s jaren gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië, bij gemeld wapen en leger overgeplaatstde volgende pensioenen verleend: aan G. J. Verkuyl, hoofd onderwijzer te Oss, f 700; H. Buisman, hulp onderwijzer te Sneek, f 407; S. De Roos, zich schrijvende S. J. L. De Roos, adj. comm. lste kl. ter prov. griffie van Friesland, 812S. Fedderoa, als voren, f 676 J. Vink, tuinknecht in den hortus der rijks-universiteit te Leiden, f 312. Gemengd Nieuws. De gisteravond in de Stadszaalgege- ven eerste voorstelling door het internationale variété-gezelschap ouder directie van den tegen- woordigen directeur van het Rotterdamsche feest gebouw, den heer Friedrich Pickaneser, werd door een vrij talrijk en aanzienlijk publiek, waaronder ook vele dames, bijgewoond en heeft over het algemeen blijkbaar zeer voldaan. De dames Elise en Anna Marke werden zoowel te zameu als ieder afzonderlek voor hare voordrachten ofschoon de laatste bij eene enkele niet met het piano- accompagnement kon harmonieeren en rnej. Leutner voor hare dansen herhaaldelijk terugge roepen. De gebroeders Millors boden met hunne komische scènes als „negers" iets interessants aan en behaalden daarmede een bijzonder succes. Daverende toejuichingen vielen hun ten deel, even als aan de werkzaamheden van do jongleurs, de beide nog jeugdige broeders Tillmann. De heer Espag- nol mag inderdaad op den naam van een hercules aan spraak maken. Wat hij vertoont is meestal hier nieuw en grenst bijna aan het wonderbaar lijke. De Marburger kapel, in kostuum, zorgt voor de muzikale afwisseling eu aanvulling. Zij werkt flink, doch haar volume geluid was nu en dan voor de gevoelige gehoorvliezen wel wat ill te sterk. De voorstelling begou te acht uren en eindigde te kwart voor twaalven. Hedenavond en morgen zullen nog twee voorstellingen gegeven worden. Na de kennismaking van deu eersten avond is het te verwachten dat deze niet minder goed be zocht zullen zijn. Enkele nommers alléén reeds zijn dit waard. De schuit van den reeder J. Van der Toom te Scheveningen, stuurman A. De Graaf, zal de eerste zijn, die van daar ter haringvangst uitzeilt. Haar vertrek is bepaald op Zaterdag of Maandag a. s. Aan het groote en trotsche gebouw der Afrikaansche Handelsvereniging te Rotterdam bevindt zich een groote koperen naamplaat, die op bepaalde tijden door een koperslager werd schoon gemaakt. Eenige dagen geleden nu schelde die reiniger aan en antwoordde, op de vraag van een knecht wat hij kwam doen, met.„Ik kom de plaat poetsen." „Dat behoeft niet," was het weder antwoord, „dat heeft mijnheer reeds gedaan!" Een ander bon mot is de vraag: „wie is de meest bescheiden toonkunstenaar van Rotterdam?" Antwoord„Pincofl'swant hij speelde in die stad jaren lang de eerste viool, heeft met éclat de finale van de Africaine gemaakt, en toen men hem terugriep, is hij niet gekomen." Bij vonnis van den krijgsraad te 's-Bosch is F. J. P., huzaar van het 2de regi ment huzaren, vervallen verklaard van den mili tairen stand en veroordeeld tot drie jaren krui- wagenstraf wegens tweede desertie in tijd van vrede, zonder vrijwillige aangifte of terugkomst binnen vier weken. Uit Tilburg wordt gemeld datzekere K. uit Alfen Zondag jl. door een ambtenaar der belastingen te Hilvarenbeek met twee pistoolschoten aan den schedel en aan het rechterbeen is ge wond en dat tot nog toe de aanleiding tot deze daad onbekend is. Asa Packer, die den 29sten Mei in den ouderdom van 73 jaren te Philadelphia stierf, is een der voorbeelden, tot welke kolossale fortuinen men het in de nieuwe wereld brengen kan. Op 17-jarigen leeftijd verliet hij, zonder iets te bezitten, het ouderlijk huis. Hij werd in Pennsylvania eerst timmerman, daarna schipper. In deze laatste hoedanigheid bracht hij kolen naar een der markten, waardoor zijn aandacht gevestigd werd op het ontginnen der kolenmijnen, een bedrijf toen nog in zijn kindsheid verkeerend. Langzamerhand heeft hij het zoover gebracht, dat bij het geheele vervoer van anthraciet naar den Atlantischen Oceaan in zijn hand had en de directe of indirecte bestuurder van acht maatschappijen voor het ontginnen van mijnen was. Hij liet 15 a 20 raillioen dollars na. Hij heeft o. a. een spoorweg aangelegd vcor het kolen vervoer door het Lehighdal eu te Lehigh een universiteit gesticht. Omtrent de uitbarsting van dea Etna wordt bericht dat die in het begin dezer week in hevigheid afnam, maar steeds groote schade bleef aanrichten. Ontzaglijke hoeveelheden asch werden uitgeworpen. De lava is over een afstand van 11 kilometers in de Alcantara gestroomd, de gemeenteMoja vernietigende en Casello bedreigende. Tal van kostbare landgoederen zijn verwoest. Uit de vier hoofdkraters stroomde nog lava, maar de meeste der 30 nieuwe kleinere kraters hadden opgehouden te werken. Ook aan den Vesuvius heeft eene toenemende uitbarsting plaats. Naar men wil is deze gelijktijdige werking der twee vulkanen iets ongewoons. Het doodvonnis, door den krijgsraad te Kiew tegen jonkvrouw Leschern uitgesproken, is veranderd in levenslangen zwaren arbeid in Sibe rië. Alexandra Potalitsine, tot vier jaren zwaren arbeid in Siberië veroordeeld omdat zij aan de overheid geene mededeeling had gedaan van het geen zjj van de samenzwering had vernomen, en Hendrik Isbitsky, voor gelijk misdrijf veroordeeld, zijn beiden van zwaren arbeid ontheven en zullen naar Westelijk Siberië gezonden worden. Drie vrouwen, veroordeeld tot 14 jaren en 10 maan den zwaren arbeid in Siberië, zullen die straf niet in de mijnen behoeven te oudergaan. Vier man nen zijn veroordeeld tot zwaren vesting-arbeid, en al de andere beschuldigden tot gelijke straf in de mijnen. Te Poitiers is zekere vrouw Guiot, 26 jaren oud, ter dood veroordeeld omdat zij haar driejarig stiefdochtertje vermoord had, door het in de soep 16 speldeD, 2 naalden en een splinter van 4 centimeter in te geven. Verleden Vr ij dag-avond heeft in oostelijk Kansas een geweldige cycloon gewoed, waardoor meer dan 50 menschen omgekomeu, ruim 100 gewond en vele eigendommen vernield zijn. De meeste schade werd in Marshall County aan gericht, 30 mijlen ver langs den U11 ion-Pacific- spoorweg. De stad Irving werd bijna geheel verwoest. Te Bloomfield dicht bij Tilton reden dezer dagen twee treinen tegen elkander in. De exprestrein werd in twee stukken gesnedenge lukkig waren daarin weinig reizigers gezeten. Niemand werd gedood, maar dertig personen werden gewond, waarvan twee vrij ernstig. Het in 1869 gesloten huwelijk tus- scben Albert, vorst van Monaco, en prinses Marie, geboren Hamilton, is door den Paus ongeldig verklaard; de 19-jarige schatrijke adellijke Marie Hamilton, pupille van Napoleon III, was door de pressie van haar voogd en haar moeder tot het huwelijk gedwongen geworden. Reeds drie maanden na de voltrekking daarvan had ze haar echtgenoot verlaten. Voorloopig zullen de prins en prinses geen ander huwelijk mogen sluiten. KOLONIE 1ST. BATAVIA, 3 Mei. Een dezer dagen van Ternate ontvangen tele gram bevat het bericht dat de kruisprauwen van Tomboekoe tweemaal met Alfoersche zeeroovers slaags zijn geweest. Aan beide zijden zijn twee doo- den gevallen. Zeventien uit Bangaai geroofde perso nen werden uit de handen der roovers verlost. Vol gens geruchten zouden de roovers naar Kalatoea, Saleyer en Mangarai-Floris getrokken zijn. Uit Riouw schrijft men aan het Soer. Hbld. Tijdens de godsdienstoefening in ons aardig ge reformeerd kerkje viel plotseling de preekstoel, met den dominee, uit de hoogte, zonder dat deze echter een oogenblik zijne tegenwoordigheid van geest verloor. Kalm werd zijne redevoering vol eindigd. Omtrent den Atjeh-oorlog schrijft het Bat. Hbld. o. a. in zijn mailoverzicht: Wie de be richten uit Indië nagaat en de officiëele berichten en verslagen omtrent den toestand op Atjeh na slaat, moet tot de overtuiging komen, dat de voor genomen tuchtiging der XXII en XXVI Moekims ten aanzien der laatste nog niet aangevangen is, omdat zij ten opzichte der eerste tot dusver vol komen is mislukt. De missigit van Indrapoeri moge genomen zijn, maar de kraton te dier plaatse en de versterkingen hooger op den rechteroever der Atjeh-rivier zijn nog altijd in 's vijands macht, zoo zelfs dat hij, waar hij het noodig acht, ons den overtocht over de rivier belet. Van den top dier missigit zien wij het beloofde land in den omtrek, evenals Mozes, maar met de wetenschap, dat wij het niet aanstonds bezitten kunnen, om de eenvoudige reden, dat een even dappere als listige vijand ons dat bezit betwist, cn wel zoo krachtig, dat hij ons, die te zijner tuchtiging optrekken, van tijd tot tijd zoo gevoelig kastijdt, dat wij moeten terugdeinzen, en hij overigens zich niet ontziet om ous in eigen bivak aan te vallen, en hierdoor ons noodzaakt om overal waar wij hall houden ons te versterken en te dekken. Uit de officiëele bescheiden put meu de erva ring, dat de expeditie op deu rechteroever der Atjeh-rivier, door de voorstanders eu bewonderaars der Habib-politiek onmiddellijk voorgesteld als door de laatste tot eene kleinigheid gereduceerd, een nieuwe oorlog is, door den vijand met niet minder energie en beleid gevoerd als die, waarmede hij ons nu reeds zes jaren lang heeft beziggehouden op den linkeroever; bovendien nog moeielijker, als gevoerd wordende op grooter afstand van onze stapelplaatsen, en tevens op een terrein zoo moge lijk nog ongunstiger dan dat om Kotta-Radja. Nu het blijkt, dat in de XXII Moekims onze colonnes, wel verre van vliegend te tuchtigen, nauwelijks kruipend vooruitkomen en daarom de tuchtiging der XXVI Moekims meer en meer herschenschim geworden is, vraagt het blad of het niet tijd wordt de zelfmisleiding te staken, en afziende van het voor het oogenblik blijkbaar on mogelijke, ons terug te trekken binnen onze hoofd stellingen op den linker Atjeh-oever Thans kan dit nog geschieden zonder schade voor onze eer, wijl de onderneming tegen de XXII Moekims ondernomen is veeleer tot tuchtiging dan tot verovering. Door den ingenieur Reiuier D. Verbeek zijn jaren achtereen nasporingen gedaan in de Padangsche Bovenlanden, bij Soepayang, naar de waarschijnlijkheid van in het daar onder vulka nische uitwerpselen bedolven stroombed goud in groote hoeveelheid te zuilen aantreffen. Dat onder zoek is zoo bevredigend mogelijk afgeloopen en heeft genoemden ingenieur de medewerking doen ondervinden van een der vermogendste ingezetenen van Nederlandsch Indië tot oprichting eener maat schappij, om de hem voor vijf jaar verleende con cessie te exploiteeren. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den onderw. 2de klasse C. Van Duu- ren en aan den ontvanger bij de in- en uitvoerr. en acc. te Laboean Deli (Oostkust van Sumatra) H. Th. Wilkens; een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan de leden in de raden van justitie te Batavia en te Samarang, mrs. A. W. Th. De Jongh en H. C. Joosten, aan den derden commies bij het dep. der burg. openbare werken M. Pille, aau den verific. 3de klasse bij de in- en uitvoerr. en acc. J. A. E. De Penasse en aan den hoofdond. aan de kweekschool voor inl. ODd. te Probo- lingo F. B. Nunnink. Verklaard: Dat het ontslag van den ads.-resident van Meester-Cornelis (Batavia) J. M. Van Merke- steyn moet worden beschouwd als te zijn eervol, met behoud van recht op pensioen. Benoemd: Tot dir. der burg. opcnb. wer ken T. C. J. Kroesentot pres. van de wees- en boedelk. te Padang W. F. Mayer; tot lid bij de wees- en boedelk. te Soera- baia J. Z. Van den Berg; tot secr. bij de wee9- en boedelk. te Soerabaia J. F. Diuger; tot traDsl. voor de Eogelsche taal te Batavia H. Van Nierop; tot hoofdopzichter bij de havenw. te Batavia E. Paterson; tot arch. 2de kl. bij den waterstaat J. W. Volmering; tot opz. mach. lste kl. bij de staatsspoorwegen op Java J. Ferwerda; tot comm. 2de kl. bij den post- en tel. E. G. N. De Snerpont Domis, E. Keasbcrry, H. F. Den Hartog en W. Lammers. Bij de alg. rek.: tot 2den comm. W. J. A. Van Waardenbnrg; tot 3den comm. C. A. C. Beustcr. Bij de havenw. tc Batavia: tot 3deD werktuigk. H. J. Muihollandtot lsten boekh. de 2de boekh. J. B. Van Overvest; tot adsp.-contr. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, de ambtenaren voor den burgerl. dienst J. A. Rochussen Jr., J. A. Van Rijn van Alkemade, A. J. C. De Neve, A. Meilink, H. Cornets de Groot, G. W. II. Peltzer, J. C. F. Manden, J. J. P. Cambier en J. J. Van Huffel. Bevorderd: Bij het kadaster, tot mg. lste kl. F. Ver9tijnentot landm. 2de kl. D. A. Berkhout en J. U. Polman. Gesteld: Ter beschikking van den dir. van biunenl. bestuur op of buiten Java en Madura W. P. D. De Wolff van Westerrode, P. C. De Geus, K. W. G. Watson, M. J. A. Kruseman, P. L. Ten Cate, Th. L. Stol— tenhoff, A. C. De Heer en F. L. K. Storm van 's Gravesande. Geplaatst: In de res. Preauger-Reg., de herb, contr. 2de kl. B. ScholteD; in de rcs. Banjoemas, de herb, contr. Isle kl. A. C. Schepper; in de res. Kedirï, de herb, contr. 1ste kl. W. J. G. Vosmaer; in de res. Palembang, de adsp.-contr. J. H. C. Beer; in de res. Z.- en O.-afd. van Borneo, de herb. contr. lste kl. C. M. E. Merens; als hoofdond. aan de op. 2de 1. school te Soerakarta, de ben. ond. lste kl. W. Briel.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2