochtend werd te Willemsoord op de gebruikelijke wijze in dienst gesteld het ram- scbip „Stier", commandant kapitein-luitenant ter zee jhr. J. H. P. Von Schmidt auf Altenstadt. Het état-major bestaat uit den luit. ter zee 1ste kl. H. Quispel, lsten officier; de luit. ter zee 2de kl. N. W. "Van Ammers, W. H. Dithof Tjassens en P. C. W. Vandevelde den otf. van gez. 1ste kl. G. Karssen en den off. van adm. 1ste kl. G. D. Van Werdt. De „Stier" zal dezen zomer in dienst blijven om officieren en manschappen te oefenen in het omgaan met het schip, alsmede om hen nader bekend te maken met onze zeegaten, terwijl een gedeelte der zeemiliciens er later tijde lijk aan boord geplaatst zal worden. De minister van oorlog, in aanmerking nemende dat de gebouwen, vereischt voor de mi litaire scholen, vastgesteld bij kon. besluit van 13 April 1878, N°. 16, in verband met het groote aantal daarvoor te verwachten adspiranten, nog niet beschikbaar zijn, brengt ter kennis van belang hebbenden, dat bedoeld besluit in geen geval in dit jaar en waarschijnlijk niet vóór de tweede helft van het jaar 18S0 in werking zal treden. De instructiebrik „Zeehond", ouder bevel van den kapl.-luit. ter zee N. Mac Leod, is eergisteren van de reede van Hellevoetsluis ver trokken, tot het doen van een oefeningstocht in de Noordzee. Z. M. heeft met 1 Juli bij het depart, van marine bevorderd: tot hoofdcommies, S. Wolfson; tot commies, II. P. Looyen en E. Jas; benoemd tot adj.-commies, A. W. De Groot en W. F. L. Pont; bevorderd tot lsten klerk, B. C. üitz, J. E. Van Loo en H. P. A. Van Daalen Wetters; aangesteld tot 2den klerk. J. L. G. Gregoryge wijzigd het besluit van 28 April waarbij aan den majoor H. W. A. Oltkamp, van de zesde afd. vesting-art., een pensioen is toegekend van 1444, en thans bepaald dat het zal bedragen 1600 's jaars; met 1 Juli op pensioen gesteld, op ver zoek, den luit.-kol. van het corps mariniers L. F. Kempers, ter zake van langdurigen dienst, en den lsten luit. van dat corps II. P. A. Van Rees, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaams gebreken, voor eerstgenoemde van 1950 en voor den ander van f 975; bij het corps mariniers bevorderdtot luit.-kol., den kapt. 1ste kl. J. J. Korndörffer; tot kapt. 1ste kl., den kapt. 2de kl. W. L. G. J. F. Cramer von Baumgarten; tot kapt. 2de kl., den lsten luit. J. L. Cadet; tot kapt.-kwartierm. 1ste kl., den kapt.-kwartierm. 2de kl., D. A. C. Ebell; benoemd tot burgemeester van De Bilt, jhr. mr. D. De Blocq van Haersma de With. Gemengd Nieuws. De heer L. Van Calster, de advocaat van Kerdijk te Antwerpen, spreekt in een schrij ven aan de Rott. Crt. het bericht tegen, volgens hetwelk de eigenaar van het Hotel St.-Antoine zou hebben verklaard, dat men 250,000 Neder- landsche guldens bij Kerdijk zou hebben gevonden. Die en alle andere getuigen hebben zeer stellig verklaard, dat men bij den voortvluchtige niet meer dan ongeveer 900 fr. heeft gevonden en dat hij zeer weinig bagage bij zich had. Omtrent het gebeurde te Hilvaren- beek wordt nader gemeld dat twee personen, die per rijtuig van Tilburg naar genoemde plaats reden, bijna aan het dorp gekomen, uitstapten, eene particuliere woning binnentraden, en daar zij mis schien in de meening waren in eene herberg te zijn, eischten dat er getapt zoude worden. Aan dit verzoek werd natuurlijk niet voldaanhet ge volg was dat er eene woordenwisseling ontstond, die zoo hoog liep, dat de indringers met geweld buiten gezet werden. Na die worsteling miste een der huisgenooten, een rijksambtenaar, een pand van zijn vest, met zijn horloge er in. Buiten gegaan zijnde om zijn horloge terug te eiscben, werd die ambtenaar door zekeren K., uit Alfen, weer zoodanig vastgegrepen, dat hij, waarschijnlijk op zelfbehoud bedacht, zijn revolver trok en twee schoten loste op zijn tegenstander, die ten gevolge daarvan licht gewond werd aan het been. Het pand van het vest met het horloge er in schijnt in het rijtuig gevonden te zijn. Onmiddellijk daarna was de politie tegenwoordig. Dinsdag-avond ontving de stations chef te Gent het volgende telegram„In trein van 10 u. 50 vergeten een kind van zes maan den, een parapluie en een pak klceren." Natuur lijk dacht men aan een grap, doch werkelijk bleek het dat op den bedoelden trein zulk een verstrooide moeder geweest was. De stationschef te Aalst had de onbeheerde „voorwerpen" voorloopig in bewaring genomen. Dinsdag-namiddag is een Volendam- mer kwak door een tjalk, met koeien geladen, in de Zuiderzee op de hoogte van Stavoren over zeild. De kwak zonk en de twee zonen van den schipper verloren daarbij het leven. De schipper werd gered. De lage boterprijzen brengen eene groote daling teweeg in den huurprijs der lande rijen. Eergisteren werden hooilanden in den polder te Kuinre verpacht voor 4405 en f 296, welke in het vorige jaar respectievelijk /S261 en/579 opgebracht hebben. Naar men verneemt heeft de ten toonstellingscommissie te Arnhem met den heer Otto Lincker, opticus aldaar, een contract ge sloten, om gedurende eenige concert-avonden het terrein van „Musis Sacrum" electrisch te ver lichten. Ook zal bij de volksfeesten de Groote Markt electrisch verlicht en wel worden in ver band met dissolving-views. Voorts bestaat het voornemen om de ovale concertzaal, waar de departementen van oorlog en marine exposeeren, mede electrisch te verlichten. Gistermiddag is het personeel van den heer Oosterzee uit Amsterdam, uitgever van den officieëlen tentoonstellingsgids, in zes landauers te Arnhem gearriveerd. Op de de grens der gemeente werd het opgewacht door de muziek van het 8ste regiment infanterie en op den Velperweg werd de eerewijn aangeboden door den heer Nortier, lid der hoofdcommissie. Aan de voornaamste autoriteiten en leden der hoofdcommissie werden serenades gebracht, terwijl de uitgever aan tal van genoodigden een invitatie- concert in „Musis Sacrum" aanbood. B., klerk aan het staatsspoorweg- station te Hengeloo, die verdacht werd van ver duistering van waarden, heeft zich „verwijderd." Een eigenaardig feest heeft te Ber gen -op- Zoom voor de ouderofficieren en soldaten plaats gehad, nl. de opening vau een uitstekende tir de salon, die met de cantine vereenigd is ge worden en waarbij de stafmuziek zich deed hooren. Er zal voortaan dagelijks gelegenheid bestaan, tegen eene uiterst geringe bijdrage, zich in het schieten met Flaubert-patronen te oefenen. Onlangs werd de cantine ook verrijkt met eene kegelbaan en eene warande, terwijl er geregeld concerten, tegen vrij entrée, voor de onderofficieren en soldaten plaats hebben in een door de directie daartoe afgehuurden stads-tuin. De Italiaansche regeering heefteene commissie benoemd om den Etna tc bezoeken en over de vulcauische verschijnselen bij de uitbar sting verslag uit te brengen. Zij bestaat uit de hoogleeraren Blaserna, Gemallaro en Silvestri, van de hoogescholen te Rome, Padua en Catania. Eerstgenoemde is Woensdag-avond vertrokken. De Italiaansche Alpen-Club heeft ook een tocht naar den Etna op touw gezet. Te Berlijn zullen de café-chantants voor velen hunne aantrekkelijkheid hebben verlo ren. Een agent van politie hoort toe of er ook iets voorgedragen wordt, dat "niet aan de strenge eischen der zedelijkheid beantwoordt en waakt, dat de zangeressen niet worden aangesproken. De geestelijke Mötz te Fünfkirchen had de gewoonte zijn stalen schrijfpen met de punt omhoog op den inktkoker te leggen. Onlangs wondde hij zich bij het neerleggen van een boek met de roestige pen even aan de hand. Reeds den volgenden dag werd hij ziek, de geneesheer vond bloedvergiftiging. Den derden dag waren hand en arm sterk gezwollen, en na acht weken volgde de dood. BUITENLAND. FranlirijU. De „Rep. fr." en de „Gaulois" zijn den 16den Juli voor het gerecht gedaagd, ter zake van een door don Carlos tegen hen ingediende aanklacht. Zij hebben namelijk indertijd artikelen uit de Ma- dridscbe „Diluvio" overgenomen, waarin o. a. ge zegd werd, dat niet generaal Boët, de gewezen secretaris van don Carlos, eenige juweelen uit de aan den pretendent toebehoorende ridderorde van het Gulden Vlies had gestolen, gelijk deze had be weerd, maar dat don Carlos zelf de schuldige was. De commissie, belast met het onderzoek van het wetsvoorstel-Laissant ter vermindering van den militairen dienst tot drie jaren, heeft besloten aan de Kamer voor te stellen: invoering van den drie jarigen diensttijd en afschaffing van het stelsel van vrijwilligers voor één jaar. Na zes maanden dienst kan echter ieder soldaat een examen doen. Legt hij het met goed gevolg af, dan kan hij bijzondere voorlezingen bijwonen, en heeft hij dan, na een- of tweejarigen dienst, een tweede examen met bevredigende uitkomsten afgelegd, zoo wordt hij van den verderen actieven dienst ia vredes tijd ontheven. Duitscliland. Gisteren werd in eene volle zitting van den bondsraad het voorstel van Beieren bij de be handeling van de wet, regelende het bestuur in Elzas-Lotliaringen, dat geen regeerende Duitsche vorst stadhouder van het rijksland zal kunnen zijn, wel door de meerderheid, waaronder Prui sen, aangenomen, maar overeenstemming is er toch nog niet verkregen. De „Nordd. Allg. Zeitung" zegt, dat de keizer voornemens is bij gelegenheid van zijn gouden huwelijksfeest gratie en vermindering van straf op groote schaal te verlaeneu, ook op daar toe gedaan verzoek, na beoordeeling van elk ge val op zich zelf en onder zekere voorwaarden, aan hen die ten vorigen jare ten gevolge van den aanslag op zijn leven wegens majeste tschenuis veroordeeld werden. Groot -ltrit :t is n ïo. De „Figaro" zegt, dat de ex-keizerlijke prins in zijn laatste schrijven een zeer opgew. 'cte stem ming aan den dag legde; hij dacht niet vóór September in Europa te zullen terugkeeren, tenzij de vrede eer gesloten werd dan men aan de Kaap verwachtte. Rusland. De verzending van steeds grootere transporten van veroordeelden naar Siberië schijnt aanleiding gegeven te hebben om een vroeger reeds opgevat, maar toen verworpen plan ten uitvoer te brengen de inrichting van het eiland Sachaliu tot straf kolonie. Dat eiland ligt ten noorden van Japan niet ver van de zuidoostkust van Siberië. Naar men uit Moskou aan de „Köln. Zeitung" schrijft, wordt de stoomboot „Nischni-Nowgorod te Mar seille voor het vervoer van gedeporteerden inge richt en zal die te Odessa de veroordeelden aan boord nemen, welke plaats het geschiktst is om hen te verzamelen. De stoomboot moet haren weg door het Suez-Kanaal nemen en de kosten voor het vervoer der gedeporteerden worden op deze wijze wel grooter voor de schatkist dan tot dus ver langs den weg over land naar Siberië het geval was, maar men hoopt, dat de regeering zich daardoor niet zal lateu afschikken om de rust en veiligheid der bevolking van Siberië voortaan niet langer door een voortdurenden toevloed van mis dadigers in gevaar te brengen. Dezelfde be richtgever maakt melding van pogingen der Sibe rische kooplieden om eene betere verbinding met Europa te verkrijgen. Het plan om een kanaal te graven is voorloopig opgegeven, maar er zal een onderzoek worden ingesteld naar de bevaarbaarheid van de Obische Golf van den mond der Jada tot aan het eiland Pukow. Men verwacht dat de nieuwe Russische leening twee- of driemaal volteekend zal worden Dinsdag was reeds voor meer dan de helft te Pa rijs en Berlijn ingeschreven, en alleen te Parijs ruim 100 millioen roebels.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2