N°. 5919. Donderdag 5 Juni. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZER COURAJST» Voor Leiden per 3 maanden..1.1(W Franco per post Afzonderlijke Nommers0.Ö5. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYKRTE5TIK5 s Van 18 reveil i'alawo tdv** •••Vmii 1.0»; icdon regel meer»»»vi,»,Wa^ i W7|i Groeten let tart oaar pbatsnümU. —a>^ Dit Nonuner bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. LEIDEK, Juni. Door de alhier zitting houdende commissie voor het geneeskundig staatsexamen is heden het ge tuigschrift uitgereikt aan H. Boom, doctorandus. De commissie van financiën heeft een gun stig advies uitgebracht op de in hare handen ge stelde concept-verordeningen regelende het getal der leeraren aan het gymnasium en het bedrag hunner jaarwedden. Alleen heeft de meerderheid dier commissie bedenking tegen het voorstel om de twee periodieke verhoogingen dier jaar wedden telkens na een diensttijd van drie jaren toe te kennen. Beter acht zij het daarvoor den tegenwoordigen termijn van vier jaren te behouden. Met de in artt. 4 en 5 voorgestelde bepalingen, omtrent het verleenen van toelagen in de daarbij bedoelde gevallen en het vroeger verleenen der periodieke verhoogingen, kan de commissie zich wel vereenigen. Zij meent dat nu, in verband met de gewijzigde bepalingen voor het gymnasium, ook eene reorganisatie van de hoogere burgerschool zal moeten plaats hebben. Voorstellen in dien geest en tot verbetering van sommige traktementen zullen worden ingewacht en bij de commissie een gunstig gehoor vinden. Eene zoover mogelijk nauwkeurige becijfering heeft dezelfde commissie tot de overtuiging geleid dat bij aanneming der ouderwerpelijke voorstellen, met het oog op het te verwachten rijkssubsidie in de kosten van het gymnasium, de gezamenlijke uitgaven der gemeente voor gymnasium en hoogere burgerschool waarschijnlijk het tegenwoordig cijfer niet zollen overtreflen. De voorstellen betrekkelijk de heffing van school geld voor het bezoeken van het gymnasium dragen mede de goedkeuring der commissie weg. Zij hoopt dat door de voorgestelde reductie voor twee of meer leerlingen uit één gezin meer ouders of voog den in de gelegenheid zullen worden gesteld hunne kinderen of pupillen van het voorbereidend hooger onderwijs gebruik te doen maken. Het examen in de landbouwkunde is heden te 's-Hage met gunstig gevolg afgelegd door mej. G. D. M. Van 't HaafT alhier. Men schrijft van hier aan de Amst. Crt. dat als opvolger van professor dr. W. G. Pluygers als directeur der nniversiteits-bibliotheek is voor gedragen dr. W. N. Du Rieu, thans conservator aan die bibliotheek. Als conservatoren, ter ver vanging van dr. Dn Rieu en den heer P. A. Tiele, die naar Utrecht is vertrokken, zouden dan optreden de heeren T. J. I. Arnold uit 's-Hage, die zich onlangs alhier heeft gevestigd, en dr. M. Th. Houlsma, leeraar aan het gymnasium. De oud-commandant van het O.-I. leger, de luit.-generaal G. P. De Neve, is alhier aan gekomen om er zich metterwoon te vestigen. Sedert de zomerdienstregeling op de lijn LeidenWoerden in werking is getreden, is het aan den trein die te 4.52 te Leiden aankomt, verboden te Zoeterwoude aan de halte te stoppen. Dit is, schrijft men ons van daar, een belangrijk ongerief voor de gemeente. Herhaaldelijk toch gaan brieven per spoor naar Woerden, Utrecht, Gouda of verderop en plegen met dien middagtrein terug te keeren, zooals zulks met den winterdienst mogelijk was en waartoe de gelegenheid thans is afgesneden. Men zegt dat de directie der Rijnspoorwegmaat schappij, nu de baan reeds een half jaar in exploi tatie is, de treinen iets sneller wil laten loopen, maar ditzelfde kon bereikt worden door den trein welke te 11.40 te Leiden aankomt, te laten door rijden, en nu mag meu zich verdedigen door te zeggen dat de aansluiting met trein 19 en 22 van de Holl. lijn niet gemist mag worden, dit is slechts een uitvlucht. Wanneer men werkelijk het publiek wil gerieven, dan kan men zulks ook. Naar men verneemt hebben verschillende inge zetenen zich tot den burgemeester van Zoeter woude gewend, met verzoek deze zaak onder de aandacht te brengen van de directie der Rijnspoor wegmaatschappij, en meent men te mogen verwachten dat hierin verandering ten goede zal komen. Zondag a. s. zal de beroepen predikant P. Bartstra des namiddags te halfdrie te Wassenaar zijn intrede doen, na vooraf des morgens te tien uren door ds. Gravestein vau de Bildt te zijn bevestigd. Naar aanleiding van den toestand van den prins van OraDje wordt in een part. corr. uit Parijs aan de N. R. Crt. gemeld dat Zaterdag-avond voor acht dagen Z. K. H. op een bal is geweest bij mevrouw De Courval, en uit de warme zaal in de kleedkamer komende om te vertrekken, de Prins koude heeft gevat. Aanvankelijk liet de ongesteld heid zich niet ernstig aanzien, maar de genees heer Aimé Martin achtte het spoedig, tot dekking van eigen verantwoordelijkheid, noodig, dat ook het advies gevraagd werd van een tweeden genees heer, waartoe gekozen werd ue heer Peter, hoog leeraar in de pathologie aan de faculteit te Parijs. Prinses Mathilde, volle nicht van wijlen koningin Sophia en die op de hartelijkste wijze den zieke omringt met alle mogelijke zorgen, drong er op aan, dat ook het advies zou worden ingewonnen van haren dokter, den heer Dieulafoy, geneesheer van het hospitaal Menilmontant. Deze drie geleer den nu zijn dagelijks in consult bij den Prins. De heer Aimé Martin komt meermalen daags, en om buitendien zeker te zijn, dat aan den zieke geen zorg ontbreken zal, heeft men den heer Cailleret, interne onder dr. Martin in het hospi taal Saint-Lazare, sedert Vrijdag-ochtend aan den Prins voor voortdurende oppassing toegevoegd. Z. K. H., die appartementen bewoont op de eerste verdieping 19, rue Auber, in de onmiddel lijke nabijheid van de groote opera, wordt over laden met blijken van deelneming van de zijde zijner talrijke vrienden te Parijs. Zijn antichambre is voortdurend vol van heeren, die het bulletin van de geneesheeren komen lezen en zich inschrij ven in het register. Niemand hoegenaamd wordt echter bij den zieke toegelaten. Zelfs prins Alexan der, die Maandag-ochtend per eersten trein uit Nederland te Parijs aankwam, heeft zijn broeder toen nog niet mogen zien, evenmin als de baron Bentinck, de namens Z. M. den Koning den zieke is komen bezoeken. De prins van Wales, die eveneens Maandag-ochtend aankwam, heeft dadelijk naar den toestand van den lijder laten vernemen. De Staatscourant van heden meldt„Zijne Koninklijke Hoogheid de prins van Oranje is in de vorige week aan eene borstaandoening, die zich ernstig liet aanzien, lijdende geweest. De onge steldheid van Zijne Koninklijke Hoogheid heeft thans eene gunstige wending genomen." Een bericht uit Parijs van heden meldt dat de prins zich veel beter bevindt. Er worden geen bulletins meer uitgegeven. Volkomen herstel zal echter nog wel eenigen tijd vorderen. In het Gebouw voor kunsten en wetenschappen te 's-Hage werd gisteren de algemeene vergadering gehouden van „Volksonderwijs", vereeniging tot bevordering van het volksonderwijs en het school bezoek in Nederland. Uit het verslag aangaande den toestand en de verrichtingen der vereeniging bleek dat 24 afdeelingen zich hebben ontbonden omdat zij meenden dat door aanneming der wet op het lager onderwijs de taak van Volksonderwijs is afgeloopen. Er bestaan thans 129 afdeelingen. Het getal leden bedraagt 1001. Het uittreden van een zeer groot aantal afdeelingen zal echter in vloed op de inkomsten uitoefenen. Door concen tratie van krachten en met eene goed gevulde kas hoopt het hoofdbestuur overtuigd dat het einde van de taak der vereeniging nog in een zeer ver verschiet ligt den werkkring met ijver voort te zetten. De vereeniging, overtuigd dat het onderricht in handenarbeid, in den trant waarop dit in Zweden en Denemarken reeds op vele plaatsen gegeven wordt, ook ten onzent verdient aanbe volen en in praktijk gebracht te worden, besloot o. a., dat 1'. een cursus zal geopend worden ten behoeve van onderwijzers2°. de handenarbeid voor de schooljeugd zal moeten dienen als middel ter oefening van hand en hoofd, en derhalve als een bestanddeel van het vormend en ontwikke lend karakter, dat aan geheel het lager onderwijs behoort eigen te zijn; 3°. de genoemde cursns zal gegeven worden te 'Rotterdam, door en onder leiding van den heer Groeneveld, gedurende 4- wekem; 4°. de vereeniging reis- en verblijfkosten van 3 leerlingen voor hare rekening neemt, en andere leerlingen daarvoor de ondersteuning zul len moeten verwerven; 5°. in geen geval dit jaar meer dan 24 leerlingen worden toegelaten; 6°. aan leerlingen na afloop van den cursus, van wege het hoofdbestuur, ten bewijze dat zij den cursus met vrucht hebben bijgewoond, een ge tuigschrift wordt uitgereikt; 7". aan den heer Groeneveld een honorarium wordt toegelegd; 8®. aan het hoofdbestuur voor den cursus een krediet geopend wordt van f 1000 uit de algemeene kas. Uit goede bron kan het R. Nbl. thans mede- deelen dat Pincoffs en zijne drie zonen zonder bagage te Nieuw-York zijn aan wal gestapt en dat tot nog toe de Nederlandsche consul niet heeft kunnen ontdekken waar de 12 koffers gebleven zijn, die te Liverpool aan boord van de „Germania" als bagage van Pincoffs zijn ingeschreven. Ais eene bijzonderheid kan worden gemeld dat Pincoffs zich te Nieuw-York terstond van een advocaat heeft voorzien. Gisteren is te Amsterdam de jaarlijksche algemeene vergadering van afgevaardigden der Maatschappij van Weldadigheid gehouden, onder voorzitterschap van jhr. mr. J. K. W. Quarles van Ufford. Uit het uitgebrachte verslag over 1878 blijkt dat uit de afdeeling Landbouw eene winst is gemaakt van f 5823, tegen f 9286 over 1877. Waren de prijzen even hoog berekend als in dat jaar, de winst zou plus minus f 3500 hooger zijn. De opbrengst van den oogst van alle producten was in 1878 hooger dan in 1877, behalve van aardappelen. De afdeeling Veehouding bracht f 12,103.75 op, de winst daarop is 3515.80'/a> tegen f 5160.13 in 1877. Op ult°. December bestond de veestapel uit 199 runderen (trekossen), 44 vette kalveren, 28 paarden, 209 schapen en 52 varkens. De stand der nieuwst aangelegde bosschen voor de houtteclt is gunstig, en de boomkweekeri) leverde goede resultaten op. Op den duur beloven deze takken eene rijke bron van inkomst. In 1877 werden 450,000 stuks turf gegraven, waarop

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1