eenige winst werd behaald. Alle industrieën in de afdeeling Fabriekmatige Arbeid leverdeu, door on derscheidene oorzaken, nadeelige uitkomsten op. Op 1 Januari 11. telde de bevolking, met inbe grip der ambtenaarsgezinnen, 1836, tegen 1832 op 1 Januari 1878. Zestig geboorten en 27 sterf gevallen hadden plaats. Vijf huisgezinnen werden geplaatst ter vervanging van vertrokken gezinnen. Drie gezinnen verlieten de koloniën, waaronder ééu heimelijk met achterlating van schulden. Van kolonist-arbeider tot vrijboer werden drie huis gezinnen bevorderd. In verschillende betrekkingen geplaatst, verlieten 53 kolonistkinderen de kolonie. Veertien bestedeliugen werden opgenomen en negen ontslagen. 450 kinderen namen aan het onderwijs deel op de vijf scholen. Voor het onderhoud der gebouwen werd 14,073.27 uitgegeven. Het loge ment werd druk bezocht. Vele belangstellenden bezochten de kolouiën. Den 16den Juni zal het tweede natuur- kuudig examen te Utrecht, onder voorzitterschap van den hoogleeraar Donders, een aanvang nemen. Er hebben zich 29 candidaten aangemeld. De quaestie over art. 2 n°. 27 van het politie-strafreglement voor de inlanders in Ned. Indië is aaar men verneemt tot oplossing gebracht. Op voordracht namelijk van den minister van koloniën Van Rees, heeft de Koning, den Raad van State gehoord, krachtens art. 30 van het regeerings-reglement op formeele wijze uitspraak gedaan. Het besluit komt hierop neer: de veel besprokene politie-bepaling is ingetrokken, en in het Wetboek van Strafrecht voor inlanders is een nieuw artikel, 32Sa ingevoegd, waarbij met dwang arbeid bedreigd wordt hij, die, met het oogmerk om zich ten koste des meesters wederrechtelijk te bevoordeelen, zich voorschot heeft doen afgeven voor werk, dat hij in gebreke is gebleven te verrichten. De kapitein A. Kool wordt als chef van het 2de bureau der afdeeling generale staf bij het departement van oorlog vervangen door den kapt. van den generalen staf E. R. Eroger. De gewone audiënties van de ministers van waterstaat en van marine zullen Donderdag en Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Naar men verneemt heeft A. J. De Jongh cassatie aangeteekend tegen het arrest van het Haagsch gerechtshof, houdende bevestiging van het veroordeelend vonnis der rechtbank te Rotterdam. Het gerechtshof te Amsterdam heeft heden Van Santen Kolll schuldig verklaard aan den hem ten laste gelegden moedwilligen doodslag en hem veroordeeld tot een tuchthuisstraf van acht jaren. De „Willem Barendsz" is heden telJmui- den aangekomen, begeleid door de stoomboot „IJmuiden", met vele belangstellenden. Vele dames waren tegenwoordig. Aan de sluizen bevond zich eene talrijke volksmenigte. Van de huizen waait de vlag. De Noordpoolvaarder zal morgen vroeg bij gunstigen wind vertrekken. Het stoomschip „Hampton", van Batavia, is gisteren Dover gepasseerd en zal waarschijnlijk hedennacht te Rotterdam aankomen. Volgens bericht uit Antwerpen is Kerdijk heden vrijgesproken van de beschuldiging, dat hij een valschen naam heeft opgegeven. Z. M. heeft II. J. P. Schrassert Bert, van het 3de regiment huzaren, op pensioen ge steld en het bedrag van dat pensioen bepaald op 1430 's jaars; benoemd tot commies der posterijen 4de kl. W. Meijer, thans surnumerair der posterijen de benoeming van P. N. Strijkers, burgemeester van Urmond, tot secretaris dier gemeente be krachtigd; benoemd bij den generalen staf, tot kapit. 2de kl., de 1ste luit. W. F. Rappard, van het 2de reg. veld-art.; J. Regtdoorzee, jhr. nr. J. W. M. Schorer en jhr. E. De Wendt Alberda van Ekenstein, wier diensttijd als leden van het college voor de zeevisscherijen met 1 Juni 1879 eindigt, opnieuw als zoodanig benoemd. BUITENLAND. ïVanlirijli. De heer Clémenceau heeft gisteren in de Kamer de verkiesbaarheid van Blanqui verdedigd. De verslaggever der commissie, Lacaze, bestreed haar. De beer De la Rochefoucault Bisaccia zin speelde op eene overeenkomst tusschen de uiterste en de meer gematigde linkerzijde ten aanzien van Blanqui, waarop de minister Le Royer pro testeerde, verklarende dat de regeering aangaande laatstgenoemde in hare handelingen volkomen vrij zou zijn. Een door den minister gebezigd woord gaf tot een hevigen uitval van den heer De Cassagnac aanleiding, waarop de voorzitter, de heer Gambetta, voorstelde de censuur op hem toe te passen, het geen door de Kamer met groote meerderheid werd goedgekeurd. Vervolgens werd de verkiezing van Blanqui ongeldig verklaard met 372 tegen 33 stem men. De rechterzijde nam aan de stemming geen deel. Het rapport der commissie, besluitende tol rechtsvervolging tegen De Cassagnac, is gisteren ingediend. Maandag zal daarover beraagslaagd worden. De prefect der Seine heeft bij den gemeente raad van Parijs de begrooting der stad voor 1880 ingediend. De gewone inkomsten zijn geraamd op 228,115,579 fr., de gewone uitgaven op 226,348,529 fr., de builengewone inkomsten op 4,987,000 Ir. en de buitengewone uitgaven op 4,672,960 fr. Uit het rapport bij de begrooting blijkt dat de plannen voor de te Parijs nog uit te voeren openbare wer ken geraamd worden op 800 millioen. Sedert 1870, ondanks de gunstige jaren, welke op den oorlog ge volgd zijn, werd aan openbare werken te Parijs eene som van 311 millioen besteed. Foi*tugal. Het nieuwe ministerie is aldus samengesteld Braamcamp, voorzitter van den ministerraad en minister van buitenlandsche zakenDe Castro, binnenlandsche zaken Gomez, financiënMachado, justitie en eeredienst; Saragoza, marine en kolo niën Augusto Carvalho, openbare werken. De Kamer heeft gisteren met 75 tegen 29 stem men een votum van wantrouwen uitgebracht tegen dit nieuwe kabinet, zonder evenwel het te baat nemen van constitntioneele hulpmiddelen te wei geren. Eene ontbinding der Kamer wordt onvermij delijk geacht. Oostenr.-Hoiify. Monarchie. Uit Weenen wordt gemeld dat er naar men met zekerheid verneemt, geen plan bestaat om onmiddellijk een punt aan de grens van het Sandjak Novi Bazar met Oostenrijksch-Hongaarsche troepen te bezetten. Gti-ooC-I ti-ï taiiiiU;. Een telegram aan do „Daily News" uit Mandalay meldt dat koning Theebau nog steeds in een toestand van razernij verkeert, zoodat geen van zijne ministers hem durft naderen. De koninklijke lijfwacht pleegde allerlei gewelddadigheden. De koop lieden te Rangoon hebben zich bij de Engelsche regeering beklaagd over den stilstand in hunne zaken ten gevolge van de onzekerheid der ver houding met Birmah en de onveiligheid aan de grens. Bnlgai-ije. Met de Bulgaarsche schatkist is het, naar men zegt, uitstekend gesteld. De inkomsten voor 1879 worden op 22,606,000 fr. geraamd en het batig saldo op l1/, millioen fr.bovendien hebben dc Russen gedurende hunne administratie een reserve van nagenoeg 12 millioen fr. gemaakt. Deze zullen worden besteed om een haven te Varna te maken, die van Rustshuk te verbeteren en spoorwegen aan te leggen. Prins Alexanders civiele lijst is op 600,000 fr. bepaald. Aan de „Polit. Corr." wordt gemeld dat de nieuwe vorst van Bulgarije een ridder-orde heeft ingesteld, die zijn naam zal dragen, de Alexander- orde, in vijf klassen verdeeld. Het kruis zal aan een rood-wit-groen lint gedragen worden, met het opschrift „Za Zaslouga" (voor verdiensten). Telegrammen. BUCHAREST, 3 Juni. Bij de opening der Kamers herinnerde de vorst aan de noodzakelijkheid tot eene herziening der constitutie overeenkomstig art. 44 van het Berlijnsch tractaat. LONDEN, 3 Juni. Baron Lionel Von Rothschild is heden-ochtend te 5.40 overleden. MANDALAY, 2 Juni. De forten zijn van gar nizoenen voorzien. Kolonel Phayre, rechter in de gemengde rechtbank, heeft op de openbare straat aan beleedigingen blootgestaan, doch de schuldigen den gestraft. Toebereidselen worden gemaakt voor zij kroning van koning Theebau. De spanning blijft groot. MADRID, 3 Juni. De voorzitter van den raad heeft in eene vergadering van senatoren medegedeeld, dat op de aanstaande begrooting eene som van 35 millioen peseta's zal voorkomen voor de betaling van de coupons der schatkistbiljetten. De leden der constitutioneele partij, de democraten en de aanhangers van den heer Cas- telar hebben in de Kamer der afgevaardigden aangedrongen op de afschaffing van den eed, welke krachtens het reglement der Kamer vas afgevaardigden wordt gevorderd. De heer Martos voerde daarover het woord. De minister van binnenlandsche zaken zeide dat de eed kan afge legd of geweigerd worden, maar dat geene dis cussie daarover mogelijk is. De heer Castelar meende dat de eed aan het leenheerschap herin nert. Hij zou den eed afleggen, maar onder pro test. De heer Ayala is tot voorloopig voorzitter der Kamer gekozen. PARIJS, 3 Juni. Hedenmorgen is te Lyon het besluit van den gemeenteraad aangeplakt, waarbij de processiën in die stad verboden worden. De heer De Lesseps is belast met de uit voering van het plan betreffende het kanaal door de landengte van Panama. Reeds over eenige dagen zal de inschrijving tot deelneming openge steld worden. ST.-PETERSBURG, 3 Juni. Volgens eene officiëele mededeeling is de behandeling van het geding tegen Solowieff, beschuldigd van een aanslag op het leven des keizers, door het hooggerechts hof op 6 dezer bepaald. Uit Kiew wordt gemeld dat de doodstraf door ophanging voltrokken isopAntonofl',Brandtner en Osinsky, beschuldigd van samenspanning tegen den Staat en verzet tegen de gewapende macht. Het schavot was omringd door een regiment voet volk, een bataljon reserve en een regiment kozakken. Er was eene groote volksmenigte op de been ge komen, doch eene poging om de orde te verstoren werd niet gedaan. ROME, 3 Juni. Uit Messina wordt gemeld dat de uitbarstingen van de Etna steeds heviger wordende slagen volgen elkander snel op. Verscheidene plaatsen zijn vernield. Het dorp Mojo is reeds door de bevolking verlaten. ROME, 4 Juni. De dijken tusschen Sermuda en Revera, bij Mantona, zijn hedenmorgen voor het geweld der wateren van de Po bezweken. Het onheil is zeer groot. KONSTANTINOPEL, 4 Juni. De sultan heeft geweigerd zijne bekrachtiging te verleenen aan de benoeming van de directeurs-generaal, door Aleko-pacha gekozen, omdat zij, in strijd met de grondwettige voorschriften, allen Bulgaren zijn. De Porte beschouwt het als een daad van verzet, dat de Turksche fez door den Bulgaarschen kal- paka is vervangen en de Turksche vlag niet te Philippopel is geheschen. De Porte heeft er bij Aleko-pache op aangedrongen, om voortaan beter grondwettige voorschriften toe te passen. ST.-PETERSBURG, 4 Juni. Bij keizerlijk besluit is bepaald dat al de politie-beambten met revolvers zullen gewapend worden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN, van 29 Mei tot en met 4 Juni. BEVALLEN. J. Gijsman geb. Van Oosten D. M. E. P. De Haas geb. Slegtenhor9t Z. C. Hemerik' geb. Starre Z. J. Van Engelenburg geb. Vijlbrief D. M. C. Jongbloed geb. Meyer Z. E. L. l)eyn geb. Flaman D. C. Van Weeren geb. Tegelaar Z. A. Tennissen geb. Taffijn D. A. K. Van den Burg geb. Van der Kolk D. M. Nieboer geb. Termeer D. J. Gronloh geb. Kraet Z. J. E. Taverne geb. Van Kooperen Z. J. GeeDjaar geb. Barendse Z. E. Bekooy geb. Ligtvoet D. G. J. Klinkhamer geb. Siebert Z. C. A. Stijger geb. Lancel D. G. Tenn geb. Groeneveld D. A. Cornelisse geb. Brugman D. A. Haaze geb. Langezaal D. C. Van Dnnren geb. Heymans D. C. Van den Wijngaard geb. Bronegeest D. M. C. Krüger geb. Dn Croix D. A. Fles geb. Van "Wijngaarden Z. S. S. Vermond geb. Wetselaar Z. J. Velberg geb. Van Hoven Z. J. C. Heymans geb. Dreef D. M. C. Dieben geb. Bisiot Z. J. Viele geb. Kret D. M. C. De Graaf geb. Niouweuborg D. H. Speel geb. Van Dranen Z. GEHUWD. I. J. M. Van der Heyden jm. en H. E. H. P. Conrada jd. M. Keereweer jm. en W. BenniDg jd. M. Van Hooidonk wedr. en A. De Jonge wed. J. VanStrater jm. en H. Broower jd. P. Vogelenzang jm. en C. J. Kan bier jd. L. Ober wedr. en M. De Koning jd. J. Tege laar jm. en F. Hogervorst jd. M. Meyers jm. en S. Selier jd. M. Van der Sluys jm. en A. M. Ververs jd. A. Van Geldereu jm. en R. De Vries jd. E. Hamstra jm. en C. A. Hoogeboom wed. OVERLEDEN. C. Vonk V. 79 j. J. Van Wijk Z. 16 j. J. P. A. Eeldert 61 j. J. Florijn Z. 6 m. E. S. Slot D. 11 m. J. F. De Kleyn Z. 4 w. H. J. De llnvter 65 j. C. Fraikin geb. Van der Wind 60 j, M.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2