DAGBLAD. N°. 5917. Dinsdag 3 JmI. A0. 1879. Tweede Blad. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: VooLeiden per 8 maanden.f 1.10. Franco per post.....v1AO. AfcwftderLtfke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. F RUS DER ADVERTENTIES i Van 16 regels..1.05. Iedere regel meer0.171* Groot ere letters naar plaatsruimte. Gemengrd Nieuws. Voor eenige dagen werd te Parijseen bende boosdoeners gearresteerd, bestaande uit vijf tien mannen en wat zeker iets ongewoons mag heeten aangevoerd door een vrouw. De troep kwam geregeld bijeen in een uitgestrekt etablis sement op den boulevard du Temple, waar de „schoone Ulysse", zoo heette de aanvoerster, hare bevelen uitdeelde. Twee dagen nadat de geheele bende in de val was geloopen, kreeg men ook den minnaar van Ulysse in handen, iemand van overi gens zeer achtenswaardige familie, wiens taak het voornamelijk was het gestolene te gelde te maken. Zoo had hij o. a. een aanzienlijke hoeveelheid obligation, die voor eenigen tijd uit een buis in de faubourg Saint-Honoré waren gestolen, bij een wisselagent weten van de hand te doen. Juist die diefstal, welke om het belangrijk bedrag der som groot opzien baarde, bracht de politie op het spoor van Ulysse en hare volgelingen. Uit St.-Petersburg verneemt de „Daily News", dat de moordenaar van generaal Drentelu te Kiew gearresteerd is. Hij was uit St.-Petersburg naar Warschau, en van daar naar Kiew gevlucht. Eene wond, welke hij bij zijn val van het paard na het plegen van den aanslag, aan den voet bekwam, deed hem de toevlucht nemen tot het hospitaal re Kiew. Aldaar is hij door de politie in hechtenis genomen. Messina is geheel bedekt met zwarte asch, van de Etna afkomstig. Opnieuw hoort men van branden in Ruslando. a. twee te Moskou, waarbij acht hui zen in de asch werden gelegd. Te Moskou werd een jongmensch gearresteerd, die een poging tot brandstichting deed. Te Warschau heeft de politie een bevel uitgevaardigd, dat alle personen boven de 14 jaren zich moeten voorzien van een verblijf- akte. Over die branden wordt aan de „Köln. Zeit." uit St.-Petersburg gemeld dat ze epidemisch schijnen te willen worden als onlangs de pest in het zuiden en de moordaanslagen in het geheele rijk. Uit Woronesch wordt gemeld, dat Walniki in vlammen staat en dat eenige dagen te voren een groot dorp, 40 wersten van Woronesch, in de asch is gelegd. In het gouvernement Warschau is de stad Grojez door een brand geteisterd, die in korten tijd eene menigte gebouwen vernielde, en uit Junssar, in het gouvernement Pensa, ko men berichten omtrent een hevigen brand, die het dorp Tatarskaja-Pischlja bijna geheel ver nielde. Daar zijn namelijk 134 boerenwoningen met alle bijgebouwen in de asch gelegd. Zaterdag stonden te St.-Petersburg voor de Narvapooit zeven huizen in brand, die tot den grond toe afbranddenslechts met moeite slaagde de brand weer er in, de omliggende gebouwen te behou den. Om nu de door die ongevallen ontstane bezorgdheid der bevolking weg te nemeD, geeft de Russische „Regeeringsbode" een overzicht van alle branden in Rusland gedurende het vorige jaar. In 1878 vyerd bet rijk door 33,319 bran den van eenige beteekenis geteisterd. Daarvan was in 5283 gevallen de brandstichting bewezenin 8194 gevallen ontstond de brand door onvoor zichtigheid, 704 malen door den bliksem en bij 19,138 branden kon de oorzaak niet ontdekt worden. Het laatste is weinig troostrijk. Een bankier te Parijs, D. genaamd, die nog onlangs eene belangrijke financiëele ope ratie had uitgeschreven, heeft de vlucht genomen en zich meester gemaakt van al de gelden, die voor bedoelde operatie bij hem gestort waren. Het passief moet aanzienlijk zijn. De Derby-wedrennen hebben Woens dag plaats gehad. Het weder was niet gunstig: het had den geheelen nacht geregend en klaarde eerst tegen den middag een weinig op. Daardoor waren er niet zooveel menschen als anders. De „Daily News" gelooft, dat de afwezigheid van zoovele soldaten, die in Zuid-Afrika en in Iodië zijn, daarioe ook bijdroeg. De winner in den grooten Derby-wedren was tegeu alle verwachting het paard „Sir Bevys", behoorende aan lord Novreys en tijdelijk afgestaan aan den heer Rothschild. Er was 20 tegen 1 tegen dit paard gewedterwijl er waren, tegen welke men maar 5 tegen 1 had durven zetten. De bankier Haase te Chemnitz, in Hongarije, door wiens bankroet vele personen, be hoorende tot den arbeidenden stand, hunne spaar penningen verloren (het deficit bedroeg niet min der dan 3,811,780 rijksmark), is door het ge rechtshof aldaar tot eene gevangenisstraf van 5 jaren, eene geldboete van 1000 rijksmark en de gezamenlijke gerechtskosten veroordeeld. Donald M'Kenzie, een ervaren reizi ger in Afrika, voorstander van het plan om de Sahara-woestiju onder water te zetten, is dezer dagen van Kaap Juby, aan de noordwestkust van Afrika, in Engeland teruggekomen. Hij heeft te genoemder plaatse een handelsstation gevestigd. Hij bericht, dat hij het doel van zijne reis heeft mogen bereiken in weerwil van alle pogingen, daartegen door de Spaanscbe gezaghebbers van Teneriffe en door den keizer van Marokko aangewend. De laatste vreest namelijk, dat de handel langs Soedan, die thans over zijn gebied loopt, door de nieuwe vestiging zal lijden. De Engelschman heeft een handelsverdrag gesloten met een machtig inlandsch hoofd, en is van meening, dat de handel met het binnenland van noordelijk Centraal-Afrika voor Engeland van groot belang zal worden. BUITENLAND. FrailLrijU. De heer Lockroy heeft zijne interpellatie be tredende de uitvoering der amnestiewet, met het oog op de rede des ministers van justitie in de zitting der kamer van Dinsdag, voorloopig inge trokken. Het besluit daartoe had hij den dag te voren in eene vergadering der republikeinsche unie medegedeeld. De aanwezige leden dier partij- groep keurden het met algemeene stemmen goed, doch droegen tevens het bestuur op, bij de regee ring te blijven aandringen op eene ruimere toe passing der bedoelde wet, vóór den termijn van den 5den Juni. De „Rép. fr." is van gevoelen, dat het besluit van den heer Lockroy alleszins ge rechtvaardigd was. Juist omdat de Kamer het volkomen in hare macht heeft om de misslagen der regeering en, desvereischt,.de geheele regeering te veranderen, behoort, zegt zij, aan deze laatste een zeker vertrouwen betoond, eene zekere vrij heid van handelen gelaten te worden. Duitsclilancl. De bondsraad heeft het wetsontwerp over de voorloopige invoering van de wijzigingen in het toltarief volgens de redactie van den rijksdag aangenomen. De publicatie der wet waarvan de dadelijke heffing van een ijzerreebt van 1 mark per 100 kilo gevolg zal zijn, wordt binnenkort verwacht. Voorts keurde de bondsraad goed de wet over het opperbestuur en de administratie van Elzas-Lotharingen. Naar de voorstellen der commissie zijn in den additioneelen staat over de huishouding van Elzas-Lotharingen de uitga ven bepaald op 250,025 M. voor den stadhouder en zijn bureel, de representatie- en reiskosten daaronder begrepen, 225,000 M. voor het minis terie, 35,000 voor den staatsraad, 94,500 voor het landscomité en 30,000 voor de vertegenwoordi ging in den bondsraad. Zwitserland. Bij de volksstemming op 18 Mei verklaarde zich de meerderheid der stemgerechtigde burgers voor de herziening van het artikel der grondwet, waarbij de doodstraf was afgeschaft; omstreeks 195,000 stemmen waren voor, ongeveer 180,000 stemmen tegen de doodstraf. Naar de kantons gerekend, stemde de meerderheid in acht kan tons tegen: Zurich, Bern, Basel-stad, Basel-land, Thurgau, Neufchatel, Tessino en Genève. In deze acht kantons zal dus vermoedelijk van de vergunning om de doodstraf weder in te voeren geen gebruik worden gemaakt. Een der overige kantons echter heeft dat reeds gedaan. De regee ring van het kanton Uri namelijk heeft aan den landdag voorgesteld om de doodstraf voortaan toe te passen op gevallen van moord (doodslag met voorbedachten rade) en brandstichting, voor zoo ver daarbij menschen om het leven gekomen zijn de voltrekking van het doodvonnis zal geschieden binnen eene afgesloten ruimte. Ttirltïje. Aleko-Pacha, of prins Yogorides, heeft den 27sten dezer zijnen intocht binnen Philippopel gedaan als gouverneur van Oost-Rumelië. Hem wordt de eene of andere der twee bovengenoemde namen gegeven, naarmate men hem meer of minder als een Turk wil voorstellen, en evenzoo was het eene vraag geweest, waarover veel getwist is, of de nieuwe gouverneur zijn intocht doen zou met de Turksche muts of fez, of met de Bulgaarsche muts of calpak op het hoofd. Men zegt, dat de sultan hem streng verboden had, iets anders dan eeu fez te dragen, en dat hij aan de grenzen van Oost-Rumelië dat hoofddeksel ook nog droeg, maar op aandringen van de Bulgaarsche deputatie het tegen een calpak verruild heeft, nadat hij eerst be sloten had zijn intocht blootshoofds te doen. Wat er van al die verbalen waar is, valt moeielijk te beslissen, maar volgens den berichtgever der „Times" is de nieuwe gouverneur met een calpak op het hoofd te Philippopel aangekomen, waar hij door eene groote volksmenigte werd opgewacht, die echter meer door nieuwsgierigheid dan door geest drift bezield scheen te zijn. Ook in de straten hingen slechts enkele vlaggen, zonder verdere ver siering. De prins ging van het station naar de feestelijk met bloemen getooide Bulgaarsche kerk, waar de exarch hem opwachtte en eene toespraak tot hem hield, waarin de hoop werd te kennen gegeven dat Aleko-Pacha overeenkomstig de be doelingen der groote mogendheden, de nienwe instellingen zoo zou toepassen, dat veiligheid, wel vaart en geluk het deel der provincie zouden zijn. Deze toespraak werd gehouden in het Bul- gaarsch en voor den gouverneur in het Fransch vertaald, die in het Grieksch kortelijk antwoordde. Hij ging toen naar het paleis, waar hij de hoofden van het bestuur der provincie en de consuls der mogendheden ontving.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1