N°. 5919. Donderdag 5 Juni. A0. 1879. Tweede Blad. LEIDSCH jfj| DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.f 1.10. Franco per poste 1-40. Afzonderlijke NommersD 0.05. Gemengd Nieu \vs. Ongeveer te tien uren hedenmorgen is al spelende in het Levendaal te water geraakt een jongen, G. B. genaamd, doch spoedig, zonder dat hij letsel bekomen had, door een paar voor bijgangers daaruit gehaald. Op den hoek van het Slijkeindeen de Breedstraat te 's-Hage richtte Zondag-avond een dronkaard in een herberg een ware verwoes ting aan. Eerst sloeg hij het buffet, daarna de ven sterruiten kort en klein, zoodat het bloed hem langs de handen liep. Er waren nog grooter on gelukken te voorziendoch een viertal politie agenten slaagde er met moeite in den woesteling machtig te worden en geboeid naar het politie- bureel over te brengen. Dat de bonwlust in de residentie nog altijd grooter is dan de behoefte aan woningen, blijkt uit de omstandigheid dat op dit oogenblik 573 perceelen aldaar onbewoond zijn, nl. 551 in de stad zelve en 22 te Scheveningeu. De vuurwerkmaker G. J. Ruisch is door Z. M. den Koning belast met de vervaar diging van een vuurwerk, dat ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin op het Loo zal worden afgestoken. Voor het provinciaal gerechtshof te Arnhem werd gisteren behandeld de zaak van II. Aldus, oud 20 jaren, beschuldigd van het afleg gen voor dit college van valsche getuigenis op 10 April 11. in de belangrijke strafzaak van Teunis Van Brakel, die toen wegens moord terechtstond, doch wiens zaak uitgesteld werd. Na verhoor van enkele getuigen bleef de beschuldigde bij zijne bekentenis volharden dat zijne verklaring in strijd met de waarheid was geweest. Die leugenachtige opgaven waren door hem gedaan uit vrees voor zijne stiefmoeder, de moeder van Van Brakel, wier zoon door zijn getuigenis belangrijk moet bezwaard worden. Reeds bad die moeder hem met zijn vader het noodige eten onthouden, om hem tot het plegen van het misdrijf te dwingen. Het O. M. eischte 3 maanden celstraf. Mr. Elias wees daarna nog op de vele hier aanwezige verzach tende omstandigheden. Den lOden Juni zal uit spraak worden gedaan. De tramwegmaatschappij te Rotter dam heeft met 1 Juni den dienst aldaar aange vangen, ten minste op ééne gereed zijnde liju, nl. Beurs-Feestgebouw. Gedurende de beide Pink sterdagen werden vervoerd 12,870 personen, en wel den eersten dag 6315 en den tweeden dag 6555 personen. Toen Zondag eenige kinderen te Deventer met elkander op een bovenwoning speel den, viel een meisje van ruim vier jaren door een luik. Het kind is kort daarna overleden. Door de tentoonstellingscommissie te Arnhem is voor een bedrag van f 30,000 aan abonnementskaarten uitgereikt, welke thans voor verhoogden prijs verkrijgbaar zijn. Drie vrachtscheepjes, de „Belle- Ilumeur", de „Fils-Unique" en de „Adolphe", ieder geladen met een gemiddelde hoeveelheid van ruim 100,000 kilogram petroleum, die zich in niet behoorlijk gesloten vaatwerk bevond, lagen tegenover Diepdalle op de Seine ten anker, toen zekere Ténus, aan boord van de „Fils-Unique", het ongeluk had op een lucifer te trappen, die op Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- het dek lag; de phosphorus ontbrandde en onmid dellijk deelde zich het vuur aan het petroleum-gas mede. Er volgde een vreeselijke ontplofling, ver gezeld van een dichte, zwarte rookkolom. Bijna op hetzelfde oogenblik deed zich een tweede ont plofling hooren; de vlam was'overgeslagen op de „Belle-Humeur". Yan alle zijden kwam nu hulp opdagen en men slaagde er in het ankertouw der „Adolphe" door te snijden en zoo het derde vaar tuig in veiligheid te brengen. Intusschen is op de beide andere scheepjes de brand zoo hevig toege nomen, dat dichte rook de oevers der Seine on zichtbaar maakt en de vurige en tevens zwarte kolom zelfs te Rouaan wordt waargenomen. Vreeselijk gevaar, indien de beide brandende vuur massa's met den stroom naar de haven drij ven. Om dat zoo mogelijk ts voorkomen, worden twee stoomschepen gerequireerddoch deze kunnen niet verhinderen, dat de „Belle-Humeur" naar het midden der rivier drijft en de Seine afzakt tot aan Val-de-la-IIaye. De brandweer is niet in staat het gevaar te bezweren; doch eindelijk ge lukt het aan drie moedige visschers het brandend gevaarte in een kreek op den linkeroever aan den grond te zetten. Thans woedt de vuurgloed op het hevigstde eene ontploffing volgt op de andere en het vlammende vocht, een gloeiende lava-massa gelijk, stroomt over het boord van het vaartuig, langs den oever, alle gewassen verzengende. Geheele boomen gaan in vlammen op, terwijl de vuurzee zich ook over de oppervlakte der Seine verspreidt. Eindelijk, nadat zelfs een paar kettingen door de vreeselijke hitte waren vernield, mocht men er in slagen het gloeiend gevaarte vast te leggen, waar door alle gevaar was geweken. De persoon, die het onheil veroorzaakte, redde het leven door in de Seine te springen. Met brandwonden overdekt, bereikte hij den oever. Het gemeentebestuur van Weenen heeft uit Duitschland, Nederland, den Elzas en Lotharingen, Beieren en de Palts een aantal brieven ontvangen van lieden, die beweren erfgenamen te zijn van zekeren te Weenen overleden Martin Ott, die millioenen zou hebben nagelaten. De brieven verlangen inlichtingen, maar zijn te talrijk om ieder afzonderlijk beantwoord te worden. Daar om heeft het gemeentebestuur bekend gemaakt, „dat te Weenen een burger overleden is, die Ott heette, uit Zimmern, in Beieren, afkomstig was en een zeer groot vermogen heeft nagelaten. Allen, die meenen aanspraken op dat vermogen te kunnen doen gelden, moeten zich tot de Weener K. K. rechtbank voor burgerlijke zaken wenden". Volgens opgave van het bureel Veri tas zijn in April verongelukt 104 zeilschepen, waaronder 10 vermiste, als: van Engeland 38, Duitschland 12, Frankrijk 11, Nederland 11, Amerika 7, Noorwegen 6, Italië 4, Zweden 4, Oostenrijk 3, Denemarken 2, Chili 1, Grieken land 1, Portugal 1, Rusland 1 en 2 waarvan de nationaliteit niet is aangegeven. In dezelfde maand verongelukten 6 stoomschepen, waaronder 1 ver miste, als: van Engeland 3, Oostenrijk 1, Frank rijk 1 en Noorwegen 1. Te Kiew zijn andermaal twee perso nen, behoorende tot den kleinen adel, wegens nihilisme veroordeeld, de een tot 15 jaren dwang arbeid in de mijnen van Siberië, de ander tot 10 jaren dwangarbeid. Tot op 13 Mei waren er in Rusland in dit jaar 1264 branden uitge broken hiervan werden 159 aan moedwil en 476 aan achteloosheid toegeschreven; van 629 was de oorzaak onbekend. PBIJ8 DEB ADYERTENTIEN Van 16 regels1.06. Iedere regel meer0.17J. Groolere letters naar plaatsruimte. In het Hongaarse he dorpAlso-Szo- vatb, zoo meldt men uit Klausenburg, is dezer dagen een koopman, Moritz Horovitz genaamd, des ochtends dood in zijn bed gevonden, met zijn eigen bretels geworgd. Hij stond als een van de oubarmhartigste woekeraars uit den omtrek bekend en men vermoedt dat de daders, die tot dusver niet ontdekt waren, lieden zijn, die door den vermoorde tot den bedelstaf waren gebracht en zich nu niet alleen gewroken, maar tevens scha deloos gesteld hebben. Er schijnen namelijk zeer vele gouden en zilveren voorwerpen geroofd te zijn, welke bij Horovitz verpand warende grond lag vol verscheurde schuldbekentenissen en wissels. Uit Alexandrië wordt bericht dat vier Fransche onderdanen, waarvan twee dames, die van Abooseer naar Cairo reden, door Egyp tische soldaten werden mishandeld. Zij reden naar het paleis van prins Tewfik en kregen twee wachten mede tot escorte, maar te Abooseer teruggekeerd, werden zij door de soldaten uit het rijtuig ge sleurd en andermaal mishandeld. Zij hebben de zaak in handen gesteld van den Franschen consul te Cairo. Afwisselende regen, sneeuw en zon neschijn maken tegenwoordig de Alpen-passen zeer gevaarlijk door tal van sneeuwvallen en veelvul dige overstroomingen. Verleden Dinsdag liep het lager gelegen deel van St.-Gallen onder. De Steinach steeg hooger dan in 20 jaar het geval is geweest en het spoorwegverkeer tusschen Rohr- bach en St.-Gallen is gestremd geworden. Op denzelfden dag zijn twee werklieden in Grauw- bunderland onder een sneeuwval begraven. Men berekent dat de werkstaking te Durham aan werkloonen 640,000 pd. st. heeft doen verliezen. Hiervan werd 240,000 pd. st. door de werklieden gedragen. Elk werkman heeft 6 pd. st. verloren om l'/4 pCt. meer te krijgen dan de patroons aanvankelijk wilden geven, en zij zullen ruim 9 jaren moeten werken om die 6 pd. st. in te halen, de rente niet medegerekend. KOLONIËN. BATAVIA, 24 April. Men leest in het „Pad. Hbl.", dd. 16 April: De laatste berichten uit Atjeh behelzen veront rustende tijdingen aangaande een verschrikkelijk incident, dat op de Atjeh-rivier heeft plaats ge had. Eenige prauwen met zieken enz. zakten van het hoofdkwartier Anagaloëng naar de hoofdplaats af. De z. g. bedekking scheen echter niet vol doende om den „kwaadwilligen" ontzag in te boe zemen. Althans deze verlieten hunne schuilplaats, wierpen hunne donderbussen weg en met ontbloote klewang doorwaadden zij de rivier en zwommen zij naar de prauwen, waar zij een moorddadige slachting onder de zieken en anderen aanrichtten. Tot degenen, die wisten te ontkomen, behoorde ook de controleur Liefrinck, die van de gelegen heid om „veilig" naar zijn standplaats terug te keeren, meende te kunnen gebruik maken. Omtrent de veeziekte binnen Batavia worden verblijdende berichten medegedeeld, die niets meer of minder behelzen dan dat die ziekte thans als geweken kan worden beschouwd. Bij het plaatse lijk bestuur zou het ten gevolge van dien gunstigen toestand een punt van overweging uitmaken om den invoer en het vervoer van vee weder toe te staan. Voorshands echter zal spoedig weer ver gunning worden verleend tot het gebruiken van koeien en karbouwen voor karren, vrachtwagens en lastsleepers.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1